Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 24.08.2011, 16:05:03
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
NU! nu au auzit. Nu toti stiu sa foloseasca internetul atat de bine. insa asta nu inseamna ca ar trebui sa nu poata purta un dialog pe un forum doar pentru ca unii au uitat limba lor natala sau li se par mai amuzante si mai originale unele expresii in limba engleza. Nu contest ca asa este, adica unele expresii isi pierd din farmec daca sunt traduse dar gandeste-te unde mai e farmecul daca sunt oameni care nu le inteleg de loc?
Lasa-l sa se desfasoare cum vrea ca oricum n-ajungem la capat cu el....
Ce-o zice el in sinea lui, oare? Hai sa la mai bag la fraierii astia crestin-ortodocsi cate o fraza in engleza....uau! ce destept sunt! uau! ce fraieri sunt astia care nu stiu engleza! sunt niste luzari! uau! ce bine ca mi-au platit ai mei ore de engleza! uau! uau! sunt in extaz!

Doame ajuta sa ramai forever in extaz!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 24.08.2011, 16:15:31
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Lasa-l sa se desfasoare cum vrea ca oricum n-ajungem la capat cu el....
Ce-o zice el in sinea lui, oare? Hai sa la mai bag la fraierii astia crestin-ortodocsi cate o fraza in engleza....uau! ce destept sunt! uau! ce fraieri sunt astia care nu stiu engleza! sunt niste luzari! uau! ce bine ca mi-au platit ai mei ore de engleza! uau! uau! sunt in extaz!

Doame ajuta sa ramai forever in extaz!
maria eu nu cred ca gandeste asa. pur si simplu cred ca nu si-a dat seama ca poate si bunica lui ar vrea sa citeasca pe forum, sau un prieten bun care a facut la scoala doar rusa si franceza.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #73  
Vechi 24.08.2011, 16:16:09
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
uite acum au linkul pt gl. trans in semnatura mea...
asta nu inseamna ca stiu cum se foloseste si ca exista ca sa-l caute.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #74  
Vechi 24.08.2011, 16:19:40
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Lore eu asa simt.
Sunt convinsa ca ai vrut sa spui ca privind lucrarea mainilor lui Dumnezeu il descoperim, in mod indirect pe Creatorul acestei perfectiuni.

Important e sa nu se confunde Creatia cu Creatorul. Atunci cand privim un vas de lut pictat admiram frumusetia lucrarii si implicit autorul, dar asta nu inseamna ca in vasul de lut se regaseste si autorul.

exact la fel sta problema si cu Creatia. Admiram Creatia si implicit Creatorul.
E gresit a spune ca Dumnezeu se regaseste in creatie: El nu e o frunza, nu e un pom.
acesta credinta gresita se numeste panteism(din cuvintele grecesti pan= (in) toate si Theos=Dumnezeu) si e specific popoarelor pagane care considerau natura si elementele cosmice ca zeitate si chiar i se inchinau.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 24.08.2011, 16:29:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
As dori sa discutam despre "neputinta" de a-l vedea pe Dumnezeu.
Cineva a spus ca nu putem vedea forma divina a acestuia (noi fiind pacatosi sau asa ceva). Bun, bun, dar Dumnezeu, nu poate sa faca cumva ca totusi sa-l vedem in forma divina?

Rugam sa evitati forumulari precum:
"Daca nu crezi, nu il poti vedea" (ca nu vorbim de Mos Craciun);
"Daca il cauti il vei gasi";
"Nu suntem demni sa il vedem"
si alte asemenea formulari care sa eludeze mai mult sau mai putin intrebarea...
Sigur ca se poate in masura in care omul poate, fiind in definitv o oarece "nepotrivire" intre esenta divina si caracterul creat al omului, problema este ca iti trebuie pentru asta simturi ascutite duhovniceste, cum ajungi acolo stii si tu, daca vrei cale alternativa nu exista.

