Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.02.2016, 23:25:21
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Apocalipsa

Am deschis acest topic vazand, pe acest forum si nu numai, numeroase dezbateri despre semnificatia diferitelor versete din aceasta scriere. Inrebarile mele se adreseaza in principal celor care au citit complet, macar o data, cartea Apocalipsei dar, per ansamblu, oricine doreste poate raspunde.De-a lungul timpului a generat polemici, interpretari, sperante in sufletele oamenilor. Intrebarile sunt urmatoarele:

1. Dupa ce ati citit-o prima data la ce concluzie ati ajuns cu privire la mesajul ei?
2. Ce loc ocupa in viata dvs de credinta si ce influenta are in modul cum va traiti credinta in viata zilnica?
3. Exista o sectiune din ea, sau un pasaj, care v-a impresionat profund?
4. Daca ar fi sa-i prezentati aceasta scriere unui om care nu este crestin ce i-ati spune despre ea?
5. De-a lungul timpului ati analizat aceasta carte impreuna cu alte persoane cu pregatire teologica?
6. Aceasta carte v-a influentat in vreun mod felul cum va rugati lui Dumnezeu?

Puteti raspunde cum doriti, folosind orice surse doriti.Multumesc anticipat celor care vor dori sa raspunda.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.02.2016, 00:19:41
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E mult de spus, frate. Punctele acestea sunt insa un inceput foarte bine gindit. Sa iti ajute Dumnezeu sa fie un topic nedisturbat de isteria de pe acest forum si plin de raspunsuri adinci si folositoare, asa cum merita.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.02.2016, 00:58:52
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Am deschis acest topic vazand, pe acest forum si nu numai, numeroase dezbateri despre semnificatia diferitelor versete din aceasta scriere. Inrebarile mele se adreseaza in principal celor care au citit complet, macar o data, cartea Apocalipsei dar, per ansamblu, oricine doreste poate raspunde.De-a lungul timpului a generat polemici, interpretari, sperante in sufletele oamenilor. Intrebarile sunt urmatoarele:

1. Dupa ce ati citit-o prima data la ce concluzie ati ajuns cu privire la mesajul ei?
2. Ce loc ocupa in viata dvs de credinta si ce influenta are in modul cum va traiti credinta in viata zilnica?
3. Exista o sectiune din ea, sau un pasaj, care v-a impresionat profund?
4. Daca ar fi sa-i prezentati aceasta scriere unui om care nu este crestin ce i-ati spune despre ea?
5. De-a lungul timpului ati analizat aceasta carte impreuna cu alte persoane cu pregatire teologica?
6. Aceasta carte v-a influentat in vreun mod felul cum va rugati lui Dumnezeu?

Puteti raspunde cum doriti, folosind orice surse doriti.Multumesc anticipat celor care vor dori sa raspunda.
Am citit Apocalipsa, insa dupa ce am reflectat asupra acesteia am realizat ca, de fapt, evenimentul propriei morti (Apocalipsa proprie) este mult mai important.

Evenimentul propriei morti este o certitudine, Apocalipsa are nevoie de credinta.

Judecata are loc, de facto, cand murim si, de jure, la Sfarsitul Lumii.

Functia spirituala a meditatiei asupra mortii si judecatii este aceea de a genera o criza pozitiva, o criza constructiva - care sa energizeze practica personala prin constientizarea pericolului in care ne aflam si timpului foarte scurt pe care il avem la dispozitie pentru a ne lucra mantuirea.
__________________

Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.02.2016, 19:19:25
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pelerin, ai primit ce ti-am trimis? Ca vad ca ai mesageria privata dezactivata. Sorry, dar nu vad alta cale de a comunica pe forum. :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.02.2016, 19:48:56
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Pelerin, ai primit ce ti-am trimis? Ca vad ca ai mesageria privata dezactivata. Sorry, dar nu vad alta cale de a comunica pe forum. :)
Raspunsesem aici http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=459
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.02.2016, 20:52:05
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Am deschis acest topic vazand, pe acest forum si nu numai, numeroase dezbateri despre semnificatia diferitelor versete din aceasta scriere. Inrebarile mele se adreseaza in principal celor care au citit complet, macar o data, cartea Apocalipsei dar, per ansamblu, oricine doreste poate raspunde.De-a lungul timpului a generat polemici, interpretari, sperante in sufletele oamenilor. Intrebarile sunt urmatoarele:

1. Dupa ce ati citit-o prima data la ce concluzie ati ajuns cu privire la mesajul ei?
2. Ce loc ocupa in viata dvs de credinta si ce influenta are in modul cum va traiti credinta in viata zilnica?
3. Exista o sectiune din ea, sau un pasaj, care v-a impresionat profund?
4. Daca ar fi sa-i prezentati aceasta scriere unui om care nu este crestin ce i-ati spune despre ea?
5. De-a lungul timpului ati analizat aceasta carte impreuna cu alte persoane cu pregatire teologica?
6. Aceasta carte v-a influentat in vreun mod felul cum va rugati lui Dumnezeu?

Puteti raspunde cum doriti, folosind orice surse doriti.Multumesc anticipat celor care vor dori sa raspunda.
Ortodocsii iau aminte la Sfintii lor si la spusele lor mai mult decat la mintea proprie.Stiu ca la protestanti e diferit ...fiecare interpreteaza dupa mintea lui.Acest lucru cred ca e gresit caci nu toti sunt curatiti si vrednici sa poarte pe Duhul Sfant si se face multa dezbinare.Ortodoxia nu e asa.Ortodoxia e smerenie si ascultare in principal.Deschizatorii de drumuri sunt putini, Sfintii, de care asculta toti ceilalti.

E interesant ca ai deschis acest topic pentru a atrage atentia de la disputa cipurilor tocmai spre baza si temelia acestei dispute care este "interpretarea" unor versete din Apocalipsa. Iata mai jos ce spunea in sec.IV Sf. Efrem Sirul :
Citat:
În prealabil postat de Sf. Efrem Sirul
Luati aminte, fratii mei! Covarsirea fiarei si mestesugirea ei de la pantece incepe. Caci dupa ce va fi stramtorat cineva, de lipsa de bucate, sa fie silit a primi pecetea lui. Nu oricum, ci pe mana dreapta si pe frunte va fi pus semnul. Ca sa nu mai aiba stapanire omul a se pecetlui cu mana dreapta, cu semnul Sfintei Cruci, si nici pe frunte a se mai insemna cu Numele Sfant al Domului, nici cu preasfanta si slavita cruce a Domnului nostru Iisus Hristos. Ca stie ticalosul ca daca se va pecetlui cineva cu crucea Domnului, ii risipeste toata puterea lui. Pentru aceasta pecetluieste dreapta omului, ca aceasta este care pecetluieste toate madularele noastre. Asemenea si fruntea care este ca un sfesnic ce poarta faclia luminii. Deci fratii mei, infricosata nevointa va fi tuturor oamenilor celor iubitori de Hristos, si pana in ceasul mortii sa nu se teama, nici sa stea cu molesire cand balaurul va incepe a pune pecetea sa, in locul crucii Mantuitorului. Si va face in asa fel incat sa nu se mai faca nici un fel de pomenire Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos.
Ce putem intelege de aici? 1.Teama care e de la diavol ,te distrage de la vorbirea cu Dumnezeu.2.Semnul fiarei va fi dublu atat nevazut "pecetea pacatului" cat si vazut("balaurul va incepe a pune pecetea sa").Cum intelegem asta? Pai daca ar fi fost doar pecetea nevazuta a pacatului,fiara nu mai avea nevoie sa-si puna "semnul",caci era deja pus.Chiar aceasta disputa si opozitie a catorva (a Sfintilor),e semnul ca atunci,semnul va fi dublu atat vazut cat si nevazut.Pana la venirea efectiva a lui Antihrist oamenii ajungeau in iad pe baza pecetii nevazute a pacatului,dar Antihrist o va face si vazuta atunci cand va veni el in mod vazut.E drept ca acea pecete vazuta e a unei singure-ultime generatii...deci sa ne ingrijoram de pecetea nevazuta a pacatului, si daca o vom face bine ...vom avea puterea sa nu o primim pe cea vazuta. Problema e ca in acele vremuri ,oficial nu va mai exista nici o Biserica a lui Hristos si cine nu si-a adunat merinde duhovnicesti pana atunci ,nu va avea nici o sansa.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.02.2016, 21:02:53
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb

Ei bine flying, topicul nu era despre protestanti sau interpretarea lor. Daca vroiam asta postam direct ce intelegem noi fara sa pun intrebari:) Topicul era despre cum vad ortodocsii aceasta carte si la final era o precizare ,,puteti raspunde cum doriti, folosind orice surse doriti. Asta inseamna si ,,Nu ezita sa citezi din surse patristice care te-au ajutat". Intrebarea 5, de exemplu, da posibilitatea si unui raspuns de tipul ,, Parintele meu duhovnic/parintele/parintele profesor de la Seminar mi-a oferit urmatoarele explicatii/m-a ajutat sa inteleg in urmatorul fel".

O rugaminte: nu-mi distruge topicul cu discutii despre cipuri. Sunt multe discutii pe aceasta tema si nu la ele ma refer, poti discuta acolo, cat timp vrei tu, despre toate cipurile si toate interpretarile aferente. Aici este un topic despre altceva, daca te uitai cu atentie la intrebari.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.02.2016, 21:15:59
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.219
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Iata mai jos ce spunea in sec.IV Sf. Efrem Sirul :

Ce putem intelege de aici? 1.Teama care e de la diavol ,te distrage de la vorbirea cu Dumnezeu.2.Semnul fiarei va fi dublu atat nevazut "pecetea pacatului" cat si vazut("balaurul va incepe a pune pecetea sa").Cum intelegem asta? Pai daca ar fi fost doar pecetea nevazuta a pacatului,fiara nu mai avea nevoie sa-si puna "semnul",caci era deja pus.Chiar aceasta disputa si opozitie a catorva (a Sfintilor),e semnul ca atunci,semnul va fi dublu atat vazut cat si nevazut.Pana la venirea efectiva a lui Antihrist oamenii ajungeau in iad pe baza pecetii nevazute a pacatului,dar Antihrist o va face si vazuta atunci cand va veni el in mod vazut.E drept ca acea pecete vazuta e a unei singure-ultime generatii...deci sa ne ingrijoram de pecetea nevazuta a pacatului, si daca o vom face bine ...vom avea puterea sa nu o primim pe cea vazuta. Problema e ca in acele vremuri ,oficial nu va mai exista nici o Biserica a lui Hristos si cine nu si-a adunat merinde duhovnicesti pana atunci ,nu va avea nici o sansa.
Te rog dă mai detaliat sursa din care citezi (titlul cărții/operei, editura, anul, eventual pagina)
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.02.2016, 21:17:14
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Ei bine flying, topicul nu era despre protestanti sau interpretarea lor
Ei bine Pelerin spre Rasarit ,topicul a fost deschis de mintea unui protestant,nu putem ignora asta.Toti suntem biasati....dar adevarul e unul singur(nu e ideea mea "personala").

Citat:
O rugaminte: nu-mi distruge topicul
O rugaminte :nu-L dipretui pe Hristos cu frici penibile.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.02.2016, 21:22:19
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Flying posteaza ce crezi tu necesar.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare