Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.06.2010, 17:29:43
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Nasterea Sf.Ioan Botezatorul

Am ascultat azi evanghelia si predica si am o tristete si o nelamurire:

Intrebare:
N-am inteles pana la urma de ce i s-a luat glasul lui Zaharia? Ce facuse?

M-am intristat ca de fiecare data cand se citeste povestea cu nasterea lui Ioan si a Mariei, pentru ca se spune in Evanghelii ca pe atunci cei fara copii erau considerati blestemati, aveau un statut trist.
Era o suferinta pentru ei.
Elisabeta isi spunea in Evanghelie bucuria ca a ridicat-o Dumnezeu pana la urma din pozitia ei umila.
Ioan s-a dus insa la varsta frageda la Domnul.

Si noi azi simtim cam la fel in sufletul nostru. Numai la cei cu copii se cheama familie, ei au drepturi, sunt vazuti mai bine decat noi cei fara...

Cateodata as vrea sa nu mai aud de sarbatorile acestea, ca sa nu aflu iar si iar despre blestematii de oameni fara copii...

Si totusi azi este o zi frumoasa, ca de fiecare data de Sf. Ioan. Vara frumoasa.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.06.2010, 17:37:54
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am ascultat azi evanghelia si predica si am o tristete si o nelamurire:

Intrebare:
N-am inteles pana la urma de ce i s-a luat glasul lui Zaharia? Ce facuse?

M-am intristat ca de fiecare data cand se citeste povestea cu nasterea lui Ioan si a Mariei, pentru ca se spune in Evanghelii ca pe atunci cei fara copii erau considerati blestemati, aveau un statut trist.
Era o suferinta pentru ei.
Elisabeta isi spunea in Evanghelie bucuria ca a ridicat-o Dumnezeu pana la urma din pozitia ei umila.
Ioan s-a dus insa la varsta frageda la Domnul.

Si noi azi simtim cam la fel in sufletul nostru. Numai la cei cu copii se cheama familie, ei au drepturi, sunt vazuti mai bine decat noi cei fara...

Cateodata as vrea sa nu mai aud de sarbatorile acestea, ca sa nu aflu iar si iar despre blestematii de oameni fara copii...

Si totusi azi este o zi frumoasa, ca de fiecare data de Sf. Ioan. Vara frumoasa.
Amutirea lui Zaharia, dupa multi comentatori, este o consecinta a indoielii sale. Tocmai pentru a demonta orice speculatie, ca ar fi avut vedenii sau halucinatii, in mod pedagogic primeste si acest semn trupesc- amutirea pentru a inlatura orice scepticism.
Eu inteleg tacerea, amutirea lui Zaharia, ca o atitudine potrivita fata de taina. Taina de care s-a bucurat- nasterea unui copil- depaseste orice cuvant.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.06.2010, 17:45:54
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am ascultat azi evanghelia si predica si am o tristete si o nelamurire:

Intrebare:
N-am inteles pana la urma de ce i s-a luat glasul lui Zaharia? Ce facuse?
Fiindca nu a avut deplina incredere in cuvantul lui Dumnezeu si ca Dumnezeu poate face orice daca doreste.

Citat:
M-am intristat ca de fiecare data cand se citeste povestea cu nasterea lui Ioan si a Mariei, pentru ca se spune in Evanghelii ca pe atunci cei fara copii erau considerati blestemati, aveau un statut trist.
Da, si stii de ce erau considerati blestemati? Fiindca poporul iudeu avea obligatia de a continua neamul lor, in speranta venirii lui Mesia. Deci cine nu era invrednicit de Dumnezeu cu copii insemna ca Dumnezeu nu ii considera nici macar vrednici ca, posibil, Mesia sa se nasca din familia lor.

Dar, Sophia, Mesia a venit!!! Noi, crestinii, nu mai avem ca obligatie majora sa facem copii (sigur, unii cred altfel), ci avem ca obligatie majora sa ne mantuim. Blestemat nu este cel care nu are copii, ci cel care nu-L are pe Dumnezeu. Daca oamenii fac discriminare intre cei cu copii si cei fara, Dumnezeu nu face asa ceva. Dumnezeu nu discrimineaza pe nimei. Toti, si cei care au copii, si cei care nu avem copii, suntem chemati in aceeasi masura sa il urmam pe Hristos.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.06.2010, 17:53:56
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

"Și a zis Zaharia către înger: După ce voi cunoaște aceasta? Căci eu sunt bătrân și femeia mea înaintată în zilele ei.
Și îngerul, răspunzând, i-a zis: Eu sunt Gavriil, cel ce stă înaintea lui Dumnezeu. Și am fost trimis să grăiesc către tine și să-ți binevestesc acestea. Și iată vei fi mut și nu vei putea să vorbești până în ziua când vor fi acestea, pentru că n-ai crezut în cuvintele mele, care se vor împlini la timpul lor." Luca 1:18-20
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nasterea Sfantului Ioan Botezatorul costel Diverse Sarbatori 2 23.06.2017 22:19:24
Nasterea Sfantului Ioan Botezatorul AndreiM Biserica Ortodoxa Romana 7 26.06.2012 02:11:37
Sfantul Ioan Botezatorul + cristiboss56 Rugaciuni 14 24.06.2011 18:22:22