Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.05.2007, 17:05:31
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Iisus spunea ca nu a venit sa aduca pace intre oameni ci sa aduca sabie...mai stiti?
Meditati la aceste cuvinte...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.05.2007, 22:04:13
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Stiu draga mea, dar in acelasi ii spunea lui Petru "Intoarce sabia ta la locul ei, ca toti cei ce scot sabia, de sabie vor pieri."

Atunci, cum zici, sa meditam bine care e intelsul.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.05.2007, 02:58:32
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

sa inteleg ca este un alt paradox biblic? sau ca biblia ar trebuie citta pe sarite? alegem partile ce ne convin celelalte le ignoram?

daca biblia este cuvantul li dzeu... de ce se gasesc scuze. iar, daca nu se gasesc scuze, de ce una dintre poruncile date lui moise (evreu) - "sa nu ucizi" - devine sa ucizi?

Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.05.2007, 03:48:17
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.566
Implicit

nu a venit sa aduca pace intre oameni ci sa aduca sabie

sabie cred ca inseamna starea conflictuala cu cele lumesti prin care trece cel care este pe calea mintuirii, si a ajuns la un grad inalt de trezvie si implicit curatie si care vin insotite de multa truda si osteneala si mai ales lupta continua cu diavolul care nu doreste sa-ti dea drumul, sa scapi din mreaja celor pamintene, hedonistice... :angry:
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.05.2007, 13:08:09
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

da Macarie, ai dreptate. Imi place foarte mult un lucru pe care l-am citit "Fiecare verset trebuie vazut in lumina intregii Biblii, nu separat"
si cozia are dreptate. dar eu prin sabie inteleg si prigonirea ( de orice fel) la care e supus un urmas al lui Hristos. Nu cred ca cineva poate cu adevarat sa Il urmeze pe Hristos si sa nu aiba parte de ceva fel de prigonire, umilinta ( chiar si mai subtila)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.05.2007, 14:31:39
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

cred ca ati gasit scuza si interpretarea vi se pare suficienta. deloc. scrie negeru pe alb "UCIDE-I". si daca asta face parte din biblie si ofera perspectiva bibliei. mi se pare foarte facil.

ucide nu inseamna ucide ci inseamna altceva. perfectiunea bibliei este pusa la indoiala? este ceea ce vrem noi sau ceea ce interpretam? nu ceea ce scrie. pana la alte scuze Biblia ortodoxa indeamna la crima impotriva altor religii. altel pot sa interpretez alte teme dupa bunul plac.

totusi de ce sa ne omoram semenii? de ce ne invata dzeu asemenea lucruri?

eu cred ca instigarea la crima este un lucru uman, nu dumnezeuieasc si totusi de ce se regaseste in biblie?

Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.05.2007, 18:31:26
stef_sumner stef_sumner is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2007
Mesaje: 20
Implicit

totusi de ce sa ne omoram semenii? de ce ne invata dzeu asemenea lucruri? (romandragut)


Eu nu cred ca Dumnezeu ne-a invatat vreodata sa ne omoram semenii, dat fiind ca Dumnezeu este iubire. Dumnezeu ne-a creat cu calitatea de a decide viata noastra. Oamenii sunt fiinte slabe si de aceea multe lucruri o iau razna mai ales cand vine vorba de religie. Nu este treaba diavolului sa ne zapaceasca si sa nu mai stim ce facem (eventual sa omoram)?

romandragut intr-un fel ai dreptate: multe ucideri si necazuri s-au facut pentru religie, dar cei care au lasat asemenea lucruri sa se intample probabil nu il aveau pe Duhul Sfant . Oricum, asta nu insemna ca putem generaliza.
Cand a fost schisma intre catolici si ortodocsi, un cardinal (nu ii mai stiu numele)a fost trimis de papa la Constantinopol sa il dea jos pe patriarh si pe adeptii lui pentru ca biserica ortodoxa nu a fost de acord cu schimbarile pe care catolicii le faceau.
Daca ne gandim bine, patriarhul si urmasii lui se puteau razbuna si asa incepea o lupta pentru credinta intre ortodocsi si catolici. Dar asta nu s-a intamplat, Dumnezeu a dat intelepciune multora ca totul sa se termine cu o schisma, dar in pace.

anyway, este multa rautate pe pamant si Dumnezeu tot ne iubeste.De ce ar vrea Dumnezeu sa ne omoram semenii cand El ne-a dat viata din iubire. Diavolul este cel care isi baga coada in asemenea situatii, in special cand e vorba de unire a religiilor. Tot ce putem face este sa ne rugam si sa facem eforturi in a ne iubi aproapele.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.05.2007, 23:14:02
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

ok... atunci este ok. anulam vechiul testament si citim doar noul testament pentru ca este... expirat.

