Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.12.2005, 19:30:50
Anamaria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu stiu cum sa-i privesc pe catolici. Unii parinti ii considera eretici, dar eu nu pot. Am cunoscut un preot romano-catolic care mi-a schimbat viata in bine, m-a readus de la pacat la Dumnezeu si multe lucruri m-a facut sa le inteleg. Toate acestea fara sa ma lepad de nici o invatatura ortodoxa. Eu sunt sigura ca Dumnezeu mi-a vorbit si a actionat prin el. Nimeni nu poate sa ma convinga de altceva. Nu prea pot sa accept ideea ca acel om e departe de Dumnezeu, nu pot cand inima si constiinta imi spune altceva si cum ar putea un eretic sa spuna adevarul, iar el numai adevaruri a vorbit, adevaruri invatate si de Biserica Ortodoxa. Si cum are putea un eretic sa ma apropie mai mult de Biserica? Chiar de Biserica Ortodoxa. Nu stiu ce sa cred. De asemena sunt multi Sfinti catolici care ma inspira si nu simt ca gresesc. Nu prea stiu ce sa fac? Imi poate da cineva un sfat? Nu mi-am gasit inca un duhovnic si am nevoie de ajutor.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.12.2005, 13:48:27
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anamaria
Nu stiu cum sa-i privesc pe catolici. Unii parinti ii considera eretici, dar eu nu pot. Am cunoscut un preot romano-catolic care mi-a schimbat viata in bine, m-a readus de la pacat la Dumnezeu si multe lucruri m-a facut sa le inteleg. Toate acestea fara sa ma lepad de nici o invatatura ortodoxa. Eu sunt sigura ca Dumnezeu mi-a vorbit si a actionat prin el. Nimeni nu poate sa ma convinga de altceva. Nu prea pot sa accept ideea ca acel om e departe de Dumnezeu, nu pot cand inima si constiinta imi spune altceva si cum ar putea un eretic sa spuna adevarul, iar el numai adevaruri a vorbit, adevaruri invatate si de Biserica Ortodoxa. Si cum are putea un eretic sa ma apropie mai mult de Biserica? Chiar de Biserica Ortodoxa. Nu stiu ce sa cred. De asemena sunt multi Sfinti catolici care ma inspira si nu simt ca gresesc. Nu prea stiu ce sa fac? Imi poate da cineva un sfat? Nu mi-am gasit inca un duhovnic si am nevoie de ajutor.
Eu cred ca trebuie sa fim toleranti, sa pastram in toate calea de mijloc. Nu pot sa-ti vorbesc despre biserica catolica pt. ca nu cunosc decat foarte putin acest subiect. In privinta unui duhovnic, am citit undeva ca un om care-si cauta un duhovnic l-a intrebat pe un preot ce sa faca ca sa-l gaseasca. Acesta i-a raspuns: Pai tu vrei sa-l gasesti? El te va gasi pe tine! (Citatul e aprox.). Eu mi-am gasit duhovnicul asa: Am mers la biserica si m-am dus la parintele si i-am spus: ,,parinte vreau sa ma spovedesc. El mi-a raspuns:Te-ai mai spovedit la mine? Nu. Bine, te spovedesc, insa mai inainte vreau sa vad daca vii des la biserica, pt. ca eu te spovedesc acum, iar tu poate nu mai vii la biserica si eu nu am cum sa vad daca tu imi urmezi sfaturile. Eu ca duhovnic raspund in fata lui Dumnezeu pt. sufletul tau." Ce am inteles este ca trebuie perseverenta din partea credinciosului si timp pt. a te putea apropia de duhovnic. Cred ca n-am fost prea clar, dar ce am vrut sa spun este ca eu il simt pe duhovnicul meu ca pe un tata. Sfatul meu este sa te rogi, sa te spovedesti la acelasi preot si cred ca Dumnezeu iti va indruma pasii spre cel mai potrivit duhovnic.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.12.2005, 14:10:35
Anamaria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri. Mircea, cred ca sfaturile tale imi vor fi de folos in privinta duhovnicului. Iar in problema mea, cred ca numai duhovnicul ma poate ajuta. Dar sunt sigura ca Dumnezeu nu ma va lasa fara raspuns, pentru ca asa a facut intotdeauna. Craciun fericit la toti!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.12.2005, 15:24:00
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anamaria
Multumesc pentru raspunsuri. Mircea, cred ca sfaturile tale imi vor fi de folos in privinta duhovnicului. Iar in problema mea, cred ca numai duhovnicul ma poate ajuta. Dar sunt sigura ca Dumnezeu nu ma va lasa fara raspuns, pentru ca asa a facut intotdeauna. Craciun fericit la toti!
Oricand, Anamaria, cu placere. Iti doresc ca Dumnezeu sa-ti fie alaturi mereu. Craciun fericit!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.01.2006, 14:36:55
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Mi-a placut atit de mult acest dialog incat m-am gandit ca as putea si eu sa intru pe forum.
E bine cand gasesti raspunsuri frumoase, deschidere si modestie.

Am cercetat mai indeaproape invataturile Bisericii Catolice, si e drept ca Parintii Ortodocsi spun ca unele din concepte sint eretice. (Termenul acesta nu trebuie sa ne sperie, nu are un inteleles inchizitional, el pune doar anumite lucruri inafara Bisericii, original erezie inseamna - optiune, alegere – in sensul ca diferita de calea Bisericii )

Adevarat, Catolicii au avut mari Sfinti si teologi, insa istoric vorbind, aceste concepte neortodoxe au fost adoptate in vremuri mai noi, (sec.16-19 si mai tarziu) mult dupa moartea marilor Sfinti apuseni (sec. 11-13), si in timpuri grele pentru Biserica Catolica, in care ele au parut a fi masurile cele mai potrivite in fata greutatilor.
Scrieri ale vremii arata ca acesti Sfinti s-au impotrivit adaugirilor sau modificarilor atunci cand problemele s-au pus si in timpul vietii lor.

Dealtfel noi nu-i putem califica pe catolici drept eretici.
Anumite invataturi le consideram eretice, si poate fi considerat eretic numai acel care cunoaste si sustine o atare invatatura, ori cei mai multi fii Bisericii Catolice fie nu cunosc aceste lucruri, fie nu sint constienti ce valoare de adevar au ele, sau le respecta din ascultare fata de Biserica si atunci nu au gresala in asta.

Multi din credinciosii nostrii din satele mai indepartate nu au decat putine cunostinte de dogma, si poate ar da raspunsuri gresite la unele probleme dac-ai sta sa-i incurci, necunoscand invatatura Bisericii :-) Dar greu vei gasi atita inaltare si credinta sincera ca la acesti oameni.

Cu dragoste sincera
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.01.2006, 15:25:04
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca daca noi crestinii nu ne intelegem, atunci ii dam satisfactie diavolului, care de la inceput a fost pierzator de oameni. Din cele citite despre invatatura catolica, exista cateva deosebiri fata de cea ortodoxa. Nu cred ca nu as putea sa ma rog alaturi de un frate catolic. Sper ca noul papa sa continue ceea ce a cladit papa Ioan, Dumnezeu sa-i odihneasca sufletul in veci.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.01.2006, 16:28:41
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa ne rugam ca Dumnezeu sa aibe mila de noi si sa ne ajute sa fim Una. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.01.2006, 19:34:28
cris cris is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2005
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Implicit

Mai multa prudenta in relatiile cu ne-ortodoxii aduce mai putine ispite. Mai multa traire ortodoxa pura aduce o mai mare smerenie si o liniste a urcusului mintuirii. Elanurile ecumeniste sint inselari din necunoasterea miezului trairii ortodoxe prin experienta. Doar Duhul Sfint poate aduce unirea cunoasterii de Dumnezeu. Dar oamenii vor unire fara nevointele cunoasterii. Ne rugam pentru episcopii care apara traditia ortodoxa a cunoasterii lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.01.2006, 17:16:57
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca fiecare are rolul sau, episcopii, teologii,preotii, credinciosii. Toti trebuie sa faca aceleasi lucruri. Eu nu ma ,,arunc" in relatii ecumenice, nici nu vreau sa influentez pe nimeni,scriu doar parerile mele. Sigur ca cei carestiu mai multe pot face mai multe, eu sunt dator sa ascult de preotul duhovnic in primul rand si apoi de cei care sunt in tema. Atunci cand Papa Ioan a murit, la biserica mea a vorbit unul dintre episcopii vicari, un om tanar,care ne-a indemnat sa ne rugam pt. sufletul celui dus dintre noi. Doar daca dorim. Eu cred ca acest papa a fost un crestin adevarat si un om bun si pentru odihna sufletului sau m-am rugat. Si de asemenea, ma pot ruga pt. orice crestin indiferent de confesiune, atata timp cat cred ca rugaciunea mea il ajuta. Doamne ajuta si, bineinteles ca stiu ca nimic nu se poate face fara pregatire.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.04.2006, 00:36:43
marinaru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cei care considerati biserica catolica eretica...puteti sa dai exemple ? La ce anume va referiti cand spune-ti asta ?
Reply With Quote
Răspunde