Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 14.10.2008, 20:05:19
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Nu va mai laudati ca urmati invataturile S. Apostol Andrei, ca nu este asa. Sf. Apostol Andrei nu putea sa propovaduiasca invataturi diferite de ale celorlalti apostoli. "Dar chiar daca noi insine sau un inger din cer ar veni sa propovaduiasca o Evanghelie, deosebita de aceea pe care v-am propovaduit-o noi, sa fie anatema!"(Galateni 1:8). Ori, invataturile pe care le urmati dvs. nu prea seamana cu invataturile din Sfanta Scriptura, scrise de Sfintii Apostoli.
Biserica Ortodoxa ramane o Biserica Apostolica, cu sau fara critica Bisericilor neoprotestante. Oare interpretarea autentica este in sanul conefesiunii tale? de unde aceasta garantie?
Trebuie sa intelegi ca o cunoastere autentica nu se realizeaza doar prin cuvant. Cunoasterea deplina presupune: cuvant, imagine si acte. Teologia neoprotestanta, din pacate, ramane doar la cuvant.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 15.10.2008, 11:04:47
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Biserica Ortodoxa ramane o Biserica Apostolica, cu sau fara critica Bisericilor neoprotestante. Oare interpretarea autentica este in sanul conefesiunii tale? de unde aceasta garantie?
Trebuie sa intelegi ca o cunoastere autentica nu se realizeaza doar prin cuvant. Cunoasterea deplina presupune: cuvant, imagine si acte. Teologia neoprotestanta, din pacate, ramane doar la cuvant.
Daca interpretarea autentica este in sanul confesiunii (multumesc pentru expresie - ma obisnuisem cu altele) mele? Raspuns:nu. Dar cred ca suntem cel mai aproape. Parerea mea.

"Conoasterea deplina presupune: cuvant, imagine si acte". Nu am inteles ce vreti sa spuneti prin "imagine si acte". Am inteles doar ca este ceva ce ortodoxia are iar protestantii nu. Despre ce este vorba, mai concret?
Reply With Quote
  #73  
Vechi 15.10.2008, 19:29:18
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Tu vorbesti de invataturile din Sfanta Scriptura, scrise de Sfintii Apostoli dar talcuite gresit de tine si inaintasii tai, fara a te interesa de modul in care Biserica primara a trait, inteles si propovaduit Evanghelia despre care poti citi in Scrierile Parintilor Apostolici-ucenici directi ai Apostolilor.
La drept vorbind voi si toate sectele crestine ati preluat (furat) fara nici un drept Sfanta Scriptura de la Biserica, fie ea si Catolica, tot asa cum un tanar ar lua manualele de medicina de la un student si s-a apucat sa le citeasca si interpreteze fara profesor-doctor si fara practica si dupa cateva luni se declara cu de la sine putere doctor. Era normal sa se ajunga la atatea feluri de interpretare care au nascut tot atatea secte, fiecare cu pretentia ca talcuieste Biblia corect, de parca ar exista n adevaruri, nu unul singur.
De ce nu raspunzi, te incomodeaza intrebarea si comparatia?
Reply With Quote
  #74  
Vechi 16.10.2008, 09:10:52
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
De ce nu raspunzi, te incomodeaza intrebarea si comparatia?
1. Nu am raspuns pentru ca nu am sesizat nici o intrebare.
2. Nu am raspuns pentru ca imi place, uneori, sa las omul sa aiureze.

Totusi, ca un raspuns scurt: de cand a devenit vre-o biserica propietara Bibliei? Ca ne acuzati ca am furat-o de la catolici sau de la cine stie cine. Sfanta Scriptura este Cuvantul lui Dumnezeu. De la El am luat aceasta Carte. Si tot El ne si invata, prin Duhul Sau cel Sfant, sa o intelegem.

Intr-un fel aveti dreptate, la faza cu furatul Bibliei. Am furat-o de la cei care o tineau inchisa si incercam sa o punem in mana oamenilor. Asta deranjeaza foarte mult.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 16.10.2008, 12:38:10
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=vasinec;96039]2. Nu am raspuns pentru ca imi place, uneori, sa las omul sa aiureze.

quote]
Sau nu ai raspuns pentru ca asta e metoda voastra. Cand ramaneti fara replica incercati sa va eschivati. Asa ai mai facut si pe alt topic. (stii tu care)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 16.10.2008, 16:00:44
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
1. Nu am raspuns pentru ca nu am sesizat nici o intrebare.
2. Nu am raspuns pentru ca imi place, uneori, sa las omul sa aiureze.

Totusi, ca un raspuns scurt: de cand a devenit vre-o biserica propietara Bibliei? Ca ne acuzati ca am furat-o de la catolici sau de la cine stie cine. Sfanta Scriptura este Cuvantul lui Dumnezeu. De la El am luat aceasta Carte. Si tot El ne si invata, prin Duhul Sau cel Sfant, sa o intelegem.

