Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.07.2013, 04:42:43
belciuge belciuge is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2006
Mesaje: 12
Implicit Un catolic care vrea sa treaca la ortodoxism..

Buna ziua

Sunt Elena din Galati si am un prieten catolic care vrea sa treaca la religia ortodoxa. Cam ce ar trebui sa faca si daca trebuie sa se boteze din nou, ca sa fie acceptat de biserica ortodoxa?

Multumesc,
Elena
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.07.2013, 07:29:12
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Bisericile Ortodoxă, respectiv Catolică, își recunosc una alteia validitatea tainelor săvârșite și, deci, nu se justifică un nou botez; eventual o spovadă ca să fie ”la zi”.
BO nu are niciun motiv să-l respingă.
Totuși, mirenii se supun rânduielii parohiale și pentru a intra armonios în parohie, va da ascultare preotului dacă acesta îi va cere ceva anume.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.07.2013, 08:23:00
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Depinde, intrebati preotul la care ar vrea sa se boteze, pentru ca unii preoti nu recunosc botezul de la catolici...
Sau, daca tot sunteti din Galati, puteti sa va duceti la Arhiepiscopia Dunarii de Jos. Iar acolo puteti afla mai multe detalii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.07.2013, 09:02:34
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Bisericile Ortodoxă, respectiv Catolică, își recunosc una alteia validitatea tainelor săvârșite și, deci, nu se justifică un nou botez; eventual o spovadă ca să fie ”la zi”.
Indubitabil. Mai ales Sfânta Împărtășanie este "recunoscută". Nu mai spun de nuntă. Hirotonirea, la fel!


Revenind însă la subiect:
1. Ortodoxie, nu ortodoxism.
2. Un preot lămurește cel mai bine problema.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.07.2013, 17:53:29
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Bisericile Ortodoxă, respectiv Catolică, își recunosc una alteia validitatea tainelor săvârșite și, deci, nu se justifică un nou botez; eventual o spovadă ca să fie ”la zi”.
BO nu are niciun motiv să-l respingă.
Totuși, mirenii se supun rânduielii parohiale și pentru a intra armonios în parohie, va da ascultare preotului dacă acesta îi va cere ceva anume.
Serios? De cand asta?
Atunci orice ratacit care se rupe de Biserica si isi face o "biserica" poate cere Bisericii sa ii recunoasca validitatea tainelor. Daca ar fi asa cele doua confesiuni ar fi o singura Biserica.
Botezul se face in numele Sfintei Treimii (cu recunoaterea invataturilor corecte despre Persoanele Sfintei Treimii) prin intreita afundare. Se face asa la catolicii?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.07.2013, 19:58:43
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Lightbulb

Și eu știu că Botezul catolic este recunoscut de ortodocși.
Atunci când trece la ortodoxie, după o anume cateheză, respectivului i se aplică doar Mirungerea. După ce spune Crezul Ortodox.
(cel puțin așa a fost în cazul soțului meu)

Acum depinde și dacă prietenul tau a luat deja Confirmarea - prima împărtășanie la catolici. Soțul meu nu o avea.

Last edited by mirela.t; 21.07.2013 at 20:17:26.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.07.2013, 20:21:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Botezul catolic sau al altor culte nu este si nu a fost niciodata recunoscut de Biserica Ortodoxa, care considera ca in afara ei nu pot exista Sfintei Taine, inclusiv Botezul. Dar, inca de la inceput, unora care veneau in BIserica din diderite erezii sau schisme, nu li se mai facea Botezul. Se numeste iconomie, este descris in primul canon al Sfantului Vasile cel Mare. La fel, in unele locuri nu se face nici Mirungerea catolicilor, doar marturisirea de credinta si Impartasania. De asemenea, la revenirea greco-catolicilor in Biserica Ortodoxa Romana nu li s-a repetat hirotonia, tot prin iconomie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.07.2013, 21:31:08
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

iconomie, ne-iconomie... practic este că se recunoaște botezul respectiv și nu li se cere să se boteze a doua oară.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.07.2013, 21:46:37
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
iconomie, ne-iconomie... practic este că se recunoaște botezul respectiv și nu li se cere să se boteze a doua oară.
Dar este gresit, cum se se recunoasca botezul catolicilor, niciodata, sa nu uitam ca la ei (catolici) nu lucreaza tainele, nu sunt teolog si nici nu ma pricep, de aceea cel mai corect trebuie mers la preot, cunosc un catolic care s-a botezat la noi si i s-a facut tot botezul cap coada, pt era adult a avut un butoi in loc de cristelnita, nu vreau sa ma cert cu nimeni stiu ca multi nu sunteti de acord cu asta dar va rog sa va interesati, prin sfintele canoane si alte scrieri ale sf parinti. stiu sunt si episcopi (nu-i judec) care fac doar mirungerea fara botez, dar nu este bine. De curiozitate, un ortodox care trece sa zicem la catolici, lui i se mai repeta botezul??????
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.07.2013, 21:50:12
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Eu nu vorbesc din teorie sau din auzite, ci din ceea ce am văzut că se practică.

Apropo, de unde știți voi că la catolici nu lucreaza Tainele?
Duhul Sfânt lucrează acolo unde vrea El !
Nu unde îi dictează oamenii, fie ei cât de ortodocși.

Last edited by mirela.t; 21.07.2013 at 21:55:28.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare