Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 18.02.2007, 16:07:33
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
In mare parte din cazuri sinuciderea e facuta nu de oameni bolnavi...ci doar de oameni slabi,si nu foarte inteligenti. Dar nu putem generaliza. Pot fi de exemplu oameni foarte inteligenti care au renuntat la viata din variate motive. Pot fi oameni foarte puternici care se sinucid din variate motive. In general sustin urmatoarea fraza "Traieste, caci mort vei fi mult timp."
Intr-adevar,majoritatea oamenilor care se siucid sunt slabi, incuiati, o fac din motive materiale, sau din iubire esuata, deci motive superficiale
Insa exista, precum ai spus, oameni care se sincucid si pentru alte motive, cum ar fi o idee. Sa mori pentru o idee mi se pare pe de-o parte admirabil, mai ales ca ramane practic nemuritor pentru posteritate
Si mai sunt cei care se sinucid pentru a-si afirma vointa. Si nu recurg la crime, pentru ca asta inseamna ca atanteaza la libertatea celui din jur, si aleg sinuciderea pentru ca astfel devin propriul lor Dumnezeu
Subiectul este destul de complex si de interesant, parerea mea. De ce sa refuzam sa discutam despre asa ceva?
Bine nu vorbesc de cazurile exceptonale
Unii razboinici o fac atunci cand sunt incoltiti, fara scapare, si cand risca sa fie capturati. Sa mori pentru o idee nu e neaparat sinucidere, dar e un sacrificiu demn de apreciat. In ultimul caz...e ceva mai complicat, si ar lua mai mult timp sa raspund. Voi reveni mai tarziu asupra lui.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 20.06.2007, 12:10:09
moriane moriane is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2006
Mesaje: 18
Implicit

Si daca uni ar vrea sa se sinucida de dragul sinuciderii (nu ma refer la mine)? Cred ca ei sunt adevaratii sinucigasi, cei care nu vor sa scape de probleme, care nu au o problema cu singuratatea, nu se simt tristi. Ei sunt bucurosi cu viata lor, dar vor sa incerce mai mult. Vor sa experimenteze moartea ca sinucidere. Probabil au o sete de nefiinta. Nu au nimic impotriva corpului lor, si nici macar a sufletului, doar isi doresc intunericul de dinainetea creatiei. Ca sa se sinucida trebuie sa creada ca sufletul e nemuritor, daca nu, sinuciderea nu mai are nici un rost. Sunt prinsi in existenta. As vrea sa vorbesc si eu cu un asemenea persoana.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 21.06.2007, 08:01:24
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moriane
Si daca uni ar vrea sa se sinucida de dragul sinuciderii (nu ma refer la mine)? Cred ca ei sunt adevaratii sinucigasi, cei care nu vor sa scape de probleme, care nu au o problema cu singuratatea, nu se simt tristi. Ei sunt bucurosi cu viata lor, dar vor sa incerce mai mult. Vor sa experimenteze moartea ca sinucidere. Probabil au o sete de nefiinta. Nu au nimic impotriva corpului lor, si nici macar a sufletului, doar isi doresc intunericul de dinainetea creatiei. Ca sa se sinucida trebuie sa creada ca sufletul e nemuritor, daca nu, sinuciderea nu mai are nici un rost. Sunt prinsi in existenta. As vrea sa vorbesc si eu cu un asemenea persoana.
Moriane, un sufelt gol nu oglindeste NIMIC.....Sinuciderea inseamna pierderea IREMEDIABILA a bucuriei vesnice. Sa ne fereasca Maicuta Domnului pe toti de astfel de cadere.
Cu dragoste frateasca jenica
Reply With Quote
  #44  
Vechi 27.06.2007, 10:57:09
Maria_Sofia Maria_Sofia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moriane
Liertatea ne defineste ca oameni, si probabil de aceea dintre toate fiintele de pe pamant, omul inregisreaza cea mai mare rata la sinucideri. Avem libertatea de a ne sinucide. Dreptul la sinucidere rezulta din libertate. Motivele pentru care ne putem sinucide sunt variante, si importante, majoritatea cauzate de disperare. Intr-adevar ma intereseaza resorturile care il pot impinge pe un om la acest gest, ma intereseaza sinucigasi, dar dintre toti, cel mai mult ma intereseaza cei care incearca sa se sinucida de dragul sinuciderii. Nu trebuie sa fie disperati, bolnavi, raniti in dragoste, sau sa-si urasca trupul. Trebuie doar sa-si doreasca sa intre in nefiinta. Pentru cei care cred in nemurirea sufletului, asa ceva e absurd, pentru ceilalti...

Pe cei care impartasesc aceleasi curiozitati ca si mine, ii rog sa-si exprime parerile, si nu numai pe ei.
nu inseamna ca ai o problema dak te intereseaza subiectul asta.Poate asa incerci sa-ti explici si existenta,destinul uman,puterea lui be a-l controla etc.Sinuciderea de dragul sinuciderii este si un subiect filozofic dezbatut mai ales de camus in lucrarea sa mitul lui sisif,numita sinuciderea logica.Sinuciderea logica este precedata de o lunaga meditatie rationala in urma careia alegi raspunsul intrebarii:"A spune da vietii sau nu?".Au existat oamenii care s-au sinucis pt ca vroiau sa-si aleaga moartea,in randul generatiei dendy,isi organizau o moarte eleganta:intr-o anumita data,se imbracau elegant,pistolul era de lux etc.Este un caz al unui scriitor f tanar,care a trait in perioada interbelica.la 24 de ani,desi era cel mai bun elev al facultatii de medicina,s-a programat sinuciderea intr-o anumita data pe care a amanat-o insa pt un extraordinar concert de pian.La doua zile dupa cuncert s-a sinucis.Problematica sinuciderii este extrem de complexa:sunt oamenii care o fac din orgoliu:in literatura Anna Karenina,care o fac pt poza mai mult decat din iubire pt o persoana,tot in literatura tanarul Werther(cartea a declansat un val de sinucideri in randul tinerilor),care o fac pt a-si hotara destinul,vechii greci de exemplu cand decideau sa se sinucida se sinucideau cu calm in momentele de echilibru,nu cand erau macinati de suferinta nervi sau orgolii.O interpretare ciudata a dat Dostoevski sinuciderii logice prin Kirillov.Sinuciderea devenea punctul superior al vointei umane absolute in timp ce crima punctul inferior josnic.Prin sinucidere Kirilov ar fi devenit un supra om,omul-dumnezeu,omul care intelege ca macinat de contradictii nu mai poate trai. Eu nu pot considera sinuciderea cel mai mare pacat sau pacat,omul este liber sa aleaga dak vrea sa traiasca sau nu,si dak alege"NU"nu vad prin ce ar face rau cuiva,oamenii sufera dupa moartea cuiva da le trece,asa ca ce lanturi l-ar mai tine legate pe un om pe care existenta aceasta il dezgusta,de ea?Sigur de viata oamenii trebuie sa se bucure cu toata simtirea...dar sunt unii care nu gasesc nimic pt care sa se bucure sau sa ii bucure nici in viata de aici si nici in cea de apoi..
Reply With Quote
  #45  
Vechi 01.07.2007, 23:39:34
moriane moriane is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2006
Mesaje: 18
Implicit

Intr-adevar moartea lui Kirillov e interesanta. Totusi, pare sa innebuneasca la sfarsit.

Maria_Sofia, spuneai ca sinuciderea nu este un pacat. Intradevar, sinuciderea il priveste pe cel care o face, nu e un rau, in sensul ca in principal nu ii afecteaza pe ceilalti. Totusi poate fi o ratare a sensului vietii. Poate ca am fost lasati sa traim pt a invata ceva (nu pretind ca as sti care e sensul vietii, nu stiu). Cred ca timpul a fost creat de D-zeu ca interval ce ne da posibilitatea de a raspunde la dragostea Lui. In fond, cred ca timpul e un dar, nu il privesc din punctul trecerii lui, ca element distructiv. Sinuciderea poate fi si refuzul acestui dar. Sinuciderea e un refuz al timpului. Pentru asta nu cred ca suntem pedepsiti. Suntem doar lasati singuri. Nu cred in viziunea iadului ca loc de tortura dotat cu echipamente gen smoala, etc. Pentru cei ce se sinucid, iadul e doar singuratatea. Din pacate pentru ei, cred ca sufletul e nemuritor, si inzestrat cu o dorinta spre comuniune. Revolta lui Kirillov ar trebui sa fie un punct de reper pentru toti cei care au tendinte mai putin "ortodoxe". Totusi, nu cred ca el a reusit sa devina supra-om. Cred ca a ramas doar singur. Un lucru a facut, totusi. A aratat, la un nivel foarte inalt, ca este liber.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 05.07.2007, 17:36:13
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

cred ca sinuciderea poate fi intradevar o expresie a libertatii de a face o alegere ultima intr-un context din care doresti sa evadezi sau o manifestare a dorintei de control intr-o forma extrema.

