Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.05.2011, 12:30:57
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit copiii din viata noastra

http://www.crestinortodox.ro/pilde/c...am-124415.html

eu am 2 copii si mai multi mi-au zis gata, sa ma opresc la doar 2, sa nu mai fac (si sotul meu zice la fel , din pacate ). pai de ce? eu stiu ca e greu, dar au fost vremuri si mai grele decat atat ... bine, 8 poate e cam mult, dar 3 4 eu zic ca merg la casa omului, si daca parintii pot munci si sunt sanatosi, atunci pot sa isi creasca cu bine copiii.

eu zic ca daca Dumnezeu da un copil, atunci El are grija si ca parintii sa aiba cu ce il creste ... nu doar banii, slujba, masinilie, casele, calatoriile conteaza in viata asta ... banii si slujba sunt esentiale, intr-adevar, dar nu trebuie puse pe primul loc, iar restul sunt lucruri pur efemere, materiale. ajungi la 40 50 de ani ca nu ai familie, copii si stai singur cu o pisica sau un catel, sau hai sa zic cu sotul care citeste un ziar, sau se uita la un meci ... ce conteaza ca ai vila cu piscina, masina super tare si cunosti fiecare locusor de pe planeta asta, daca nu are cine sa te iubeasca, sa te stranga in brate, sau nu exista cine sa iti zica mama, tata, nu exista culoare in viata ?

copiii sunt cea mai mare realizare din viata unui om.

Last edited by Mirela0110; 17.05.2011 at 13:25:12.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.05.2011, 13:58:12
machho's Avatar
machho machho is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Eforie N
Religia: Ortodox
Mesaje: 39
Thumbs up ...copii sunt cea mai mare realizare din viata unui om...

Mirela...de ce nu stai tu in rugaciune inaintea Maicii Domnului,si sunt convins ca' vei primi raspunsul.Nu te lua dupa' lume,ci asculta'ti constiinta care este glasul lui Dumnezeu in om,cum spune Sf.Vasile Cel Mare.Apoi,nu e problema lumii,ca' nu vor creste ei copii tai(ai vostri).Acum,convinge-ti sotul...spunei ca' cu fiecare copil daruit vietii,se apropie mai mult de Dumnezeu(oricum nu e minciuna').Ai perfecta' dreptate...mai multi copii mai multa' dragoste(si la propriu si la figurat).
...eu am doar un baiat,acum imi pare rau,m-am lasat dus de grijile vietii si acum este prea tarziu. Doamne ajuta'.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.05.2011, 14:02:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
http://www.crestinortodox.ro/pilde/c...am-124415.html

eu am 2 copii si mai multi mi-au zis gata, sa ma opresc la doar 2, sa nu mai fac (si sotul meu zice la fel , din pacate ). pai de ce? eu stiu ca e greu, dar au fost vremuri si mai grele decat atat ... bine, 8 poate e cam mult, dar 3 4 eu zic ca merg la casa omului, si daca parintii pot munci si sunt sanatosi, atunci pot sa isi creasca cu bine copiii.

eu zic ca daca Dumnezeu da un copil, atunci El are grija si ca parintii sa aiba cu ce il creste ... nu doar banii, slujba, masinilie, casele, calatoriile conteaza in viata asta ... banii si slujba sunt esentiale, intr-adevar, dar nu trebuie puse pe primul loc, iar restul sunt lucruri pur efemere, materiale. ajungi la 40 50 de ani ca nu ai familie, copii si stai singur cu o pisica sau un catel, sau hai sa zic cu sotul care citeste un ziar, sau se uita la un meci ... ce conteaza ca ai vila cu piscina, masina super tare si cunosti fiecare locusor de pe planeta asta, daca nu are cine sa te iubeasca, sa te stranga in brate, sau nu exista cine sa iti zica mama, tata, nu exista culoare in viata ?

copiii sunt cea mai mare realizare din viata unui om.
Ai perfecta dreptate, chiar si demografic vorbind, trei este un minim necesar.

Multi oamenii se feresc de copii din comoditate si pentru ca n-au suflet de parinte, unii ajung sa ii aiba mai mult dintr-un soi de obligatie sociala, chiar si doar unul fiind percepandu-l mai mult ca pe o povara decat o bucurie.

Din cate stiu in Biserica Ortodoxa ferirea de copii este considerata un pacat, mai ales cand este din motive superficiale.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.05.2011, 08:24:15
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

da pai constiinta mea imi zice ca mai trebuie macar unul. oricat de greu mi-ar fi tot mai vreau macar unul. si sper sa iasa gemeni, cum da Dumnezeu ...

pacat ca dupa cezariana (baiatul, care are o luna, l-am nascut cu cezariana) trebuie asteptat vreo cateva luni bune ... 7 8... daca nu mai mult ...

Dumnezeu sa ne ajute pe toti ...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.05.2011, 09:26:41
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
http://www.crestinortodox.ro/pilde/c...am-124415.html

eu am 2 copii si mai multi mi-au zis gata, sa ma opresc la doar 2, sa nu mai fac (si sotul meu zice la fel , din pacate ). pai de ce? eu stiu ca e greu, dar au fost vremuri si mai grele decat atat ... bine, 8 poate e cam mult, dar 3 4 eu zic ca merg la casa omului, si daca parintii pot munci si sunt sanatosi, atunci pot sa isi creasca cu bine copiii.

eu zic ca daca Dumnezeu da un copil, atunci El are grija si ca parintii sa aiba cu ce il creste ... nu doar banii, slujba, masinilie, casele, calatoriile conteaza in viata asta ... banii si slujba sunt esentiale, intr-adevar, dar nu trebuie puse pe primul loc, iar restul sunt lucruri pur efemere, materiale. ajungi la 40 50 de ani ca nu ai familie, copii si stai singur cu o pisica sau un catel, sau hai sa zic cu sotul care citeste un ziar, sau se uita la un meci ... ce conteaza ca ai vila cu piscina, masina super tare si cunosti fiecare locusor de pe planeta asta, daca nu are cine sa te iubeasca, sa te stranga in brate, sau nu exista cine sa iti zica mama, tata, nu exista culoare in viata ?

copiii sunt cea mai mare realizare din viata unui om.
mai stiu si eu o familie care aveau 2 copii iar sotul nu il mai voia pe al treilea.cand a ramas insarcinata a treia oara, a tainuit sarcina pana cand nu se mai putea face avort. Sotul a ripostat, s-a suparat, dar avort nu se mai putea facea.pana la urma a nascut o fetita superba, iar acum sotul e topit dupa cea mica, care e mare acum si binecuvinteaza clipa in care s-a nascut.

Copiii sunt cea mai mare binecuvantare in viatat omului, cel mai mare dar.Si Domnul se ingrijeste de fiecare suflet care il trimite si nu cred ca micutului ii va lipsi cele necesare daca si parintii muncesc si se straduiesc.
Port adeseori discutia asta cu diverse persoane, care cred ca 1-2 sunt suficienti.Eu am trei si parca mai e loc de unul.MA simt implinita prin ei.Imi trece orice suparare cand le vad chipurile mici si gingase, ochisori curati. Mi se intamplat de cateva ori sa ma simt rau, sa stau in pat.Si m-au coplesit cand au ingenuncheat in fata aptului si s-au rugat:Doamne ajut-o pe mama sa se faca bine ca sa ne ingrijeasca si sa se joace cu noi."Apoi au urcat in pat si m-au mangaiat , care pe unde.unul pe fata, altul pe cap, altul pe mana.Mi-au dat lacrimile, am inceput sa plang si am simtit o putere de a ma ridica din pat si a incepe sa fac treaba. Si simt binecuvantarea lui Dumnezeu cum se revarsa peste noi, mai ales de cand au venit ei.
Consider o dovada de egoism sa te rezumi la 1-2 copii pe considerentul ca nu ai ce sa le oferi, nu ai case si masini sau bani ptr cele mai scumpe universitati. Sunt cazuri cand dupa 1 nu se mai poate al doilea, cazuri medicale, dar in rest mi-e greu sa inteleg acei oameni.Si intradevar, pe ei ii consider saraci.Saraci de dragoste.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.05.2011, 15:49:25
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Eu prin forta imprejurarilor cresc singura 2 copii, este cam greu dar este atat de frumos !!! Ei mi-au innobilat existenta! As fi vrut sa mai am macar 1-2 copii dar cu cine sa-i fac si sa-i cresc?!

Este bine si asa
, desi e greu sunt multumita ca ii am, repet mi-au innobilat existenta!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.05.2011, 16:11:55
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul
Eu prin forta imprejurarilor cresc singura 2 copii, este cam greu dar este atat de frumos !!! Ei mi-au innobilat existenta! As fi vrut sa mai am macar 1-2 copii dar cu cine sa-i fac si sa-i cresc?!

Este bine si asa
, desi e greu sunt multumita ca ii am, repet mi-au innobilat existenta!
Ce frumos! Sa-ti dea Dumnezeu numai bucurii si fericire de pe urma lor! Sa fii sanatoasa si sa nu deznadajduiesti niciodata! Incurcate sunt caile Domnului si sa fii convinsa ca ce-i al tau, e pus deoparte! Niciodata sa nu spui niciodata! Viata e plina de surprize !

Maica Domnului sa va aibe in fiecare ceas in grija sub Sfantul Ei Acoperamant!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.05.2011, 18:47:39
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
eu am 2 copii si mai multi mi-au zis gata, sa ma opresc la doar 2, sa nu mai fac (si sotul meu zice la fel, din pacate). pai de ce? eu stiu ca e greu, dar au fost vremuri si mai grele decat atat ... bine, 8 poate e cam mult, dar 3 4 eu zic ca merg la casa omului, si daca parintii pot munci si sunt sanatosi, atunci pot sa isi creasca cu bine copiii.
Nici 8 nu sunt multi, daca Dumnezeu binevoieste sa nasteti 8. Israel a avut 12 fii.
Nici unul singur nu este putin, daca nu tine de noi. Elisabeta si Zaharia au avut un singur fiu, pe Ioan Botezatorul.

Nu exista mult sau putin, cand vine vorba de copii.
Nu noi dam viata, ci noi numai nu ne punem in calea ei.
Oare noi dam "suflare de viata" acelui pui de om ?!
Noi ii dam trupul, ba inca nici pe acela, fara voia lui Dumnezeu.

Trebuie sa intelegem ca nu noi ii crestem, ci Domnul ni'i creste, cu singura conditie de a face tot ce tine de noi.
Munca, straduinta, dragoste, credinta, rugaciune, etc. Restul pune Domnul.

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Copiii sunt cea mai mare binecuvantare in viatat omului, cel mai mare dar. Si Domnul se ingrijeste de fiecare suflet pe care il trimite si nu cred ca micutului ii va lipsi cele necesare daca si parintii muncesc si se straduiesc.

Port adeseori discutia asta cu diverse persoane, care cred ca 1-2 sunt suficienti.Eu am trei si parca mai e loc de unul.MA simt implinita prin ei.Imi trece orice suparare cand le vad chipurile mici si gingase, ochisori curati. Mi se intamplat de cateva ori sa ma simt rau, sa stau in pat.Si m-au coplesit cand au ingenuncheat in fata aptului si s-au rugat:Doamne ajut-o pe mama sa se faca bine ca sa ne ingrijeasca si sa se joace cu noi."Apoi au urcat in pat si m-au mangaiat , care pe unde.unul pe fata, altul pe cap, altul pe mana.Mi-au dat lacrimile, am inceput sa plang si am simtit o putere de a ma ridica din pat si a incepe sa fac treaba. Si simt binecuvantarea lui Dumnezeu cum se revarsa peste noi, mai ales de cand au venit ei.

Consider o dovada de egoism sa te rezumi la 1-2 copii pe considerentul ca nu ai ce sa le oferi, nu ai case si masini sau bani ptr cele mai scumpe universitati. Sunt cazuri cand dupa 1 nu se mai poate al doilea, cazuri medicale, dar in rest mi-e greu sa inteleg acei oameni.Si intradevar, pe ei ii consider saraci.Saraci de dragoste.
Frumoasa marturie de credinta si dragoste. Ma straduiesc sa'ti urmez, in pofida neputintelor mele sufletesti.
Asta vrea Dumnezeu de la noi, sa avem credinta si sa'L vedem purtator de grija.
Numai sa facem tot ce tine de noi, asta e singura conditie !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 18.05.2011 at 18:52:40.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.05.2011, 21:15:12
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Copii...

Am primit si retrimit:

Doamne ajuta, tuturor!

Impresionate de povestea acestor copii, impreuna cu o prietena, incercam, de 1 iunie, sa facem o vizita in acest loc.

Si pentru ca nu putem merge cu mainile goale, am vrea sa le ducem: jucarii, hainute, dulciuri, rechizite, fructe, alimente.
Va rugam sa va implicati, in masura in care puteti, caci strangem: jucarii la care puteti renunta, hainute pe care tocmai vreti sa le schimbati, dulciuri si tot ce va ganditi ca ar fi de folos acolo (alimente, carti, bani etc).

Ma puteti contacta pe mail sau telefonic 0722-663254 sau pe prietena care a venit cu ideea aceasta, pentru 1 iunie, Erika 0724271768.

Multumiri tuturor.

Florentina


http://copiiidinglodeanu.blogspot.co...cest-blog.html

http://www.razbointrucuvant.ro/2011/...cam-sa-ajutam/
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.05.2011, 11:40:21
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Ce frumos! Sa-ti dea Dumnezeu numai bucurii si fericire de pe urma lor! Sa fii sanatoasa si sa nu deznadajduiesti niciodata! Incurcate sunt caile Domnului si sa fii convinsa ca ce-i al tau, e pus deoparte! Niciodata sa nu spui niciodata! Viata e plina de surprize !

Maica Domnului sa va aibe in fiecare ceas in grija sub Sfantul Ei Acoperamant!
Multumesc Melissa!

Nadajduiesc ca am depasit faza cu deznadejdea! Da, asa cred, Dzeu si Maicuta Sa cea Sfanta au avut grija de noi am simtit asta de foarte multe ori!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
Idolii din viata noastra Ciprian Hangan Intrebari utilizatori 0 19.03.2012 17:03:19
Minunile din viata noastra ! elenavioletacocos Intamplari adevarate 30 21.08.2010 20:18:29
Pana unde poate patrunde biserica in viata noastra privata? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 54 12.11.2009 13:54:22
Paganatatile din viata noastra adorcrysti Generalitati 18 26.01.2009 22:45:41