Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.05.2017, 10:37:48
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Atâta vreme cât putem face ceva în calitate de crestini, inclusiv în politică, eu zic să nu stăm pasivi. Oriunde te afli trebuie să fii crestin. Asta înseamnă si să lasi libertate celorlalti, să nu-i obligi să trăiască după preceptele tale.

Dar căsătoriile homosexuale îi afectează pe ceilalti din societate, mai ales pe copii, care ar putea fi adoptati de către acestia, ceea ce mi se pare de neadmis.

Dar dacă o tară adoptă o lege favorabilă homosexualitătii, înseamnă că acolo majoritari nu sunt crestinii, indiferent dacă formal se declară ca atare. Si dacă crestinii sunt minoritari, nu se duc să facă ei legea în Sodoma si în Gomora. Însă ei trăiesc după legea lui Hristos, nu după cea a statului.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 08.05.2017 at 10:46:13.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.05.2017, 11:14:17
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Dar dacă o tară adoptă o lege favorabilă homosexualitătii, înseamnă că acolo majoritari nu sunt crestinii, indiferent dacă formal se declară ca atare. Si dacă crestinii sunt minoritari, nu se duc să facă ei legea în Sodoma si în Gomora. Însă ei trăiesc după legea lui Hristos, nu după cea a statului.
Totusi am aderat la comunitatea europeana si se tinde a se face media aritmetica per total, la convingeri. Si ca sa fiu on-topic, nu am urmarit candidatii francezi. Din cate am inteles, a fost vorba despre un candidat al sistemului si unul putin mai extremisc. Ca si in SUA. Si castigat sistemul.

P.S: Ar trebui banat inca o data noul user al imbecilului ce a initiat topicul.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.05.2017, 11:19:32
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Unii spun că anti-sistem ar fi si Macron. Problema e că eu nu prea stiu ce e sistemul si dacă cineva chiar e împotrivă. Nu dau o importantă prea mare, dar consider că e mai bine ca UE să reziste, decât să se dezintegreze.

Dacă îl vreti banat, dati report.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.05.2017, 11:31:49
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Dar apropo de influenta nefastă a Occidentului: nu e nevoie ca ea să se petreacă pe plan politic, pentru că noi am îmbrătisat-o cu aviditate de vreo 27 de ani măcar. Nu că înainte am fi fost foarte virtuosi, însă acum sexualitatea liberă te ispiteste la tot pasul, iar familia este în cea mai mare criză istorică, probabil. În toate filmele americane vezi, spre exemplu, cât de răspândit este dating-ul, care pe româneste se cheamă, verde, curvie.
Sau e de ajuns să te uiti pe stradă, cum se îmbracă femeile azi si la ce invită, fără cuvinte, pe orice privitor.
Asa încât am ajuns să admir cuviinta cu care se îmbracă musulmancele. Care, apropo, le întâlnesti tot mai frecvent în ultima vreme în Bucuresti. Mă si întreb cui ne oferim mai lesne, cine ne va cuceri mai rapid: Occidentul ateu si desfrânat, sau islamismul? Că noi ne predăm voiosi oricui ne vrea, se pare.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 08.05.2017 at 11:35:17.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.05.2017, 13:38:14
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat

Da' de ce SUA sau NATO ? Ce, Romania a intervenit cu ocazia "razboiului" din Transnistria ? De ce sa dam vina mereu pe altii (fascisti, legionari, finanta mondiala evreiasca, ecologisti, homosexuali, mai nou SUA si NATO) cand noi insine nu facem nimic pentru fratii romani din Basarabia, desi am avea acolo interese evident mai mari decat SUA si NATO ?


In timpul razboiului din Transnistria , Romania si autoritatile romane de atunci au ajutat Republica Moldova prin trimiterea de armament.

Acum multi i-au reprosat lui Ion Iliescu si lui Petre Roman si Teodor Stolojan ca nu au ajutat atunci mai mult Republica Moldova!



Pe de alta parte, este adevarat din pacate ca nici autoritatile de atunci de la Chisinau (presedintele Mircea Snegur si prim-ministru Valeriu Muravschi) nu au solicitat (din pacate) sprijinul oficial al armatei romane si nu au solicitat oficial guvernului de la Bucuresti trimiterea de unitati a armatei romane in Republica Moldova.

Aici cred ca a gresit si Mircea Snegur si Valeriu Muravschi ca nu au solicitat oficial acest lucru, multi reprosandu-i lui Mircea Snegur cedarea sa in timpul bataliei purtate pentru orasul Tighina.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare