Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 12.08.2008, 09:09:25
isaia's Avatar
isaia isaia is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.08.2008
Mesaje: 46
Implicit

Despre cele doua feluri de ispite
Cand te rogi ai lupta directa si prin semnul sfintei cruci pe care trebuie a-l face si in jurul
tau chiar cu mintea prin inchipuire se poate departa acele apasaturi ale vrajmasului
diavol; acesta ataca direct cand te rogi si indirect cand esti nevoit si necesar sa lucrezi.
In lucru te va ispiti prin ceilalti de aceea este necesara rugaciunea de dinainte si
cercetarea de dupa:Ce ai castigat sufleteste?
In cazul ispitei de a cadea in desfranare sunt de respectat intai ascultarea de duhovnic prin
care primesti ajutorul lui Hristos, apoi vadirea catre superior a ispitei pentru o
reorganizare asa cum de regula citim la parintii nevoitori din chinovii. Trebuie si pravila
si sa intocmesti rezumate la cartile duhovnicesti pe care le ai, e necesar acest tip de lucru.
In ultima instanta este asa cum spun canoanele sa nu stai unde este un astfel de pericol.
Pentru rabdarea insa a greutatilor din lucrul duhovnicesc este necesar sa cunosti foarte
bine canoanele ce se dau pentru unele pacate . Trebuie sa cunosti Sfanta Scriptura si ceea
ce este scris in legile din cartea Vechiului Testament, la Levitic, Numerii si Deuteronom.
Sa cunosti foarte bine cartea ,,Matericul”, colectie ingrijita de Ignatie Monahul, Editura
Anastasia, 1995, cu 223 pagini; de asemeni si ,,Carte foarte folositoare de suflet” a
Sfantului Ioan postitorul si tiparita intro editie ingrijita de Pr. Prof. Dr. Constantin
Coman, Editura Bizantina, 2005, cu 187 pagini. In special sa ai din cartile Parintelui
Cleopa .
O altfel de incercare este si mediul in care traiesti la care este necesara intai ca
intotdeauna Ascultarea apoi sa cunosti din tainele naturii de la cei care au cercetat-o.
Animalele salbatice au simturi dezvoltate si simt prada lor chiar la cativa kilometri
distanta, iar acestea isi marcheaza zona lor de vietuire. Animalele domestice care dupa
cum trebuie sa știi din Vechiul Testament ca sunt unele necurate, de asemeni sunt foarte
periculoase si fizic si organic. In acest caz este de un real folos sa cunoști o gastronomie
recunoscuta de specialiști ca fiind sănătoasa. La fel ascultarea are locul de capatai atat
timp cat ea seamana cu cea a Sfintilor Parinti. Ascultarea este pana la pacat, sau cel putin
ea trebuie sa imite pe cea a sfintilor. Atunci cand este insotita de rugaciune , nu va da
gres.
Pentru pradatoarele reptile trebuie din nou a avea frica cea firesca si sa cunosti ajutorul
lui Dumnezeu care vine intotdeauna prin rugaciunile Bisericii. Șerpii, se cunoaste ca
detesta rasina de brad, unde este soparla este si sarpele, un paianjen te poate infecta, o
planta poate fi toxica intr-o anumita cantitate. La fel un caine poate fi deranjat de un
fosnet sau poate ataca la fel ca un pradator cand este in grup. Chiar si un cal stresat poate
fi la fel de grav sau un bou de 2, 3 ani sau chiar un berbec de 2, 3 ani. Chiar tu poti fi un
pericol la fel de grav pentru altii de aceea trebuie sa ceri de la toti sfatul fiecaruia, sa
intelegi si din perspectiva celuilalt adevarul si sa strigi mereu : Doamne , iarta-ma!
Doamne , ajuta-ma! si celelalte.Cu cât te smerești cu atât te și înalți


Mulți oameni din lipsă de cunoaștere ajung ca animalele, de aceea și porunca dumnezeiască este ca fiecare om să fie educat. Cu cât un om dispune de o bună educație din fragedă vârstă, cu atât își poate curăți sufletul de ceea ce poate deveni obișnuință sau chiar robie.
Mijloace de îndreptare există pentru orice categorie socială. De exemplu, pentru cei ce pot posti, fie aspru, fie mai puțin aspru, fie cu dezlegări pentru boli sau pentru vârsta fragedă sau bătrânețe, chiar și cei ce au activități grele, care necesită multă hrană consistentă, hiperextrogenismul nu este o problemă.
Astfel că pe o anumită categorie de oameni îi ajută nevoința duhovnicească încât patimile lipsesc cu desăvârșire cât timp se pot nevoi, pe o altă categorie îi ajută echilibrul și munca cea bună, pe alții, răbdarea bolii, pe alții remediile naturii consumând la caz puțin ceai de frunză de nuc, chiar și nefiert. Singurul lucru este să cauți mereu calea cea curată și ajutorul dumnezeiesc nu va întârzia. Însă ceea ce câștigi din darul lui Dumnezeu care este curăția să fie spre slava lui Dumnezeu și nu spre defăimarea aproapelui care încă nu a ajuns la Lumina Cunoștinței de Dumnezeu, căci unii au rele pătimiri și pentru multele milostenii care le pot face astfel.

Dacă o soră de mănăstire nu va rămâne în continuare, se canonisește un an oprire de la împărtășanie, căci în sufletul ei deja făgăduise fecioria.


Dacă o rasoforă nu va rămâne în mănăstire, se canonisește trei ani oprire de la împărtășanie, căci a lăsat haina călugărească și dacă se va căsători i se va face doar Cununia a Doua, plus încă un an oprire de la împărtășanie; nu poate fi deci preot de mir (rasoforul) și nici nu poate lua un viitor preot în căsătorie, nici preot fost căsătorit, aceasta fiind notificată desfrânare.


Dacă este monah, deja nu se mai poate vorbi de căsătorie, căderea se socoate ca desfrânare și se canonisește dublu cel al mirenilor, 14 ani și întoarcerea în mănăstire când va putea.
Totuși trebuie stiut că după canoanele monahale nu se călugărește cineva decât la o vârstă trecută de maturitate: la femei doar la 40 de ani, la bărbați la 25 de ani ca excepție pentru necesarul ierarhiei.


Dacă citim și prin cărțile de Istorie Bisericească, putem afla că în vremurile străvechi fiecare familie, fie țăran, fie boier, fie domnitor era dator să-și afierosească un copil mănăstirii, chiar dacă acești afierosiți nu vroiau. Ca mai pe urmă să te minunezi aflând că acești afierosiți au înțeles prin viața aceasta că este un lucru măreț - mulți călugări, foști fii de domnitori au ajuns egumeni și mitropoliți, contribuind la buna conducere a Țării când domnii nu mai puteau face prea mult.


Vezi Pravila Bisericească, Tipicul cel Mare al Sfântului Sava, Regulile Mari și Mici ale Sfântului Vasile cel Mare, Constituțiile Sf. Vasile cel Mare, Istoria Bisericii Ortodoxe Române.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 12.08.2008, 10:14:11
isaia's Avatar
isaia isaia is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.08.2008
Mesaje: 46
Implicit

În ceea ce mă priveste pe mine , aș dori foarte mult ca fiecare să afierosească lui Dumnezeu măcar 7 ani în viată mănăstirească.Eu cunosc că in Vechiul Testament afierosirile se făceau pe 7 ani și pe 50 de ani, după care se înapoia la casa sa; dacă hotăra pentru a rămâne in continuare afierosit atunci rămânea. În legea harului apar unele canoane, dar tot ce vine de la Dumnezeu este spre mântuire.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 18.08.2008, 10:19:18
donisaadriana donisaadriana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2008
Mesaje: 6
Implicit

si eu am simtit aceasta chemare de a merge la manastire.am 30 de ani acuma am tot lasat timpul sa treaca .Nici acum nu stiu ce sa fac.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 18.08.2008, 12:31:48
sofia sofia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2007
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de donisaadriana
si eu am simtit aceasta chemare de a merge la manastire.am 30 de ani acuma am tot lasat timpul sa treaca .Nici acum nu stiu ce sa fac.
si eu am avut aceeasi dilema timp de 5-6 ani.... acum stiu ca imi doresc o familie , lucru mai greu de realizat la 32 ani , dar nu imposibil.In fiecare seara ma rog , daca este voia lui Dumnezeu , sa gasesc omul de care am nevoie .Nadajduiesc in mila Lui nemarginita ca-l voi gasi. Daca nu se va intampla , voi merge mai departe - chiar ma gandesc sa adopt un copil sau poate doi.
Parintele Arsenie Papacioc spunea:"iubirea crestina este singura eliberare"
Reply With Quote
  #105  
Vechi 18.08.2008, 13:09:34
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

cam dificil...sa te insori e dificil, ca trebuie sa gasesti ceva similar si in Romania e dificil, din cauza lipsurilor, iar sa te calugaresti e irasi mai greu, fiindca trebuie sa te abtii de la multe chestii si sa ai har pentru asa ceva...asa ca ...mai meditam...:rolleyes:
Reply With Quote
  #106  
Vechi 18.08.2008, 13:24:18
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

calugarie.
de ce?
poate pentru ca nu vei face pe altii sa sufere; poate pentru ca vei da socoteala doar pentru propria persoana; poate pentru ca, desi este mai greu decit in casatorie, infinit este mai frumos.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 18.08.2008, 14:36:40
emylya emylya is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2008
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

casatoria este ceva frumos; calugaria este ceva minunat... Dar mai bine in lume cu gandul la manastire, decat in manastire cu gandul la lume...
Trebuie sa ne gandim in asa fel incat una din aceste doua se ne aduca mantuirea...
Reply With Quote
  #108  
Vechi 18.08.2008, 18:26:47
isaia's Avatar
isaia isaia is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.08.2008
Mesaje: 46
Implicit

În mănăstire nu ai timp să te mai gândești la lume
Reply With Quote
  #109  
Vechi 19.08.2008, 08:56:00
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de isaia
În mănăstire nu ai timp să te mai gândești la lume
Scurt si cuprinzator....dar,tot atat de nereal!
Reply With Quote
  #110  
Vechi 19.08.2008, 16:45:02
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Citat:
În prealabil postat de isaia
În mănăstire nu ai timp să te mai gândești la lume
Scurt si cuprinzator....dar,tot atat de nereal!
de ce soro?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Drumul spre calugarie antoniap Calugarul 237 02.02.2016 11:06:30
Noblete, convertire, pocainta, calugarie si martiriu antoniap Pocainta 3 15.11.2012 21:09:01
Ti-ai lasa sotia(-ul),copiii...pentru calugarie? bodo1222 Calugarul 106 08.09.2011 15:16:49
Patriarhul Daniel implineste 23 de ani de calugarie costel Stiri, actualitati, anunturi 1 08.08.2010 23:48:39