Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 06.01.2014, 12:27:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
Nu se poate comunicarea in antiteza intre religiosii si atei? Am vazut multe discutii atei-religiosi la viata mea si intotdeauna religiosii s-au simtit lezati si au devenit retorici, au ridicat tonul.
Rabdarea nu este o vrirtute crestina?
Eu ca ateu va respect convingerile dar imi si expun punctul de vedere.
Asa cum spectrul ateismului e destul de larg, la fel si cel al credintei.
Intr-un fel, e ca la scoala: unii sunt in clasa I, altii la facultate, masterat, doctorat, etc.
Nu poti astepta de la cineva in clasa I sa-ti rezolve ecuatii diferentiale.

Sunt sigur ca sunt destui atei carora le sare si lor tzandara.

Citat:
Inainte ca lumea(vazuta/nevazuta) sa existe "Tatal" cum era numit?
Pai ar trebui sa intrebi un inger.

Citat:
Si cu martorii lui Ierhova imi place sa socializez insa sunt putin cam rigizi si nu o scoti la capat.
Serios? Tare sunt curios cum poti socializa cu ei.

Citat:
Intrebare
Daca si Adam si Eva au inceput sa distinga binele de rau dupa ce au mancat fructul, cum ar fi putut sa inteleaga ca nu este bine daca il mananca inainte sa faca asta?
Stiau intr-un fel de bine si de rau, stiau ca "a muri" (daca maninca din fructul oprit) este un lucru rau de exemplu, chiar si fara a experimenta moartea, chestie care o stie orice copil pana la urma, nu trebuie sa moara ca sa stie asta.

Insa incalcand porunca, raul a devenit parte din ei, nu au mai avut doar cunoasterea lui teoretica,
In felul acesta trebuie inteles faptul ca dupa pacat s-au rusinat fiind goi, deoarece prin neascultare golindu-se de har, goliciunea fizica a inceput sa se asocieze cu ispita si pacatul.

Citat:
Dumnezeu vrea sa ma salveze de ce o sa se intample cu mine daca nu-l las sa ma salveze?
Sa zicem ca refuzi sa mai maninci. Ce crezi ca se intampla?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 07.01.2014 at 14:12:11.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 06.01.2014, 12:48:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
De exemplu, cam ce sunt/au fost ei insisi cu adevarat.
Ar fi evitat aceasta inchipuire inselatoare "sa fim si noi ca Dumnezeu."
Inchipuirile bolnave apar din necunostinta.
De exemplu, cam ce ar fi suferinta, moartea si iadul, tinand cont ca traiau in rai si iadul nu exista.
Cum este scris si in Sf. Scriptura:

Nici o slugă nu poate să slujească la doi stăpâni. Fiindcă sau pe unul îl va urî și pe celălalt îl va iubi, sau de unul se va ține și pe celălalt îl va disprețui. Nu puteți să slujiți lui Dumnezeu și lui mamona." (Luca 16:13).

Nu poti aplica conceptele budiste la revelatia crestina.

Desi pe alte topice faci pe conciliatorul si incerci sa intinzi punti inexistente intre cele doua religii, aici iti arati adevarata credinta.

Crestinismul il urasti (dispretuiesti) si budhismul (mamona) il iubesti (neconditionat).

Citat:
Cum poti sa stii ce este SUFERINTA daca nu o experimentezi?
Prin compasiune.
Prin revelatie.

Omul avea cunostinta binelui si al raului, altfel nu ar fi fost pus sa aleaga intre bine si rau, dar nu o avea experimental - asta a dobandit-o alegand raul, ceea ce a fost materializarea experientei teoretice care o avea.

Citat:
Este evident ca atunci cand alegi gresit nu esti perfect.
Evident de unde? Din textele tale budhiste?

Citat:
TAUTOLOGIC: Cand gresesti nu esti perfect!
Ia-o asa, poate pricepi si tu: nu exista bine si rau, exista alegeri si consecinte.
Insa strict in contextul discutiei.
Sa vedem cat esti de capabil sa gandesti in afara cutiutei budhiste.

Citat:
Punctul meu de vedere este ca de fapt nu stim nimic.
Cu adevarat TU nu stii nimic.
Sau sa nu fim rai: nu mare lucru, nu ceva care sa-ti foloseasca spiritual.

Citat:
FACEREA este valoroasa nu ca informatie istorica / pentru ca are fisuri logice - ci ca perspectiva morala si sens spiritual.
Are fisuri din perspectiva altei religii (budismul) pe care tu o impartasesti.

Citat:
Nici budismul nu are explicatii privind cauza manifestarii ignorantei - ea insasi cauza tuturor relelor.
Budismul este doar o filosofie omeneasca si in consecinta cu limitele ei.

Nu crezi ca e putin ironic?
Sa oferi o explciatie pentru rau dar nici o cauza a aparitiei lui?
Atat a putut mintea omului..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 06.01.2014, 12:51:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
De curiozitate, cum definiti voi sufletul si cum dovediti existenta lui?
Sunt curios cum ai putea tu da unui taran din ala care abia a invatat dupa 4 decenii sa-si scrie numele, definitia atomului si demonstratia lui convingatoare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 06.01.2014, 15:06:44
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Daca omul nu ar aveea suflet si ar fi numai carne si oase, atunci implicit nu ar aveea nici ratiune nici sentimente, ci am fi ca si animalele, care reactioneaza doar pe baza instinctelor primare !
Reply With Quote
  #65  
Vechi 06.01.2014, 18:35:00
Hitchens Hitchens is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.01.2014
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stiau intr-un fel de bine si de rau, stiau ca "a muri" (daca maninca din fructul oprit) este un lucru rau de exemplu, chiar si fara a experimenta moartea, chestie care o stie orice copil pana la urma, nu trebuie sa moara ca sa stie asta.

Insa incalcand porunca, raul a devenit parte din ei, nu au mai avut doar cunoasterea lui teoretica,
In felul acesta trebuie inteles faptul ca dupa pacat s-au rusinat fiind goi, deoarece prin neascultare golindu-se de har, goliciunea fizica a inceput sa se asocieze cu ispita si pacatul.
Daca din start nu poti distinge binele de rau, cum poti cunoaste ca "a muri" este un lucru rau? Cum poti intelege termenul de "pacat" ?
Nedistingerea dintre bine si rau este primul semn al psihopatiei. Puteau "pacatui" fara a intelege.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 06.01.2014, 18:42:31
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
Daca din start nu poti distinge binele de rau, cum poti cunoaste ca "a muri" este un lucru rau? Cum poti intelege termenul de "pacat" ?
Nedistingerea dintre bine si rau este primul semn al psihopatiei. Puteau "pacatui" fara a intelege.
Constiinta- legea firii, e prima data de Dumnezeu.
Omul trebuie sa-si foloseasca capul, nu sa gaseasca scuze pentru prostie.
Daca cineva iti spune " nu fa aia", tu si de-al naibii actionezi, fara sa gandesti sau gandesti prima data "a avut un motiv sa-mi spuna asta, care? merita sa-mi asum acest risc?"

Dupa pacatul neascultarii si-au format dimensiunea morala (laica), ca aceasta nu e un act spontan ci e rezultatul unui sir de actiuni.

Last edited by ioanna; 06.01.2014 at 19:04:01.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 06.01.2014, 20:40:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
Daca din start nu poti distinge binele de rau, cum poti cunoaste ca "a muri" este un lucru rau? Cum poti intelege termenul de "pacat" ?
Nedistingerea dintre bine si rau este primul semn al psihopatiei. Puteau "pacatui" fara a intelege.
Nu cred ca ai citit cu atentie ce am scris mai sus, inclusiv mesajul pentru florin.oltean75.

Daca omul n-ar fi stiut ca este rau sa mori (chiar si fara a experimenta personal moartea) Dumnezeu nu ar fi mentionat aceasta consecinta a incalcarii poruncii iar diavolul nu ar fi incercat sa o nege ("nu veti muri" Facerea 3:4) pentru a depasi retinerile femeii.

Cred ca iti dai seama ca majoritatea oamenilor stiu ce este moartea si fara sa trebuiasca sa moara efectiv mai intai.

Abia prin pacat (neascultare), omul a capatat inclusiv experienta personala a mortii.

Inca o dovada ca stiau deja ce e bine si rau:

"De aceea femeia, socotind că rodul pomului este bun de mâncat și plăcut ochilor la vedere și vrednic de dorit, pentru că dă știință, a luat din el și a mâncat și a dat bărbatului său și a mâncat și el." (Facerea 3:6).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 06.01.2014 at 20:52:50.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 06.01.2014, 21:53:48
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Omul avea cunostinta binelui si al raului, altfel nu ar fi fost pus sa aleaga intre bine si rau.
Asta era!!

Nu stiu cum de nu mi-am dat seama?

Felicitari.
__________________

Reply With Quote
  #69  
Vechi 06.01.2014, 22:04:21
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cred ca iti dai seama ca majoritatea oamenilor stiu ce este moartea si fara sa trebuiasca sa moara efectiv mai intai.
Excelent!

Uite, nu m-am gandit la asta.

Minoritatea afla ce este moartea dupa ce mor. Cool!

Ce sa mai o dam de gard - Adam a fost o exceptie. A stiut ce este moartea umana inainte ca ea sa existe ca fenomen!!!

Felicitari. Bine argumentat. De acord.
__________________

Reply With Quote
  #70  
Vechi 06.01.2014, 22:15:42
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Omul avea cunostinta binelui si al raului, altfel nu ar fi fost pus sa aleaga intre bine si rau.
Cineva trebuia sa-l anunte si pe Adam ca deja avea discernamant!

Nu sa fie momit ca-l va dobandi.

Ceea ce dovedeste ca Adam era confuz.

--------

Un om care nu constientizeaza ca are discernamant, are discernamant cu adevarat?
Ca este BINE sa asculti de Dumnezeu si RAU sa nu asculti?
__________________


Last edited by florin.oltean75; 06.01.2014 at 22:32:00.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare