Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.09.2007, 20:57:33
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu totii vrem mantuirea, iar mantuirea noastra depinde si de mantuirea aproapelui. Sa ne ajutam sa ne mantuim, impartasind din experienta noastra in lupta cu pacatele.

Stie toata lumea cat e de grea lupta cu mandria.
Zilele acestea a tot fost vorba de tineri si batrani. Si gandindu-ma la diferentele dintre tineri si batrani, am realizat o posibila vinovata de mandria noastra fara margini, de care suntem mai mult sau mai putin constienti: si anume, puterea de seductie.
Atentie deci la puterea proprie de seductie, caci alimenteaza infinit de mult mandria noastra. Se retrage, sta ascunsa si avem impresia ca nici n-o avem, dar se poate activa oricand, impiedicandu-ne sa devenim smeriti.
Iata deci o posibila cauza a mandriei: dorinta de putere.

Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.09.2007, 21:44:55
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

AI MARE DREPTATE...
MANDRRIA NE TINE DEPARTE DE MANTUIRE DAR SA AVEM NADEJDE SI SA INVATAM DIN GRESELI SI IMPORTANT ESTE SA NU FACEM ACEEASI GRESEALA DE MAI MULTE ORI, EU O FAC IN FIECARE CLIPA. SA MA IERTATI
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.09.2007, 16:29:04
ion52 ion52 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2007
Mesaje: 70
Implicit

Mandria este atat de vicleana incat se transforma foarte usor in virtute. Mandria este mama tuturor rautatilor.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.09.2007, 21:54:05
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

de acord ca puterea de seductie, oarecum inerenta, poate alimenta iubirea de sine. cei care ati gasit remediul, poate il impartasiti si altora.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.09.2007, 22:35:13
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

dorinta de putere prin seductie!???nu prea inteleg!seductia inseamna FLIRT si asta ne apartine doar dc dorim sa ne angajam fiecare spre asa ceva.dorinta de putere poate avea mindria la baza ,caci mindria sta la baza tuturor pacatelor ,ca si lacomia pintecelui,adica in termeni moderni consumismul exagerat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.09.2007, 22:45:14
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sofia, scuza-ma, dar nu eu una nu vorbeam de dorinta de putere... ci de puterea de seductie. nu e un joc de cuvinte.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.09.2007, 00:24:25
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Puterea de seductie, dupa parerea mea, e tot un fel de dorinta de putere asupra celorlalti. Aceasta arma apare automat atunci cand avem nevoie de ea. De aceea cred ca ar trebui sa intrerupem acest automatism si sa incercam sa rezolvam unele situatii altfel decat prin seductie. Poate ajuta sa implicam permanent dragostea fata de semeni in deciziile noastre. Cine reuseste, cred ca ajunge mai usor la smerenie.
Puterea de seductie implica si mandrie si dorinta de a domina.

sofiaiuga puterea de seductie se manifesta cel mai des in flirt, dar nu exclusiv. Atunci cand doi se iubesc, nu e nevoie de putere de seductie.
Putem "seduce" pe oricine, care ne poate fi de folos intr-o problema. Intr-o emisiune a Oprei Winfrey am auzit urmatorul lucru: violatorii se manifesta ca oameni foarte simpatici, iar victimele sunt cucerite de felul placut, deschis in aparenta a acestora. Concluzia: "a fi simpatic" nu este un atribut al unei persoane, ci o actiune, caci nimeni nu e din nastere simpatic, ci se face simpatic, cu un scop anume.

mirelat, ai remarcat foarte bine ca puterea de seductie alimenteaza iubirea de sine. Daca inlocuim "iubirea de sine" cu "iubire egoista de sine", dintr-odata stim si ce e de facut.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.09.2007, 02:16:59
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

adica, ce e de facut, mai concret?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.09.2007, 06:15:13
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Poate ajuta sa implicam permanent dragostea fata de semeni in deciziile noastre.
asta e o idee buna in viata monahala... dar in viata noastra de mireni, cu serviciu, casa, familie, etc. e cam greu de pus in practica, ca sa nu zic utopica.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.09.2007, 11:56:48
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

puterea de seductie..a fost o arma pe care am utilizat-o tot timpul (nefiind nevoie insa sa flirtez.).pur si simplu m-am folosit de oamnei pt.a obtine servicii...multumesc Anca ca m-ai facut constienta de acest mare pacat,care atrage altele dupa sine si este de fapt rodul unei mari mandrii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatele straine Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 20 10.01.2013 12:04:33
Lupta cu ecumenismul e lupta cu dracul spre_rasarit Generalitati 106 12.04.2011 21:13:50
Lupta pasiva vs. lupta activa catalin755 Generalitati 22 28.06.2010 16:35:42
PACATELE ancah Pocainta 24 24.09.2008 14:04:20
Pacatele crestinilor Florin-Ionut Generalitati 6 14.09.2008 14:56:29