Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.12.2010, 16:29:16
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Un parinte spunea ca atunci cand cineva e hirotonit, nu devine preot pentru Ploiesti sau Bucuresti, Andrasesti etc, ci pentru Hristos.
De ce sa-i deosebim noi in "popi de tara" si "popi de oras"? Prin ei lucreaza Acelasi Hristos.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 30.09.2012, 16:16:46
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paulac Vezi mesajul
Care credeti ca sunt deosebirile intre aceste 2 mari categorii de preoti? Astept raspunsuri.
Eu zic,asa cum au zis-o inteleptii inaintea mea:"OMUL sfinteste LOCUL!"
Reply With Quote
  #33  
Vechi 04.04.2013, 12:03:01
valer.cosma valer.cosma is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Mesaje: 59
Implicit

Da , exista o diferenta, cel de la tara , trudeste (fiindca are parohie amarita) , iar cel de la oras, boiereste.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 04.04.2013, 15:39:05
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valer.cosma Vezi mesajul
Da , exista o diferenta, cel de la tara , trudeste (fiindca are parohie amarita) , iar cel de la oras, boiereste.
partial adevarat.
Deoarece nici cel de la oras nu boiereste, deoarece este surprinzator cat de multi oameni cu probleme sufletesti grave il cauta. Am ajuns sa cred ca stricaciunea sufleteasca la oras e mai mare decat la sat- asta la general vorbind. Si toate aceste lucruri se resfrang asupra preotului, care se incarca cu foarte mult probleme si care trebuie sa gaseasca rezolvari la toate. E adevarat, e mai usor material, dar mai greu sufleteste.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 05.04.2013, 23:33:14
Ilisie Sergiu Ilisie Sergiu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2013
Locație: Aiud, Alba
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Preotii de la oras imi par mult mai ispititi de "uman" ignorand spiritualitatea. Cei din mediul rural respecta o alta traditie si au o alta mentalitate si educatie.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 06.04.2013, 20:19:11
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ilisie Sergiu Vezi mesajul
Preotii de la oras imi par mult mai ispititi de "uman" ignorand spiritualitatea. Cei din mediul rural respecta o alta traditie si au o alta mentalitate si educatie.
nu strica sa aduceti mai multe precizari.
Domnul a randuit sa pot cunoaste multi preoti, atat de la sat, cat si de la oras.
Am cunoscuti preoti de sat cu o cultura teologica atat de vasta, incat a tradus cu usurinta carti din greaca ale sf Ioan Gura de aur.De asemenea am cunoscut preoti de tara a caror intersectie cu teologia era pur intamplatoare.
Incazul preotilor de oras, o situatie asemanatoare: in timp ce unii sunt profesori in teologie, altii nu stiu nici macar conditiile mantuirii subiective.

Cat priveste "traditia" am avut si un mic "incident". La inmormantarea soacrei mele, preotul nu a vrut sa ne-o ingroape cu florile in sicriu" ca sa nu moara un alt membru al familiei ". Asa e traditia, si nu se putea face rabat de la ea! Sa nu mai zic de tinerea sarbatorilor "Foca" si "Potapia" cu strasncie mai mare decat duminica ca altfel te trazneste, iti ia foc casa, mori in inundatii etc.

Cat priveste educatia, aici sunt multe de zis. Dar ma voi opri aici. Inchei cu o concluzie: preotul e slujitor al altarului, si nu locatia il face mai special. Dar la fel de adevarat e ca mediul in care traieste, precum si oamenii cu care vietuieste isi pun amprenta asupra lui.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 14.06.2013, 15:09:26
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Cat priveste educatia, aici sunt multe de zis. Dar ma voi opri aici. Inchei cu o concluzie: preotul e slujitor al altarului, si nu locatia il face mai special. Dar la fel de adevarat e ca mediul in care traieste, precum si oamenii cu care vietuieste isi pun amprenta asupra lui.
Sunt de acord cu ceea ce spui. Imi este insa foarte mila, daca pot sa spun asa, de preotii din parohiile foarte sarace. Am vazut cateva astfel de parohii intr-o emisiune la Trinitas TV, si toti erau preoti deosebiti, apreciati de credinciosi, dar extrem de saraci.

Normal ar fi ca parohiile mai bogate, in special cele de la oras, sa ajute astfel de parohii sarace sau sa fie ajutate de Patriarhie. Am toata aprecierea pentru acesti preoti care merg in astfel de parohii, stiind ca vor intampina mari greutati. Dumnezeu sa le daruiasca tot binele si sa le rasplateasca pentru nevointa si dragostea lor.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 15.06.2013, 21:52:44
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Nu stiu daca un asemenea fenomen se intampla si in cazul slujitorilor Domnului, insa in cazul altor categorii de intelectuali, ajunsi in locuri cu un nivel informational si educational (nu neaparat si material) mai scazut, exista riscul ca pentru a le satisface oamneilor nevoile pentru care esti acolo, sa te "cobori la mintea lor", dandu-le ceea ce iti cer, ceea ce cred ei ca le va face bine, in loc de ceea ce ar avea de fapt nevoie.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 26.06.2013, 10:55:03
Bogdan_Ioanid's Avatar
Bogdan_Ioanid Bogdan_Ioanid is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2013
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit Harul este acelasi

Poti sa fi preot unde vrei, dar harul este acelasi, preotul are acelasi har nu conteaza ca e de la tara sau de la oras, nu exista diferente harice, doar el ca persoana daca e mai bun sau mai rau, in schimb harul nu scade si nu creste, harul se intoarce de unde vine la finalul vietii si preotul e judecat s.a.m.d.

La partea cu parohiile sarace, mare adevar... este de nedescris, oamenii daca nu vin la biserica si nu-si ajuta biserica, ca preot poti ajunge muritor de foame si nu cred ca exagerez !
__________________
- "O babă murdară pe picioare, care stă în fața icoanei Maicii Domnului în biserică, față de un laureat al premiului Nobel ateu - baba e om, iar laureatul premiului Nobel e dihor. Iar ca ateu, ăsta moare așa, dihor." ( Petre Țuțea )
- "Fara Dumnezeu, omul ramane un biet animal rational si muritor, care vine de nicaieri si merge spre nicaieri." ( Petre Țuțea )
- "Daca Dumnezeu nu exista, nu pierzi nimic crezand in El, dar daca El exista si nu crezi, atunci ai pierdut totul." ( Blaiese Pascal )
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
preoti rentea Preotul 5 01.04.2013 11:52:24
Preoti fara har? costel Preotia (Hirotonia) 82 03.08.2012 16:19:07
Despre preoti ColdFusion Preotul 114 20.03.2011 19:16:31
preotii de oras si cei de la tara rentea Preotul 19 27.10.2009 00:08:14
cununia religioasa la tara sau la oras? crista Nunta 2 02.06.2009 12:20:44