Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.10.2006, 20:17:58
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit


Traditie,am aparut la orizont ca sa-ti necajesc statornicia,ca doar asa capeti nadejde de mantuire.

Mântuirea nu se raporteaza la existenta creata, deci nu ai cum s-o stimulezi.




Tocmai despre acest gen de razboi vorbesc,ne contrazicem si ne argumentam crezamantul cu teorii exprimate cu o ostilitate crescatoare,si ne pretindem fii lui Dumnezeu,a acelui Dumnezeu care inainte de toate inseamna dragoste si toleranta,aceasta este taina lumii pamantente,sa stim sa convietuim impreuna ca de aceea ne-a dat dumnezeu


un singur taram,sa-l ocupam toti.


Lasa-ma cu ce gresesc eu, arata concret cum crezi ca ar trebui sa se comporte un om în lume. Degeaba negi, negatia nu edifica nimic.

Amesteci teorii sociale cu religia. Religia nu-i facuta sa ne faca sa ne simtim bine pe lumea asta.



e-i cu atata indarjire nefolositoare ,tu crezi ca e corect sa te tii sus si tare detii credinta strict adevarata?

Ce îndârjire visezi? acesta e un forum de internet cu câteva zeci de utilizatori, tu ai venit peste ortodocsi, nu ortodocsii peste tine. Ia spune, nu cumva esti si adeptul neîngradirii liberttaii hohosexualilor?




Poti sa te faci tu luntre si punte,oamenii cred cand le este dat sa creada.

Atâta timp cât ai intrat pe forum ortodox si negi doctrina ortodoxa, esti în autocontradictie tragi-comica. Îti sugerez si tie sa te duci pe alte forumuri unde sa discuti cu altii ca tine.
  #22  
Vechi 02.10.2006, 22:15:47
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ei afla ca sunt chiar ortodoxa,dar asta nu-nseamna ca este obligatoriu sa predic non stop,si nici nu inseamna ca trebuie sa fiu experta in talmacirea dogmelor religiei mele. Spui ca amestec notiunile religioase cu cele sociale,ca n-are nici o treba religia cu societatea.Ei,asta-i buna,dar noi in ce lume traim?,sau din ce lume smulgem atatea satisfactii,si profitam de roadele pe care tot Dumnezeu lea dat pamantenilor?Din pacate nu suntem ingeri pe pamant,si avem atatea si-atatea nevoi si neputinte.Nu stiam ca,conditia de participare la acest forum este,nu sa fii ortodox,ci sa fii ortodox desavarsit!Eu n-am facut sa-mi exprim opiniile vis-a-vi de confesiunile noastre in concordanta cu lumea in care traim.Dar n-are rost sa-ti explic marea cu sarea din mintea mea care oricum nu te intereseaza,tu urmaresti doar sa fii sustinut.Si oricum,in ceea ce priveste credinta ta,nu m-a indignat afirmatia facuta de tine,precum ca nu stiu ce credinciosi nu au mantuire,in inima mea de ortodoxa,intr-o oarecare masura practicanta,NU A SUNAT DELOC BINE!
  #23  
Vechi 02.10.2006, 22:28:30
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

...DE FAPT AM VRUT SA SPUN CA "m-a" INDIGNAT AFIRMATIA TA ...... SI ...N-AM FACUT "decat" SA-MI EXPRIM OPINIILE......scuze pt.greseli! vai ce te bucuri ca ti-am mai dat motiv de critica...
  #24  
Vechi 02.10.2006, 23:13:05
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Ei afla ca sunt chiar ortodoxa,dar asta nu-nseamna ca este obligatoriu sa predic non stop

Si ateul Iliescu e botezat dar nu poate fi numit crestin decât în mod potential.
Nu ti-a cerut nimeni sa predici, ai facut-o însa singura pe acest forum, predicând teorii neortodoxe.


Spui ca amestec notiunile religioase cu cele sociale,ca n-are nici o treba religia cu societatea.Ei,asta-i buna,dar noi in ce lume traim?

Nu se pot aplica teoriile sociale în relatia cu Dumnezeu.




sau din ce lume smulgem atatea satisfactii,si profitam de roadele pe care tot Dumnezeu lea dat pamantenilor?

E clar ca nu ai citit nimic ortodox.





Din pacate nu suntem ingeri pe pamant,si avem atatea si-atatea nevoi si neputinte.

