Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.07.2010, 07:03:01
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul

Lăsați celelalte subtilități drăcești! Doamne ajută!
super replica asta, jos palaria!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.07.2010, 14:45:00
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
Postul e înfrânare, iar din punct de vedere alimentar, se poate posti și așa:

http://www.sfaturiortodoxe.ro/_post.htm

Lăsați celelalte subtilități drăcești! Doamne ajută!
Care ar fi atunci celelalte subtilitati dracesti?
Oricat de bun ar fi articolul de pe sfaturiortodoxe. ro, tot nu poate fi exhaustiv, si lasa cu siguranta loc pentru mai multa cunoastere in ale Postului...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.07.2010, 22:00:31
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ma uit asa la comentariile voastre si ma gandesc cum ati mai vorbi de post si altele, daca nu ati mai avea din ce sa alegeti in general, si v-ar fi foame. Dar foame din aia disperata, sa n-aveti nimic in casa.
Sa nu vedeti cu lunile o bucatica de friptura, sau ceva bun. Si pe urma sa spuneti in fata ei: "nu, nu-mi trebuie ca este post".
Da, cand n-ai bani si esti nevoit sa mananci nu stiu cate zile pe saptamana paste sau legume, zau de mai ai placere sa mananci. O faci numai ca sa traiesti...
Si sa tii mai mult post decat atat? Daca si cana aia cu lapte si un ou in saptamana au ajuns placere si pacat pentru corp, sa ma ierte Dumnezeu.
Eu zic totusi sa fim mai rationali si sa mai diferentiem.
Se vede treaba ca voi n-ati ajuns in situatia sa poftiti ceva cu adevarat, sa simtiti lipsa...
Ca sa spuneti ca mancarea va indeparteaza de Dumnezeu si credinta si ca numai foamea este buna in credinta...inseamna ca totusi nu intelegeti cu adevarat ce inseamna credinta.
Poate ca nu stiu nici eu, dar n-o caut in foame sau abandonandu-mi sotul, ci in lucruri mai importante, mai de suflet.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.07.2010, 22:22:19
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Sophia trebuie sa intelegi odata(nu stiu la ce data) ca a refuza o cana de lapte si un ou in post nu este refuzul unei placeri ci respectarea unei porunci,deci efectuarea unei ascultari(daca stii cumva ce e aia).

Poti sa obtii placere si de la un blid cu cartofi bine facuti,dar cel putin esti in ascultare si nu gresesti fata de Dumnezeu decat prin o oarecare pofta,pacat mai mic decat neascultarea.

Si ca sa ma lamuresc: ai obiceiul ca in post sa mai "trantesti" un ou,o branza sau un lapte?
Ca sa nu stam numai cu teoria sa spunem si practic.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.07.2010, 22:34:59
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Din patericul mirenilor, o pilda in special pentru Sophia

