Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 06.07.2009, 15:20:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

La nunta nu vad nimic rau in a manca sarmale, in a bea un sprit in loc de apa plata, in a asculta o muzica buna in loc de citirea unor psalmi, in a juca o hora in loc de a ingheta pe scaun. Fratilor imi pare ca de multe ori suntem mai farisei decat fariseii. In Biserica nu ajungem de fiecare data la utrenie, dar ne spunem ca atunci cand facem nunta, nu vrem lautari, bautura... Acasa, rar se intampla sa citim din Scriptura, sa ascultam muzica psaltica, dar de, atunci cand ne casatorim vrem sa aratam ce crestini suntem noi. Si as putea continua, dar mi se pare penibil.

Problema e ca nu stim sa mancam, sa bem, sa ne distram. Si asta duce la dezgust. Se manaca peste masura, se bea peste masura....

Daca am mers la o nunta, nu inseamna ca m-am despartit de Dumnezeu. Stiti ce mi se pare minunat ca acolo unde crezi ca nu-L intalnesti pe Dumnezeu, il intalnesti cu adevarat. E o invitatie sa iesim din tipare, sa fim firesti.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 06.07.2009, 21:50:08
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Mantuitorul a uimit pana si pe Apostolii pe care-i chemase pana atunci cu EL pentru ca a intrat in casa vamesului ... Mantuitorul este peste tot unde este chemat!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 07.07.2009, 12:32:26
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
SERIOS?? DE UNDE AI SCOS-O SI PE ASTA CU FAMILIA CAZUTA( OMUL DA, INSA FAMILIA????) DACA VREI MAI CITESTE DESPRE FAMILIILE pATRIARHILOR, A IMPARATILOR, PROOROCILOR SI RESTUL iUDEILOR DIN VT SA VEZI ACOLO FAMILII NUMEROASE SI BINE LEGATE, SANATOASE, VIGUROASE BINEPLACUTE DE DUMNEZEU. ZAU CA NU STIU DE UNDE SE INVENTEAZA ACESTE CONCEPTE ERONATE.

VINU ESTE SUPERIOR APEI? IAR MI SE PARE O ABERATIE. VINUL PRESCHIMBAT IN SINGE MAI INTELEG DAR APA CA ELEMENT PRIMIORDIAL DIN CARE S-AU NASCUT TOTI SI TOATE SA FIE INFERIOR UNUI VIN CARE ALTCEVA NU FACE DECIT SA TE CHERCHELEASCA...DUPA CUM VAD EU PICA SI ACEASTA INTERPRETARE. ALTCEVA ESTE SA FACI SFINTI DIN PESCARI , SI VAD CA CU ISCUSINTA ATASEZI ACEST EXEMPLU FARA LEGATURA APEI SI VINULUI.

lA NUNTA IISUS A FOST RUGAT SA SUPLIMENTEZE DISTRACTIA INVITATILOR SI BUNA LOR DISPOZITIE PRIN MAI MULT VIN, NU I S-A CERUT SA PREDICE SI SA DEA EXEMPLE. LUCRURILE SUNT CITEODATA MAI SIMPLE DECIT VOR PAR.
[COLOR=darkred]Te rog sa imi ierti aberatiile.[/COLOR][COLOR=black] Mai mult nu pot.

Atunci cand omul a cazut, iar firea acestuia s'a denaturat pana in cele mai adanci profunzimi ale ei,
[/COLOR][COLOR=darkred]nu numai persoana a cazut, ci si intreaga natura[/COLOR][COLOR=black]. Potrivit acestui fapt, am zis ca nimic nu a mai ramas cum era. Faptul ca Hristos incepe restaurarea omului incepand cu familia, aceasta este un fapt pe care il vei mai regasi la Parinti. Va trebui doar sa ii mai citesti.[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]Ia in legatura cu [COLOR=darkred]apa primordiala[/COLOR], ma gandeam ca lucrurile sunt clare in mintea celor care vorbesc despre aceasta. Nimeni nu mai are apa dintr'aceea, poate doar unii care "au mai pastrat" nitica. Acea apa a fost creata, cuprindea toate ratiunile lucrurilor. Din ea a fost creata si apa pe care o bem noi astazi. Si da, apa de azi este inferioara vinului. Vinul cuprinde in sine si apa, aproape numai apa, pe cand apa nu cuprinde vin.[/COLOR]
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #44  
Vechi 07.07.2009, 17:09:20
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
[ Faptul ca Hristos incepe restaurarea omului incepand cu familia, aceasta este un fapt pe care il vei mai regasi la Parinti. Va trebui doar sa ii mai citesti.


Acea apa a fost creata, cuprindea toate ratiunile lucrurilor. Din ea a fost creata si apa pe care o bem noi astazi. Si da, apa de azi este inferioara vinului. Vinul cuprinde in sine si apa, aproape numai apa, pe cand apa nu cuprinde vin.[/font][/COLOR]

Care familie Dorine, despre ce familie pot vorbi sfintii parinti, ...si eu am citit destul si nu am gasit referiri la familie pantru simplul motiv ca conceptul de familie NU EXISTA inainte de cadere.

Familia este un rezultat al caderii, este un rezultat al groazei de a ramine singur, abandonat de catre Dumnezeu, asa cum s-au trezit Adam si Eva pe Terra, groaza care i-a indemnat sa se uneasca sub forma de familie.
Groaza faptului ca de acum nu le mai vine nimic pe tava, ci trebuie sa transpire pentru fiecare gest, pentru fiecare pas pe care-l fac, iar de unii singuri ar fi pierit.

In privinta "teoriei tale" asupra apei, pari a fi un simpatizant al ecologistilor care raspindesc obsesia puritana ca totul este spurcat si nu mai exista nimic curat, incepind cu apa. Mie mi se pare o mica obsesie care nu are de a face cu realitatea.
Apa ramine apa in conditiile in care desigur exista si curata si murdara
Vrei sa spui ca nu mai putem obtine de nicaieri apa neinceputa?...interesant, cum aflam lucruri noi...
Imi plac discutiile acestea pe teme naturiste :))
Reply With Quote
  #45  
Vechi 07.07.2009, 17:15:30
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
[ Faptul ca Hristos incepe restaurarea omului incepand cu familia, ]
Hristos a inceput restaurarea omului PRIN famile nu CU familia.

Felul in care formulezi tu ideea s-ar fi intimplat in conditiile in care Hristos ar fi introdus pentru prima oara ideea de familie care intradevar este o binecuvintare si un mod de viata moral si duhovnicesc al omului in drumul spre mintuire.
Dar slava Domnului familii(si familii serioase puternic duhovnicesti) existau cu muuult inainte de Hristos
Reply With Quote
  #46  
Vechi 07.07.2009, 17:19:10
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
[Si da, apa de azi este inferioara vinului. Vinul cuprinde in sine si apa, aproape numai apa, pe cand apa nu cuprinde vin.[/font][/COLOR]

Esti cumva adeptul teoriei japonezului ala care se ruga de mina cu altii in fata vasului de apa si asta in mod miraculos isi schimba felul in care cristaliza. Inainte de rugaciune cristalele erau cica haotice dupa care ele erau "perfecte"
Sper ca nu!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 10.07.2009, 22:16:38
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
conceptul de familie NU EXISTA inainte de cadere. Familia este un rezultat al caderii, este un rezultat al groazei de a ramine singur, abandonat de catre Dumnezeu, asa cum s-au trezit Adam si Eva pe Terra, groaza care i-a indemnat sa se uneasca sub forma de familie. Groaza faptului ca de acum nu le mai vine nimic pe tava, ci trebuie sa transpire pentru fiecare gest, pentru fiecare pas pe care-l fac, iar de unii singuri ar fi pierit.

In privinta "teoriei tale" asupra apei, pari a fi un simpatizant al ecologistilor care raspindesc obsesia puritana ca totul este spurcat si nu mai exista nimic curat, incepind cu apa. Mie mi se pare o mica obsesie care nu are de a face cu realitatea. Vrei sa spui ca nu mai putem obtine de nicaieri apa neinceputa? Interesant, cum aflam lucruri noi.
[COLOR=darkred]Familia exista inca de la crearea Evei din coasta lui Adam.[/COLOR] Nu exista nici o vreme in care unitatea acestora sa nu fi existat. Tocmai unitatea acestora constuie natura si esenta familiei. Nimic separat, nimic lasat deoparte, totul unit intr'o maxima comuniune, sub purtarea de grija si binecuvantarea directa a lui Dumnezeu. Pacatul a adus ruperea si perturbarea acestei unitati si comuniuni. Inainte de pacat, totul era unitate, dupa pacat totul s'a rupt. In Cana, Hristos a reintarit aceasta comuniune, ridicand comuniunea celor doi pe cele mai inalte culmi, mai inalte chiar decat ale oricarei familii din VT (Avraam, Moise, etc). Daca viata de familie era ok in VT, Hristos nu mai avea ce sa caute la nunta.

[COLOR=darkred]Apa primordiala[/COLOR]. Poate am inteles eu gresit acest lucru. Voi cauta despre aceasta in dogmatica lui Dumitru Popescu, caci acolo tin minte sa fi gasit vorbindu'se despre aceasta.

Este trista atitudinea ta. Dea Domnul sa nu iti fie luat in seama stilul de a vorbi oamenilor (lipsit de dragoste, superior si aparent arogant), mai ales acelora care nu ti'au facut nimic. Seara cu pace si minte luminata.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #48  
Vechi 11.07.2009, 00:08:36
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit Pentru ANDREI

Andrei ,ce vrei sa spui ca Adam si Eva nu formau o familie in rai ?
Zici ca ,,.Familia este un rezultat al caderii, este un rezultat al groazei de a ramine singur, abandonat de catre Dumnezeu, asa cum s-au trezit Adam si Eva pe Terra, groaza care i-a indemnat sa se uneasca sub forma de familie.,,

Familia a fost creata de Insusi Dumnezeu in rai..Dumnezeu a spus:
„Nu este bine sa fie omul singur; sa-i facem ajutor potrivit pentru el” (Facerea 2-18 )
Atunci Dumnezeu a luat din coasta lui Adam si dintr-un singur trup, a facut două fiinte.
Unirea dintre barbat si femeie dateaza inca dinainte de caderea in pacat ..Casatoria este deci din rai si este singura forma de convietuire (unire trupeasca ) intre barbat si femeie , acceptata de Dumnezeu .
De aceea va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va uni cu femeia sa și vor fi amândoi un trup (2-24 ) si porunca ,,cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul ,, le-a dat-o Dumnezeu tot cand erau in rai.

Cum adica Dumnezeu l-a abandonat pe Adam ( pe om ) !!!?? Nu te supara dar nu te inteleg ..cum poti spune asa ceva ?
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !

Last edited by sia; 25.09.2009 at 09:20:42.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
PREZENTA PERMANENTA A Par. A. Papacioc andreicozia Calugarul 6 21.06.2010 22:45:20
Ce credeti despre prezenta ateilor pe forum? Traditie1 Generalitati 109 19.03.2010 10:24:04
Prezenta preotului la cununie doar ca spectator costel Nunta 0 24.02.2009 20:45:50
Prezenta catolicilor pe Forum PadreCory Biserica Romano-Catolica 71 29.04.2008 17:24:37
Cum ati prezenta Biserica Ortodoxa? Va_iubesc Despre Biserica Ortodoxa in general 244 20.05.2007 00:46:46