Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.09.2013, 22:21:50
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit Cum poti sa ajungi scriitor?

Bine v-am regasit!
Exista oare niste reguli, reglementari, pentru ca cineva sa poata scrie literatura (de "fictiune")? trebuie sa aiba anumite studii, calificare in vreun domeniu? Poate scrie absolut orice ii trece prin cap, sau exista niste reguli? care ar fii macar "criteriile morale"pe care nu ar trebui sa le incalce nici un scriitor de fictiune, avand in vedere impactul pe care il are literatura asupra publicului? Cata lume nu crede lucruri ca fiind adevarate sau le ia de exemplu pentru ca au vazut intr-un film/citit intr-o carte? Poate fii oare viziunea/"fictiunea" creata de un anume autor, la un moment dat, o adevarata revelatie???
Cand creezi ceva, un roman de fictiune, o poveste, un scenariu, o telenovela, nu exista riscul sa faci tu o treaba pe care doar Dumnezeu o poate face, adica sa creezi o lume, sa nasti si sa omori oameni, sa-i faci sa faca voia ta, etc?

Last edited by fallen; 04.09.2013 at 22:31:50.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.09.2013, 00:08:32
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Bine v-am regasit!
Exista oare niste reguli, reglementari, pentru ca cineva sa poata scrie literatura (de "fictiune")? trebuie sa aiba anumite studii, calificare in vreun domeniu? Poate scrie absolut orice ii trece prin cap, sau exista niste reguli? care ar fii macar "criteriile morale"pe care nu ar trebui sa le incalce nici un scriitor de fictiune, avand in vedere impactul pe care il are literatura asupra publicului? Cata lume nu crede lucruri ca fiind adevarate sau le ia de exemplu pentru ca au vazut intr-un film/citit intr-o carte? Poate fii oare viziunea/"fictiunea" creata de un anume autor, la un moment dat, o adevarata revelatie???
Cand creezi ceva, un roman de fictiune, o poveste, un scenariu, o telenovela, nu exista riscul sa faci tu o treaba pe care doar Dumnezeu o poate face, adica sa creezi o lume, sa nasti si sa omori oameni, sa-i faci sa faca voia ta, etc?

Salut, nu sunt scriitor dar o sa ma bag ca musca-n lapte. Daca tu vrei sa scrii ceva, cred ca trebuie sa te gandesti ca ceea ce vei scrie v-a influenta oamenii. Noi ca si crestini avem mare raspundere, si vom da socoteala pentru lucrurile care le facem cu fapta, cuvantul si gandul si ceea ce vei scrie ma gandesc ca nu trebuie sa dea de niste interpretari care sa sminteasca. Nu prea am citit literatura clasica insa Dostoievski toata lumea l-a recomandat si am zis sa ma " arunc " pe el, si dupa ce am citit mi-am dat seama ca acest autor nu prea are cum sa sminteasca, nici nu stiu cum sa-ti explic, trebuie sa-l citesti ca sa ma intelegi. Uite de exemplu citind Mayitrei pentru scoala ajunsesem la niste pasaje care descria relatia dintre ea si Allan, si citind lucrurile alea, imaginatia mergea ca un motor, efectiv imi creea niste imagini cam perverse, si mintea producea excitatia. Sunt si romane de dragoste care prezinta dragostea intr-un mod crestinesc, nu stiu sa iti enumar, poate te ajuta colegii mei. In fine cred ca ai inteles ideea, deci mare grija la ce vei scrie. Si inca un lucru, noi fiind pacatosi, putini au harul duhul sfant, si ma gandesc ca na ceea ce vom scrie, e mai.............. nici nu stiu cuvantul, nici nu cred ca o sa gasesc unul. Oricum spor la scris sa ne prezinti si noua opera :D
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.09.2013, 00:57:56
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mie personal mi-ar placea foarte mult sa am candva timp sa raspund pe indelete la aceste intrebari, care sunt extrem de largi, mai ales din cauza ca perceptia asupra scriitorului, asupra literaturii si a scopului ei s-a tot schimbat pe parcursul secolelor.

La ce te-ai gandit cand ai pus aceste intrebari? E pura curiozitate, doresti sa te informezi, vrei sa devii scriitoare, asa cum crede Marcel Ionut, te nemultumeste impactul pe care il are literatura asupra altor oameni sau ...? Poate ar fi de folos sa stim, ca sa avem o idee despre structura raspunsului si sa nu scriem romane fluviu pe forum...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.09.2013, 03:42:47
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

..........:)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.09.2013, 14:42:42
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

In general stiu ca nu-ti trebuie studii. Poate oricine sa scrie carti.
Daca exista reguli legate de subiecte? Nu stiu si nu cred.
Oamenii scriu in general ceea ce simt si gandesc.
Si nici nu cred ca se gandesc de la inceput la impactul pe care il va avea lurarea asupra cititorilor.
De obicei scrii pentru tine, din sufletul tau si mai apoi, daca te hotarasti, dai la publicat.
Mai exista si situatiile in care ti se cer niste lucrari, de la editori, sau reviste/ziare. Asta este mai greu, zic eu. Pentru ca trebuie sa te pliezi unor cerinte si te simti si esti ingradit.

Sunt multi care isi scriu viata, sau anumite experiente inedite de viata.
Altii scriu poezii, sau eseuri.

Si nu, nu creezi nimic in locul lui Dumnezeu. Tu nu creezi ceva concret, ci niste viziuni.
Mia ales daca scrii ceva fictiv: o poveste, un roman. Acele personaje nu exista.
Impactul asupra cititorilor: este foarte diferit. De cele mai multe ori nu esti inteles, sau lumea intelege cu totul altceva. Depinde cat de "ciudat" sau abstract scrii.
Pe unii poate sa-i fascineze, pe altii sa-i ingrozeasca etc. La fel ca si la picturi de altfel.
Aici de fapt nu mai este vina ta, ci este imaginatia, intelegerea si sufletul celor ce citesc.
Iar faptul ca lumea crede, sau ia de bune niste lucrari fictive, este o greseala a lor. Daca nu stii sa faci diferenta intre real si fictiv, este greu si rau.

Totusi este posibil ca unele lucruri sa te impresioneze in asa masura, incat sa confunzi. Se intampla la filme mai ales. ca acolo si vezi si te mai influenteaza si actorii si jocul lor.

De fapt exista niste reguli de respectat totusi. Exista subiecte tabu, exista limite de bun simt, etc. Desi in ziua de azi gasesti si erotice si de razboi, si horror si crime si tot ce vrei.
Selectia o face editorul si mai apoi publicul. Citesti ceea ce te intereseaza si iti place. Si gusturile sunt largi si nu se discuta...
La fel este pentru orice arta: pictura, sculptura, muzica, film.

Acum exista unele diferente: una este sa scrii ce simti tu, sau ce ai trait tu si alta sa scrii SF-uri, adica sa imaginezi lucruri inexistente (pana acum).

Eu imi pun o alta intrebare de fapt: cine face piata artelor (inclusiv televiziune): cei care produc, sau cei care cer?
Sa se faca ceea ce cere lumea, sau ceea ce este mai normal, mai bun? Ca de multe ori lumea cauta si cere anumite lucruri si acestea au un succes imens desi sunt porcarii, in schimb lucruri valoroase se pierd, nu au cautare (si pe urma se renunta la ele).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.09.2013, 16:12:33
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Bine v-am regasit!
Exista oare niste reguli, reglementari, pentru ca cineva sa poata scrie literatura (de "fictiune")? trebuie sa aiba anumite studii, calificare in vreun domeniu? Poate scrie absolut orice ii trece prin cap, sau exista niste reguli? care ar fii macar "criteriile morale"pe care nu ar trebui sa le incalce nici un scriitor de fictiune, avand in vedere impactul pe care il are literatura asupra publicului? Cata lume nu crede lucruri ca fiind adevarate sau le ia de exemplu pentru ca au vazut intr-un film/citit intr-o carte? Poate fii oare viziunea/"fictiunea" creata de un anume autor, la un moment dat, o adevarata revelatie???
Cand creezi ceva, un roman de fictiune, o poveste, un scenariu, o telenovela, nu exista riscul sa faci tu o treaba pe care doar Dumnezeu o poate face, adica sa creezi o lume, sa nasti si sa omori oameni, sa-i faci sa faca voia ta, etc?
In general, scriitorii prind curaj sa scrie de pe bancile scolii, se remarca la olimpiade si la concursuri scolare. Sunt oameni care mai intai citesc mult, observa modalitatile altora de a deveni originali, apoi isi creeaza un drum propriu. Au o incliantie spre scris, dar accepta ideea ca munca de scriitor presupune 10 % inspiratie si 90 % transpiratie, asa ca in general sunt oameni care au un spirit critic si autocritic dezvoltat.

Daca citesti ,,Viata ca o prada" de Marin Preda, observi cat de cat cum a razbit in literatura un fiu de taran cu venituri modeste.

Apoi mai apare ceva, asa cum a spus Marcel Ionut si anume responsabilitatea fata de cuvantul scris. Prin cuvant, putem sa zidim, adica sa-i ajutam pe cei din jur sa devina mai buni sau dimpotriva, putem sa daramam, adica sa le traansmitem idei patimase, smintitoare pentru care vom da raspuns inaintea lui Dumnezeu. Scriitorul, de obicei, trebuie impresioneze criticii literari si sa se raporteze intr-un anume fel la curentele literare mai mult sau mai putin cuminti si asezate, dirijate din culise de marii puternici ai lumii. Asa apar filme si carti orientate spre patimi grosolane, in timp ce preocuparea pentru dobandirea virtutilor e oarecum marginalizata.

In viata, daca facem cu prioritate ce e mai de folos pentru mantuirea noastra si a semenilor, atunci suntem placuti lui Dumnezeu. Daca vrem sa fim pe placul oamenilor, sa ne cultivam mandria, atunci putem avea de suferit.

Last edited by antoniap; 05.09.2013 at 16:17:00.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.09.2013, 18:47:41
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Bine v-am regasit!
Exista oare niste reguli, reglementari, pentru ca cineva sa poata scrie literatura (de "fictiune")? trebuie sa aiba anumite studii, calificare in vreun domeniu? Poate scrie absolut orice ii trece prin cap, sau exista niste reguli? care ar fii macar "criteriile morale"pe care nu ar trebui sa le incalce nici un scriitor de fictiune, avand in vedere impactul pe care il are literatura asupra publicului? Cata lume nu crede lucruri ca fiind adevarate sau le ia de exemplu pentru ca au vazut intr-un film/citit intr-o carte? Poate fii oare viziunea/"fictiunea" creata de un anume autor, la un moment dat, o adevarata revelatie???
Cand creezi ceva, un roman de fictiune, o poveste, un scenariu, o telenovela, nu exista riscul sa faci tu o treaba pe care doar Dumnezeu o poate face, adica sa creezi o lume, sa nasti si sa omori oameni, sa-i faci sa faca voia ta, etc?
Dupa cum vad intrebarea ta se refera la un anumit gen literar si anume literatura de fictiune. Daca duci o viata crestina si ai un duhovnic, sigur e important sa-l intrebi si chiar sa-i arati ce scrii si sa ceri binecuvantare.
Fictiunea este rodul imaginatiei iar imaginatia poate merge foarte departe. Desigur poate fi viziunea revelatie! (ex cartile lui Jules Verne..).
Intrebarea mea este urmatoarea: daca vrei sa scrii si ai talent de ce sa nu te inspiri din viata reala care de cele mai multe ori iti ofera situatii la limita binelui sau a raului.
Da, poti deveni scriitor daca iti doresti, scrii corect gramatical, ai un vocabular bogat, ai timp si rabdare si poti transmite in mod atragator interesul pentru lectura. Parerea mea e ca macar bacalaureatul e bine sa-l ai ca, deh, atarna greu si diplomele (desi n-ar fi cazul) daca ai dotare.
Iti trebuie timp talent, inteligenta, vointa rabdare putere de concentrare si multa, multa munca. Ai nevoie si de cateva persoane care au scris deja cateva carti carora sa le oferi spre lectura un capitol, doua si a-ti spune sincer daca merita efortul. Trebuie sa fii pregatit sa accepti si lauda dar si critica. Se spune ca scriitorul este in cetatea sa un om sacrificat.
Iti doresc succes. In fond..."devenim ceea ce gandim"(asta a spus-o parca Lazarev)
Si inca ceva: poti publica oricate carti vrei daca ai bani! Mai greu (chiar foarte greu) e sa te publice o editura si sa-ti vanda cartea.

