Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.04.2008, 19:57:33
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Este una din intrebarile la care oamenii de stiinta nu au raspuns :D
S-au facut investigatii si studii asupra boltii instelate de catre institutele de astronomie cu telescoape performante, putand sa punca la punct o harta cosmica a Universului, formata din toate miliardele de galaxii existente, iar dincolo de acest tot unitar al galaxiilor nu se stie ce exista, decat speculatii, este zona in care nu se stie daca exista dimensiunile spatiu sau timp.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.04.2008, 12:47:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Este una din intrebarile la care oamenii de stiinta nu au raspuns :D
S-au facut investigatii si studii asupra boltii instelate de catre institutele de astronomie cu telescoape performante, putand sa punca la punct o harta cosmica a Universului, formata din toate miliardele de galaxii existente, iar dincolo de acest tot unitar al galaxiilor nu se stie ce exista, decat speculatii, este zona in care nu se stie daca exista dimensiunile spatiu sau timp.
Notiunile de spatiu , timp sunt relative, valabile in lumea noastra, o lume trecatoare . Dumnezeirea nu poate fi ingradita in spatiu, in timp, ea find fara un inceput, sau un sfarsit . Precum citim atat de frumos in Psalmi, o mie de ani la Dumnezeu sunt o zi sau nu sunt nimic. Tainele sunt taine de nepatruns. Iar acolo unde mintea noastra nu are cale in adevar, speculatiile tin loc de raspuns, daca poate fi considerat un raspuns. Stefane draga, noi nu ne cunoastem bine insasi Planeta pe care vietuim , nu ne cunoastem in deajuns pe noi insine, ce sa mai vorbim de Universul infinit si far de inceput si far de sfarsit, ce o minte ca a noastra nu-l va cuprinde nicicand. Ramane visul , imaginatia, speculatia, incertitudinea far de sfarsit si ele intru limitele noastre .
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.04.2008, 20:42:43
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Evrei 1
10. Si: "Intru inceput Tu, Doamne, pămantul l-ai intemeiat si cerurile sunt lucrul mainilor Tale;
11. Ele vor pieri, dar Tu rămai, si toate ca o haină se vor invechi;
12. Si [color=red]ca pe un vesmant le vei strange si ca o haină vor fi schimbate.[/color] Dar Tu acelasi esti si anii Tăi nu se vor sfarsi".


Psalmul 8
3. Cand privesc cerurile, lucrul mainilor Tale, luna si stelele pe care Tu le-ai intemeiat, imi zic:
4. [color=red]Ce este omul că-ti amintesti de el?[/color] Sau fiul omului, că-l cercetezi pe el?
5. Micsoratu-l-ai pe dansul cu putin fată de ingeri, cu marire si cu cinste l-ai incununat pe el.


Probabil distantele imense din univers ne arata capacitatea uriasa a lui Dumnezeu de a ierta si de a iubi ( el isi aduce aminte de noi si ne iubeste ).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.04.2008, 21:25:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Dumnezeirea insasi inseamna lumina, multa dragoste si iertare. Distantele uriase din Univers sun percepute astfel de mintea noastra, intru cat Dumnezeirea aflandu-se omniprezenta , neavand distanta, timp si spatiu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.04.2008, 02:21:56
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Dar poate ca Universul nu este infinit asa cum am fost invatati de mici, poate are niste limite si noi nu stim de ele pentru ca sunt prea indepartate, astfel incat nici astronomii nu pot ajunge la ele cu toata tehnologia care o au la dispozitie. Suntem mici, suntem foarte mici in comparatie cu Pamantul, nu mai spun de galaxii in care se afla miliarde de stele si sisteme solare, iar numarul stelelor din tot universul coplesesc numarul particulelor de nisip de pe toata Terra. Si cand stau si ma gandesc ca Universul a fost create de Dumnezeu, care pe toate le tine si le controleaza, mintea mea nu poate percepe maretia Lui...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.04.2008, 18:24:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Dar poate ca Universul nu este infinit asa cum am fost invatati de mici, poate are niste limite si noi nu stim de ele pentru ca sunt prea indepartate, astfel incat nici astronomii nu pot ajunge la ele cu toata tehnologia care o au la dispozitie. Suntem mici, suntem foarte mici in comparatie cu Pamantul, nu mai spun de galaxii in care se afla miliarde de stele si sisteme solare, iar numarul stelelor din tot universul coplesesc numarul particulelor de nisip de pe toata Terra. Si cand stau si ma gandesc ca Universul a fost create de Dumnezeu, care pe toate le tine si le controleaza, mintea mea nu poate percepe maretia Lui...
Nu, nu cred in limite si mai ales in limitele Universului. A da, gandirea si perceptia noastra , sunt limitate. Universul si tainele lui inca sunt de nepatruns pentru noi , iar multe ce le stim, le banuim de fapt, sunt ipotetice.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.04.2008, 00:00:02
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

