Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 04.07.2011, 16:37:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

In mod evident, exista in unii pasiunea de a da cu pumnul, de a zdrobi capete, de a arde pe rug, problema e ca un minim de simt moral nu-i lasa sa faca din aceasta placere un scop in sine, asadar simt nevoie sa aduca o justificare cu aparente morale la aceste gesturi de cruzime, incercand sa le altoiasca pe credinta crestina, Evanghelie, o aparenta si ipocrita grija de aproapele, care de altfel este si el pe lista de asteptare a purificarii prin foc (la propriu), ca nu se stie ce pacate smintitoare mai are..
Reply With Quote
  #102  
Vechi 04.07.2011, 18:13:48
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In mod evident, exista in unii pasiunea de a da cu pumnul, de a zdrobi capete, de a arde pe rug, problema e ca un minim de simt moral nu-i lasa sa faca din aceasta placere un scop in sine, asadar simt nevoie sa aduca o justificare cu aparente morale la aceste gesturi de cruzime, incercand sa le altoiasca pe credinta crestina, Evanghelie, o aparenta si ipocrita grija de aproapele, care de altfel este si el pe lista de asteptare a purificarii prin foc (la propriu), ca nu se stie ce pacate smintitoare mai are..
In mod evident, exista in unii pasiunea de a da cu pumnul, de a zdrobi capete, de a... Mie mi se pare ca este exact ceea ce faceti dumneavoastra. Razboaiele izbuncesc pentru ca in noi insine nu avem pace si atunci din prea plinul inimii se nasc vorbele si actiunile noastre. Nu uitati ca din cele 7 biserici, cea care a avut atributul de "caldicica" a fost aruncata afara. Si ca vorbim de Inchizitie, numai "caldicica" nu a fost ea. In aceast mare avint patriotic pe care il afisati va intreb: daca miine ar fi sa va infatisati in fata Domnului, miine va fi ziua in care veti muri, oare, in fata Judecatorului, va fi mai bine pentru dumneavoastra ca ati fost la biserica in fiecare duminica, obligat, sau ca ati lipsit de la biserica, liber fiind? Sau alta intrebare: oare va fi mai greu pentru papii catolici care vor trebui sa dea socoteala pentru 2000 de morti pe care i-a facut Inchizitia in 700 ani de existenta sau pentru patriarhii Bisericii Ortodoxe Romane care asa au avut grija de turma lor ca in fiecare an crestinii ucid 250.000 prunci nenascuti?
Reply With Quote
  #103  
Vechi 04.07.2011, 18:37:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
In mod evident, exista in unii pasiunea de a da cu pumnul, de a zdrobi capete, de a... Mie mi se pare ca este exact ceea ce faceti dumneavoastra. Razboaiele izbuncesc pentru ca in noi insine nu avem pace si atunci din prea plinul inimii se nasc vorbele si actiunile noastre. Nu uitati ca din cele 7 biserici, cea care a avut atributul de "caldicica" a fost aruncata afara. Si ca vorbim de Inchizitie, numai "caldicica" nu a fost ea. In aceast mare avint patriotic pe care il afisati va intreb: daca miine ar fi sa va infatisati in fata Domnului, miine va fi ziua in care veti muri, oare, in fata Judecatorului, va fi mai bine pentru dumneavoastra ca ati fost la biserica in fiecare duminica, obligat, sau ca ati lipsit de la biserica, liber fiind? Sau alta intrebare: oare va fi mai greu pentru papii catolici care vor trebui sa dea socoteala pentru 2000 de morti pe care i-a facut Inchizitia in 700 ani de existenta sau pentru patriarhii Bisericii Ortodoxe Romane care asa au avut grija de turma lor ca in fiecare an crestinii ucid 250.000 prunci nenascuti?
Intr-adevar, caldicica n-a fost Inchizita ca pregatea niste focuri de mama mama.
Si sa nu uitam de torturile, ca numai "caldicele" nu erau.

Stiti care era logica din spatele lor? Ca daca sunteti de partea adevarului, Dumnezeu va va da tarie sa rezistati, daca nu rezistati, sunteti o mincinoasa.
Daca maine biserica romano-catolica, va re-introduce aceasta "logica" la nivel generalizat ce ziceti, dumneavoastra personal veti ramane sa validati logica sau va luati picioarele la spinare?
In orice caz, stiu ce vor face majoritatea romano-catolicilor.

2000 morti doar? Tare m-as mira. Ati pus la socoteala si cruciadele?
Unii zic ca doar Inchizitia a facut 50 milioane de victime.
Nu zic ca or fi avand dreptate, dar sunt curios de sursa cifrelor, ambele mi se par oarecum extreme.

Si cum ramane cu familiile celor ucisi, cu cei care i-a indepartat de credinta prin aceasta pseudo-evanghelie predicata dupa cum ati spus timp de 700 ani, cu atata convingere incat, dupa cum vedeti, unora din tovarasii dvs. de credinta le este pe plac si acum, transformandu-se in avocatii Inchizitiei?
Pardon, a "Sfintei Inchizitii", ca asa o numiti.

Pastorul nu este vinovat pentru oaia care nu asculta de vocea lui si behaie dupa lup.
Dar in schimb este vinovat pentru oile care cu mana lui le-a trecut prin frigare si le-a azvarlit la lupi.

Last edited by AlinB; 04.07.2011 at 18:46:58.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 04.07.2011, 18:54:03
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Din exemplul vechilor farisei trebuie sa invatam ca subiectivitatea si partinirea sint cai mult ocolitoare.
De ce spun partinire, fiindca in virtutea cautarii unui vinovat care sa fie tap ispasitor pentru toate relele incepem sa tesem o plasa de minciuni la adresa altora - nu neaparat noi personal dar confrati de-ai nostrii sau poate inamici comuni cunoscind predispozitia noastra de a crede asazisele "dezvaluiri interne" care nu pot fi dovedite in realitate decit cel mult prin inscenari intentionate. Plasa in care ne aruncam orbeste crezind ca a gasit vinovatul si solutia miraculoasa.
Ne batem cu pumnul in piept ca dorim o societate curata , cit de curata? raiul pe pamint si fara incercari nu este deocamdata posibil pina in momentul incheierii Judecatii- insa doar ne batem cu caramida in piept fiindca in realitate nu mai facem cine stie ce in conditiile in care probabil s-ar mai putea face si alte lucruri.
Ii acuzam pe masoni de vrajitorie si de impunerea imoralitatii -pai cum impun ei ? Se duc la interpretii de folclor ca sa le schimbe versurile cintecelor din "sotioara mea" in "mindrele mele"? Bineinteles ca nu.
Sau poate ii acuzam ca de ce nu impun in SUA niste norme morale in ceea ce privete media, filmele si conduita oamenilor. Pai credeti ca ar putea?
Noi de ce nu facem asta la noi in tara si in toate tarile capitaliste fie ele si orientale pe unde nu a calcat pas de mason si unde puterea economica este una locala -astia care ne credem de buna credinta?
Findca sistemul capitalist si interesele lui materiale dicteaza -cu masoni sau fara ei- fiindca lumea vrea sa fie libera la mare si la soare. Caci in caz contrar la urmatoarele alegeri nu te mai alege nimeni daca impui un lucru si apoi ai contracandidat care nu vrea acelasi lucru.
Dupa 90 citiva oameni de buna credinta au vrut sa formeze niste asociatii lucrative si de agricultura dupa modelul altora deja existente in occident si in Israel, in care sa nu existe patronat si proletari- dupa exemplul carora sa extinda apoi la nivelul intregi societati asa incit sa nu mai fie exploatare , bogati si saraci, someri.
De ce nu au reusit? Fiindca politicienii acelei vremi si patronatele din spatele lor nu le-au convenit ideea asa incit initiatorii in scurt timp s-au trezit pe cap cu tot felul de controale de la garda fiananciara si alte garzi plus ca li sa intentat tot felul de procese false prin care urmau sa fie bagati la racoare pentru multi ani.
Insa noroc ca au fost preveniti de cineva care stia ce li se pregateste si au reusit sa plece in graba din tara. Similar cum unii magnati rusi stau la Londra pentru ca la ei Putin si cu mafia lui din servicii i-ar fi matrasit demult asa cum au facut si cu altii care zac in puscari cu averile confiscate de stat.
Problema e ca noi inca nu meritam, nu sintem atenti pe cine votam, nu avem acea pace prin care sa citim omul dincolo de ceea ce spune electoral. Ca nu ne implicam si stam pe margine asteptind pe altii sau visam la solutii fanatice pe care nici macar Vadim nu le-ar putea pune in practica.

Si credeti ca increngatura de interese din politica-justitie-patronat este opera masonilor? ca ei sint autorii mortilor din revolutie in conditiile in care din Rusia intrasera sute de masini cu cite 4 turisti barbati in fiecare ? ca ei sint de vina ca inainte de 89 erau securisti in sutana si ca fostii activsti de partidsi fii lor azi sint magnati si politicieni?
Si atunci de ce bisericile le cauta din ce in ce mai intaritat nod in papura chiar si unde nu exista?
Din motive duhovnicesti? prea putin. Din motive de interpretare dogmatica si pentru ca ei ar detine in mod similar niste revelatii si adevaruri pe care si bisericile le detin dar pe care reciproc le tainuiesc? posibil. Mai cu seama ca sint urmsii vechilor calugari templieri acuzati apoi pe nedrept din ratiuni politice - in urma carora ar mai fi trebuit sa ramina citeva corabii pline cu aur in afara de grosul averilor ordinului confiscate si insusite deja de acuzatori.
Pentru ca au puterea financiara sa creeze o organizatie religioasa care in viitor ar putea deveni concurenta, binecuvintata si de succes? Una care pe baza acelor revelatii sa poata unifica toaet marile religii prin care s-ar aduce pace si teocratia pe intregul pmint? Nu e exclus.
Pentru ca biserica stie in secret ca acest lucru este posibil, inevitabil si pentru ca se simte neputincioasa? Cine stie?
Pentru ca nu cred ca este un lucru bun ci doar unul cu siguranta rau? Sigur. Altfel unii reprezentanti religiosi nu ar mai fi avut tendinta sa creada ca realitatile minunate profetite de Zaharia in cap 12 nu mai sint posibile si ca ar trebui scos si acel capitol.
De ce nu mai cred ca e posibil? Fiindca implinirile generale pozitive din Zaharia 12 (si nu numai) presupun logic prezenta autoritati lui Dumnezeu insusi intrupat in care ei nu cred si nici nu o doresc -la fel ca vechii farisei.
Posibilitate dogmatica care ar putea reiesi incluisv din unele versete din VT si din unele din NT si in care masonii probabil cred avind si vechi revelatii suplimentare la rindul lor, ca dealfel si unii calugari din ortodoxie care au pastrat cu tarie traditia unei vechi revelatii primita de la Iisus (numita "dogma secreta") in ciuda prigonirii mai marilor dregatori de la noi din tara.
Acum ramine de vazut ce e si ce nu e posibil.

Astfel de demonizari si de viziuni eschatologice , revelatii calugaresti mai mult sau mai putin crezute au loc si in fostul spatiu sovietic.
Insa demonizarea principala este la adresa Bisericii si a sinodului Bisericii Ruse despre care alte profetii calugareasti rusa spun ca hotariri importante de acest gen se vor lua la al 8-lea sinod ecumenic pan-ortodox.
Demonizarile find cu precadere din partea unei firave dar guralive Asociatii intra (si extra) bisericesti condusa in mare parte de preoti si ierarhi ai Bisericii ortodoxe a Republicii Moldova. Asociatie care militeaza si se implica in diferite activitati sociale crestinesti asa incit dintr-un anume punct de vedere au si de ce sa se bata cu pumnu in piept dar si credibilitate teologica. Apecierea lor din partea sinodului moldovean este evidenta caci au fost laudati public si li s-a conferit o anume distingtie religioasa, in ciuda faptului ca nu e treaba lor sa aprecieze sau sa infiereze public fara dovezi sinodul rus atita vreme cit au atributiuni locale si nu se afla teologic sub tutela rusa. Restul clericilor se pare ca au pareri impartite in acest sens. Multi dintre ei prefera o atitudine de neutralitate duhovniceasca.

In zona catolica se pare ca circula si acolo diferite zvonuri si revelatii.
In legatura cu posibilele schimbari declansate de actualul papa -despre care unele pofetii spun ca va muri in exil -cit si despre al 112 papa despre care se spune ca va fi femeie, ca va fi mai intii ales de popor si ca va schimba in bine soarta crestinatatii si care va pastra institutia papala doar 5 minute..
Dealtfel am inteles ca pe forumurile de discutii web se dezbat variantele de interpretare ale simbolurilor continute de cea de-a treia profetie de la Fatima al carei text integral a fost totusi cumva dezvaluit -despre care abia recent am aflat si eu. Profetie in care este continuta moartea prin impuscare a unui papa neprecizat si a inca unui mic grup de oameni clerici si nonclerici care il urmeaza. Impuscare de la distanta din partea a doi soldati.
Nici in lumea orientala se pare ca nu este liniste completa din acest punct de vedere, cu ceva ani in urma a avut loc un miracol la manastirea buddhista Chongyessa din Coreea de sud. O specilitate rara de mici flori despre care se spune ca infloresc odata la 2-3000 de ani au crescut si inflorit chiar din pleoapele unei statui a zeitei Kuan Yin care a trait in China antica, statuie din lemn tare acoperita cu un strat de aur.
Acest miracol pe plan local a fost recunoscut -ca semn al apropierii unor mari evenimente pozitive in intreaga lume -de catre calugari conform unei revelatii vechi de citeva sute de ani. Florile albe inalte de pina la 1cm sint dispuse in cite un sir aliniat asa incit formeaza gene globilor oculari.
Fenomenul nu este unic, a mai fost semnalat la inca 4 manastiri din Coreea si tot pe statui dar si pe alte suporturi (mai rezonabile) in diferite zone ale lumii.
In lumea musulmana diferite traditii locale il asteapta pe cel promis Cel Indrumat (Mahdi) despre care unele Hadith-uri spun ca a fost profetit de Mohammed si ca va avea toate puterile lui Allah care va aduce pacea pe pamint, calauzire, rasplata si pedeapsa si va unifica toate religiile fiind al 12 le Mare Imam.
Din acest punct de vedere exsta mai multe traditii de imamat, fiecare cu linia ei de imami , unele cu 7, altele cu 12 si altele cu 14 iar alta linie este in interiorul sufismului a carei numartoare a ajuns la 11 si unde aici fiecare din marii imami trebuie sa treaca de niste examene de sfintenie iar in cazul celui e-al 12-lea testele sint mult mai grele incit-spune traditia- nu pot fi trecute de nimeni altcineva, ele includ si minuni obligatori intre care si cele pe care le-a facut Iisus si inca citeva in plus.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 04.07.2011, 19:31:59
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pastorul nu este vinovat pentru oaia care nu asculta de vocea lui si behaie dupa lup.
Dar in schimb este vinovat pentru oile care cu mana lui le-a trecut prin frigare si le-a azvarlit la lupi.
:-)) frumos..Dar mai sunt si oi care se cred pastori..:-))

Last edited by Melissa; 04.07.2011 at 21:56:11.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 04.07.2011, 19:52:47
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Crimele practicate în numele credinței - o trădare a lui Hristos

Dragi frați creștini,
Cred că, într-un anumit sens, toți participanții la această discuție au dreptate... întrucât toți suntem de acord în privința faptului că aspectul esențial al existenței este relația cu Dumnezeu și promovarea credinței în societate.
Neînțelegerea, în opinia mea, provine din încercarea fiecăruia dintre noi de a apăra faptele înaintașilor noștri din confesiunea căreia îi aparținem. Astfel, din dorința legitimă de a-și apăra propria confesiune, confrații catolici încearcă să justifice existența Inchiziției și-i acuză pe patriarhii ortodocși de crime, iar ortodocșii susțin că, de fapt, Biserica Romano-Catolică este responsabilă pentru arderile pe rug practicate, în Evul Mediu, în numele credinței creștine. Astfel, din punctul meu de vedere, cauza neînțelegerii dintre noi este faptul că exprimăm aceleași idei în termeni diferiți: toți suntem de acord că orice crimă este păcat deosebit de grav, indiferent de pretextele folosite de criminali; toți suntem conștienți de faptul că vrăjitoria și ideologiile necreștine constituie, de asemenea, păcate și maladii spirituale care-i pot îndepărta de Dumnezeu pe cei care se lasă amăgiți. Totuși, cred că singura problemă în această discuție constă în faptul că noi asociem crimele unor fanatici cu religia creștină - "religia iubirii" și a adevărului. Domnul nostru Iisus Hristos, în Care noi toți credem din întreaga noastră ființă, ne-a poruncit, în cuvinte clare și imposibil de răstălmăcit, iubirea față de vrăjmași: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei care vă blesteamă, faceți bine celor ce vă urăsc pe voi și rugați-vă pentru cei care vă vatămă și vă prigonesc". În categoria celor care ne "vatămă" și ne "prigonesc" se încadrează, cu siguranță și adversarii Bisericii - vrăjitorii, masonii și toți cei enumerați în comentariile de la acest topic - a căror intenție este aceea de a ne produce cel mai mare rău, despărțindu-ne de Dumnezeu. De aceea, conviețuirea cu astfel de persoane este un prilej de a pune în practică porunca divină a iubirii dușmanilor. Acest fapt cred că ne este tuturor clar. Din acest motiv, acei "creștini" din istorie (ortodocși sau catolici, n-are nicio importanță!) care, în numele credinței, au practicat crime sunt apostați și trădători ai lui Hristos. Limbajul meu este excesiv de dur? În acest caz, îmi voi reformula ideea într-un mod și mai intransigent: cei care au ucis oameni în numele lui Hristos (indiferent că au fost ortodocși sau catolici) au renegat credința și au păcătuit împotriva Duhului Sfânt, atribuindu-I Acestuia idei și practici anticreștine și distructive. Fanatismul - păcat deosebit de grav - este o trădare a credinței pentru că, ucigând în numele Dumnezeului iubirii, cei care au căzut în această patimă au renegat însăși esența creștinismului - dragostea și iertarea - căzând astfel în cea mai gravă formă de apostazie. Pentru mine (și cred că pentru mulți alți creștini ortodocși) nu este nicio problemă să combat, cu toate argumentele care-mi vin în minte, crimele ortodocșilor comise în numele religiei, pentru că acei nefericiți nu mai sunt creștini, ci fanatici și, prin urmare, trădători ai lui Hristos. Am întâlnit un ateu care susținea, în mod total ilogic, ideea că religia creștină este falsă și, prin urmare, nu ar mai trebui să existe. Care era principalul său argument? Tocmai existența Inchiziției și imoralitatea unora dintre preoții ortodocși din zilele noastre. Am încercat să-i explic faptul că adevărul sau falsitatea unei concepții filosofice sau religioase nu se poate demonstra/combate prin sofisme, confundând persoanele cu ideile, ci printr-o analiză obiectivă, "sine ira et studio", a principiilor acelui sistem de gândire. Nu ader sau blamez o credință, în funcție de atitudinea aderenților, ci doar în funcție de ideile existente în acea concepție de viață. Pentru a înțelege cât de copilărească este această idee folosită de către atei drept argument al necredinței lor, voi încerca să schițez un astfel de raționament sofistic naiv: un credincios, după ce a ieșit din biserică, a aruncat câteva hârti pe spațiul verde din fața blocului, cu toate că exista un coș de gunoi în apropiere; credinciosul respectiv era ortodox; concluzia ar fi că Ortodoxia este împotriva protejării mediului. :)) Înțelegeți eroarea de logică?
De aceea, faptul că unii fanatici au pronunțat sentințe contrare rațiunii în numele sfintei noastre credințe creștine nu poate fi un argument împotriva creștinismului sau a Bisericii Catolice, ci ne poate conduce doar la concluzia că acei nefericiți au folosit credința cea adevărată pentru a-și justifica ura împotriva semenilor și că, cel mai probabil (nefericiții!) și-au pierdut mântuirea. O dovadă a faptului că Biserica Romano-Catolică nu este responsabilă pentru crimele petrecute în Evul Mediu este poziția admirabilă a vrednicului de pomenire Papă Ioan Paul al II-lea, beatificat recent de către B C. Dacă acest creștin autentic a condamnat războaiele religioase și orice formă de ură practicată sub pretextul apărării credinței, înseamnă că și credincioșii catolici, fiindu-i fideli Papei, vor înțelege (sau au înțeles deja) că cei care au aprins focul pentru a lua viața semenilor lor, chiar în clipa luării acelei decizii, și-au pregătit lor înșile flăcările Iadului. Nu am obiceiul de a ține astfel de discursuri... :) Dar consider că este absolut necesar ca, solidarizându-ne între noi, strângând rândurile în jurul lui Hristos, Mântuitorul nostru, să ne dezicem de orice ideologie anacronică ce i-ar putea îndepărta de adevăr pe cei mai sceptici și ar putea constitui pentru atei argumente în susținerea necredinței lor.
Sper că mi-ați înțeles mesajul... În loc să-i apărăm pe trădătorii poruncilor lui Dumnezeu care și-au întinat conștiințele prin crime (indiferent de confesiunea lor), ar fi mult mai util să-L mărturisim împreună pe Hristos Dumnezeu, Cel Care nu dorește moartea păcătoșilor, ci întoarcerea lor. Pentru Domnul nostru Iisus Hristos, Stăpânul vieții noastre, Nădejdea și Bucuria inimilor noastre, un singur suflet omenesc valorează mai mult decât lumea întreagă. :) Cum am putea crede că El Se bucură văzând dezbinarea credincioșilor Săi și - cu mult mai grav - încercarea unora de a-și justifica păcatele, răstălmăcind învățătura Evangheliei? Inchiziția, anumiți clerici ortodocși ș. a. m. d. au practicat crime nu pentru că așa le dicta conștiința, ci pentru că, în contextul istoric de atunci, războaiele și uciderile erau fapte foarte des întâlnite. Vlad Țepeș nu și-a tras adversarii în țeapă pentru că așa a visat el noaptea, ci fiindcă acel groaznic supliciu era practicat în multe state ale vremii și părea ceva normal, o formă de apărare împotriva celor răi. Aceasta este situația... Vlad Țepeș rămâne un mare domnitor al Țării Românești, ale cărui merite nu pot fi contestate, dar nici nu ne putem declara nostalgici ai tragerii infractorilor în țeapă. :) La fel este, cred, cazul cruciadelor, Inchiziției și cazul altor forme de represiune împotriva ereticilor. Dacă cei mai mulți dintre creștini nici nu puteau citi Sfânta Scriptură (deoarece nu cunoșteau limbi clasice, iar Biblia nu fusese tradusă în limbile moderne), credeau orice le spuneau anumiți dictatori ai vremii - inclusiv că Hristos i-a trimis în cruciadă și le-a poruncit să ardă ereticii pe rug. Este trist, dar nu toți cei care se numesc "creștini" sunt demni de acest nume. Nu toți cei care, în Evul Mediu, s-au declarat "catolici" au fost membrii fideli ai Bisericii pe care susțineau că o apără.

Să ne ajute Dumnezeu pe toți să fim vrednici de numele de creștini, arătându-ne prin fapte fii ai lui Dumnezeu și frați ai lui Hristos prin har!

Hristos în mijlocul nostru!

Laura Stifter
Reply With Quote
  #107  
Vechi 04.07.2011, 21:16:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
De aceea, faptul că unii fanatici au pronunțat sentințe contrare rațiunii în numele sfintei noastre credințe creștine nu poate fi un argument împotriva creștinismului sau a Bisericii Catolice, ci ne poate conduce doar la concluzia că acei nefericiți au folosit credința cea adevărată pentru a-și justifica ura împotriva semenilor și că, cel mai probabil (nefericiții!) și-au pierdut mântuirea. O dovadă a faptului că Biserica Romano-Catolică nu este responsabilă pentru crimele petrecute în Evul Mediu este poziția admirabilă a vrednicului de pomenire Papă Ioan Paul al II-lea, beatificat recent de către B C. Dacă acest creștin autentic a condamnat războaiele religioase și orice formă de ură practicată sub pretextul apărării credinței
Draga Laura, nu stiu daca ai citit cu atentie ceea ce s-a scris la acest subiect. In primul rand niciun papa nu a condamnat inchizitia sau cruciadele, ci exagerarile lor. Pentru BC inchizitia se numeste Sfanta Inchizitie, nu poate fi condamnata. Apoi unii inchizitori au fost facuti sfinti de BC, nu sunt unii fanatici.
In al doilea rand unde ai citit ca un patriarh ar fi condamnat la moarte pe cineva? Caterisit inseamna demis din treapta ierarhica, in cazul de fata de mitropolit si devenit simplu calugar. Exista ceva si mai greu impotriva ereticilor, anatema, care inseamna excluderea din Biserica.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 04.07.2011, 22:20:00
cumintica's Avatar
cumintica cumintica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.08.2006
Mesaje: 10
Implicit inchizitia

Cine e interesat sa citeasca despre razboaiele religioase ii recomand cartea "Furiosii Domnului" de Georges Blond. Acolo e descrisa lupta dintre catolici si protestanti, in Franta lui Ludovic al XIV-lea, Irlanda.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 04.07.2011, 23:16:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Draga Laura, nu stiu daca ai citit cu atentie ceea ce s-a scris la acest subiect. In primul rand niciun papa nu a condamnat inchizitia sau cruciadele, ci exagerarile lor.
Corect. Foarte bună observație.

Citat:
Pentru BC inchizitia se numeste Sfanta Inchizitie
Iarăși, corect. Pentru un maximum de rigurozitate, acest organ al Bisericii s-a numit până în urmă cu puține decenii: Sfântul Oficiu al Inchiziției.

Deasemenea, cruciadele sunt adesea numite Sfintele Cruciade. Și în cazul lor, Papa și-a cerut scuze nu pentru existența lor, ci pentru excesele și deturnările care s-au făcut atunci când Biserica a scăpat situația de sub control, cea mai regretabilă fiind tâlhărirea Constantinopolului în anul 1204.

De altfel, mi se pare tipic și amuzant în același timp faptul că mulți ortodocși din România (probabil aceiași care au ce au cu Sfânta Inchiziție și Sfintele Cruciade) îi acuză pe catolici pentru faptul că nu au furnizat destule ajutoare militare în rarele situații în care domnitorii români s-au opus turcilor. Cu alte cuvinte, Papa a greșit în următoarele două situații:
1) când a chemat la luptă împotriva expansiunii islamice
și
2) când nu a chemat la luptă împotriva expansiunii islamice.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #110  
Vechi 04.07.2011, 23:45:44
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Privitor la atributul Bisericii de a incerca sa impuna o anumita politica seculara: oare nu BOR, in mod oficial, precum si ortodocsii romani, in mod neoficial, au protestat acum cativa ani, cand s-a dezincriminat homosexualitatea, din punct de vedere al legii penale, prin abrogarea art. 200 C.p. ?!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inchizitia doctor_faustus Biserica Romano-Catolica 34 10.07.2017 19:38:55