Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.10.2017, 01:33:19
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit Cum sa ajungi profesor?

Salut! am terminat facultatea de sport. Ca sa ajung profesor sau suplinitor ce trebuie sa fac?. Stiu ca trebuie sa ai o anumita medie si sa dai titularizarea. Care ar fi materiile si cand se da examenul? imi puteti da toate detaliile?
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.10.2017, 07:32:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
imi puteti da toate detaliile?
Nu.
Daca as vrea sa ma activez in Armata, as cere detaliile la comisariatul de sector. Daca as vrea sa ma popesc, m-as duce la episcopie.
La fel, daca as vrea sa predau, m-as duce la inspectoratul scolar.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.10.2017, 11:00:21
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Acum e mai facil; cu un simplu clic poti beneficia de toate informatiile de care ai nevoie, mai complete si clare decat ti le furnizeaza vreun inspector agitat. In urma deplasarii la ISJ tot spre consultarea site-ului vei fi directionat. Deci, cauta pe google site-ul inspectoratului scolar al judetului unde doresti sa te inscri pt examen; de exemplu ISJ Constanta, ISJ TM, ISJ MM, etc. Pe acel site cauta sectiunea Mobilitatea personalului didactic. In aceasta sectiune vei gasi absolut toate informatiile de care ai nevoie, de la metodologia de examen la calendarul miscarii. Examenul e la nivel national, se sustine in aceeasi zi la toate materiile, candva la mijlocul lunii iulie. Insa inscrierile se fac intr-un interval destul de scurt prin luna aprilie sau mai; apoi te mai cheama de vreo 2 ori sa iti validezi dosarul.
Dupa examen, prin august, au loc sedintele publice, unde in functie de nota optezi pt un post. Posturile disponibile se publica pe site-ul inspectoratului incepand cu luna martie iar pana in august cele bune sau complete dispar luate in etapele de transfer, restrangere sau detasare.
Tematica/ programa de examen o vei gasi tot acolo. Sau poti consulta site-ul titularizare.edu.ro unde vei gasi variante si subiecte date anii trecuti, cu tot cu bareme.

Succes! si spor la invatat.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.10.2017, 11:14:17
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Ca sa ajung profesor sau suplinitor ce trebuie sa fac?
Profesor sau suplinitor...e gresita exprimarea si cred ca intelegi gresit notiunile. Exista profesori. Acestia pot fi profesori titulari pe post sau profesori suplinitori. Titularul sta linistit pe postul lui pana la pensie si e relaxat in vacanta de vara ca nu trebuie sa dea examen. Suplinitorul, saracul nu e fixat intr-o scoala, da examen de titularizare an de an, se muta dintr-o scoala in alta in fiecare an si asteapta post titularizabil. Profesorii titulari si profesorii suplinitori au aceiasi pregatire, acelasi statut de profesori si acelasi salariu. Salariu la profesori difera in functie de vechimea in invatamant, de gradele didactice si de sporul de dirigentie.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.10.2017, 12:59:23
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

oitza ratacita multumesc foarte mult de informatie mi-a fost de folos si voi cauta in continuare. Doamne ajuta si Dumnezeu sa te binecuvanteze.
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.10.2017, 20:23:37
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 20:29:55.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.10.2017, 21:03:34
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și când te gândești că asta e generația care ar trebui să-mi plătească pensia...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.10.2017, 23:06:27
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Probabil vei da și probă sportivă altfel mi s-ar părea aberant sa le ceri elevilor ca prof să îndeplinească un barem sportiv.
M-am săturat de faze de genul prof de sport cu burtă, se subminează imaginea disciplinei sportive .
Nu se da nicio proba sportiva; din moment ce e licentiat in domeniu se deduce ca e competent. In schimb se sustine o lectie deschisa la o clasa de elevi. Jumate din nota de examen o face nota obtinuta la aceasta lectie deschisa.

Si Octavian Belu are burta, burta care nu l-a impiedicat sa obtina rezultate cu lotul olimpic de gimnastica.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.10.2017, 23:09:10
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și când te gândești că asta e generația care ar trebui să-mi plătească pensia...
Acesta e un cliseu. Asa spunea si bunicul tau despre tine. Si te-ai descurcat.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.10.2017, 23:15:08
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ete fleoșc, ce-ai nimerit-o!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare