Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.03.2011, 22:04:50
CristianVladut
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Femeia Cananeanca

Nu stiu daca am pus unde trebuie acest subiect.Daca nu este pus unde trebuie,imi cer scuze.

"Și iată o femeie cananeiancă, din acele ținuturi, ieșind striga, zicând: Miluiește-mă, Doamne, Fiul lui David! Fiica mea este rău chinuită de demon. El însă nu i-a răspuns nici un cuvânt; și apropiindu-se, ucenicii Lui Îl rugau, zicând: Slobozește-o, că strigă în urma noastră. Iar El, răspunzând, a zis: Nu sunt trimis decât către oile cele pierdute ale casei lui Israel. Iar ea, venind, s-a închinat Lui, zicând: Doamne, ajută-mă. El însă, răspunzând, i-a zis: Nu este bine să iei pâinea copiilor și s-o arunci câinilor. Dar ea a zis: Da, Doamne, dar și câinii mănâncă din fărâmiturile care cad de la masa stăpânilor lor. Atunci, răspunzând, Iisus i-a zis: O, femeie, mare este credința ta; fie ție după cum voiești. Și s-a tămăduit fiica ei în ceasul acela."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.03.2011, 00:01:39
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Post

Uite, Cristian, cum explica Parintele Arsenie Boca, acest pasaj din Sfanta Evanghelie.
FEMEIA CANANEACA
Parintele Arsenie Boca-Prislop 6.II.1949
‘’O femeie zdrobita de durerea ei:avea o fiica indracita.O minte zdrobita de un singur gand:al durerii sale..
Durerea nu e obiect sanatos de meditatie.De durere trebuie sa scapi, sa o depasesti, sa fii deasupra ei.Dar trebuie sa vie cineva sa te scoata din cercul tau chinuitor de ingust.Caci durerea ta te ia in vartejul ei si te inchide dinspre toata lumea si dinspre orice lume.
E, parca, o prelungire a iadului dupa tine.
Cu cat orizontul tau e mai ingust, sau mai ingustat de durerea ta, cu atat nelinistea ta e mai mare,- si poate sa fie mai mare ca o toata lume.
Asta era starea sufleteasca a Cananeencii...
Dar, iata, trece Iisus pe langa tragedia aceasta:toate tragediile tipa la Dumnezeu,ori rugandu-L, ori hulindu-L.Iisus se face ca nu aude.,,Nu i-a raspuns ei nici un cuvant”.Dar L-au rugat si ucenicii Lui s-o auda’’Caci striga in urma noastra’’
Iisus s-a facut ca nu-i asculta.Dar in nevazut, atragea sufletul deznadajduit la sine, si ,, ea venind, I s-a inchinat Lui, zicand:Doamne, ajuta-mi !’’
In afara, in cuvinte,Iisus de asemenea S-a facut ca n-o asculta.I-a spus si Iisus o ingustime, tot asa de stramta ca a ei.,,Nu sunt trimis fara numai, catre oile cele pierdute ale casei Lui Israel’’ si ca ,,Nu se cade a lua painea fiilor si a o da cainilor’’
Cu alte cuvinte, Iisus ii punea in fata pacatul ei, peste care o imbia sa treaca.
Si iata, femeia aceasta a iesit din ingustimea sa si nu s-a smintit ca-i asemanata cu cainii.
Atunci cand ochiul ei a vazut mai mult, cand s-a mutat din ingustimea durerii sale in bunatatea fara margini a lui Dumnezeu:s-a izbavit in clipa aceea.
Asa a condus Dumnezeu minunea aceasta, ca a tamaduit mama si prin tamaduirea ei, s-a insanatosit si fiica ei de acasa.
Si S-a mirat Iisus zicandu-i:’’O femeie, mare este credinta ta, fie tie precum voiesti!’’-Si adauga Evanghelia :’’Si s-a tamaduit fiica ei in ceasul acela’’
Cu un cuvant au iesit toti din cercurile lor inguste, la orizontul cel mai larg,care este linistea dumnezeiasca, si care tamaduieste orice boala si linisteste orice vifor din suflet.
Dumnezeu S-a biruit de rugaciunea omului-si inca a unei femei necredincioade-si i-a adus firea in linistea Sa, mai presus de sminteala si durere.
Sa ne fie Iisus si noua, asemenea!’’
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si cariera romandragut Generalitati 65 25.11.2013 09:03:15
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 14:22:16
Preotul și femeia dorinastoica14 Preotia (Hirotonia) 64 13.02.2010 18:22:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 09:41:15
Femeia samarineanca sophia Din Noul Testament 5 18.05.2009 16:38:02