Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.12.2006, 11:10:04
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Am o nelamurire si nici nu stiu la ce topic sa o pun. la ce ajuta ca aprinzi lumanare in biserica pentru cineva? ce semnifica? as dori o explicatie frumoasa. care e diferenta dintre a aprinde o lumanare si a spune o simpla rugaciune? poti sa aprinzi lumanare pentru orice?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.12.2006, 12:14:59
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Parerea mea e ca aprinsul unei lumanari nu se reduce la un simbol,nici la povesti pentru copii.Noi trebuie sa fim,macar cand aprindem o lumanare ca niste copii(in credintza).Un preot ii spunea unui credincios formal,intr-o zi de sarbatoare:-Haide,vad ca te grabesti,du-te si iti rezolva problemele,se roaga lumanarea pentru tine...Iara altul spunnea ca si daca un camion de lumanari aprindem pentru ceva sau cineva,fara de fapte,participare la Liturghie si credintza nu isi are rostul.Asta nu ansemneaza sa mergem pe ideea neoprotestantzilor(care stitzi voi ce zic despre aprinsul lumanarilor) ori pe ideea cererilor dupa voia celui viclean.In Noul Testament stiu ca ni se spune undeva ca intr-un locas ardeau lumini.Ca pe atunci nu era curent electric,si vin protestantzii si ateii cu alte idei viclene ca acele lumini erau doar pentru iluminatul ancaperilor e alta treaba...Astept alte idei,mai ales citate din sfintzii parintzi.Fitzi iubitzi!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.12.2006, 13:47:07
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annamarria
Am o nelamurire si nici nu stiu la ce topic sa o pun. la ce ajuta ca aprinzi lumanare in biserica pentru cineva? ce semnifica? as dori o explicatie frumoasa.
La explicatii frumoase nu ma pricep, dar pot sa-ti spun ce reprezinta pentru mine o lumanare. Lumanarea e un exemplu de jertfire. Lumina ei este conditionata de moartea ei "trupeasca". La fel si pentru noi, pentru a trai in lumina lui Hristos si pentru ca in inima noastra sa arda o flacara vie a credintei, trebuie sa murim trupului si lumii. Ce exemplu mai bun decat lumanarea?! La fel cum lumanarea neaprinsa nu are valoare si nu-si atinge scopul existentei ei, la fel si noi neaprinsi de vietuirea in Hristos nu avem valoare si nu ne atingem scopul existentei noastre.

Sa fim niste lumanari aprinse de dragostea Mantuitorului nostru si sa nu ne temem ca o sa se termine ceara...vietuirea sta in lumina, nu in ceara.

Elena
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.12.2006, 15:00:35
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

nu pot sa explic la ce m-am referit prin frumos. de exemplu in Evanghelie exista multa frumusete. Poate ma refer la ceva simplu dar profund, ceva duhovnicesc si nu formal si ceva care iti atinge inima
elena, mi-ai explicat simbolul, dar eu mai mult vreau sa stiu care e diferenta, sau ce aduce in plus aprinderea lumanarilor fata de o rugaciune simpla, fara lumanari, rostita din inima.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.12.2006, 16:04:41
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Annamarria, uite ce spunea Pr. Cleopa despre lumânari:

"Daca moare omul fara lumânare nu-i nimica. Lumânarea este numai un simbol. Auzi ce spune Mântuitorul în Evanghelie, ca sa arate care-i lumânarea noastra: Asa sa lumineze lumina voastra înaintea oamenilor - si apoi arata care-i lumina - ca, vazând oamenii faptele cele bune ale voastre, sa-L slaveasca pe Tatal vostru Care este în ceruri.

Un om, crestin bun în sat la voi, care nu înjura, nu fura, nu fumeaza, duce viata curata cu sotia, posteste toate sfintele posturi, lunea, miercurea si vinerea; merge la biserica regulat, creste copiii în frica Domnului, acela este o lumina pentru tot satul. "Mai, pe cutare nu l-ai vazut niciodata în crâsma, nu l-ai auzit vreodata înjurând, l-ai vazut totdeauna la biserica, ai vazut copiii lui cum se închina, ai vazut ca-i milostiv, ai vazut ca posteste sfintele posturi, merge la marturisiri cât mai des, este o lumina pentru tot satul". Asta-i lumina. Faptele bune.

Poti sa ai un milion de lumânari, nu-ti ajuta nimic la moarte. Cine le-a aprins lumânarea la cei care au murit pe front? Iata lumina: daca au avut fapte bune, aceea-i lumina. Lumânarea este un simbol. Daca o aprinzi este bine, daca nu poti, nu-i nimic. Faptele bune merg cu noi, nu lumânarea."

Deci lumanarea nu are nici un efect daca omul nu are o viata in Hristos. Dar cand omul are cu adevarat o viata hristocentrica, el doreste ca sa multumeasca pentru minunea pe care o traieste in inima lui. Si de aceea, mergand la Liturghie, la intalnirea cu Hristos, doreste sa nu mearga cu mana goala si aduce la altar o mica jertfa: lumanari, vin, ulei, prescuri, tamaie, etc. Dar aceste jertfe nu au mare valoare daca nu vin ca o continuare a unei jertfe petrecute in inima noastra printr-o intoarcere deplina catre EL, printr-o comuniune cu El, printr-o viata cu El.

Elena
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.12.2006, 16:07:55
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Multumesc mult. Acum inteleg
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.12.2006, 20:13:24
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Lumanarea are sensul de veghe,cum de altfel se intelege de la sine,insa in credinta noastra veghea reprezinta pregatirea sufletului pentru viata de apoi,pentru mantuirea lui.Sa fim pregatiti cu lumina faptelor noastre,sa tinem cont de clipa pretioasa care ne poate innalta sau ne poate surpa,depinde de noi si credinta in care ne tine scut fufletului.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.01.2007, 19:08:03
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Da,,,,Va_iubesc multzumesc,are dreptate parintele Cleopa,pentru rugaciunile lui(ca multe spunea!!!!),Doamne miluieste!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.01.2007, 19:10:48
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Si totusi,ca sa nu ne asemanam cu fariseii(neoprotestantzii)sa mai aprindem si lumanari!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea lumanarilor aprins ancah Rugaciuni 27 16.06.2011 17:35:55
Aprinderea lumanarilor in biserici alikmi Sfanta Liturghie 10 15.02.2011 17:02:25
intorsul lumanarilor! adrianmihaih Vrajitoria 15 29.10.2010 15:03:22
Memorialul international al lumanarilor aprinse ancah Generalitati 2 21.05.2007 18:57:31