Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 20.06.2007, 12:37:17
moriane moriane is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2006
Mesaje: 18
Implicit

Ridicarea securii razboiului impotriva homosexualilor nu cred ca este solutia corecta. Nu cred ca suntem in cruciade, sper. Nu este solutia corecta in primul rand pt. ca si ei au dreptul la existenta, pt. ca au dreptul sa faca ce vor cu viata lor, sa se exprime dupa bunul plac atata timp cat nu lovesc voit in altii. E adevarat ca ne poate influenta aproape tot cu ce intram in contact, dar asta nu inseamna ca din cauza factorilor exteriori ne schimbam. Vina, daca pot sa zic asa, e doar a noastra, ca ne lasam schimbati. Nu e treaba noastra sa pedepsim, cenzuram etc. Si apoi, daca aplicam metode "razboinice" ii transformam in victime si le dam dreptul sa ne acuze de discriminare, si pe de asupra le facem si reclama. Daca la parada homosexualilor nu erau reactiile violente care au fost, stirea despre ea nu aparea atat de mult pe canalele media, si se uita mult mai repede.

Si apoi, despre vindecarea homosexualilor, si manifestarile lor impotriva naturii. Cred ca adevaratii homosexuali au o inclinatie biologica spre asa ceva. Natura lor biologica are aspecte contradictorii. Adlandu-se la mijloc intre barbat si femeie, de ce sa nu le dam lor dreptul de a alege? Daca in partea exterioara a fizicului lor arata asa, nu inseaman ca si interiorul e la fel. De ce sa judecam numai dupa ce se vede?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 21.06.2007, 00:30:04
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moriane
Ridicarea securii razboiului impotriva homosexualilor nu cred ca este solutia corecta. Nu cred ca suntem in cruciade, sper. Nu este solutia corecta in primul rand pt. ca si ei au dreptul la existenta, pt. ca au dreptul sa faca ce vor cu viata lor, sa se exprime dupa bunul plac atata timp cat nu lovesc voit in altii. E adevarat ca ne poate influenta aproape tot cu ce intram in contact, dar asta nu inseamna ca din cauza factorilor exteriori ne schimbam. Vina, daca pot sa zic asa, e doar a noastra, ca ne lasam schimbati. Nu e treaba noastra sa pedepsim, cenzuram etc. Si apoi, daca aplicam metode "razboinice" ii transformam in victime si le dam dreptul sa ne acuze de discriminare, si pe de asupra le facem si reclama. Daca la parada homosexualilor nu erau reactiile violente care au fost, stirea despre ea nu aparea atat de mult pe canalele media, si se uita mult mai repede.

Si apoi, despre vindecarea homosexualilor, si manifestarile lor impotriva naturii. Cred ca adevaratii homosexuali au o inclinatie biologica spre asa ceva. Natura lor biologica are aspecte contradictorii. Adlandu-se la mijloc intre barbat si femeie, de ce sa nu le dam lor dreptul de a alege? Daca in partea exterioara a fizicului lor arata asa, nu inseaman ca si interiorul e la fel. De ce sa judecam numai dupa ce se vede?
moriane faci o confuzie.si as vrea sa iti vorbesc despre doua terminolofii/ identitate sexuala si orientare sexuala. transexualii (barbati fizic, femei mental sau femei fizic, barbati) mental sunt persoane care au o alta identiate sexuala decat cea fizica.

orientarea sexuala se refera la genul fata de care exista atractie. eu sunt homosexual insa nu ma identific cu o femeie. de fapt consider ca partea homosexuala se refera doar la aspectele erotico-emotionale.

nu detest femeile si nici nu resping ideea de heterosexualitate. doar ca eu nu simt nici o atractie fizica sau emotionala fata de o femeie. nu este un aspect legat de sexualitate in stricto sensu ci este un complex care implica si o latura emotiva.

dincolo de toate acestea nu a fost o decizie. desi exista si comportament homosexual la multe persoane care sunt heterosexuale.

tu ai numit "impotriva naturii". cred ca este o sintagma care place. insa homosexualitatea nu este un lucrun exceptional , frecventa acesteia fiind departe de a fi ignorata in natura. exista in natura, atat la om cat si la mai multe specii de animale un comportament homosexual. de exemplu la primatele bonobo comportamentul homosexual, lesbian sau bisexual este intalnit la mai mult de 50% din populatie.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 21.06.2007, 08:33:40
evropean evropean is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2007
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
de exemplu la primatele bonobo comportamentul homosexual, lesbian sau bisexual este intalnit la mai mult de 50% din populatie.
da, desigur, cei care nu accepta homosexualii sunt niste persoane needucate, ignorante, bigote, obscurantiste, pe cand PRIMATELE BONOBO iata ce "open-minded" sunt! hahahah :))
"Dragut" chiar a ajuns la nivelul primatelor bonobo si ii este mila de noi, cei care mai ramanem oameni.

Eu nu am incitat la violenta, ci doar i-am prevenit pe cei care vor sa ne impuna ei prin violenta legala, acceptarea cu resemnare a desfasurarii homosexualitatii in spatiul public.

Daca ma voi trezi amendat fiindca i-am luat peste picior nu mi se pare OK.
Daca voi fi OBLIGAT prin lege sa ii accept asta mi se pare o forma de violenta.

Nu sar la ei sa le crap capul pentru ce fac ei in pat, insa cand se manifesta exhibitionist in spatiul public si ne umplu tot pe noi cu injurii si dispret cum ca am fi "bigoti", este crestineste sa nu reactionam verbal? Este crestineste sa tacem in fata raului? Este crestineste sa acceptam legi care ne impun sa parasim NOI spatiul public si sa ne practicam credinta in intimitate, ca si cum credinta ar fi ajuns o rusine?
Pai deocamdata crestinii sunt cei supusi violentei: daca in spatiul public manifesti conceptii "homofobe" (ce cuvant au scornit! parca ar fi o boala neacceptarea...) poti fi amendat si exclus din societate. Prevad ca sanctiunile pentru "discriminare" vor creste.
Nu ni se permite nici sa-i povatuim, nici sa-i luam peste picior (ridendo castigat mores), ca asta este "discriminare"...

Bineinteles ca se pot astepta la reactii de violenta fizica, dar astea nu vor veni din partea crestinilor practicanti, ci in primul rand din partea propriilor lor medii, din partea istoriei (vezi regimurile dictatoriale) si din partea lui Dumnezeu, prin bolile la care sunt expusi. Eu i-am avertizat sa deschida bine ochii la toate pericolele care ii pandesc. Daca cineva ii va violenta fizic, sunt singurii responsabili.
Tocmai fiindca nu agreem sa ajunga sa pateasca ceva, este bine sa ii sfatuim sa nu devina agresivi si obraznici

Un crestin practicant nu ii poate violenta fizic fiindca asta e explicit interzis de credinta. Dar trebuie si poate sa isi pastreze cu orice pret atitudinea intransigenta de neacceptare, chiar sub amenintarea legilor satanice de extractie "politically correct".

La nivelul atitudinii sa nu se astepte la NICI O CONCESIE.
Problema este de fapt a lor, fiindca vor ACCEPTARE, vor sa-i aplaudam, si sunt dispusi sa obtina asta inclusiv prin teroare.

Prevad ca nu se vor limita, precum concetatenii lui Lot, la a petrece si a se "veseli", ci se vor transforma intr-o casta privilegiata a vanatorilor de crestini, a delatorilor care vor turna "organelor" orice parere "homofoba", orice gluma, orice grimasa de neacceptare. Sunt convins ca in afara credintei crestine, dispare orice reazem al sufletului intru a fi moral.
Nefiind crestini, ei nu vor avea nici o retinere in a aplauda si sprijini sub orice forma "arderea pe rug" a crestinilor. Pai chiar asa, cum sa nu accepti exemplul "maret" dat de "Sfanta Natura" prin primatele Bonobo...
Reply With Quote
  #54  
Vechi 21.06.2007, 14:17:12
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Roman dragut,

Poate ca majoritatea crestinilor sunt profund impotriva homosexualitatii dintr`o frica. Din firca de Dumnezeu. Frica puternica care te face sa te manifesti fara sa`ti dai seama de motivul ei.

Ataci homosexualii, ideoligia homosexualilor, legea prin care li se acorda drepturi etc fara sa te gandesti. Oare de ce?

Pai pentru ca omul are frica de Dumnezeu. Si o constientizeaza mai greu. Dar in fata pacatului te manifesti imediat (cata vreme nu esti tu insuti subiect al acestui pacat). Unul este criminal - te feresti de el si chemi politia. Unul este alcoolic - te apropii de el cand este treaz. Unul isi bate parintii - iti vine sa`i dai la cap din start, fara sa te gandesti. Unul violeza o femeie sau un copil - iarasi iti vine sa`i dai la cap tot fara sa te gandesti. Ei bine si in cazul homosexualilor este la fel. Diferenta ca fiind in legalitate noi o ignoram. Voi vreti sa o acceptam.

Si ma intorc. DE CE? DE CE aceasta reactie de frica?

Pentru ca a existat si Sodoma si Gomora.

Pentru ca in Romania se ucid milioane de copii nenascuti.

Pentru ca preacurvia este la tarabe si pe TV la ore de maxima audienta.

Pentru ca Romania are sansa sa devina un bordel european.

Pentru ca Romania poate pati si ea un tsunami. Un cutremur. Un accident nuclear. etc.
Un accident care va putea fi explicat dar care va fi dreapta judecata a lui Dumnezeu. Si cand ne vom cauta rudele printre zidarie ne vom intreba de ce?

Pentru ca suntem pacatosi. Pentru ca lasam sa ni se puna belciug in nas si apoi ne intrebam cine ne conduce. Pentru ca nu suntem atat de buni in rugaciune. Pentru ca nu facem fapte bune.

Pentru ca permitem homosexualitatii sa existe legal.
Pentru ca permitem avortului.
Si pentru restul balcanismelor.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 21.06.2007, 15:14:10
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

"Pentru ca permitem homosexualitatii sa existe legal.
Pentru ca permitem avortului.
Si pentru restul balcanismelor."


Si totusi ce drept ai tu ca individ(ca tot ai pus problema legala) sa te amesteci in libertatea celorlalti? Frica de pacat? Nu iti spune nimeni "pacatuieste". Nu permiti tu avortul, el se intampla fara posibilitatea ta de a interveni; asa si cu homosexualitatea.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 21.06.2007, 15:27:40
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Homosexualitatea, avortul, genocidul sunt pacate pentru care poate fi judecat un popor. Asta pentru ca in Romania ele au fost legiferate. Adoptate inclusiv de mine si de tine Erzbet. Indirect prin vot dar direct pentru ca sunt publicate.

Cand faci rau, cand omori (sa zicem un caine nu un om), cand bati (sa zicem un caine nu un om) nu ti se pare ce vei fi pedepsit????

Asta ma face pe mine sa spun ceea ce am spus. Si sunt convins ca mai multi oameni cred la fel. Ca Dumnezeu ne va pedepsi cumva pentru avort si pentru homosexualitate.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 21.06.2007, 22:55:43
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Nu cred ca poti amesteca genocidul-crima-atentarea la libertate cu homosexualitatea-nu atenteaza la libertatea individuala.

Dar cand bati un om pentru ca este homosexual, nu este normal sa fii pedepsit?
Eu am ajuns la urmatoarea concluzie: inteleg ca ai principii morale crestine peste care nu poti trece si nu poti accepta homosexualitatea, ca fenomen. Dar fiind crestin ai putea accepta ca homosexualii sunt oameni, uneori mai "spirituali si impacati" decat heterosexualii.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 22.06.2007, 20:40:13
moriane moriane is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2006
Mesaje: 18
Implicit

tu ai numit "impotriva naturii". cred ca este o sintagma care place. insa homosexualitatea nu este un lucrun exceptional , frecventa acesteia fiind departe de a fi ignorata in natura. exista in natura, atat la om cat si la mai multe specii de animale un comportament homosexual. de exemplu la primatele bonobo comportamentul homosexual, lesbian sau bisexual este intalnit la mai mult de 50% din populatie.

Am folosit sintagma "impotriva naturii" pt ca e des folosita la fel, uneori, ca si expresia, vindecarea homosexualilor. Nu prea cred in niciuna. Multumesc de lamuriri, e bine sa informati si sa le explicati oamenilor cat mai multe despre voi, astfel nu va vor mai privi ca niste ciudati (cei care fac asta)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 22.06.2007, 21:16:35
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

moriane boala nu este o stare "naturala/ firesca " desi apare si la om si la animale. Se nasc animale cu diferite deficiente dar asta nu eate un argument pentru a considera o infirmitate firesca fiindca se intalneste si in natura. Si animalele au comportamente nefiresti Dar ele raman nefiresti nu se transforma in firesti
Reply With Quote
  #60  
Vechi 22.06.2007, 21:24:52
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

ma intreb cum ar putea fi folosit ca argument faptul ca paianjenul vaduva neagra isi devoreaza masculul imediat dupa rproducere :D
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vindecarea posedatilor iosif Exorcismul 76 26.12.2012 21:29:03
Vindecarea cu Sfanta Copie costel Generalitati 1 26.04.2012 09:47:36
Vindecarea slabanogului de la scaldatoarea Vitezda. savudanmihai Intrebari utilizatori 8 31.05.2010 08:28:32
VINDECAREA SIDA emanuel2007 Stiri, actualitati, anunturi 7 17.09.2008 00:50:46