Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.08.2006, 16:52:02
Iacov
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In catehismul romano-catolic se spune ca nu poate fi mantuit nimeni in afara Bisericii Romano-catolice. Deci ortodocsii si protestantii n-ar avea nici o sansa.
La randul lor, ortodocsii sustin ca mantuirea nu este in afara BO.

Care-i adevarul? Ce spune Dumnezeu prin Biblie- ca suntem mantuiti doar prin Iisus Hristos sau ce sustin bisericile apostolice?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.08.2006, 17:04:53
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este cea mai mare prostie sa crezi ca nu te poti mantui decat tu (la modul general vorbesc)...si nu este de mirare caci prostia este una din marile caracteristici ale omenirii.
Chiar credeti ca Dumnezeu are un sablon si doar dupa ala mantuieste pe cineva?
Pai atunci unde mai este IUBIREA LUI NEMARGINITA?
Eu sunt sigura ca toti au sansa mantuirii ,indiferent de apartenenta religioasa...si cred asta pt ca sunt sigura ca Dumnezeu are alte criterii si alte judecati decat mintea omului care cu tot dinadinsul vrea sa ramana limitata si nu tinde spre "asemanare" cu Creatorul sau...dupa cum a spus Tatal (vezi Geneza).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.08.2006, 19:04:12
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citeste ce a scris fratele Phradmon la ALTE RELIGII - LEGILE DUPA CARE VA JUDECA DUMNEZEU LUMEA.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.09.2006, 09:33:35
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Extra ecclesia nulla salus (In afara Bisericii nu exista mantuire) - Sf. Ciprian
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.09.2006, 09:50:02
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Mantuirea este o treba foarte grea pe care o face Domnul Dumnezeu cu unii, bine ar fi sa fim si noi printre aceia, dar la aceasta intrebare pusa asha, eu nu stiu raspunde si nici nu cred ca doresc, si clausemi a raspuns bine cred ca in lipsa de ipocrizie si pentru tolerantza, dar totusi parca in alt loc ea a raspuns si mai bine, fiind o fosta vietzuitoare de manastire plecata prin occident... din cate am intzeles...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.09.2006, 17:30:31
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sovidiu
Mantuirea este o treba foarte grea pe care o face Domnul Dumnezeu cu unii, bine ar fi sa fim si noi printre aceia, dar la aceasta intrebare pusa asha, eu nu stiu raspunde si nici nu cred ca doresc, si clausemi a raspuns bine cred ca in lipsa de ipocrizie si pentru tolerantza, dar totusi parca in alt loc ea a raspuns si mai bine, fiind o fosta vietzuitoare de manastire plecata prin occident... din cate am intzeles...
Si intoarsa din occident dar cu dorinta de a pleca din nou in occident.
Dar asta nu are nici o legatura cu credinta si cu indatoririle pe care le ai fata de Dumnezeu...esenta este sa te mentii pe DRUM ...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.11.2006, 20:38:06
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Poti fi orice natie si orice religie, daca ai fond bun si mergi instinctiv pe calea lui Iisus, te mantuiesti. Sa nu facem greseala pe care evreii o faceau demult, cand credeau ca daca sunt fiii lui Avraam este suficient. Poate crestinilor le este mai usor, dar toti suntem oameni si Dumnezeu vrea sa ne mantuie cu orice pret, de aceea a venit pe pamant. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.11.2006, 21:02:32
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Mantuitorul Hristos a zis:"Eu sunt calea,adevarul si viata.","Eu sunt vita voi sunteti mladitele.Mladita(crestinul)care se rupe de vita(de Biserica)se usuca."Adica nu mai are harul Duhului Sfant fara de care
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.11.2006, 21:04:51
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Fara de care nu este mantuire(scuza-ti intreruperea).Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.11.2006, 23:41:57
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Sigur ca da, doar ortodocsii se mantuiesc ca Hristos este ortodox. Nu?:angry:

Ce viziuni inguste fratilor, degeaba ne stau cuvintele Sfintei Scripturi in fata ochilor! Ce spune Ap. Pavel de cei care se mantuiesc prin legea naturala? Ce le spune Hristos samaritenilor? Cum o miluieste pe cananeianca?

Degeaba, un om care e prins in neputinta neintelegerii cauzata de mandrie nu vede mai departe!

Si v-as sfatui pe cei care sunteti cu pasi subrezi pe calea aceasta ortodoxa sa va preocupati de zidirea voastra sufleteasca, sa lasati subiectul acesta pentru m-ai tarziu. Habar n-avem daca ne mantuim noi, insa stim sa ii excludem pe altii de la mantuire.

Mare rusine este aceasta, de parca am sti noi mai multe decat Dumnezeu. El este Mantuitor, nu noi!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce suntem ortodocsi? Lucian008 Despre Biserica Ortodoxa in general 56 23.07.2012 18:50:27
85% Ortodocsi andreicozia Generalitati 100 11.01.2010 22:40:12
Ultra-ortodocsi Tia Despre Biserica Ortodoxa in general 17 28.12.2009 14:49:44
SI EI SUNT ORTODOCSI ! cristiboss56 Generalitati 13 09.11.2007 04:17:11