Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.12.2009, 13:24:49
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit cum ne petrecem anul nou?(Sfantul Ioan Gura de Aur, Pr.Gh. Calciu, Ierom. Ioan Buliga

http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...-revelionului/

http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...n-gura-de-aur/

http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...r-ioan-buliga/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.12.2009, 13:50:42
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Predica Sfantului Ioan Gura de Aur mi-a placut.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.12.2009, 14:46:00
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Predica arintelui Calciu se refera mai mult la anul 2000 cand ii apucase pe oameni furia milenarista, ca acum cu 2012.
Dupa parerea mea, in rest, este o exagerare care denota o piosenie prost inteleasa sa le ceri oamenilor sa nu serbeze decat sarbatorile religioase, iar pe cele lumesti sa le considere de la cel necurat. Depinde cum faci un lucru, in ce duh il faci. Un crestin poate foarte bine sa petreaca noaptea de anul nou cu prietenii sau familia si sa se uite la focuri de artificii (sau sa aprinda daca vrea, de ce nu? este o manifestare de bucurie, este ceva frumos), nu trebuie neaparat sa se imbete sau sa faca cine stie ce orgii. De ce ar fi un lucru rau sa te gandesti atunci si la ce ai facut in anul dinainte, sa iti propui lucruri pentru anul urmator, sa ii multumesti lui Dumnezeu si sa ii ceri ajutorul? (de altfel astea reies si din spusele sfantului Ioan)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.12.2009, 16:22:11
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

dar nu a spus nimeni ca trebuie sa stam tepeni pe canapea si sa nu facem nimic. un crestin se poate bucura cu prietenii, cu familia, nu a spus nimeni ca asta e interzis. era vorba de manifestarile acestea exagerate, in care simti ca te pierzi, intri intr-un delir al petrecerii, iti pierzi mintile. despre starile acestea este vorba. sa nu uitam ca la cina cea de taina, apostolii se veseleau si cantau. dar nimeni nu se imbata, nimeni nu se zbenguia "dansand", cum zic mai toti ca "danseaza" azi. sa citim cu duh smerit aceste scrieri ale parintilor si sa nu etichetam asa usor ca o "exagerare" totul. sigur, multe ne pot intriga. sunt cuvinte ale sfintilor care parca ne scoala dintr-o amorteala pe noi, cei de azi. asta pentru ca lumea a luat-o intr-o directie total opusa fata de cea a Bisericii, iar ce este vatamator pentru suflet a ajuns firesc, frumos, aducator de "bucurie". Va doresc tuturor ca la trecerea dintre ani, sa petreceti atat cu bucurie alaturi de cei dragi, dar si in rugaciune de multumire lui Dumnezeu. sa ne gandim cate a facut Dumnezeu pentru noi, si cum noi nu am facut nimic bun pentru El. Sa ne dea Dumnezeu sa punem inceput bun la aceasta cumpana intre ani! Doamne ajuta si la multi ani!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.12.2009, 16:35:57
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

as mai adauga ceva.. lumea nu mai stie sa se bucure alaturi de cei dragi, fara sa cada in vreun pacat. pentru foarte multi, daca sarbatoresti ceva, automat trebuie sa bei peste masura, sa mananci pana nu te mai poti ridica de la masa, sa razi pana ramai fara aer, samd. Sau mai e ispita asta - hai sa facem un mic "pogoramant", ca doar e anul nou si ne iarta Dumnezeu. Hai sa aprindem o tigara, sa fim si noi ca ceilalti, sau lucruri de genul acesta. Va spun sincer ca ma bucur de prietenii pe care ii am, insa cand vine vorba de "petreceri", prefer sa stau acasa. Betiile, drogurile si desfranarile sunt ceva la ordinea zilei astazi, printre tineri. Au ajuns un lucru firesc. "Hai sa fumam niste marijuana" a ajuns pe aceasi treapta cu "hai sa bem o bere". Poate vi se pare exagerat, dar asta e realitatea.
La urma urmei, cea mai mare tragedie e alta. Am ajuns sa punem mai mult pret pe sarbatoarea anului nou, decat pe praznicele imparatesti randuite de Biserica (si aici nu ma refer la Nasterea Domnului sau la Inviere). Sa fim sinceri cu noi, ne pregatim mai mult pentru revelion decat pentru Inaltare, pentru Boboteaza, sau pentru Adormirea Maicii Domnului. Eu zic ca aici e problema.. Ne-au inghitit conventiile astea sociale, care par atat de firesti, incat am uitat unde sta, de fapt, bucuria cea adevarata.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.12.2009, 16:58:32
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Andrei, daca de exagerari este vorba nu am nimic de zis. Dar mi se pare ca parintele Calciu (pe care din alte puncte de vedere il admir) vorbea cam spru despre sarbatorirea unei sarbatori lumesti in general.
De altfel 1 ianuarie nu este numai sarbatoare lumeasca, este si Taierea imprejur a lui Hristos si Sf Vasile.

In ceea ce priveste sarbatorile bisericesti, si eu sunt de parere ca ar trebui sa le sarbatorim 'integral', adica la Biserica, bineinteles, dar si in viata de toate zilele, cu mancare buna, veselie, ras, si alte bucurii ale omului pe care Dumnezeu le-a binecuvantat, daca nu sunt facute cu exces, fara noima. Uneori am impresia ca unii ortodocsi piosi ar vrea nici asta sa nu mai facem, Mie asta mi se pare un mod puritan de a vedea lucrurile, strain ortodoxiei. Se vede asta in topicul despre cum sa sarbatorim nunta - multi zic: fara muzica de dans, fara dans, fara obiceiuri. (Sigur, avem libertatea sa alegem din obiceiruri, daca unele ni se par pagane sau nu ne plac sa nu devenim sclavul lor; eu aici ma pricep mai putin ca vin de la Bucuresti si acolo nu prea sunt atatea obiceiri de nunta, cel putin nu in familia mea)

Un an 2010 cu bucurie si binecuvantare, tie si tuturor!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.12.2009, 17:37:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Andrei, daca de exagerari este vorba nu am nimic de zis. Dar mi se pare ca parintele Calciu (pe care din alte puncte de vedere il admir) vorbea cam spru despre sarbatorirea unei sarbatori lumesti in general.
De altfel 1 ianuarie nu este numai sarbatoare lumeasca, este si Taierea imprejur a lui Hristos si Sf Vasile.

In ceea ce priveste sarbatorile bisericesti, si eu sunt de parere ca ar trebui sa le sarbatorim 'integral', adica la Biserica, bineinteles, dar si in viata de toate zilele, cu mancare buna, veselie, ras, si alte bucurii ale omului pe care Dumnezeu le-a binecuvantat, daca nu sunt facute cu exces, fara noima. Uneori am impresia ca unii ortodocsi piosi ar vrea nici asta sa nu mai facem, Mie asta mi se pare un mod puritan de a vedea lucrurile, strain ortodoxiei. Se vede asta in topicul despre cum sa sarbatorim nunta - multi zic: fara muzica de dans, fara dans, fara obiceiuri. (Sigur, avem libertatea sa alegem din obiceiruri, daca unele ni se par pagane sau nu ne plac sa nu devenim sclavul lor; eu aici ma pricep mai putin ca vin de la Bucuresti si acolo nu prea sunt atatea obiceiri de nunta, cel putin nu in familia mea)

Un an 2010 cu bucurie si binecuvantare, tie si tuturor!
Echilibru și discernământ ! Să nu facem un ghiveci sau o tocăniță din viața noastră , amestecându-le pe toate , ca într un final să nu iasă nimic și mai rău de atât .Veselia cu bun simț are locul și rolul ei , rugăciunea are locul și rolul ei bine stabilit , muzica este benefică atâta timp cât nu îți crează o stare de disconfort, de agitație, dansul are la fel locul , rolul și tradiția lui bine cunoscut , etc. Important este a nu transforma sărbătorile religioase în prilej de "sărbătoare pur lumească". Aici cred că trebuie insistat ceva mai mult și în educarea celo mici , pentru că e jenant , dacă nu strigător la cer să se transforme aceste sărbători în desmăț, îmbuibare , și orgii de tot felul . Aici , repet, trebuie insistat în educația copiilor , atât în cadrul familial cât și prin intermediul școlii ( a orelor de religie ) . Îndemn pe toți ca mâine dimineață pe 1 . 01 . 2010 să mergă la Biserică , unde se vor citi și Moliftele . Deci Revelionul indicat ar fi până la maxim ora 2 , pentru a fi cu mintea odihnită și clară , dimineață la 8 . Mulți ani în pace , sănătate și liniște sufletească la toată lumea ! Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.12.2009, 17:51:08
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit Frumos,tot ce ati scris despre buna masura.

Sa ne bucuram cu cei ce se bucura,sa plingem cu cei ce plang si sa-i ajutam si pe ei sa se bucure.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.12.2009, 17:51:44
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Andrei, daca de exagerari este vorba nu am nimic de zis. Dar mi se pare ca parintele Calciu (pe care din alte puncte de vedere il admir) vorbea cam spru despre sarbatorirea unei sarbatori lumesti in general.
De altfel 1 ianuarie nu este numai sarbatoare lumeasca, este si Taierea imprejur a lui Hristos si Sf Vasile.
Vorbele parintelui Calciu sunt, intr-adevar, destul de aspre, pentru ca ele se adreseaza unei societati in care pacatul a atins cote dramatice. Nu trebuie sa interpretam vorbele parintelui in felul acesta - nici o petrecere. Cred ca parintele vorbeste mai mult de a nu acorda revelionului mai multa importanta decat i se cuvine. Si foarte bine spune Cristian, sa nu stam pana dimineata in picioare, ca sa avem maine mintea limpede la Sfanta Liturghie, unde este adevarata bucurie si adevarata sarbatoare. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ioan Gura de Aur Carmen FUNIERU Diverse Sarbatori 2 15.11.2010 22:47:37
Sfantul Ioan Gura de Aur cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 1 12.11.2010 21:45:24
Cuvant la casatorie - Sfantul Ioan Gura de Aur dellikt Intrebari utilizatori 0 01.03.2010 17:03:29
Sfantul Ioan Gura de Aur georgeval Generalitati 2 13.11.2008 22:59:29
SFANTUL IOAN GURA DE AUR georgeval Generalitati 4 15.10.2007 20:11:12