Suntem chemati sa devenim Sfinti, nu pacatosi. Avem puterea sa respingem pacatele si atractiile lumesti.



Nu stiam ca,conditia de participare la acest forum este,nu sa fii ortodox,ci sa fii ortodox desavarsit!

Regulile acestui forum sunt acestea:


[color=red]

Se presupune ca dumneavoastra, cei care accesati si utilizati acest forum, sunteti persoane credincioase si cu frica lui Dumnezeu, ca atare nefiind necesare explicatii referitoare la conduita si limbaj. Cu toate acestea, am intocmit o mica lista cu ce nu se va permite pe acest forum al crestinilor-ordodocsi.

Regulament:

1. NU sunt acceptate desconsiderarea bisericii (batjocura, blasfemia)

2. NU sunt acceptate jignirile, injuraturile si orice al gen de expresii vulgare;

3. NU putem accepta pocirea limbii materne, asa cum nu putem accepta nici raspunsurile evazive in cadrul unui topic;

4. NU vrem ca acest forum sa fie plin de anonimi, in consecinta excludem din start existenta unor nick-uri de genul “ortodox,” “crestinul,” "catedrala,” “biserica,” “preot,” “popa,” “frate,” “oaspete,” “parinte,” “maica,” “staret,” etc.

5. NU facem si nu acceptam propaganda ecumenista;

6. NU toleram atacurile la persoana, indiferent de natura lor;

7. NU acceptam decat discutiile ce se desfasoara pe un ton temperat;

8. NU ne este caracteristic noua,credinciosilor in Dumnezeu, sa apelam la invective si alte “arme” de asemenea natura, pentru a ne contrazice.

9. NU se aliaza ortodocsii, unii impotriva altora, ci pur si simplu discutam intre noi, despre credinta noastra. [/color]
[link=http://www.crestinortodox.ro/forumactive/index.php?&act=pl&t=3]

Oricum, dincolo de regulamentul forumului, este vorba de bun simt. Atunci când intri pe forumul unei comunitati religioase, e urât sa contesti învatatura acelei religii. Asa mi se pare mie.

  #25  
Vechi 03.10.2006, 08:12:57
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

DOAMNE FERESTE!,nu am contestat RELIGIA ORTOTOXA,dar cu tine chiar nu se poate discuta! ADIO!,omule,si crede-ma,esti imposibil.
  #26  
Vechi 03.10.2006, 12:23:48
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

am mai vazut io din astia care respectand Traditzia itzi baga sub nas regulile... forumului... apropo parca traditzia este sa intampinam pe straini cu paine si cu sare... si nu cu regulile... forumului... nu?
  #27  
Vechi 03.10.2006, 14:37:03
Tudor Tudor is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 88
Implicit

Va rog sa incercati sa v linistiti si sa DISCUTATI...nu in contradictoriu si nu certandu-va. Daca continuati asa voi fi nevoit sa blochez topicul sau sa-l sterg.

Multumesc.
  #28  
Vechi 03.10.2006, 15:52:46
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit



Îmi cer scuze pentru tonul neadecvat.

Totusi, sa revenim la topic, la biserica stilista. Opozitia lor fata de decizia Sinodului BOR e necanonica iar schimbarea calendarului sa facut canonic. Deci stilistii au iesit de sub ascultarea Bisericii si pâna la pocainta sunt schizmatici, ceea ce e foarte grav.

Speram sa-si recunoasca greseala si sa se pocaiasca.
  #29  
Vechi 03.10.2006, 19:26:53
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Citat:
În prealabil postat de admin
sa DISCUTATI...nu in contradictoriu
ce propui? Sa spunem toti "Da suntem de acord cu Traditie, orice ar spune"???? Se poate discuta si in contradictoriu, in mod civilizat, si fara cearta atat timp cat accepta si ceilalti aceasta conventie. Lipsa unei opinii contra se practica doar in regimurile totalitare
  #30  
Vechi 14.10.2006, 07:20:23
zalauc zalauc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.10.2006
Mesaje: 1
Implicit

Imi pare rau sa vad atata ostilitate fata de crestinii de stil vechi, a caror credinta nu sa alterat deloc, ci mai degraba credinta pe stil nou sa alterat din 1924 incoace. E greu sa vezi adevarul, dar nimic nu e usor in aceasta viata.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
Biserica Ortodoxa de Rasarit(Stil Vechi) Luly Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1170 17.12.2008 14:56:29
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37