Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #841  
Vechi 13.11.2014, 23:43:14
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Iti multumesc, Aubergine!
Ma bucura mult cuvintele tale bune!

Sti, cand esti singur si strain intr-un loc, (fie si un forum de discutii),un loc cu oameni ce se cunosc intre ei, o vorba buna, nu neaparat o lauda sau un elogiu, ci o vorba adresata tie face foarte mult.
Acest lucru il stiu foarte bine cei din diaspora. Ei au suferit la inceput din pricina indiferentei reci a "bastinasilor". Indiferenta celui de langa tine doare cumplit si te inraieste. Mi-e teama ca cei din diaspora sufera de acest sindrom si de aceea sunt rautaciosi cu cei care ajung la randul lor in postura de "strain"(fie chiar si pe un taram virtual cum e forumul de discutii)
Eu va zic tuturor noapte buna. Pana dupa Craciun si Anul Nou voi incerca sa ma abtin de la discutiile de pe forum. Sper sa pot tine postul asa cum trebuie si va urez tuturor sa aveti un post cu folos si ziditor!
Cer iertare tuturor celor pe care i-am suparat. In special Yasminei si Mirelei.t.
Le-as spune "personal", cum s-ar zice, dar mi-e teama sa nu-mi intelega gresit mesajul.
Aubergine, iti multumesc inca odata si fii binecuvantata!
Aveam nevoie de cuvintele tale...
Eu va multumesc, post binecuvantat si d-voastra! Doamne ajuta! Noapte buna!
  #842  
Vechi 14.11.2014, 00:25:26
mihaiB mihaiB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Sa ne reintoarcem in comunism, unde eram obligati sa votam cu Ceasca? Oricum si SUA e tot o tara comunista in comportament daca e obligatoriu votul, sunt multe caracteristici in orice caz!
Cat despre sistemul de votare din SUA, nu se spune multe dar daca cautam pe internet gasim: Gerrymandering (http://en.wikipedia.org/wiki/Gerrymandering). Ce inseamna?

In SUA intr-un stat cei de la putere pot imparti regiunile electorale in functie de interesele lor. Nu are inportanta cum impart, important este ca partidul de la conducere sa obtina cele mai multe mandate in camera deputatilor.

Dupa cum spune in texas unde conduceau democratii: in 2002 au primit democratii 40% si republicanii 59% voturi dar au trimis democratii 17 si republicanii 15 deputati in camera deputatilor, dupa 2003 au venit republicanii la conducere si situatia s-a schimbat, acum voturile din 2004 au fost pentru democrati 41%, si pentru republicani 58% dar deputati au fost pentru democrati 11 si pentru republicani 21.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare