Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.10.2008, 16:33:59
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Sfintii Parinti au stabilit in mai multe canoane ca ereziile sunt pacate impotriva Sfantului Duh si sunt anatemizate, deci cum se pot mantui cei care au sfasiat Biserica cea una a lui Hristos. E adevarat, e posibil ca si catolicii sa se mantuiasca pentru ca au spovedanie si impartasanie, fiind Biserica harica, dar protestantii au ceva Sfant?
Iubite frate intru Hristos Iustin,

Catolicii s-au desprins din Sfanta, Soborniceasca, Apostoleasca si Unica Biserica a lui Hristos, adaugand de-a lungul timpului circa 20 [douazeci] de erezii, intre care Filioque, Primatul Papal, Papa=loctiitorul lui Hristos pe pamant [papa vicarus Domini], neprihanita conceptiune a Prea-Sfintei
Nascatoare de Dumnezeu, Fecioara Maria, impartasirea cu azima, nu cu paine nedospita precum la Ortodocsi. Deci sunt eretici, precum Sfintii Parinti ai Bisericii Ortodoxe a lui Hristos de dupa Marea Schisma de la 1054 i-au denumit fara exceptie.

Deci, nici catolicii nu au in ei nimic sfant, ci doar duhul razvratirii impotriva Sfintei Biserici a lui Hristos, Biserica Ortodoxa, nu numai protestantii.

Doamne ajuta!
Razvan

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.10.2008, 17:19:24
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Fratilor... Nu va grabiti sa condamnati la IAD o omenire intreaga non-ortodoxa. Lasand la o parte cele patru criterii care vor fi folosite la Judecata... Nu stiti voi judecatile ascunse ale lui Dumnezeu.

Am intregistrarea in care Parintele Staniloaie raspunde afirmativ la intrebarea reporterului privitoare la mantuirea crestinilor catolici si nu numai. Cred ca dansul a avut la momentul respectiv o cultura teologica mult mai vasta decat a tuturor care scriu pe forumul asta, deci versetele si argumentele invocate de voi i-au fost binecunoscute. Eu personal n-as vota asa usor impotriva Parintelui.

Ganditi-va ca foarte multi oameni, care se nasc si traiesc o viata model intr-un mediu crestin, nici n-au auzit de Ortodoxie. Si nu sunt cativa, e vorba de o lume intreaga si de generatii si generatii! Daca e sa dau un exemplu comparabil, la noi in Romania sunt extrem de multi crestini ortodocsi care nu stiu nici macar lucrurile elementare ale credintei noastre stramosesti. Care n-au citit nici macar Noul Testament, care nu au notiuni de baza de dogmatica ortodoxa (si nu vorbesc neaparat de cei de la tara). Pe aceia dintre ei care traiesc o viata normala, cu rugaciunile lor simple catre Dumnezeu si Maica Domnului, unde-i va aseza Dumnezeu, langa El sau departe de El?

Inca o data, nu va grabiti cu afirmatiile.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.10.2008, 17:36:07
marmat marmat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2007
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
,Fara spovedanie ,nu exista pocainta adevarata si fara pocainta nu poti crede in EUHARISTIE,adica in trupul mistic al lui HRISTOS.

eu cred in iubirea lui Hristos care da mintuirea ,nu in trupul mistic.
mintuirea o simti .
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.10.2008, 19:50:07
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Paine dospita/nedospita

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
impartasirea cu azima, nu cu paine nedospita precum la Ortodocsi.
Oare noi, ortodocsii, nu ne impartasim cu paine dospita si catolicii cu cea nedospita?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.10.2008, 21:10:52
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Anca-Miha a scris:
Citat:
Oare noi, ortodocsii, nu ne impartasim cu paine dospita si catolicii cu cea nedospita?
Multumesc mult, mult de tot, scumpa sora intru Hristos, pentru ca mi-ai atras atentia, caci altfel, as fi mers pe calea unei minciuni, care tot erezie este la urma-urmei.
Azima fiind turta, deci aluat nedospit, inseamna ca impartasirea ereticilor catolici se face cu paine nedospita, in vreme ce Sfanta Taina a Euharistiei la noi, la Ortodocsi, se face prin paine dospita, exact invers fata de cum am spus intr-un post anterior.
Sa te intareasca si sa te povatuiasca , sora, Preaiubitul Domn si Mantuitor al nostru Iisus Hristos.

Doamne ajuta!
Razvan

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!

Doamne ajuta!
Razvan
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.11.2008, 00:19:26
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Nu poti avea comuniune cu cei care nu fac ascultare de UNA, SFANTA, APOSTOLEASCA SI SOBORNICEASCA BISERICA, INTEMEIATA PE JERTFA PE CRUCE A DOMNULUI SI MANTUITORULUI HRISTOS!!!
[COLOR=red]"CEL CARE NU MANANCA TRUPUL MEU SI NU BEA SANGELE MEU, NU VA AVEA VIATA VESNICA!" [/COLOR]
[COLOR=black]ORI DACA SECTARII (adventistii, penticostalii, iehovistii, etc) NU CRED IN PREZENTA REALA A LUI HRISTOS IN PAINEA SI VINUL TRANSFORMATE IN TRUPUL SI SANGELE LUI HRISTOS DE DUHUL SFANT IN URMA RUGACIUNII DE INVOCARE A PREOTULUI, CUM OARE POT AVEA MANTUIRE, CAND EI HULESC FARA RUSINARE???? DACA NU CRED IN CELE DOUA FIRI ALE DOMNULUI HRISTOS???[/COLOR]
DACA NU CRED IN PURUREA-FECIORIA MAICII DOMNULUI SI O HULESC INGROZITOR???? DACA CATOLICII AU RUPT COMUNIUNEA CU BISERICA MAMA DE LA INCEPUT (inainte cu cateva secole de 1054, cand a fost oficial) SI SI-AU FACUT EI CULT PROPRIU BA INCA AVAND INDRAZNEALA SA SCHIMBE SI DIN SIMBOLUL DE CREDINTA NICEO-CONSTANTINOPOLITAN!!! TOATA TRADITIA AU SCHIMBAT-O!!! APOIN DIN EI S-AU FACUT N EREZII... CARE MAI DE CARE BLASFEMIIND CREDINTA SI TRADITIA APOSTOLICA!!!
EU NU CRED CA CEI CARE S-AU RIDICAT IMPOTRIVA LUI DUMNEZEU SI CARE L-AU HULIT INFRICOSATOR DUCAND SI PE ALTII IN INSELACIUNE, VOR AVEA PARTE DE MANTUIRE!!! "PIARA PACATOSII DE PE PAMANT SI CEI FARADELEGE, CA SA NU MAI FIE!"

"...nici betivii, nici curvarii, nici malahienii... NU vor intra in Imapartia lui Dumnezeu" spune clar ca NU VOR INTRA!!!
ATUNCI CUM VOR INTRA NISTE APOSTATI IN IMPARATIA CEREASCA DACA UN "BETIV" NU INTRA???? Aasta numai bea, se imbata si ori face scandal, ori se culca! si ce APOSTAZIE FACE??? daca asta e o patima de care nu poate scapa, dar el VREA sa scape, vine HArul Duhului Sfant si il scapa, nu-l lasa!!! DAR UN APOSTAT CARE DUCE N OAMNENI IN INSELACIUNE DRACEASCA???

Fratilor, DUMNEZEU PE LANGA IUBIREA NESFARSITA CE O ARE, MAI ARE CEVA: [COLOR=red]DREPTATEA DIVINA!!! [/COLOR][COLOR=black]SA NU NE JUCAM CU FOCUL!!! CA AAAARRRDEEEEEE!!![/COLOR]


PS: AR FI DE RECOMANDAT SA LASAM ACESTE DISCUTII DE NIVEL TEOLOGIC PE SEAMA IERARHILOR SA DICUTE ACESTE PROBLEME IN SINOADE, IAR NOI SA NE VEDEM DE PACATELE NOASTRE, CUM VOM STA INAINTEA JUDECATORULUI: [COLOR=red]EU, NU EL!!![/COLOR]

[COLOR=#ff0000]AMIN!!![/COLOR]
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.11.2008, 21:42:54
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de matad Vezi mesajul
Iustin tu chiar crezi cu tarie ca maninci trupul si bei singele lui Hristos la impartasanie ? E tare magia asta . Scuza-ma .Eu credeam ca e vorba de credinta. Isus ne invata sa facem acest ritual in memoria Lui pina la a doua venire .Eu unul nu sint dipus sa devin mistic cu tendinte spre magie alba.Abia am renuntat la ateism si magia nu are loc acolo.
Iar faptul ca tu pui o distanta fata de alti frati diferiti de tine , aduce aminte de farisei care se considerau numai ei curati.

Apoi de ce il crezi pe Dumnezeu atit de rau ,sa nu ierte pacatele . Nu EL ne considera deja neprihaniti ,daca ne intoarcem cu fata catre EL?
Mai trebuie citit Pavel.
Unde zici tu ca un alt om pacatos si neprihanit poate ierta pacatele? Stiu ca ,conducerea bisericii vrea aceasta putere.Dar asta e o ncumetare fata de Dumnezeu ,pt ca numai El are acest drept . Stii tu vreun judecator atit de curat si drept ,afara de Hristos?

Daca vrei ceva sa te intareasca vezi emisiunile de pe www.oxigen.tv
Dureaza 15min in fiecare zi.
Acolo nu se fac discriminari denominationale.
LA PRIMA MEA IMPARTASANIE TOCMAI ACESTA ISPITA AM AVUT-O DE LA CEL RAU CEEA CE AI SCRIS TU tu chiar crezi cu tarie ca maninci trupul si bei singele lui Hristos la impartasanie ? E tare magia asta.aM INLATURAT imediat ACEASTA ISPITA SI ..EA A PLECT INSTANTANEU .Asaca totul este sa fii hotarit in a inlatura acest gind f.f.pacatos si el nu te va ataca
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.11.2008, 22:46:41
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Singura ortodoxia

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Parintele Staniloaie a fost intrebat, la finalul unui interviu, daca Raiul este numai pentru ortodocsi sau si pentru catolici. A raspuns ca si catolicii ajung in Rai, dar vor sta un pic mai departe de slava lui Dumnezeu. La care reporterul a continuat sa intrebe acelasi lucru si despre (neo)protestanti. Bineinteles ca Parintele a raspuns in acelasi fel: se vor mantui, insa vor sta mai departe de lumina lui Dumnezeu decat catolicii.

Dupa cum spunea si alt parinte ortodox serios, s-ar putea sa avem surprize la usa Raiului...

Deci, nu va pripiti sa ingustati prea mult calea, ca nu stiti judecatile Domnului.

Parerea mea de ortodox convins.
Afirmatia de mai sus e valabila doar in cazul MANTUIRII.
Se pot mantui si din alte neamuri,... adica cei care din fire sunt echilibrati in a lucra BinelE. A lucra binele fara sa cunoasca Legile Hristice...

Insa dupa treapta MANTUITOARE, urmeaza calea DESAVARSIRii...deci apropierea de Dumnezeu. De asta spunea Parintele Staniloaie, ca cei MANTUITI din alte neamuri vor sta undeva mai departe de Dumnezeu, ...si asta pt ca numai celor DESAVARSITI, le e dat sa se apropie de Dumnezeu.

Si in ale DESAVARSIRII, doar ORTODOXIA E SINGURA care are invatatura de baza (si din trairile Sfintilor Parinti) pt a urma calea spinoasa a DESAVARSIRII... Nici o alta religie nu o mai are!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.11.2008, 23:21:00
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Parintele Staniloaie a fost intrebat, la finalul unui interviu, daca Raiul este numai pentru ortodocsi sau si pentru catolici. A raspuns ca si catolicii ajung in Rai, dar vor sta un pic mai departe de slava lui Dumnezeu. La care reporterul a continuat sa intrebe acelasi lucru si despre (neo)protestanti. Bineinteles ca Parintele a raspuns in acelasi fel: se vor mantui, insa vor sta mai departe de lumina lui Dumnezeu decat catolicii.

Dupa cum spunea si alt parinte ortodox serios, s-ar putea sa avem surprize la usa Raiului...

Deci, nu va pripiti sa ingustati prea mult calea, ca nu stiti judecatile Domnului.

Parerea mea de ortodox convins.
E un subiect delicat si bine de evitat, pentru a nu crea impresii false. Se pot mantui si noin-ortodocsii atat timp cat nu au luat contact cu Ortodoxia si nu au respins-o. Intrebat de mantuirea non-ortodocsilor, Sf. Teofan Zavoratul raspunde ca Hristos doreste mantuirea tuturos, sa ne vedem de pacatele noastre, si ca noi ne vom pierde sufeltul cu siguranta daca vom abandona Ortodoxia:

"You ask, will the heterodox be saved... Why do you worry about them? They have a Saviour Who desires the salvation of every human being. He will take care of them. You and I should not be burdened with such a concern. Study yourself and your own sins... I will tell you one thing, however: should you, being Orthodox and possessing the Truth in its fullness, betray Orthodoxy, and enter a different faith, you will lose your soul forever" (http://www.orthodoxinfo.com/inquirer...heterodox.aspx)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.11.2008, 09:55:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Departe de mine gandul lepadarii de Ortodoxie! Nu am pus problema asa. Si n-am vorbit despre catolicii si (neo)protestantii care au studiat credinta ortodoxa si au considerat-o departe de adevar, ci m-am gandit numai la cei simpli, oameni din toata lumea care habar nu au de Dogmatica, de lucrurile grele din teologie; nu i-am numarat de pei care o desconsidera pe Fecioara Maria... Sa nu ma intelegeti gresit.

Orisicum, din moment ce suntem pe un forum, fiecare cu parerea lui si nu-i neaparat sa declaram acest subiect interzis mirenilor.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 03:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15