E ca si cand ai cere sa-ti sugereze cineva cum poti sa vezi o bacterie cu ochiul liber, sugestii de genul "foloseste un microscop" nefiind acceptate.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 24.08.2011, 16:32:17
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Important e sa nu se confunde Creatia cu Creatorul. Atunci cand privim un vas de lut pictat admiram frumusetia lucrarii si implicit autorul, dar asta nu inseamna ca in vasul de lut se regaseste si autorul.

exact la fel sta problema si cu Creatia. Admiram Creatia si implicit Creatorul.
E gresit a spune ca Dumnezeu se regaseste in creatie: El nu e o frunza, nu e un pom.
acesta credinta gresita se numeste panteism(din cuvintele grecesti pan= (in) toate si Theos=Dumnezeu) si e specific popoarelor pagane care considerau natura si elementele cosmice ca zeitate si chiar i se inchinau.
Loredana, Dumnezeu nu se identifica cu Creatia, dar este prezent in ea. Nu spunem noi la Vecernie "daca vei lua Duhul Tau, toate in tarana se vor preface". Deci, iata ce s-ar intampla daca Dumnezeu nu ar fi prezent in creatie, ar sfarsi. Daca am fi lipsiti de pacate, am ajunge sa-L vedem pe Dumnezeu si in creatie.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 24.08.2011, 16:33:15
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Sunt convinsa ca ai vrut sa spui ca privind lucrarea mainilor lui Dumnezeu il descoperim, in mod indirect pe Creatorul acestei perfectiuni.

Important e sa nu se confunde Creatia cu Creatorul. Atunci cand privim un vas de lut pictat admiram frumusetia lucrarii si implicit autorul, dar asta nu inseamna ca in vasul de lut se regaseste si autorul.

exact la fel sta problema si cu Creatia. Admiram Creatia si implicit Creatorul.
E gresit a spune ca Dumnezeu se regaseste in creatie: El nu e o frunza, nu e un pom.
acesta credinta gresita se numeste panteism(din cuvintele grecesti pan= (in) toate si Theos=Dumnezeu) si e specific popoarelor pagane care considerau natura si elementele cosmice ca zeitate si chiar i se inchinau.
da Lore, asa este, stiu ce este Panteismul, insa eu nu ma pot impiedica sa ma gandesc ca in orice lucru este Dumnezeu caci fara EL nimic din tot ce ne inconjoara nu ar fi existat. Si, din punctul meu de vedere, privind comparatia oferita de tine, eu vad in vasul de lut si autorul :) sufletul lui. De aceea si admir extrem de mult obiectele realizate manual si in general orice lucru facut de mana omului.

Insa, bineinteles ca nu ma inchin copacilor sau elementelor de natura, insa nu cred ca e gresit nici ca-L simt pe Dumnezeu in ele. Si nu numai in cele frumoase si bune. si cand e furtuna sau revarsare de ape tot la Dumnezeu ma gandesc.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #78  
Vechi 24.08.2011, 16:35:48
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E ca si cand ai cere sa-ti sugereze cineva cum poti sa vezi o bacterie cu ochiul liber, sugestii de genul "foloseste un microscop" nefiind acceptate.
Nu e ca si cand ai cere sa-ti sugereze cineva cum poti sa vezi o bacterie cu ochiul liver, sugestii de genul "uitate atent, ca se vede cand se misca" nefiind acceptate.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 24.08.2011, 16:37:47
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Loredana, Dumnezeu nu se identifica cu Creatia, dar este prezent in ea. Nu spunem noi la Vecernie "daca vei lua Duhul Tau, toate in tarana se vor preface". Deci, iata ce s-ar intampla daca Dumnezeu nu ar fi prezent in creatie, ar sfarsi. Daca am fi lipsiti de pacate, am ajunge sa-L vedem pe Dumnezeu si in creatie.
e o idee noua ptr mine. Imi poti face trimitere la vreo carte a unui sfant parinte care sa confirme?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #80  
Vechi 24.08.2011, 16:38:31
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Nu e ca si cand ai cere sa-ti sugereze cineva cum poti sa vezi o bacterie cu ochiul liver, sugestii de genul "uitate atent, ca se vede cand se misca" nefiind acceptate.
GLAdos, apropo de discutia noastra de mai devreme cu engleza si cei care nu vorbesc aceasta limba. Iata ce ar citi ei daca ar urma sugestia ta sa foloseasca google translate pentru semnatura ta:

GLADOS scurt pentru: genetica formă de viață și Disk Operating System
Cred că putem pune diferențele dintre noi în spatele nostru ... pentru știință ... vă monstru.
BTW: tort a fost o minciună ...

iti place?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Tags
forma divinitatii

Thread Tools
Moduri de afișare