Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.05.2013, 21:29:42
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
dvs cautati pe cineva cu care sa discutati
E uneori mare nevoia aceasta. Și nu e deloc rea, întrucât ține de stihia năzuinței spre comuniune și împărtășire, de la suflet la suflet.
Cu timpul, cu lucrarea harului, cu depășirea unor obstacole care țin de lucrarea personală, a fiecăruia, după puteri,
vine și sorocul unui (altfel de) canon.

E vreme pentru toate, iar nevoia de comunicare are și ea rostul ei.
Dumnezeu să ne altoiască nevoia aceasta, sfințind-o!

Last edited by cezar_ioan; 16.05.2013 at 23:36:52.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.05.2013, 00:15:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Cu inima nu stiu. Fiecare cu parerea lui despre canon... se vede ca nu stiti cum este starea de razvratire si va doresc sa va fereasca Bunul Dumnezeu de asa ispita si incercare.
Toate bune
Pai poate ne lamuresti si pe noi, ce inseamna de fapt starea asta, si cum se manifesta efectiv, ca din cate se pare de fapt cauti o solutie la o problema de care nici tu nu esti prea lamurita si probabil pe undeva de fapt nici nu vrei sa renunti la ea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.05.2013, 00:38:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Duhovnicul meu stie framnatarile mele. I-am spus si ca as vrea sa caut raspunsuri altundeva, dar inca nu am cerut binecuvantare pentru asta. Stiu ca nu ma va tine cu forta si imi va da binecuvantarea pe care i-o voi cere. Este omul care da libertate si il apreciez pentru asta. Si Hristos stie framantarile mele, caci cui sa I le spun daca nu lui Dumnezeu?
Din cate inteleg, dv de fapt nu aveti nevoie de duhovnic pentru spovada. Ci de ceea ce noi numim "directiune spirituala". De multe ori, in asemenea privinta, este potrivita o persoana laica, mai varstnica. De asemenea, puteti trage folos din eventuale organizatii laicale, daca exista in mediul pe care il frecventati. Iar daca nu, gasiti-le.

Citat:
Bineinteles ca i le-am spus asa cum am putut caci in ultima perioada nu reusesc sa ma rog staruitor, asa cum am fost sfatuita.
Rugaciune staruitoare nu inseamna neaparat rugaciune "formala", adica aprins lumanare, stat in pozitia de rugaciune si citit 5 Acatiste sau 10 Psalmi. Rugaciunea staruitoare poate imbraca forma unor rugaciuni scurte, simple, inalt repetitive. In special pentru starea de "nervi" eu folosesc rugaciunea "Isuse bland", pe care v-o recomand:
"Isuse cu inima blanda si smerita
Fa inima noastra asemenea inimii Tale".

Se poate spune de 10, 100 sau 1000 de ori pe zi. La volan, in lift, in supermarket. Pana vine autobuzul sau dupa ce ne-am urcat. Cand invartiti in mancare. Cand stati la coada la posta. Etc. Mi-a taiat calea baragladina din fata mea, care si-a luat BMW negru cu bani mangliti din Germania ? Raspunsul este: "Isuse cu inima blanda si smerita, fa inima noastra asemenea inimii Tale!". Seful este nedrept cu mine, acuzandu-ma de aiureli si nebagand de seama binele facut ? "Isuse cu inima blanda si smerita, fa inima noastra asemenea inimii tale!". Vecinii asculta manele la 2 noaptea, plesni-i-as cu boxele peste botul lor vinetiu ? "Isuse cu inima blanda si smerita, fa inima noastra asemenea inimii Tale!". La biserica preotul tine a zecea predica pe aceeasi idee, interpreteaza Biblia nepotrivit, sau abereaza atat de tare incat tine Liturghia Sf Ioan (ca doar pe aia o stie) in zi in care ar trebui tinuta cea a Sf Vasile ? Ii aplic un "Isuse cu inima blanda si smerita, fa inima noastra asemenea inimii Tale". Si asa mai departe. ASTA este rugaciune staruitoare

Citat:
Cred ca puterea rugaciunii vine tot de la Dumnezeu, prin har.
Va multumesc frumos
Categoric. Dar, la randul lui, harul Domnului nu vine chiar asa, la intamplare.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.05.2013, 02:01:13
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin_cj Vezi mesajul
Daca poate omul sa faca Adevarul lasat de Dumnezeu noua prin Isus Hristos ca exemplu viu, transmis noua oamenilor prin Sfanta scriptura, vom gasi iubirea adevarata, care nu implica viclenie, miciuna, gand ascuns, rautate, sau alte neajunsuri lumesti, ci doar bunatate, ajutor, mangaiere si toate astea vor duce la incredere! Daca in familie am fi unul care iubeste cu adevarat, ar ajunge si celalalt sa iubeasca cu adevarat si gandeste-te frate ca daca unul va mantui pe celalalt, vor fi doi mantuiti si asta inseamna ca daca jumatate din oamenii lumii acestea ar iubi cu adevarat, toti am fi mantuiti, cati sta scris: Ce stie sotia daca va fi mantuita de sotul sau sau sotul daca va fi mantuit de sotia sa! Daca dintr-o familie unul ar iubi cu adevarat am fi doi pe calea mantuirii, caci cel care iubeste cu adevarat, nu paraseste cate zile are pe acest pamant propria lui jumatate!
Iata cat de simplu se poate schimba totul, inca de la baza societatii din familie, acolo unde iubirea celor doi soti trebuie sa fie adevarata! Dumnezeu vrea ca cei multi sa fie mantuiti, asa ca sa nu ne speriem noi cei multi ca vom pierde mantuirea, ci sa infrangem frica si sa spunem mereu adevarul, sa nu mai mintim sau sa gandim viclean si sa ne infranam gandurile de animal si vom ajunge si sa iubim cu adevarat!

Dumnezeu sa ne lumineze! Amin!
Vă mulțumesc, frate, pentru acest cuvânt mângâietor!
Slavă lui Dumnezeu pentru toate! AMIN+
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.05.2013, 04:58:23
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din cate inteleg, dv de fapt nu aveti nevoie de duhovnic pentru spovada. Ci de ceea ce noi numim "directiune spirituala". De multe ori, in asemenea privinta, este potrivita o persoana laica, mai varstnica. De asemenea, puteti trage folos din eventuale organizatii laicale, daca exista in mediul pe care il frecventati. Iar daca nu, gasiti-le.



Rugaciune staruitoare nu inseamna neaparat rugaciune "formala", adica aprins lumanare, stat in pozitia de rugaciune si citit 5 Acatiste sau 10 Psalmi. Rugaciunea staruitoare poate imbraca forma unor rugaciuni scurte, simple, inalt repetitive. In special pentru starea de "nervi" eu folosesc rugaciunea "Isuse bland", pe care v-o recomand:
"Isuse cu inima blanda si smerita
Fa inima noastra asemenea inimii Tale".

Se poate spune de 10, 100 sau 1000 de ori pe zi. La volan, in lift, in supermarket. Pana vine autobuzul sau dupa ce ne-am urcat. Cand invartiti in mancare. Cand stati la coada la posta. Etc. Mi-a taiat calea baragladina din fata mea, care si-a luat BMW negru cu bani mangliti din Germania ? Raspunsul este: "Isuse cu inima blanda si smerita, fa inima noastra asemenea inimii Tale!". Seful este nedrept cu mine, acuzandu-ma de aiureli si nebagand de seama binele facut ? "Isuse cu inima blanda si smerita, fa inima noastra asemenea inimii tale!". Vecinii asculta manele la 2 noaptea, plesni-i-as cu boxele peste botul lor vinetiu ? "Isuse cu inima blanda si smerita, fa inima noastra asemenea inimii Tale!". La biserica preotul tine a zecea predica pe aceeasi idee, interpreteaza Biblia nepotrivit, sau abereaza atat de tare incat tine Liturghia Sf Ioan (ca doar pe aia o stie) in zi in care ar trebui tinuta cea a Sf Vasile ? Ii aplic un "Isuse cu inima blanda si smerita, fa inima noastra asemenea inimii Tale". Si asa mai departe. ASTA este rugaciune staruitoare



