Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 21.02.2013, 20:10:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Cred ca o sa incerc un fel de concluzie destul de pertinenta.
Cred ca esti in criza mare de laudatori, daca ai ramas doar tu cu tine. :)

Sau e doar vorba de constientizarea faptului ca un ateu nu poate sa vada lucrurile ca un ortodox iar un ortodox nu poate accepta punctul de vedere al unui ateu si simti nevoia sa te consolezi cu auto-calificative?

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
In ochii unui om obisnuit ( si in mod special in cazul strainilor ), nici nu poate fi vorba de un atac la adresa Ortodoxiei.
Sigur ca nu, iei o vor lua asa cum le este prezentata: exclusivista, absurda, ignoranta, etc.
Artistul doar prezinta realitatea, nu?

Citat:
In ochii parintelui Savatie, care, dupa cum a spus Ekaterina, discuta la alt nivel despre film, e posibil sa iasa la iveala neconcordante mai mici sau mai mari cu practica teologica din manastiri. El vede filmul prin ochii unui profesionist in domeniu.
Vede prin prisma a ceea ce este domeniu vs. a cum este prezentat si nu vorbim aici de erori ne-intentionate cum incerci sa "argumentezi" mai jos.

Mungiu a stiut exact ce vrea sa transmita prin acele detalii care au fost comentate.

Citat:
Acuma, pot sa pun pariu ca diferiti profesionisti din domenii diferite, cum ar fi: arta cinematografica, sonorizarea, amenajari interioare, costumatie, machiaj, medici, politisti etc. ar putea gasi diferite hibe la acest film, totusi fara sa afirme sus si tare ca a fost o adevarata bataie de joc la adresa spitalelor, modei, culturii, etc.
Probabil nu poti face diferenta intre "hiba" si "perspectiva".
Desigur, tabla de la poarta care arata o ortodoxie exclusivita si ignoranta, pur si simplu s-a nimerit din greseala acolo in timpul filmarilor sau poate mai bine a fost adusa de Mungiu din pelerinajul de documentare care l-a facut prin manastirile romanesti incercand sa inteleaga si sa reproduca cat mai autentic atmosfera monahala in film.
Pentru autenticitate, chiar el a luat-o cu mana lui de pe poarta unei manastiri.

Spovedania ca un lucru ridicol si nedemn, sigur a fost un scenariu nimerit acolo in pauza cand era la cafea si a fost regizata in lipsa lui de o tanti care matura pe platoul de filmare si care absolut intamplator era si atee deci nu avea de unde sa stie saracuta ce este si cum decurge spovedania.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.02.2013 at 20:23:49.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 21.02.2013, 20:22:27
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Ca filmul e plin de clisee- se vede dela sapte poste; si prin asta se dovedeste comercial; dar sunt de mai multe feluri: de exemplu sugestia ca cei care veneau cu ajutoare la orfelinat aveau si comportament sexual inadecvat. Deci ar fi si un film antioccidental...Ca Mungiu a recurs la tot ce stia el mai bine ca sa se vanda filmul... nu e de mirare; dar nu poate fi considerat anti crestin ci, clevetitor; si prin asta insusi regizorul devine unul din personajele pe care pare a le desconsidera, si anume bombanitorul de profesie-care nu e neaparat baiat rau, dar le stie pe si le critica pe toate!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 21.02.2013, 20:37:17
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Nu va mai certati ca filmele romanesti nu-s facute pentru noi, sunt facute pentru straini cum era pe vremuri "artizanatul".
Reply With Quote
  #84  
Vechi 30.03.2013, 15:25:21
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit După dealuri

după multe amânări am reușit să văd filmul, azi dimineața.
anticrestin? să fim serioși.
dacă voiau să fie anticrestin, puteau să exploateze cazul în așa fel încât să iasă un film care ar fi fost dat că exemplu de toți anti-teistii din toată lumea.
în afară de vreo 3 înjurături și o pereche de sani goi, nimic ofensator.
vedem un preot și niște maici care chiar încearcă să o ajute pe față, așa cum știu ei.
asta după ce spitalul le-a zis: luați-o voi.
au încercat, dar au greșit "reteta".
iar finalul chiar mi-a lăsat o părere de rău față de cei ce știu că au fost condamnați.
nici clisee nu am văzut.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 30.03.2013, 15:27:05
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu va mai certati ca filmele romanesti nu-s facute pentru noi, sunt facute pentru straini cum era pe vremuri "artizanatul".
din cât am auzit, Mungiu a declarat că el nu face filme pentru public, ci pentru festivaluri.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 30.03.2013, 17:26:22
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