Intr-un fel aveti dreptate, la faza cu furatul Bibliei. Am furat-o de la cei care o tineau inchisa si incercam sa o punem in mana oamenilor. Asta deranjeaza foarte mult.

Poi nu-mi amintesc ca Biblia sa fi fost aruncata din cer si sa fi primit porunca
"cititi-o , interpretati-o dupa interpretarea voastra proprie, nu ascultati nicio invatatura pt ca este omeneasca, bazati-va pe propria voastra capacitate, si dupa ce o interpretati, in urma a ceea ce ati concluzionat formati-va credinta"

Nu n-a fost asa in niciun caz, Canonul Biblic a fost format de catre Biserica sub influienta Duhului Sfant, Biserica a hotarat ce sa intre si ce nu in Biblie, sti foarte bine ca existau mai mult de 4 evanghelii si mult mai multe epistole decat se afla in Scriptura,

Referitor la ultimul pasaj, e putin exagerat si probabil te referi mai mult la lumea catolica, sa facem un exercitiu de imaginatie, suntem in biserica primara, ce face Pavel? imparte epistole si le spune oamenilor , cititi-le si interpretati-le? in niciun caz, una la mana in aceea vreme nici nu se punea problema de asa ceva pt ca rata analfabetismului era extrem de ridicata si aceasta a durat secole dua aceea, deci nici nu se putea pune broblema de impartit Biblii in sec X, XI, XII etc, pt ca oamenii nu aveau ce face cu ele pt ca nu stiau sa le citeasca, voi niciodata nu v-ati uitat la contextul istoric despre care vorbiti, apoi in zilele noastre toti suntem indemnati sa citim Scriptura, o gasim de vanzare aproape in orice biserica, dar de asemenea suntem indemnati sa aflam interpretarea de la biserica cea care o detine din todeauna, oricum asa sunteti indemnati si voi, pt ca eu daca asi fi adventist si asi veni in adunare predicand ca mie mi se pare ca manifestarile Duhului Sfant cu privire la vorbirea in limbi se poate manifesta si azi, asi fi imediat catalogat drept ratacit si mi s-ar spune ca nu sunt in concordanta cu Scriptura, deci vezi acolo sunteti si voi, voi atacati biserica ca-i detine controlul asupra oamenilor, dar care pastor adventist a spun vreodata credinciosilor . "luati Biblia, cititi-o si mantuiti-va, nu mai este nevoie sa veniti la adunare defapt este chiar inutil si nerodnic" ? niciunul
Reply With Quote
  #77  
Vechi 16.10.2008, 19:07:55
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

[SIZE=3]Fratilor, Sf.Maria Egipteanca nu invatat carte deloc, asa ca ea nu avea de unde sti Sf.Scriptura... totusi de unde stia atea versete cand s-a intalnit cu Avva Zosima? ca o intreaba Avva pe Cuvioasa: "De unde stii atatea versete, ca aici in pustie nu ai nici haina?" iar sfanta i-a raspuns: "Nici carte nu am facut si nici nu am avut de unde invata!"...[/SIZE]
[SIZE=3]Totusi, Domnul Hristos a spus "sa nu ne temem in fata chinuitorilor ce raspuns le vom da, caci ne va da noua Duhul a grai cele de trebuinta!"... Iar Sfintii Apostoli, ne spun Sf.Evanghelii dupa Sfintii Evanghelisti, ca nu au inteles activitatea Domnului Hristos si nici s-au lamurit de Persoana Sa , desi vedeau atatea minuni si auzeau atatea invataturi (au auzit si marturisirea lui Petru), pana cand s-a pogorat Duhul Sfant peste ei!!! Dupa Inviere erau totusi nedumeriti, chiar si dupa Inaltarea Sa la cer...[/SIZE]
[SIZE=3]Ceea ce ma face sa trag concluzia, si-n urma citirii Sfintilor Parinti, ale Cuviosilor si Traitorilor pustiilor, ca daca noi am fi pastrat legatura cu Hristos, asa cum Adam era in Rai, nu aveam nevoie de Scriptura! Caci in acea legatura tainica cu Hristos din inimile noastre, experierea lui Hristos in contemplatie, ne invata cele de taina! Isihastii nu aveau Sf.Scriptura in pustie, si totusi stiau N versete... dar nu numai ca le stiau, ci si le traiau, pt ca Domnul Hristos prin Harul Sau le lucra in ei! "Cuvantul lui Dumnezeu este viu si lucrator" ori, Insusi Hristos este Cuvantul Vietii, este Logosul ce S-a intrupat, "chip de rob luand"! Insusi unirea cu El, este descoperirea Logosului, caci Logosul este Persoana a doua din Sf.Treimi, este Cuvantul lui Dumnezeu, proorocit prin sfintii prooroci ai Vechiului Testament, si aratat noua prin Insasi intruparea Sa! "Cine M-a vazut pe Mine, a vazut pe Tatal", si inca: "Eu sunt in Tatal si Tatal este in Mine" si inca: "Cel care crede in Mine rauri de apa vie vor curge din pantecele lui". [/SIZE]

[SIZE=3]Iata ce ne invata un sihastru (necunoscut - in "Vedere duhovniceasca" Ed.Bizantina, f.a., traducere din greaca de Pr.Constantin Coman): [/SIZE]
[SIZE=3]Daca mintea ne este CURATA il putem primi pe Stapanul Hrisos si atunci putem rosti rugaciuneasi sa o avem fara incetare in inima noastra - aceasa numai prin post continuu, prin umilirea trupului prin osteneala si nevointa, caci postul neincetat curateste trupul postitorului de lucrarea si materia poftei cele rele, iar ostenirea trupului mortifica zvacnirile necuviincioase ale carnii, iar umilirea aduce rugaciunea. Odata venita rugaciunea aceasta va lumina sufletul si inima si mintea cu razele stralucitoare care izvorasc in chip sensibil din numele lui Hristos. Daca mintea este luminata, atunci omul distinge ceea ce este folositor pt suflet de ceea ce este vatamator. Pe cel care are inima lui smerita si zdrobita de staruinta rugaciunii, se coboara Harul si se umple de toata mangaierea si dulceata duhovniceasca. Prin urmare el primesteo instiintare de acest Har ca s-a impacat cu Dumnezeu si incepe a grai multe cuvinte din Sf.Scriptura, care arata ca Dumnezeu a primit pocainta lui si rugaciunea lui. Dar nu numai aceasta se intampla, ci si inca alte intelesuri ceresti si dumnezeiesti ies din gura lui! Deoarece a fost risipit norul cel intunecos al pacatului de catre luminarea rugaciunii mintii si cugeta armonia cuvantului sfant care spune "le-a deschis lor mintea ca sa inteleaga Scripturile"; deoarece inima clocoteste de intelesuri dumnezeiesti, iar gura lui vorbeste in parabole "deschide-voi in pilde gura mea, spune-voi cele ce au fost dintru inceput!" (ps.77). Cand omul spune rugaciunea cu silinta si zdrobire de inima, se aprinde le lucrarea Duhului Sfant si face sa izvorasca din inima apa cea vie a intelesurilor dumnezeiesti, dar de indata ce inceteaza rugaciunea, inceteaza si izvorul intelesurilor dumnezeiesti.[/SIZE]

[SIZE=3]Aceasta e din unirea cu Hristos, din comuniunea cu El, NEINTRERUPTA! Caci in aceasta comuniune stransa, este IUBIREA ce ne leaga de Hristos, caci "cine ramane in iubire, ramane in Hristos si Hristos intru el". E ca intre doi prieteni, in care increderea este reciproca si fiecare isi dezvaluie cele ale sufletului sau celuilalt! Desi nu deodata, ci putin cate putin, asa cum creste Iubirea, asa creste si daruirea! Si fiecare isi descopere tainele sale unul altuia! Si se cunosc unul pe celalalt si raman intru pretuire si iubire sfanta! Asa si in "prietenia" cu Hristos, avnd o legatura stransa cu El, si noi fiind SINCERI cu El, (atat in scaunul spovedaniei, cat si fata de aproapele), El ne descopera din tainele Sale! Si ne daruieste din Darurile Sale, caci fiind de la El, le primeste de la noi ca fiind ale noastre! Vedeti iubirea suprema a lui Dumnezeu?[/SIZE]
[SIZE=3]Si nici nu avem nevoie sa ne straduim sa intelegem, ca sa nu "ispitim" pe Dumnezeu, caci fara unirea cu El, nimic nu vom avea! "In inima murdara, nesocotita si nepregatita Dumnezeu nu va intra, iar de va intra, degraba va iesi!"[/SIZE]
[SIZE=3]Sa ne rugam lui Dumnezeu pentru pacatele noastre, sa ne curatim inimile si asa vom vedea pe Dumnezeu precum spunem in "Fericiri": "Fericiti cei curati cu inima ca aceia, vor vedea pe Dumnezeu"![/SIZE]

[SIZE=3]Asa sa ne ajute Bunul Dumnezeu! Amin![/SIZE]

PS: E mai bine sa fim mai simpli decat atat de "doxati" in teologie! Smerenia este Hristos, si cine este smerit este chipul lui Hristos!
Reply With Quote
  #78  
Vechi 29.10.2011, 10:03:47
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Interpretarea Scripturii și în general înțelegerea, asimilarea învățăturii dumnezeiești este într-o oarecare măsură, destul de limitată, accesibilă poate chiar tuturor oamenilor. Dar atunci când discutăm despre profunzimea pneumatică, misterică, dumnezeiască a Scripturii, și mai precis a Revelației dumnezeiești, principiul fundamental și prim pentru înțelegerea revelației divine și interpretarea scripturilor este dobândirea Duhului Sfânt. Duhul adevărului este Cel care dă putința unei interpretări autentice a scripturilor revelate, a învățăturii revelate, prin ungerea (chrisma) pe care Pneuma Dumnezeiască o conferă. Cine nu are această ungere (chrisma) pneumatică sau cine o are și o face ineficientă este bine să stea "în banca lui" când vine vorba despre interpretarea scripturilor sau a altor scrieri duhovnicești, patristice, etc.

"dar Mângâietorul, Duhul Sfânt, pe Care Tatăl Îl va trimite întru numele Meu, Acela vă va învăța toate și vă va aduce aminte de toate cele ce v'am spus Eu." (Ioan 14, 26)

"Iar când va veni Mângâietorul, pe Care Eu vi-L voi trimite de la Tatăl, Duhul Adevărului, Cel ce din Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine." (Ioan 15, 26)


"Încă multe am a vă spune, dar acum nu puteți să le purtați. Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul ; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate câte va auzi va vorbi și cele viitoare vă va vesti. Acela Mă va slăvi, pentru că din al Meu va lua și vă va vesti. Toate câte are Tatăl ale Mele sunt ; de aceea am zis că din al Meu ia și vă vestește vouă." (Ioan 16, 12-15)


"Iar voi, ungere aveți de la Cel-Sfânt și pe toate le știți." (1 Ioan 2, 20)


"Cât despre voi, ungerea pe care-ați primit-o de la El rămâne'ntru voi și n'aveți nevoie să vă învețe cineva; dar de vreme ce ungerea Lui vă învață despre toate, și învățătura aceasta este adevărată și nu e minciună, așa cum ea v'a învățat, rămâneți întru El." (1 Ioan 2, 27)


"Și înțelepciunea o propovăduim la cei desăvârșiți, dar nu înțelepciunea acestui veac, nici a stăpânitorilor acestui veac, care sunt pieritori, ci propovăduim înțelepciunea de taină a lui Dumnezeu, ascunsă, pe care Dumnezeu a rânduit-o mai înainte de veci, spre slava noastră, pe care nici unul dintre stăpânitorii acestui veac n-a cunoscut-o, căci, dacă ar fi cunoscut-o, n-ar fi răstignit pe Domnul slavei ; ci precum este scris : «Cele ce ochiul n-a văzut și urechea n-a auzit, și la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El». Iar nouă ni le-a descoperit Dumnezeu prin Duhul Său, fiindcă Duhul toate le cercetează, chiar și adâncurile lui Dumnezeu. Căci cine dintre oameni știe ale omului, decât duhul omului, care este în el ? Așa și cele ale lui Dumnezeu, nimeni nu le-a cunoscut, decât Duhul lui Dumnezeu. Iar noi n-am primit duhul lumii, ci Duhul cel de la Dumnezeu, ca să cunoaștem cele dăruite nouă de Dumnezeu ; pe care le și grăim, dar nu în cuvinte învățate din înțelepciunea omenească, ci în cuvinte învățate de la Duhul Sfânt, lămurind lucruri duhovnicești oamenilor duhovnicești. Omul firesc nu primește cele ale Duhului lui Dumnezeu, căci pentru el sunt nebunie și nu poate să le înțeleagă, fiindcă ele se judecă duhovnicește. Dar omul duhovnicesc toate le judecă, pe el însă nu-l judecă nimeni ; căci «Cine a cunoscut gândul Domnului, ca să-L învețe pe El ?» Noi însă avem gândul lui Hristos." (1 Corinteni 2, 6-16)
Reply With Quote
  #79  
Vechi 20.11.2011, 15:33:47
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
De ce nu raspunzi, te incomodeaza intrebarea si comparatia?
o mica obs:tocmai ti-ai dat reply singur:)
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Interpretarea viselor redandrei90 Generalitati 14 02.04.2014 14:09:09
Diferente intre versiunile Scripturii tricesimusquintus Secte si culte 361 28.03.2012 20:44:51
Episcopii necasatoriti contrazic cuvantul Scripturii ? Erethorn Preotul 19 27.09.2011 17:20:43
Interpretarea in duh sau in litera a Scripturii (Geneza 1,2) si a Parintilor? Fani71 Teologie si Stiinta 229 09.07.2009 16:01:56