Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 12.12.2009, 21:27:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
"Am învățat că oricât de bun îți este un prieten
Oricum te va răni din când în când
Iar tu trebuie să-l ierți pentru asta.
Am învățat că nu este întoseauna deajuns să fii iertat de alții
Câteoadată trebuie să înveți să te ierți pe tine însuți"(Octavian Paller)

Să știi dragă prietene Cristian că ideia deschiderii acestui topic mi-a venit atunci când am citit postarea ta de pe topicul "Aniversări ..."Am gândit cam așa ...dacă este un topic cu aniversări de ce nu ar fi și unul cu iertări..!!!
Nici nu-ți imaginezi cât de simplă și practică sunt! Nu am avut intenția de a supăra pe nimeni .Vă iubesc pe toți și sunt convinsă că și voi pe mine.
Asta sa fi ferm convinsa ! Fata de tine , am ramas nechimbat , si tot timpul te-am apreciat si am avut ceva de invatat de la tine. Eu cand am ceva de spus , o spun in fata . Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 12.12.2009, 22:47:13
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Imi cer iertare de la toti cei pe care i-am suparat. Cu mintea
mea simpla si proasta fac multe boacane. Apoi imi pare sincer
rau. Toti cei pe care v-am suparat dati-mi mie supararea dar,
daca se poate, insotita si de iertare.
Iertare.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 12.12.2009, 23:05:46
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

In seara asta, dupa ce ne-am facut rugaciunile impreuna, sotul meu m-a intrebat de ce sunt asa de abatuta...si i-am spus ca sunt asa pentru ca am citit postarile...sotul meu vorbeste putin, si doar cand are ceva de spus...s-a uitat la mine cu o privire blanda, dar ferma, si mi-a raspuns "bine, dar n-ai spus tot tu ca toti oamenii de aici sunt buni? te-ai gandit ca poate unii sunt singuri, altii poate sunt bolnavi, altii departe de casa si de familie, iar altii au probleme despre care nici n-au cui sa povesteasca? si poate chiar tu ai fost insensibila, n-ai spus ca la un moment dat l-ai trimis pe un baiat sa-si ia matura si sa zboare deasupra orasului? lasa mai bine paiul in ochiul fratelui tau acolo unde este, cel putin pentru moment si uita-te in inima ta mai intai..."

Asadar, frati si surori, va cer iertare din toata inima pentru orice rana, cat de mica...
...si, la randul meu, va iert pe toti, stiind bine ca nici unul dintre voi n-ati vrut, de fapt, sa faceti rau nimanui...

Last edited by elizabeta; 13.12.2009 at 21:18:17.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.12.2009, 11:38:38
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

iarta-ma sophia,iarta-ma
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.12.2009, 14:31:58
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Imi cer iertare tuturor celor pe care i-am suparat in vreun fel...(poate am neatenta, impulsiva, insensibila sau mai stiu eu cum)..orice as fi gresit nu a fost cu intentie!
Doamne ajuta!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.12.2009, 22:34:29
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Imi cer iertare celor pe care i-am suparat in vreun fel. Mai ales pe Elena Violeta Cocos stiu ca am suparat-o rau cu parerea mea despre animale, dar si pe Sophia sau Noesisaa... si nu am respectat cu strictete ce m-a rugat Elizabeta.... imi cer iertare daca postarile mele au adus sminteala. are mare dreptate dl Zaharia in ceea ce priveste "nevorbirea", eu una sunt cam nevorbita si tin sa imi spun parerea chiar si atunci cand nu e nevoie de ea, insa va iubesc pe toti si va imbratisez cu drag . petrec cu voi atata timp, am invatat sa va accept asa cum sunteti si imi cer iertare ca nu ma rog pentru voi toti, insa eu nu prea ma rog nici pentru mine, dar,cu ajutorul lui Dumnezeu, voi mai creste si eu...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 19.12.2009, 04:51:24
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

??? Huh? Cand m-ai suparat pe mine? Nu, nu mai suparat, de unde iti veni?

In fine, nu iti fa nici un fel de griji, eu cel putin nu am fost suparata nici o secunda.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 19.12.2009, 09:29:06
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Imi cer iertare celor pe care i-am suparat in vreun fel. Mai ales pe Elena Violeta Cocos stiu ca am suparat-o rau cu parerea mea despre animale, dar si pe Sophia sau Noesisaa... si nu am respectat cu strictete ce m-a rugat Elizabeta.... imi cer iertare daca postarile mele au adus sminteala.
Maaaaai si tu acuma, nu trebuia cu strictete, ci in spiritul, nu in litera legii; totusi, m-as fi bucurat daca ai fi fost mai stricta cu tine...