Last edited by stoicadorina; 05.09.2013 at 18:51:45.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.09.2013, 09:28:07
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Wink

Multumesc, doamna Dorina!
"Creez" de multa vreme insa nu scriu decat de vreo 2 ani, si inca nu am aratat la nimeni, am avut o tentativa dar nu a fost nimeni interesat sa citeasca. Al meu (partener) nu prea e de acord sa fac asa ceva "neconstructiv". (Nu stiu nici duhovnicul daca ar fii).
Nu scriu fictiune dinaia cu extraterestrii, fantome, zane si spiridusi, ci intamplari reale, inspirate din viata, dar cu personaje "create' de mine (asemanarile cu realitatea sunt de obicei intamplatoare). E drept ca unele "figuri" intr-adevar ma pot inspira, si le pot reproduce in oarecare masura in vreun personaj (am vazut ca asa fac si scritorii adevarati).
Nu stiu daca e bine ceea ce fac, nici eu nici ceilalti care o fac, nici cei care consuma literatura si filme chiar si de acest gen, iarasi nu stiu cat e de bine sa ne "atasam' emotional de vreun personaj din astfel de productii, sa ajungem sa plangem in fata televizorului (desi cred ca cu totii am facut-o).
Oricum, daca "telenovele" mea va fii vazuta si analizata de cineva pana la urma si va fii considerata prea "emotionanta" si prea putin obiectiva pentru gusturile noastre, ale romanilor, o sa-mi incerc sansa cu ea la Bollywood... (glumesc).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.09.2013, 10:23:12
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Multumesc, doamna Dorina!
"Creez" de multa vreme insa nu scriu decat de vreo 2 ani, si inca nu am aratat la nimeni, am avut o tentativa dar nu a fost nimeni interesat sa citeasca. Al meu (partener) nu prea e de acord sa fac asa ceva "neconstructiv". (Nu stiu nici duhovnicul daca ar fii).
Nu scriu fictiune dinaia cu extraterestrii, fantome, zane si spiridusi, ci intamplari reale, inspirate din viata, dar cu personaje "create' de mine (asemanarile cu realitatea sunt de obicei intamplatoare). E drept ca unele "figuri" intr-adevar ma pot inspira, si le pot reproduce in oarecare masura in vreun personaj (am vazut ca asa fac si scritorii adevarati).
Nu stiu daca e bine ceea ce fac, nici eu nici ceilalti care o fac, nici cei care consuma literatura si filme chiar si de acest gen, iarasi nu stiu cat e de bine sa ne "atasam' emotional de vreun personaj din astfel de productii, sa ajungem sa plangem in fata televizorului (desi cred ca cu totii am facut-o).
Oricum, daca "telenovele" mea va fii vazuta si analizata de cineva pana la urma si va fii considerata prea "emotionanta" si prea putin obiectiva pentru gusturile noastre, ale romanilor, o sa-mi incerc sansa cu ea la Bollywood... (glumesc).
Iti recomand sa-ti faci un blog unde sa postezi periodic fragmente din creatia ta si sa-l distribui pe siturile unde ai cont. Vei avea un numar constant de vizitatori si de ce nu de cititori care unii chiar iti vor spune sincer parerea despre scrisul tau. Daca imi vei da linkul te asigur ca voi citi si imi voi spune parerea sincera. Succes! Pe blog poti seta ca drepturile de autor iti apartin.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.09.2013, 15:03:31
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

o "mostra" din propria "creatie' puteti gasi pe topicul acesta : http://www.crestinortodox.ro/forum/s...962#post534962
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare