Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.04.2008, 16:26:45
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
constat ca pare gluma ce am scris deci nu am seriozitate shi asta nu prea cred ca e de bine ci denota superficialitate, indiferentza, lenevire, nepasare, lepadare, ...
Hei, hei, de unde tragi tu concluziile astea? Noi am apreciat ce-ai scris, dar tu acum incerci sa-ti atribui niste defecte pe care noi nu le-am evocat. O fi oare ca noi sa venim sa te mangaiem ca nu-i asa. Mai, mai... Sau poate crezi ca asta e un mod in care te spovedesti public ca poate, poate, ti se mai iarta din pacate. Nu stiu care e strategia ta, dar totusi continua sa scrii. Si-as mai zice ca si eu regasesc in mine "bolile" astea cu superficialitatea, indiferenta, lenevirea...dar sper sa ma vindece Domnul.

Elena
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.04.2008, 18:34:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
n-am glumit...:dozingoff:

dar poate ca am naravul asta inradacinat al necredintzei chiar shi atunci cand scriu de pare ca ash spune vorbe haioase, pironice... shi nu-mi dau seama dar constat ca pare gluma ce am scris deci nu am seriozitate shi asta nu prea cred ca e de bine ci denota superficialitate, indiferentza, lenevire, nepasare, lepadare, ... multa multa LAUDAROSENIE... nasol ???
Nu te mahni pentru ca nu ai de ce. Eu sunt mult mai trist si abatut ca tine. Cu toata stradania mea , uite azi, venind de la spovedit, am fost oprit de la impartasit 6 saptamani , fapt ce m-a intristat dar m-a mobilizat in ravna mea de acum incolo. Asa ca draga Ovidiu te inteleg perfect in demersurile si framantarile tale. Totusi acolo unde totul merge ca pe banda rulanta, ceva nu este in regula, pentru ca viata si implicit crediinta noastra are urcusuri si coborasuri inevitabile. Important unde ne aflam intru sfarsitul nostru din asta lume, adica in plin urcus sau in plin coboras. Aceasta este de fapt problema ce trebuie sa ne framante, restul sunt picanterii cotidiene.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.04.2008, 20:35:37
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Isaia 58
6. [color=green]Nu stiti voi postul care Imi place? - zice Domnul.[/color] [color=red]Rupeti lanturile[/color] nedreptătii, [color=red]dezlegati legăturile[/color] jugului, [color=red]dati drumul[/color] celor asupriti si [color=red]sfăramati jugul[/color] lor.
7. [color=red]imparte painea ta[/color] cu cel flămand, [color=red]adăposteste[/color] in casă pe cel sărman, pe cel gol [color=red]imbracă-l[/color] si [color=null]nu te ascunde[/color] de cel de un neam cu tine.
8. Atunci lumina ta va răsări ca zorile si tămăduirea ta se va grăbi. Dreptatea ta va merge inaintea ta, iar in urma ta slava lui Dumnezeu.
9. Atunci vei striga si Domnul te va auzi; la strigătul tău El va zice: Iată-mă! Dacă tu indepărtezi din mijlocul tău asuprirea, amenintarea cu mana si cuvantul de cartire,
10. Dacă dai painea ta celui flămand si tu saturi sufletul amărat, lumina ta va răsări in intuneric si bezna ta va fi ca miezul zilei.
11. Domnul te va călăuzi necontenit si in pustiu va sătura sufletul tău. El va da tărie oaselor tale si vei fi ca o grădină adăpată, ca un izvor de apă vie, care nu seacă niciodată.
12. Pe vechile tale ruine se vor inălta clădiri noi, vei ridica din nou temeliile străbune si vei fi numit dregător de spărturi si innoitor de drumuri, ca tara să poată fi locuită.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.12.2008, 21:46:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu te mahni pentru ca nu ai de ce. Eu sunt mult mai trist si abatut ca tine. Cu toata stradania mea , uite azi, venind de la spovedit, am fost oprit de la impartasit 6 saptamani , fapt ce m-a intristat dar m-a mobilizat in ravna mea de acum incolo. Asa ca draga Ovidiu te inteleg perfect in demersurile si framantarile tale. Totusi acolo unde totul merge ca pe banda rulanta, ceva nu este in regula, pentru ca viata si implicit crediinta noastra are urcusuri si coborasuri inevitabile. Important unde ne aflam intru sfarsitul nostru din asta lume, adica in plin urcus sau in plin coboras. Aceasta este de fapt problema ce trebuie sa ne framante, restul sunt picanterii cotidiene.
Nu de putine urcand treptele desavarsirii, o mica "neatentie", ne poate duce mult inapoi. Spunea un prieten de al meu, ca la 5 trepte urcate si cand totul parea ca merge pe fagasul normal , o simpla clipa de neatentie si de slabiciune , fac ca vrajmasul sa recupereze din lupta pierduta si acele 5 trepte spre desavarsire sa se transforme in simple amintiri. 5 pasi inainte si 10 inapoi ! Asa se intampla cand suntem orbiti de puterea si increderea noastra, transformand Slava data lui Dumnezeu in slava omeneasca.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.01.2009, 13:21:12
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Casiana Vezi mesajul
Omul prin post intelege sa nu manance produse de natura animala si nu sa se abtina de la clevetire, minciuna, etc....
"Nu mananci carne, dar il mananci pe fratele tau.Nu bei vin, dar nu te stapanesti sa versi ocari.Astepti cu nerabdare vremea impartasirii, dar iti cheltuiesti timpul pe la judecatorii.Care iti este folosul ca postesti cu trupul, dar sufletul iti este plin cu mii de rautati?" Sf. Vasile cel Mare
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.01.2009, 14:36:11
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
"Nu mananci carne, dar il mananci pe fratele tau.Nu bei vin, dar nu te stapanesti sa versi ocari.Astepti cu nerabdare vremea impartasirii, dar iti cheltuiesti timpul pe la judecatorii.Care iti este folosul ca postesti cu trupul, dar sufletul iti este plin cu mii de rautati?" Sf. Vasile cel Mare

acuma zic shi eu, ca noi obijnuim sa postim la trup, iar unii postesc la suflet, dar shtii la ce trebuie sa postim intai? la duhul nostru cel rau, adica la invatzatura pe care a sadit-o candva satana in oameni shi apoi noi o tot repetam asha ca shi cum ai repeta ceva pentru examen, dar intr-un mod nevazut... abea apoi sa postim la suflet shi in cele din urma la trup, shi iata ca abea atunci postim cum s-ar cuveni,

-sa inlocuim duhul/invatzatura noastra cu Duhul/Invatzatura/Harul de la Dumnezeu, putzin cate putzin
-apoi sa postim la cele sufleteshti putzin cate putzin, adica sa nu mai iubim asha patimashi nebunia de pe urma shi aia noua
-apoi sa postim la trup adica la faptele shi crengile shi la roadele mandriei :
(ragaiala, gazele, transpiratziile, lacrimile de crocodil, unghiile shi pletele in deshert, shi tot ceea ce rodim noi la WC ori in baie ori in shtrand ori in jurul cafelei)

deci 10% duh rau/invatzatura desharta sa postim, 5% suflet patimash, 3% trup shi roadele mandriei, shi abea atunci parca imi vine shi mie sa cred ca facem ceva cu folos... dar nu pentru oameni shi inainte lor ca daca ne-am luat rasplata de la oameni nu mai primim nimic shi de la Dumnezeu, ca doar nu s-a mai vazut doua platzi pentru aceiashi treba/ascultare...

shi "sa traim fiecare zi cu gandul la Cer + de parca ar fi ultima zi din viatza ta shi nu vei mai pacatui niciodata" cum marturiseshte sf Antonie cel Mare... care zicea ceva de genul: "nadajduiesc ca totzi or sa se mantuiasca dar eu nu cred ca ma voi mantui"
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.01.2009, 14:38:47
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cu toata stradania mea , uite azi, venind de la spovedit, am fost oprit de la impartasit 6 saptamani , fapt ce m-a intristat dar m-a mobilizat in ravna mea de acum incolo.... viata si implicit crediinta noastra are urcusuri si coborasuri inevitabile.....
Asa e Cristian.. sa nu uitam ca "judecatile Lui nu sunt si judecatile noastre"... cei care nu aveau nici cea mai mica speranta ca vor fi vrednici de impartasanie, au primit dezlegare... imposibil de crezut si totusi nebanuite sunt caile Domnului.. sa-ti ajute Dumnezeu intr-o curanda impartasire cu sfantul trup si sange al Domnului Iisus Hristos, spre sanatate si mantuire!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.01.2009, 14:42:03
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
marturiseshte sf Antonie cel Mare... care zicea ceva de genul: "nadajduiesc ca totzi or sa se mantuiasca dar eu nu cred ca ma voi mantui"
Inalta smerenie si dragoste fata de oameni
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.01.2009, 01:35:17
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adanca smerenie...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.01.2009, 05:15:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Comuniunea in cadrul casatoriei se intareste prin postire, adancindu-se smerenia, iar sentimentele potrivnice, nefolositoare dispar. Iata ce ne spune Sf. Vasile cel Mare in acest sens : "Barbatul nu se indoieste deloc de credinta conjugala a femeii lui , cand o vede insotindu-se cu postirea. Femeia nu se topeste de gelozie cand il vede pe barbatul ei postind ."
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul meu ? Mihnea Dragomir Postul 179 10.11.2013 16:37:57
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 03:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
Postul gabriela_iagar Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 11 25.11.2009 15:24:08