ceea cea scris este din vechiul ntestament. ce usor va stregeti la fund cu lucrurile care nu va mai convine, insa totusi vorbilm despre sfanta scriptura (cea ortodoxa), cea adevarata... se spune... nu este doar o carte... este cea mai tiparita carte.

cred ca este un grav act de incultura sa jumesti o carte de un asemenea tiraj expirata. sa umesti expirata o carte care a fost considerata sursa de morala si drept sute de ani.

nu poti sa stergi cu buretele acest lucru.

cand nu exista un raspuns imi spui ca este o gresala de tipar sau ca este...expirata?

o carte, draga mea, nu poate fi expirata. cu atat mai mult o carte precum biblia. probabil ideile nu sunt conforme timpului nostru insa a spune ca este expirat inseamna sa denunti secole de istorie si de inspiratie biblica pentru civilizatia crestina.

revenind. cine poate sa imi explice paradoxul pe care l-am amintit anterior?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.05.2007, 23:17:47
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stef_sumner
totusi de ce sa ne omoram semenii? de ce ne invata dzeu asemenea lucruri? (romandragut)


Eu nu cred ca Dumnezeu ne-a invatat vreodata sa ne omoram semenii, dat fiind ca Dumnezeu este iubire. Dumnezeu ne-a creat cu calitatea de a decide viata noastra. Oamenii sunt fiinte slabe si de aceea multe lucruri o iau razna mai ales cand vine vorba de religie. Nu este treaba diavolului sa ne zapaceasca si sa nu mai stim ce facem (eventual sa omoram)?

romandragut intr-un fel ai dreptate: multe ucideri si necazuri s-au facut pentru religie, dar cei care au lasat asemenea lucruri sa se intample probabil nu il aveau pe Duhul Sfant . Oricum, asta nu insemna ca putem generaliza.
Cand a fost schisma intre catolici si ortodocsi, un cardinal (nu ii mai stiu numele)a fost trimis de papa la Constantinopol sa il dea jos pe patriarh si pe adeptii lui pentru ca biserica ortodoxa nu a fost de acord cu schimbarile pe care catolicii le faceau.
Daca ne gandim bine, patriarhul si urmasii lui se puteau razbuna si asa incepea o lupta pentru credinta intre ortodocsi si catolici. Dar asta nu s-a intamplat, Dumnezeu a dat intelepciune multora ca totul sa se termine cu o schisma, dar in pace.

anyway, este multa rautate pe pamant si Dumnezeu tot ne iubeste.De ce ar vrea Dumnezeu sa ne omoram semenii cand El ne-a dat viata din iubire. Diavolul este cel care isi baga coada in asemenea situatii, in special cand e vorba de unire a religiilor. Tot ce putem face este sa ne rugam si sa facem eforturi in a ne iubi aproapele.
bineinteles. dar totusi constantin cel mare ? este ridicat la cer desi a fost un criminal notoriu. a fost sanctificate si a ucis mii de oameni. nu putem veni cu asemnea exemple pentru ca si dintr-o parte si din alta au existat asemenea nelmegiuri.

totusi dimnesiunile crimei si atrocitatilor sunt de nbeinchipuit in biserica catolica.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.05.2007, 00:09:47
stef_sumner stef_sumner is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2007
Mesaje: 20
Implicit

hey,

Constantin cel Mare a condus un razboi impotriva inamicilor, adica a celor ce au invadat Imperiul Roman. Dumnezeu i-a aratat in vis lui Constantin "Sfanta Cruce" spunandu-i ca cu aceasta va birui. Dar Dumnezeu nu i-a spus niciodata sa-i omoare pe altii. A fost un razboi pentru apararea imperiului roman. Faptul ca Constantin cel Mare a devenit crestin i-a ajutat in lupta cu barbarii, dar razboiul nu a fost cauzat de religie.

in general tindem sa il invinovatim pe cel de langa noi pentru nelegiuirile noastre. Dumnezeu ne-a dat har si ratiune. El nu a spus niciodata sa omoram, dar mi se pare normal sa ne aparam cand suntem atacati.

nu am inteles ingrijorarea ta cu Vechiul Testament, dar as vrea sa stiu:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doua sfinte mucenite Hartford Sfinti Parinti (Patrologie) 25 01.01.2013 20:30:17
Cartile sfinte! miti29 Morala Crestina 3 30.10.2011 17:37:10
Locurile Sfinte lourdes19 Pelerinaje la locuri Sfinte 1 04.01.2011 16:41:36
pelerinaj LOCURILE SFINTE hyllary Pelerinaje la locuri Sfinte 0 07.04.2010 21:09:23
deschiderea cartii sfinte lory_rose Generalitati 12 14.05.2007 23:08:34