Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.06.2007, 23:51:27
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.565
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Poporul nostru inca nu s-a vindecat de ranile adanci!


Pr Arsenie nu a confirmat deloc comunismul ca avand si parti bune!
Daca ai ochi sa vezi si urechi sa auzi uite-te mai bine in jurul tau si vezi ce se petrece ca sa intelegi cu adevarat definitia conceptului de rana adinca si suferinta.

Asculta mai cu atentie ce a spus prin interviuri si ai sa te lamuresti care este parerea lui si a altora despre dezastrul prezentului din Romania si ce ne mai asteapta.

Evident ca nimeni nu este nostalgic dupa lucrurile rele si distructive din trecut dar pentru cele bune,da, si o spun din perspectiva inimii, a intregului popor, nu a mea personala ca nu conteaza.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.06.2007, 00:05:10
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.565
Implicit

Trebuie sa iertam! fara iertare acumulam ura si ne indepartam tot mai mult de credinta.

Acum citeva luni cind un om inarmat a intrat intr-o scoala dintr-o comunitate de Amish din America si a omorit vre-o 9 copii, in stil de executie, aliniindu-i la perete,si impuscindu-i in cap, parintii acelor copii s-au rugat si au plins si la mormintul criminalului timp de multe zile pentru iertarea pacatelor lui. Acest fapt a cutremurat toata comunitatea religioasa din America care nu mai vazusera asa ceva pina atunci.
Sa luam aminte....
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.06.2007, 03:33:38
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.565
Implicit

Mirean, si Iosif (sau sunteti unul si acelasi:) cititi si aprofundati dupa care mai vorbim...poate, sa ma mai gindesc:D:

Părintele Dionisie ne avertizează asupra vremurilor noastre și asupra pericolelor ecumenismului
Posted by cuvant on 23 May 2007 at 09:59 am | Tagged as: Hrana duhului - "cuvinte tari", texte esentiale, Parinti si invatatori, Vremurile in care traim



Noi suntem în al VIII-lea veac. În al VIII-lea veac zice că or să fie mari greutăti si mari schimbări în lume, spre răutatea si spre dărâmarea vietii sufletesti si duhovnicesti. Eh! Fiindcă Bunul Dumnezeu a orânduit ca să fim crestini ortodocsi, multi-putini, să nu ne depărtăm de povețele Bisericii Ortodoxe, de sfaturile Sfintilor Părinti cei îndumnezeiti si să sperăm că o să căpătăm mântuirea.
Daca nu avem dragoste de Dumnezeu, de cele sfinte, atunci avem dragoste de cele pamantesti, de placeri, si sigur vom fi in cele de jos. Trebuie sa ne silim sa avem dragoste. Vezi ce spune Apostolul despre dragoste? Dar trebuie osteneala. Ca sa ai dragoste, trebuie sa iubești osteneala.
Un ucenic a întrebat pe Bătrândul său când va veni sfârșitul. Și Bătrânul a răspuns: „Când se va înmulți mintea.” Și asta o vedem astăzi.
Ăștia vor să facă lumea ca niște dobitoace, să nu se știe că este viață veșnică, viață fără de sfârșit, veșnicie. Chiar dacă zic că este Dumnezeu, ei spun că „totul este aici, în viața aceasta să ne fie bine”.
Vezi câte înlesniri? Mare înțelepciune a dat Domnul, dar pentru ce sunt aceste înlesniri? Pentru trup, nu pentru suflet!
Acum toți sunt cu studii și automat au înălțarea minții, nici nu își dau seama de asta. Învățătura e bună, dar înălțarea (minții, n.mea) nu.
Noi nu mergem la Biserică să citim, ci ca să ne hrănim. Orice cuvânt care se citește, trebuie să îl „mistuim”, altfel degeaba citim dacă nu înțelegem nimic, nu rămânem cu nimic.
Se vor schimba multe în scurt timp cu ecumenismul, se vor schimba multe în Biserică. Dar ce va fi mai rău, se vor face partide în Ortodoxie. Unii cu ecumenismul, cu Papa, cu schimbări, alții împotrivă. Vor fi schimbări mari în Ortodoxie și dușmanii ei vor spori. Atunci când Ortodoxia nu va mai fi la înălțime, atunci va veni antihristul. Până atunci nu va putea împărăți el. Noi să ne țiunem de Adevăr, care este Ortodoxia, și de sfaturile Bisericii cu cele șapte sfinte soboare ecumenice.
Ce se zice azi? „Arhierei erau și ei, arhierei suntem și noi. Ei au făcut sinoadele ecumenice sub îndrumarea Sfântului Duh, astăzi putem și noi schimba, că suntem arhierei!” Dar nu este așa. Ei (arhiereii Sinoadelor Sobornicești, n. mea) aveau sfințenie și simplitate duhovnicească. Avem noi așa ceva astăzi? Mai greu…
Să avem dragoste de aproapele, să nu avem dragoste vicleană, adică să facem alegere că acela e viclean, că celălalt este așa…Eu trebuie să îi iubesc pe toți ca pe mine însumi, că așa îmi poruncește Biserica. Aceasta este Adevărul și Ortodoxia. Adică să îi iubim pe toți – și pe turc, și pe arab, și cei de alte neamuri sau religii. Dar Dumnezeu nu poruncește să-mi schimb și credința după a lor, sau după obiceiurile și patimile lor.
Noi cunoaștem Adevărul – credința ortodoxă. Să o ținem, să o respectăm; ceilalți cu ale lor. Faptul că eu îi iubesc pe aproapele meu, nu înseamnă că îmi însușesc sau aprob credința sau patimile lui.

Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.06.2007, 03:40:14
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.565
Implicit

Noi suntem în al VIII-lea veac. În al VIII-lea veac zice cã or sã fie mari greutãti si mari schimbãri în lume, spre rãutatea si spre dãrâmarea vietii sufletesti si duhovnicesti. Eh! Fiindcã Bunul Dumnezeu a orânduit ca sã fim crestini ortodocsi, multi-putini, sã nu ne depãrtãm de poveþele Bisericii Ortodoxe, de sfaturile Sfintilor Pãrinti cei îndumnezeiti si sã sperãm cã o sã cãpãtãm mântuirea.

Daca nu avem dragoste de Dumnezeu, de cele sfinte, atunci avem dragoste de cele pamantesti, de placeri, si sigur vom fi in cele de jos. Trebuie sa ne silim sa avem dragoste. Vezi ce spune Apostolul despre dragoste? Dar trebuie osteneala. Ca sa ai dragoste, trebuie sa iubeºti osteneala.

Un ucenic a întrebat pe Bãtrândul sãu când va veni sfârºitul. ªi Bãtrânul a rãspuns: Când se va înmulþi mintea. ªi asta o vedem astãzi.

útia vor sã facã lumea ca niºte dobitoace, sã nu se ºtie cã este viaþã veºnicã, viaþã fãrã de sfârºit, veºnicie. Chiar dacã zic cã este Dumnezeu, ei spun cã totul este aici, în viaþa aceasta sã ne fie bine.
Vezi câte înlesniri? Mare înþelepciune a dat Domnul, dar pentru ce sunt aceste înlesniri? Pentru trup, nu pentru suflet!

Acum toþi sunt cu studii ºi automat au înãlþarea minþii, nici nu îºi dau seama de asta. Învãþãtura e bunã, dar înãlþarea (minþii, n.mea) nu.

Noi nu mergem la Bisericã sã citim, ci ca sã ne hrãnim. Orice cuvânt care se citeºte, trebuie sã îl mistuim, altfel degeaba citim dacã nu înþelegem nimic, nu rãmânem cu nimic.

Se vor schimba multe în scurt timp cu ecumenismul, se vor schimba multe în Bisericã. Dar ce va fi mai rãu, se vor face partide în Ortodoxie. Unii cu ecumenismul, cu Papa, cu schimbãri, alþii împotrivã. Vor fi schimbãri mari în Ortodoxie ºi duºmanii ei vor spori.

Atunci când Ortodoxia nu va mai fi la înãlþime, atunci va veni antihristul. Pânã atunci nu va putea împãrãþi el. Noi sã ne þiunem de Adevãr, care este Ortodoxia, ºi de sfaturile Bisericii cu cele ºapte sfinte soboare ecumenice.

Ce se zice azi? Arhierei erau ºi ei, arhierei suntem ºi noi. Ei au fãcut sinoadele ecumenice sub îndrumarea Sfântului Duh, astãzi putem ºi noi schimba, cã suntem arhierei! Dar nu este aºa. Ei (arhiereii Sinoadelor Soborniceºti, n. mea) aveau sfinþenie ºi simplitate duhovniceascã. Avem noi aºa ceva astãzi? Mai greu&

Sã avem dragoste de aproapele, sã nu avem dragoste vicleanã, adicã sã facem alegere cã acela e viclean, cã celãlalt este aºa&Eu trebuie sã îi iubesc pe toþi ca pe mine însumi, cã aºa îmi porunceºte Biserica.

Aceasta este Adevãrul ºi Ortodoxia. Adicã sã îi iubim pe toþi  ºi pe turc, ºi pe arab, ºi cei de alte neamuri sau religii. Dar Dumnezeu nu porunceºte sã-mi schimb ºi credinþa dupã a lor, sau dupã obiceiurile ºi patimile lor.