După Dealuri prin ochii lui Andrei Pleșu (în atașament)
Attached Files
File Type: doc După dealuri prin ochii lui Andrei Pleșu.doc (33,5 KB, 11 views)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #87  
Vechi 30.03.2013, 18:01:52
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Îndeosebi mi-a reținut atenția fragmentul acesta din comentariul lui A. Pleșu:
Citat:
Toate personajele filmului sînt bine-voitoare, dar îndrăgostită nu e decît Alina. Ea singură trăiește sub semnul iubirii neînduplecate. Dar iubește strîmb și isteric. Un prilej de reflecție asupra ambivalenței iubirii pămîntești. Ea e „fenomenul originar“ al răului, păcatul protopărinților, dar e și soluția la rău propusă de creștinism. Răul iese din lume prin poarta pe care a intrat, poarta pe care i-a deschis-o cuplul începuturilor. Cu vorbele lui Hölderlin: „Unde este primejdia, acolo este și salvarea.“
Practic, această iubire strâmbă (între două persoane de același sex) îmi pare a fi sursa întregii tragedii. Nu știu dacă scopul lui Mungiu este sensibilizarea față de suferințele homosexualilor, după cum în 4,3,2 pare să se fi dorit o sensibilizare față de problematica avortului. În orice caz, cred că este unul din motivele succesului la public, aceste abordări fiind la modă.
Filmul este, cu adevărat, bun, între altele pentru că ridică multe semne de întrebare, lăsând răspunsurile la latitudinea privitorului. Dacă plecăm de la film cu un sentiment de milă față de toți consider că l-am înțeles. Cu siguranță, însă, mulți vom pleca cu o interpretare influențată de ceea ce am adus cu noi. Strâmb sau nu.

Last edited by N.Priceputu; 30.03.2013 at 18:04:29.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 30.03.2013, 22:58:48
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Interviu cu Tatiana Niculescu Bran, cea care a scris cele doua carti despre cazul Tanacu si care a dat drepturile de autor lui Mungiu.
http://cuvintedintaceri.blogspot.ro/...e-tatiana.html

Spune povestea Alinei si dupa vorbeste despre film. Alina a fost orfana, abuzata fizic si sexual (orfelinatul unde a stat a fost luat in vizor de o banda de pedofili), fratele ei a fost folosit de aia mai mari si a ajuns in inchisoare, mormantul ei este plin de buruieni si de o cruce stramba, maicile si Parintele au ajutat-o cat au putut, nu au rastignit-o si nici nu au infometat-o. Ascultati caci este interesant.

http://cuvintedintaceri.blogspot.ro/...e-tatiana.html
Reply With Quote
  #89  
Vechi 31.03.2013, 00:40:33
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
bombanitorul de profesie-care nu e neaparat baiat rau, dar le stie pe si le critica pe toate!
Tare de tot!
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 31.03.2013, 01:54:07
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
După Dealuri prin ochii lui Andrei Pleșu (în atașament)
Spune dl. Pleșu:
"Dar dincolo de circumstanțe confuze, de mediocrități provinciale, de derapaje iresponsabile, de nechibzuință și impuritate, se întrevede, după părerea mea, o temă mai amplă și mai gravă.
Aș îndrăzni să spun o temă „cosmică“: ubicuitatea inevidentă, dar ireductibilă, a răului. O ubicuitate inevidentă: lumea nu e doldora de oameni răi, viața se desfășoară placid, adumbrit, ca un fapt divers în care explodează, uneori, pe neașteptate, o toxină de nedomesticit.
La Pasolini, răul e spectaculos, dizgrațios, explicit, un conglomerat de perversiune, crimă și degenerescență. Aici el e doar o prezență colaterală. De substrat. Lucrurile arată „normal“, oamenii sînt, cel puțin în aparență, „la locul lor“. Dar rezultatul e catastrofal. S-ar zice, aproape, că răul e sosul discret în care plutește, vulnerabil, micul efort spre bine al unei specii căzute. Nici o regulă, oricît de drastică, nici o opțiune, oricît de totală și de autentică, nu sînt scutite de cearcănul răului, de hărțuiala lui, de spectrul rătăcirii. O ubicuitate, spuneam, ireductibilă: ne străduim, ne rugăm, facem liste de păcate asumate și regretate, dar, în același timp, facem, cum zice Apostolul, răul pe care nu-l voim, iar binele pe care-l voim nu-l facem. Cerem ajutor și ne simțim lăsați de izbeliște. Oriîncotro am privi, nu vedem nici o deschidere salvatoare, nici o urmă de consolare.
Perceput astfel, filmul lui Cristian Mungiu e un început de teodicee: un discurs despre singurătatea lumii, despre dezolarea ei, despre rău, despre misterioasa absență a lui Dumnezeu și despre nevoia sfîșietoare de a-L simți prezent!"

Un discurs tipic Andrei Pleșu: elocvent, sclipitor exact când trebuie, fermecător prin suplețe și bine uns cu alifia improvizată care mimează oareșcare climat afectiv. Că filosofului nu-i șade bine cu afectul expus, iar discursul trebe încheiat la toți nasturii, decent...
Un discurs strălucit, de rafinată inteligență (după opinia mea), superelegant și cu totul fals.
Ca de obicei, dl. Pleșu poartă mintea cititorului prin castele încântătoare și ireale. Iar concluzia duce, ca de obicei, la ușa deschisă către ... dezolare și rău. Tipic Andrei Pleșu.

Să mă explic:
1. Nici un cosmos și nici o temă cosmică nu poate învinge micul paradis al unei ființe umane care își vede de treaba ei, cuminte, știind una și bună: sunt român, cred în Dumnezeul părinților mei în care a crezut tot neamul românesc și nu poftesc nimic din cele cu care sunt momit permanent prin alții și prin propriile gânduri (care vin tot de la cineva străin de mine însumi). Acest paradis poate conține și trăiri de iad, ca ispite/încercări, dar nu piere niciodată ci pe toate rabdă și le trece cu harul lui Dumnezeu. Omul își poartă crucea și dă mulțumită lui Dumnezeu, mereu, pentru toate. Mai ales pentru lecțiile foarte aspre, care sunt puse întru zidire, curățire, sfințire.
2. Ubicuitatea este cea a viului care își face de cap după cum îi dictează legea lui, legea trupului. Și nu are cine să-l conducă, să-l dezvolte frumos, să-l sfințească. Pentru că ne-am îndepărtat, încarcerat și ucis conducătorii, laici și bisericești, punînd în locul lor marionete confortabile pentru duhul căzut al lumii rătăcite. Pentru că avem timp pentru orice dar nu avem timp pentru germinația lăuntrică. Nu ne interesează nici propria germinație, nici a altora (în cazul când suntem direct responsabili de soarta lor). Procedăm în mod diletant, după ureche, amatorist. Viața noastră și a altora este ceva secundar: prioritar e să ne conservăm clișeele care ne ajută să ne îndulcim carcera autoîntreținută ca persoane, diade, familii, comunități, popor. De aici sentimentul ucigător al deznădejdii, descompunerea spiritului, bolile toate și impresia unui uriaș cadavru în descompunere. Nu răul e ubicuu în univers, ci fiecare om generează și întreține metabolismului răului, infectînd cu odoarele lui nu doar Pământul ci, după cum sunt semne, în curînd tot universul. Răul și binele nu ne-ar interesa dacă nu am fi oameni, mai exact persoane. Nu despre rău e vorba aici, ci despre oameni care germinează răul la modul profesionist, așa cum s-a învățat aceasta în tot trupul lumii.
3. Acțiunea colaterală a răului, cum spune dl. Pleșu, normalitatea aparentă, sunt desigur iluzii ale unui ochi chior dar imaginativ (cu o imaginație care s-a specializat în justificarea și dezvoltarea morbidității). Care normalitate, când totul e grotesc de bolnav? Incapacitatea de a detecta lucrarea rea a omului și de a o contracara eficient, constituie deja un rod al cufundării omului în rebeliunea față de ordinea lui Dumnezeu. Ordine pe care omul a învățat să o respingă și să o batjocorească în chip magistral.
4. Nu e vorba de hărțuiala răului, ci de domnia atotputernică a bolii omenești care secretă răul. Iar această boală este răzvrătirea față de ordinea și iubirea lui Dumnezeu.
5. Domnul Pleșu spune în final că nu ar mai fi nici deschidere salvatoare, nici consolare, că nu am mai avea unde privi... Evident că așa stau lucrurile pentru cei care se țin autoclaustrați într-o criptă a morții sufletului în trup. În realitate, omul poate privi spre salvare, spre lumină, spre tot ce are nevoie ca persoană. Dar nu vrea. Rebelul nu vrea decât ordinea lui, cu orice preț. De ce? Uite d-aia! Că așa vreau eu. (îți răspunde el)
6. Nu e vorba despre singurătatea lumii, ci de refuzul lumii de a ieși din singurătatea autogenerată.
7. Nu e vorba despre misterioasa absență a lui Dumnezeu, ci despre clara și deloc misterioasa voință a omului de a se răzvrăti împotriva lui Dumnezeu, întorcîndu-I spatele.
8. Nu e vorba despre nevoia sfâșietoare de a-L simți prezent pe Dumnezeu, ci despre ardoarea drăcească din om de a-L simți pe Dumnezeu absent, îndepărtat, dacă se poate mort. Pentru că nu-i slujește lui, omului, plin de toate poftele și neroziile.