Intr-o vineri, in timp ce spovedea ucenicii, asa cum facea in fiecare saptamina, parintele Ioan a fost chemat de urgenta la un spital, sa impartaseasca un bolnav. O femeie imbracata cu haine foarte elegante l-a intrebat:
- Cam in cit timp veniti, parinte?
- Cam in doua ore.
Femeia a iesit din biserica, s-a suit intr-o masina scumpa si a plecat. S-a intors cu putin inaintea parintelui si a inceput sa citeasca.
Cind a vazut-o, parintele a intrebat-o:
- Nu te-ai plictisit?
- Nu, am fost si am mincat o pizza, si m-am plimbat putin in parc.
- Ce citesti?
- O istorie a sociologiei.
Parintele a inceput sa spovedeasca din nou. Dupa ce a spovedit-o pe femeie, a venit rindul unei batrine:
- Parinte, sunt tare tulburata, am tot judecat-o pe femeia asta de dinainte si nu am liniste. Ce cauta bogatii astia la biserica? Ati auzit ca a fost la pizza, in timp ce noi va asteptam aici. Ati vazut ce masina are? Daca ar vinde-o, ar satura multi saraci. Si cit de scump se imbraca...
- Nu e bine ca ai judecat-o. Femeia asta se nevoieste mai mult decit tine.
- Cum asa, parinte?
- Ia spune-mi, de citi ani vii la biserica?
- De zece ani.
- Cind erai de virsta acestei femei, ce faceai?
- Nu aveam treaba cu biserica, traiam numai pentru mine si pentru familia mea. Nu credeam in Dumnezeu.
- Cu banii cum o duceai atunci?
- Prost. Mincare putina, haine frumoase cumparam rar...
- Dupa ce te-ai apropiat de biserica, ti-a fost greu sa postesti?
- Nu, cum sa imi fie? Am mincat la fel de bine. Ba chiar mincarea de post ma ingrasa.
- Asta daca maninci fara masura. Acum, asculta-ma. Femeia asta e vaduva unui ministru. A avut trei masini, a pastrat-o pe cea mai veche. Pe celelalte doua le-a vindut, si banii i-a donat pentru ridicarea unei biserici. A vrut sa o vinda si pe asta, dar i-am spus sa nu se grabeasca, ca sa nu ii para rau dupa aceea. Va veni vremea c?ind se va obisnui sa mearga cu autobuzul, si o va vinde. Sau poate isi va lua o masina mai ieftina. Sa stii ca si pe ea o mustra constiinta ca saracii mor de foame si ea circula cu asa o masina.
- Bine, masina, dar hainele?
- Femeia asta, pina sa se apropie de biserica, adica pina acum un an, isi cumpara lunar haine, incaltaminte, farduri si toate prostiile. De un an de zile nu si-a cumparat nimic. O parte din haine le-a dat de pomana, si si-a pastrat numai c?teva. Si nu pentru ca e vaduva de cinci ani. Daca nu s-ar fi apropiat de biserica, s-ar fi maritat deja din nou cu un mare patron. Se va recasatori cu un om cit se poate de simplu, dar cu un suflet mare. Nu s-a uitat la starea lui materiala, si nici nu s-a purtat ca si cum conditia ei sociala i-ar oferi o anume superioritate.
- Bine, dar sa maninci pizza in zi de post?
- In primul rind ar trebui sa stii si tu ca exista pizza de post. Este adevarat ca e bine sa cautam nu numai sa mincam bucate de post, ci si sa mincam ceea ce nu ne ofera mari placeri gastronomice. Infrinarea nu e numai de la carne, brinza si oua, ci si de la ceea ce stineste lacomia. Pentru mine, pentru tine si pentru multi altii, pizza e o mincare aleasa. Dar nu e greu sa iti dai seama ca, la delicatesurile pe care ea le minca inainte, pizza pe care o maninca e semn de mare infrinare. Nu toti oamenii pot fi judecati dupa aceleasi criterii. Ceea ce pentru tine e o mincare obisnuita, sa zicem o portie de salata orientala, pentru un sarac care scotoceste prin gunoaie e o masa de sarbatoare.
Dumnezeu ne judeca pe fiecare in parte dupa caracteristicile, talantii, slabiciunile si luptele fiecaruia. Acesta e un alt motiv pentru care nu trebuie sa ne judecam unii pe altii: pentru ca niciodata nu putem sti daca cel pe care il judecam dupa criterii inselatoare nu e mult mai sporit decit noi in viata duhovniceasca.
Ca sa nu lungim vorba: tu, dupa ce te-ai apropiat de biserica, nu ai luat asupra ta o cruce foarte grea. Pe cind ea, chiar daca pare o fiinta comoda, trece printr-o schimbare foarte profunda: incet-incet, renunta la tot ce nu ?i este de folos. Ea ar fi vrut sa o faca intr-un ritm si mai rapid, dar nu am lasat-o eu, tocmai pentru ca nu cumva mai apoi sa cada in deznadejde si sa jinduiasca dupa cele pe care le-a parasit. Cu ce te-ai ales ca ai judecat-o? Cu nimic. Daca vrei sa te mintuiesti, vezi-ti de viata ta si nu ii mai judeca pe altii.
A venit odata un calugar roman, care fusese dregator al palatului si a locuit ?n Schit aproape de biserica. Avea ?nca un rob care ?i slujea. Vaz?nd deci preotul slabiciunea lui si ?nstiint?ndu-se din ce fel de odihna este, orice iconomisea Dumnezeu ca venea la biserica ?i trimitea lui. Si fac?nd douazeci si cinci de ani ?n schit, s-a facut mai ?nainte-vazator si ?nsemnat.
Auzind deci unul din cei mari egipteni despre d?nsul, a venit sa-l vada, astept?nd sa afle la el vreo nevointa trupeasca mai multa. Si intr?nd la d?nsul, i s-a ?nchinat lui si, fac?nd ei rugaciune, au sezut. Dar ?l vedea pe el egipteanul ca poarta haine moi si harar si piele sub el si o perna mica. Picioarele le avea curate si cu sandale. Acestea vaz?ndu-le, s-a smintit, caci ?n locul acela nu se ducea o astfel de viata, ci mai v?rtos aspra petrecere.
Dar mai ?nainte-vazator fiind batr?nul, a ?nteles ca acolo s-a smintit si i-a zis slujitorului: "Fa-ne noua praznic astazi pentru avva". S-a ?nt?mplat sa aiba si putine verdeturi si le-au fiert si, la vremea cea cuviincioasa scul?ndu-se, au m?ncat. Avea ?nca batr?nul si putin vin, pentru slabiciune, si au baut. Dupa ce s-a facut seara, au citit cei doisprezece psalmi si s-au culcat. Asemenea ?nca si noaptea. Deci scul?ndu-se dimineata egipteanul, i-a zis lui: "Roaga-te pentru mine!". Si acela a plecat fara sa se foloseasca. Dupa ce s-a dus putin, vr?nd batr?nul sa-l foloseasca, trimit?nd, l-a chemat ?napoi. Si dupa ce a venit, cu bucurie, iarasi l-a primit. Atunci l-a ?ntrebat, zic?nd: "Din ce tara esti?". Si i-a raspuns: "Sunt egiptean". "Dar din care cetate?" Iar el a zis: "Nu sunt cu totul eu orasean". Si l-a ?ntrebat: "Care era lucrul tau, ?n satul tau?". Si a raspuns: "Eram p?ndar". Si i-a zis: "Unde dormeai?". Iar el i-a zis: "La tarina". "Aveai asternut sub tine?" Si a zis: "Da, la tarina aveam sa pun asternut sub mine". "Dar cum?" Si a zis: "Jos". I-a zis lui iarasi: "Dar ce aveai de m?ncare la tarina? Sau ce fel de vin beai?". Si a raspuns: "Este m?ncare si bautura la tarina?". "Dar cum traiai, raspunde?" "M?ncam p?ine uscata si, de gaseam, putina pastrama si apa". Si raspunz?nd batr?nul a zis: "Mare osteneala! Dar este si baie ?n sat ca sa va scaldati?". "Nu, ci c?nd voim, ne scaldam ?n r?u".
Deci, dupa ce l-a ?ntrebat batr?nul despre toate acestea si a aflat str?mtoarea vietii lui celei dint?i, vr?nd sa-l foloseasca, i-a povestit petrecerea sa din lume, cea mai dinainte, zic?nd: "Pe mine, smeritul care ma vezi, din cetatea cea mare a Romei sunt si mare m-am facut ?n palatul ?mparatului". Daca a auzit egipteanul ?nceputul cuv?ntului, s-a umilit si asculta cu dinadinsul cele ce se ziceau.
Si iarasi i-a zis: "Deci, am lasat cetatea si am venit ?n pustia aceasta. Si iarasi eu, pe care ma vezi, aveam case mari si lucruri multe si, defaim?ndu-le pe acestea, am venit ?ntru aceasta chilie mica. Iarasi, eu, pe care ma vezi, paturi aveam peste tot de aur, cu asternuturi scumpe, si ?n locul lor mi-a dat Dumnezeu asternutul acesta prost si pielea pe care stau. Hainele mele erau de mare pret si ?n locul lor port aceste haine proaste. La pr?nzul meu mult aur se cheltuia si ?n locul aurului mi-a dat Dumnezeu aceste putine verdeturi si acest mic pahar de vin. Si cei ce ?mi slujeau erau slugi multe si ?n locul acelora a or?nduit Dumnezeu pe batr?nul acesta ce-mi slujeste. Iar ?n locul baii pun putina apa pe picioarele mele si sandale pentru neputinta mea. In locul alautelor, citesc acesti doisprezece psalmi. Asemenea si noaptea, ?n locul pacatelor pe care le faceam, acum cu odihna ?mi fac aceasta slujba mica. Te rog, dar, avvo, nu te sminti de slabiciunea mea".
Acestea auzindu-le egipteanul si ?n sine venindu-si, a zis: "Vai mie! Ca din multa patimire a lumii la odihna am venit, si cele ce nu le aveam atunci, le am acum. Iar tu din multa odihna ai venit la patimire si din multa slava si bogatie ai venit la smerenie si saracie". Si mult folosindu-se, s-a dus. Si i s-a facut lui prieten si venea la d?nsul des pentru folos, caci era barbat cu dreapta socoteala si plin de buna mireasma a Sf?ntului Duh. (1-203)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.07.2010, 23:24:49
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@glykys - n-am inteles bine rostul acestor pilde pentru mine.
Mai degraba pildele astea sunt pentru Anna si ceilalti care judeca f.usor, mai ales ca o duc mult mai bine din cate am inteles.
De ce mi le-ai spus mie?
Ma deranjeaza ca puneti mereu lacomia in discutie, cand este vorba de a manca alimente vitale (cel putin pentru unii).
Pentru mine lacomia inseamna a manca peste masura alimente bune, delicatese, etc.
Ca sa fie mai clar ce spun:
O cana cu lapte, un ou, o friptura (macar una in saptamana) nu inseamna nici lacomie, nici placere si ceva vital.
Dar: a manca fripturi in cantitate mare in fiecare zi, ciorbe, carnati, sunci, branzeturi multe, pizza, mese la restaurant, torturi, lucruri scumpe - alea inseamna cu adevarat lacomie si placere de a manca si a fi gurmand.
In primul caz este deja destula nevointa si infranare.
In al doilea caz da, acolo se poate vorbi de infranare si post periodic. Mai ales daca e vorba de oameni sanatosi.
Nu vreau sa spun aici despre mine, ci doar sa va conving sa renuntati la exteme si pausalizari, de a intelege omul.
De a intelege postul si in alt fel, in nevoirea zilnica a omului si renuntarile la care este silit de viata.