Noi cunoaºtem Adevãrul  credinþa ortodoxã. Sã o þinem, sã o respectãm; ceilalþi cu ale lor. Faptul cã eu îi iubesc pe aproapele meu, nu înseamnã cã îmi însuºesc sau aprob credinþa sau patimile lui.

Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.06.2007, 08:38:20
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Cozia, esti patetic. In primul rand ca ti s-a trasa atentia ca dragostea fata de comunism si ororile lui nu este tocmai samatoasa. In al doilea rand copy/paste-ul pa cere il aduci nu tine loc de raspunsuri la chestiunile referitoare la comunism ci intaresc o teza pe care nimeni nu a contestat-o. In al treilea rand: in stilu-ti caracteristic, incepi postarile cu atacuri le persoana! :hmmm:
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.06.2007, 09:02:56
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Cozia, ma uimesti! Tu chiar crezi ca esti indreptatit sa afirmi asemenea orori? Mai, omule! Revino-ti! Nu ai absolut niciun argument pentru afirmatiile tale!Comunismul este o crima impotriva neamului!

De ce esti atat de apocaliptic??? Ti-e frica de prezent? Te comporti precum pocaitii care tot anunta sfarsitul lumii. Hristo ne sfatuieste sa ne rugam si sa priveghem, nu sa intram in panica de genul asta. Patimile, pacatele sunt aceleasi ca si in alte vremuri, insa sub chipuri diferite.

De cand ai tu perspectiva intregului popor? Tu te indentifici cu fiecare dintre cele 22 de milioane? Ce era bine in comunism?

Eu te rog sa incetezi cu prostiile astea si sa iti dai seama de gravele erori pe care le-ai afirmat si in care crezi vizavi de comunism. Esti un nostalgic dupa o perioada pe care nu o cunosti deloc! Din ceea ce spui tu reiese ca acesti comunisti au fost providentiali, fara ei Biserica s-ar fi distrus...nu?

Cozia, te intreci cu afirmatiile! Si chiar nu e cazul sa fii iarasi suspicios. Eu si Mirean suntem doua persoane diferite care iti solicitam pareri argumentate si personale, nu copy-paste! Ca multi dintre cei care sunt la nivelul copy-paste reusesc sa transmita mai departe o imagine falsa a Ortodoxiei si a Bisericii. Din cauza multora ca acestora sufera Biserica si multi se smintesc.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.06.2007, 13:45:56
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Cand viata aceasta e incurajata de statornicia bogatiei,de negrija intamplarilor,omul se strica.Iar o viata de patimi strica si mintea,care odata stricata nu mai deosebeste adevarul de minciuna sau binele de rau,ci le zice tocmai invers...raului bine si minciunii adevar.Incetand prigoanele asa se stricasera purtarile crestinilor si asa se intindea tagaduirea dumnezeirii Mantuitorului incat,zice un istoric al vremii,ca daca Dumnezeu n-ar fi trimis pe sfintii Vasile,Grigorie si Ioan ar fi trebuit sa vina Hristos a doua oara,ca faradelegile grabesc judecata.

Cararea Imparatiei - Arsenie Boca
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.06.2007, 15:00:32
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citatul acesta, Marius, nu justifica in niciun fel comunismul si crimele lui. Dumnezeu l-a creat pe om sa traiasca in pace, in armonie. Si mai ales i-a dat libertatea sa faca ceea ce doreste, iar pe baza acestei libertati il va chema la judecata.

Ceea ce incercati sa justificati aici este exagerat. Dumnezeu nu a vrut comunismul! Nu mai insinuati ca, comunismul a fost un lucru bun, mai bun decat democratia. Nu cred ca acesti comunisti erau mai credinciosi decat democratii.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.06.2007, 05:15:01
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.565
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Dumnezeu nu a vrut comunismul!
Dar tu de unde stii ce a vrut sau nu a vrut Dumnezeu?...ai dovezi?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.06.2007, 11:20:23
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Imi place, Cozia ca te dai pe fata acum. Dumnezeul Iubirii ar fi vrut tortura comunismului? Si-a dorit prigoana si uciderea oamenilor? Si-a dorit temnite si teroare? Ce dovezi iti trebuie?

Una e sa=l ingadui si alta e sa il voiesti!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenism? BogdanF2 Generalitati 150 21.12.2014 21:06:04
Ecumenism ancah Biserica Ortodoxa Romana 206 31.05.2010 03:51:19
ecumenism alexandra Generalitati 15 20.04.2008 16:10:49
Ecumenism Iacov Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 178 08.10.2007 20:02:36
Ecumenism Noesis Generalitati 13 17.07.2007 09:35:57