definiti mai intai ce intelegeti prin Univers si prin Cosmos pt ca sunt notiuni ce nu au sinonimie decat aparent.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.04.2008, 02:02:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
definiti mai intai ce intelegeti prin Univers si prin Cosmos pt ca sunt notiuni ce nu au sinonimie decat aparent.
Decat a da porunca, mult mai util sa lamuresti tu , este mult mai simplu si eficace intr o discutie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.04.2008, 00:20:17
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Eu nu am dat porunca ci am facut o sugestie.Nu poti porunci nimanui pe forum pt ca fiecare e liber sa posteze ce vrea.Eu cunosc mai multe definiri ale acestor notiuni(si nu ma multumeste nici una) si am vrut sa stiu la ce se face referire pt a posta in cunostinta de cauza.De exemplu: universul este limitat de creatia lui Dumnezeu si atunci noi nu putem sti mai mult decat ne revealeaza Dumnezeu.Dar nu are rost sa continui fara sa precizati ce definire a notiunilor acceptati pt ca altfel ca ar trebui sa facut expozeu ceea ce ar insemna aproape un tratat in domeniu si nu stiu daca l-as reusi in spatiul de pe topic fara a plictisi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.04.2008, 16:04:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
Eu nu am dat porunca ci am facut o sugestie.Nu poti porunci nimanui pe forum pt ca fiecare e liber sa posteze ce vrea.Eu cunosc mai multe definiri ale acestor notiuni(si nu ma multumeste nici una) si am vrut sa stiu la ce se face referire pt a posta in cunostinta de cauza.De exemplu: universul este limitat de creatia lui Dumnezeu si atunci noi nu putem sti mai mult decat ne revealeaza Dumnezeu.Dar nu are rost sa continui fara sa precizati ce definire a notiunilor acceptati pt ca altfel ca ar trebui sa facut expozeu ceea ce ar insemna aproape un tratat in domeniu si nu stiu daca l-as reusi in spatiul de pe topic fara a plictisi.
Cand am zis ca ai poruncit, m-am referit la indemnul tau prea ferm in a defini . Da, ai dreptate. Vorbim aici de Univers si ai inceput sa dezvolti o idee, un concept. Nu cred ca ai plictisi ci din potriva. Oricum cei ce nu vor a citi sau nu au rabdare , trec mai departe, sau ignora topicul. Deci , cred ca ar fi bine sa ne referim la Univers. Dezvolta-ti putin ideea limitarii Universului raportat la creatia Lui Dumnezeu pentru ca mie cel putin nu are relevanta in a limita Universul in a-i lua infinitatea lui, in a-l limita pur si simplu, tinand cont ca Dumnezeirea nu are nici inceput si nici sfarsit. Putem oare vorbi de o limitare, o granita in creatia propriuzisa ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
universul individual mirelat Teologie si Stiinta 16 23.09.2014 11:02:40
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 18:42:36
Stephen Hawking - Nu Dumnezeu a creat Universul pisi Generalitati 263 30.09.2010 19:04:58
ADMIN LA TVR "UNIVERSUL CREDINTEI" georgeval Generalitati 9 15.04.2008 02:20:05
Universul Credintei TVR C-tin Biserica Ortodoxa Romana 2 28.03.2008 00:56:48