@Anna - legat de copii si prajiturile roz la care poftesc. Tu inca nu stii ca e mai bun la altul, decat acasa. Asa sunt toti copiii. Si nu stiu cum este la tine, dar nu cumva ii tii si pe ai tai in post prea mult si renuntari si simt lipsa?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.07.2010, 23:38:42
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Adica postul sa nu fie chiar post; daca Biserica spune sa nu ne infruptam noi nu trebuie sa ascultam decat cat ne convine.Cand simtim un lesin la stomac ,facem un ou la tigaie,bem un pahar de lapte.
Trebuie sa fim rezonabili,nu asa cum vrea Biserica ,sa ne usuce cu atatea posturi.Noi mirenii trebuie sa fim mai intelepti si ingaduitori cu noi insine decat se dovedeste a fi Biserica.
Deci nu fa cum spune popa,ci cum credem noi ca trebuie facut.

Eu Sophia ,spun urmatoarele ,si va rog sa ma ascultati:

1.Sa puneti cat mai multe scaune in Biserica ca sa va puteti aseza cand doriti.
2.Sa postiti numai atat cat considera fiecare ca este rezonabil.
3.Sa ne impartasim la intervale cat mai mari de timp,atunci cand ne trece prin cap intr-adevar sa postim mai ca la carte.
4.Or mai fi si altele,dar faceti-le pe astea mai intai si apoi o sa va mai revin.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.07.2010, 23:54:17
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

In Postul Mare era internat parintele Cleopa in spital,si doctorul venind la el i-a spus sa manance trei oua ca sa poate sa iasa radiografia pe care trebuia sa i-o faca.Parintele Cleopa insa nu s-a lasat,si i-a spus sa-i faca radiografia asa ,ca o sa iasa si fara sa manance oua.
Si intr-adevar ,a iesti o radiografie clara si reusita.

Crezi Sophia ca aici era vorba de pofta,sau de ascultare fata de porunca Bisericii?Si el desi ca bolnav s-ar fi putut prevala de porunca si sa manance ,totusi a refuzat.Asa inteleg eu crestinul (ortodox)!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.07.2010, 00:08:40
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Pai sa stii Daniel ca asa lucruri eu nu inteleg.
Nu cred ca pentru un om bolnav si in varsa mai exista o porunca de la biserica.
A fost alegerea dansului s-o faca. Atat.
Adica vrei sa spui cu asta ca in alea 3 oua statea credinta dansului?
Si da, Dumnezeu a facut minune pentru dansul si nevointa sa.

Si daca tot nu intelegi ce spun altii, macar nu mai fi rautacios, ca nu este crestineste. Sau este mai bine/crestineste sa nu mancam si sa vorbim in schimb rautati si sa judecam pe altii?

Dumnezeu ne da destule renuntari si incercari si nevoiri. Ne stie si ne cunoaste puterile fiecaruia.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.07.2010, 00:17:20
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pai sa stii Daniel ca asa lucruri eu nu inteleg.
Nu cred ca pentru un om bolnav si in varsa mai exista o porunca de la biserica.
A fost alegerea dansului s-o faca. Atat.
Adica vrei sa spui cu asta ca in alea 3 oua statea credinta dansului?
Si da, Dumnezeu a facut minune pentru dansul si nevointa sa.

Si daca tot nu intelegi ce spun altii, macar nu mai fi rautacios, ca nu este crestineste. Sau este mai bine/crestineste sa nu mancam si sa vorbim in schimb rautati si sa judecam pe altii?

Dumnezeu ne da destule renuntari si incercari si nevoiri. Ne stie si ne cunoaste puterile fiecaruia.
Ai dreptate,tie iti trebuie un regim special,numai ca nu cauta sa faci o regula si sa smintesti si pe altii.Daca esti un caz particular de neputinta stai in banca ta si smereste-te.Nu inventa si nu rastalmaci legile bisericii pentru neputinta ta.Stiu ca se poate ,Biserica nu cere nimic peste puterile omului.Eu de zece ani nu am calcat niciodata postul,nici cand imi era greu si nu aveam ce manca.Nu spun asta ca sa ma laud,ci ca sa-ti spun ca si eu ,un om slab,pot sa tin fara probleme postul.Iar cand nu am putut sa mai stau in picioare m-am asezat in genunchi,sau daca ameteam pe scaun,insa nu am militat niciodata pentru generalizarea statului pe scaun.Atunci cand pot,stau toata Liturghia in picioare,si sunt fericit ca fac aceasta jertfa.
Deci inca odata,nu mai ridica neputinta ta la rang de regula.
Vezi unde te poti alinia Bisericii ,nu fa scandal acolo unde te dovedeti neputincioasa.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre post Marinela Spiritualitatea ortodoxa 16 15.12.2011 12:13:51
Despre post simona Intrebari utilizatori 0 05.04.2010 18:04:54
Despre post micky02ct Generalitati 17 07.06.2009 20:20:30
Despre post strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 02:35:57
despre post calugarii Biserica Ortodoxa si Massmedia 33 28.05.2007 11:21:35