Categoric. Dar, la randul lui, harul Domnului nu vine chiar asa, la intamplare.
Desigur, frumos.
DAR, Sfântul Grigorie Palama ne-a lăsat rugăciunea inimii. De ce să n-o folosim pe aceea în forma lăsată de sfânt?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #36  
Vechi 17.05.2013, 09:38:14
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Bineinteles ca i le-am spus asa cum am putut caci in ultima perioada nu reusesc sa ma rog staruitor, asa cum am fost sfatuita. Cred ca puterea rugaciunii vine tot de la Dumnezeu, prin har.
Va multumesc frumos
Rugati-va cum puteti
Al doilea Paraclis al Maicii Domnului ,cel care se gaseste la sfarsitul Psaltirii ,citit cu atentie ,va poate ajuta
E o rugaciune puternica catre Maica Domnului si e grabnic ajutatoare
Rugaciunea mintii spusa de mai multe ori zilnic ,va ajuta sa va linistiti.
Incercati sa spuneti aceasta rugaciune de 100 de ori macar seara folosind metaniile
Chiar daca mintea mai zboara ,va asigur ca veti deprinde obiceiul de a o spune tot mai des
Banuiesc ca aceasta stare nu e intamplatoare ,cel vrajmas va ataca sau aveti neplaceri pe care nu le puteti duce .
Mergeti duminica la slujba ?

Last edited by anita; 17.05.2013 at 09:52:04.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.05.2013, 09:54:36
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Rugati-va cum puteti
Al doilea Paraclis al Maicii Domnului ,cel care se gaseste la sfarsitul Psaltirii ,citit cu atentie ,va poate ajuta
E o rugaciune puternica catre Maica Domnului si e grabnic ajutatoare.
Rugaciunea mintii spusa de mai multe ori zilnic ,va ajuta sa va linistiti.
Asa este, dar pentru cel cu inima permisiva, nu impietrita ca a mea. Am scris mai sus ca am mai facut paraclisul Maicii Domnului de cateva ori si nu m-a ajutat in starea asta, ba mai rau m-am razvratit nevazand niciun rezultat imediat (urla mansria in mine). De aceea prefer sa nu mai fac... atata timp cat nu simt o rugaciune nu o citesc. Rugaciunile scurte (a inimii si altele) imi sunt cel mai de folos momentan. Singurele pe care le pot spune oricand, oriunde si fara a ma razvrati.

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Incercati sa spuneti aceasta rugaciune de 100 de ori macar seara folosind mataniile.
Va multumesc pentru sfat dar nu mai vreau "gramaje" la rugaciune. Am tinut-o asa mult timp si nu mi-a folosit.

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Banuiesc ca aceasta stare nu e intamplatoare ,cel vrajmas va ataca sau aveti neplaceri pe care nu le puteti duce .
Mergeti duminica la slujba ?
Singura neplacere a vietii mele in momentul actual este aceea de a nu simti de multa vreme pe Dumnezeu/rugaciunea catre El, de a avea inima impietrita, de a ma simti duala, de a nu-l lasa pe Dumnezeu sa lucreze in/cu mine etc.
Ma duc la biserica cu prezenta fizica, cea spirituala nu prea sta la slujba.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 17.05.2013, 09:58:20
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Rugaciune staruitoare nu inseamna neaparat rugaciune "formala", adica aprins lumanare, stat in pozitia de rugaciune si citit 5 Acatiste sau 10 Psalmi. Rugaciunea staruitoare poate imbraca forma unor rugaciuni scurte, simple, inalt repetitive. In special pentru starea de "nervi" eu folosesc rugaciunea "Isuse bland", pe care v-o recomand:
"Isuse cu inima blanda si smerita
Fa inima noastra asemenea inimii Tale".
In ortodoxie, dupa cum a spus si domnul DragosP avem rugaciunea inimii: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul/oasa!"
Reply With Quote
  #39  
Vechi 17.05.2013, 10:09:08
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai poate ne lamuresti si pe noi, ce inseamna de fapt starea asta, si cum se manifesta efectiv, ca din cate se pare de fapt cauti o solutie la o problema de care nici tu nu esti prea lamurita si probabil pe undeva de fapt nici nu vrei sa renunti la ea.
Impietrirea inimii, gandire pur rationala, fara simtire cu sufletul. Nu simt cand ma rog, nu simt cand cineva se bucura, nu simt cand cineva se intristeaza. Tristete, nerabdare, manie. Ma simt duala, fatarnica, ipocrita in ceea ce priveste relatia mea cu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 17.05.2013, 10:20:54
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Impietrirea inimii, gandire pur rationala, fara simtire cu sufletul. Nu simt cand ma rog, nu simt cand cineva se bucura, nu simt cand cineva se intristeaza. Tristete, nerabdare, manie. Ma simt duala, fatarnica, ipocrita in ceea ce priveste relatia mea cu Dumnezeu.
Citi ce spune par.Arsenie Boca despre rugaciune ,ceva ce simtiti d-voastra acum :
http://www.nistea.com/boca-despre_rugaciune.htm
Reply With Quote
Răspunde