Last edited by elizabeta; 19.12.2009 at 09:31:24.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 19.12.2009, 13:01:16
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Greșești Dorina ! Greșești mult de astă dată ! Greșești și judeci 95% din cei aflați pe acest forum , numai pentru simplu fapt că nu stau la coadă la topicul deschis de tine să voteze IERTAREA ! Îmi pare tare rău de felul în care JUDECI de astă dată . Smerenia implică și tăcere și dragoste și iertare . . . Ultima dată în urmă cu ceva zile la Topicul Aniversări , mi-am cerut și scuze și iertare ,dar atitudinea ta a fost extrem de ciudată ! Dar te iert, precum și eu am cerut iertare acolo și nu numai . Mândria, iertare te rog , este ceva mai mare din partea ta de astă dată, punând la colț pe cei ce nu vor , dintr un motiv sau altul, să-ți răspundă aici . Toți sunt iertători și păcătoși Dorina , cel puțin pe acest forum. Ce mă bucură imens, este venirea multor membrii noi ce ne sunt de un real folos aici . Revenind la iertare , te întreb pe tine , este firesc ca atunci când îți ceri iertare de mai multe ori față de cineva de aici , spre exemplu, să fi tratat cu ignoranță, superioritate și dispreț ? În final, te rog mult să-i scuzi și să-i nu-i judeci pe cei ce nu vin aici să-și pună semnătura pe lista de iertare ! Sunt convins că în spatele nostru sunt mulți alții cu mult mai vrednici ca noi, cu mult mai multă iubire și bun simț, dar care preferă tăcerea . Te rog să-i scuzi și să-i nu-i judeci într-un fel sau altul .
In general: Mandria este cea care nu doreste, ca noi sa ne corectam, si care ne impinge mai degraba spre suparare, decat spre luare aminte.
Deasemeni, oare nu este posibil ca cel care citeste sa-si imagineze doar, ca cel care a scris a pus "ignorare, superioritate si dispret" in cuvintele sale?!? In acest caz putina autocritica nu strica, aducând si smerenie, pe langa evitarea unor conflicte inutile.
Da, cu mandria trebuie sa ne luptam cu totii, nu numai unii dintre noi.

Cristian, sper sa incepem in Noul An o perioada lipsita de resentimente, care nu-si au locul aici; fara mandrie si fara suparare, asa cum le sta bine unor crestini ortodocsi.
Te rog sa ma ierti si tu, Cristian, daca te-am suparat cu sau fara de voie.
O rog si pe sophia sa ma ierte si totodata sa tina minte, ca nu urmaresc duritatea, care raneste, ci precizia in exprimare, pentru claritate, ceea ce face parte din stilul meu de scris.
Si daca am mai suparat sau nedreptati pe cineva, pe oricine: imi cer iertare.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 19.12.2009, 15:30:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Draga Anca

De asta data simt cu adevarat ca regreti supararile ce mi le-ai pricinuit , fie cu voie , fie fara voie , si de aceea am tinut sa intervin . Da , Anca te IERT si te rog sa ma ierti si tu pe mine ! In general nu folosesc cuvantul iertare , decat atunci cand simt ca trebuie sa-l folosesc , pentru ca altfel nu are nici o valoare si mai rau pacatuim pana la urma . Deci , Anca : IARTA-MA ! Simt sa mai cer iertare urmatorilor membrii : Lavinia , Sofia , Antoniap , Mirabela , Icamilin , Jenica , Noesisaa , AndruscaCIM , Topcat , Ory , Dorina ,Sofiaiuga , Gavril , Zaharia , si nu in ultimul rand lui Adrian (adminul ) IERTARE TUTUROR SI SARBATORI BINECUVANTATE !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu iarta dar nu uita ladyanda Generalitati 22 06.06.2011 21:05:52
iarta-ma sunt tanar maria32 Generalitati 0 18.02.2011 20:35:06
Scuze, iarta-ma, nu pot Florin-Ionut Din Noul Testament 34 01.01.2011 21:59:48
Doamne iarta militari BogdanBogdan Generalitati 18 22.03.2008 20:29:18
Doamne iarta-ne pe noi pacatosii si ne miluieste serb_crina Preotul 3 04.12.2007 21:54:16