Un ex de sinucidere de dragul unui anumit tip de sinucidere este cel al scriitorului Yukio Mishima ultima personalitate a lumii japoneze care s-a sinucis prin metoda tradițională seppuku.

Alan Wolfe a scris un eseu interesant despre diferentele dintre sinuciderea traditionala si cea moderna “De la seppuku la jisatsu: Suicidul ca alegorie națională”,
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.07.2007, 19:23:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Pina la urma sinuciderea denota si multa lasitate si de ce nu si egoism. Pentru cel ce merge pe calea pocaintei , sinuciderea este de neacceptat, intra in contradictie cu insasi sensul vieti. A refuza viata este refuzul darului pe care l-ai primit. Sint multe clipe grele si foarte grele in viata noastra. Multe nevoi si suferinte ne apasa. Dar daca vrem sa-L urmam pe Iisus, este de neconceput actul sinuciderii. Tot timpul sa-L avem in minte si in suflet pe Mantuitorul nostru . Prin libertatea ce ne-a fost data nu inseamna a ne intoarce impotriva celui ce ne-a dat-o si a darului Lui. Este un gest iresponsabil si plin de lasitate.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 15.07.2007, 20:45:54
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Draga Cristi ,
nu crezi ca e un pacat aducerea acestui titlu mereu in prim plan ,indiferent de comentar ? Te intreb pe tine ca stiu ca intelegi ce vreau sa spun .:)

Daca s-ar fi intitulat "e pacat sa te sinucizi " asi fi zis , nu , dar prin insasi afirmatia din titlu ,da-mi voie sa-ti spun ca eu am retineri sa ma exprim .

Tu cum vezi ? Mai invat si eu cate ceva .

maria
Reply With Quote
  #49  
Vechi 15.07.2007, 21:39:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Draga Cristi ,
nu crezi ca e un pacat aducerea acestui titlu mereu in prim plan ,indiferent de comentar ? Te intreb pe tine ca stiu ca intelegi ce vreau sa spun .:)

Daca s-ar fi intitulat "e pacat sa te sinucizi " asi fi zis , nu , dar prin insasi afirmatia din titlu ,da-mi voie sa-ti spun ca eu am retineri sa ma exprim .

Tu cum vezi ? Mai invat si eu cate ceva .

maria
Draga Maria, ai perfecta dreptate, cind te intriga titulatura acestui topic pentru ca se deduce pina la urma ca sinuciderea reprezinta un drept al nostru. Fals intradevar prin inducerea acestei idei din insusi titlul topicului. Dar, il luam ca atare asa cum la intitulat cel ce a initiat acest topic. Trebuie sa demonstram prin expunerile noastre, pacatul sinuciderii si ca libertatea noastra nu trebuie pusa in slujba raului, a vrajmasului vazut sau nevazut. Titlul sugereaza gresit si poate chiar voit, un drept inexistent, un drept spre impingerea la pacat, un mare pacat pina la urma ,a suprimarii propriei vieti.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 18.07.2007, 16:53:35
moriane moriane is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2006
Mesaje: 18
Implicit

Mersi Calatorule pentru mesajul tau. Chiar as vrea sa citesc Suicidul ca alegorie nationala, ma intereseaza problema sinuciderii in Japonia si zona culturala aferenta ei, desi nu prea am citit in acest domeniu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se considera sinucidere? Stefan500 Eutanasia 15 10.06.2018 23:37:05
Mucenicie s-au Sinucidere? Sanduu Generalitati 32 01.03.2012 11:46:27
Am dreptul? Sanduu Generalitati 24 25.10.2011 19:23:55
Sinucidere pentru un idol. anastasia2008 Generalitati 19 30.06.2009 13:21:24
loophole la sinucidere :) Nitro Eutanasia 25 16.07.2008 09:59:25