Filmul mi se pare foarte bun (bravo pentru regie și actori, precum și pentru consilierea din partea Bisericii) și este, evident, produs artizanal pentru străini, întrucât noi cei din România îl trăim zilnic și nu mai avem nevoie așadar să-l vedem, ca pe un rezumat (reportaj) la televizor. Nici măcar nu mi se pare film, în sensul de film artistic, ci un decupaj din coșmarul filmului străin (de menirea noastră și de voia lui Dumnezeu) pe care îl autoîntreținem zilnic.

Consider că temele filmului sunt: deznădejdea, încăpățânarea de a spune NU lui Dumnezeu și improvizația amatoristă a unui popor contemporan care constituie în mod evident verigile lipsă pe drumul de la moluscă la maimuță, în borcanul cu formol ideologic în care s-a autoclaustrat și care îi servește ca rachiu de dude.

P.S. Dl. Pleșu are un moment de frumoasă autenticitate când se apleacă să pescuiască ceva din apa încă tulbure a simțămintelor suscitate de vizionarea filmului: spune, după oareșcare delicată ezitare, că resimte mila... Așa o fi, nu comentez sentimentul domniei sale.
Simt însă, fie-mi îngăduit să mărturisesc și eu, indignare și jale. E jalnic cum suntem și cum viețuim. Întrezăresc renunțarea degrabă la chitara electrică și mandolina electronică, pentru reîntoarcerea mioritică la frunza de paltin și doina de jale...

Last edited by cezar_ioan; 31.03.2013 at 04:11:58.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor: dupa canon sau dupa gust? windorin Arta bisericeasca in general 247 19.09.2015 00:15:06
Ateismul anticrestin Heurtebise Alte Religii 36 09.08.2012 23:52:05
Setea dupa Liniste, setea dupa Dragoste.... Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 8 27.06.2011 23:03:13
Un film realizat dupa o intamplare adevarata petrecuta in Rusia eucred Resurse ortodoxe on-line 1 25.07.2010 21:40:04
PRO TV - ANTICRESTIN mirelada Generalitati 38 20.05.2008 23:30:44