Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.04.2010, 22:36:01
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

La noi pot sa spun ca a fost o noapte linistita, mai ales in timpul Sfintei Liturghi, spre deosebire de alti ani, anul acesta am vazut multi tineri, care s-au manifestat cu maturitate.
Iata o speranta cat se poate de clara pentru acest popor.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.04.2010, 22:40:46
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Asa e, si mie mi se pare ca din ce in ce mai multi tineri se indreapta spre biserica. La denii am vazut multi tineri. si la Inviere....
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.04.2010, 22:43:32
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Asa e, si mie mi se pare ca din ce in ce mai multi tineri se indreapta spre biserica. La denii am vazut multi tineri. si la Inviere....
Dumnezeu sigur ii va apropia, in rest cred ca tine si de preoti.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.04.2010, 22:51:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Adevarat a Inviat!

Nu doar de preoti tine venirea tinerilor la Biserica, ci si de noi. Pacat ca omul care merge la biserica nu mai vede in ea decat preotul. Sigur, este foarte importanta prezenta sa in comunitate, dar e importanta si prezenta noastra acolo. Cel care vine pentru prima oara trebuie sa vada in jur oameni plini de viata, bucurosi, veseli. Tanarul venit aici trebuie sa vada in multi oricand o mama, un tata, un frate, nu straini. Dar de, noi de multe ori nu vedem in cei nou veniti decat niste straini, si asta pentru putina noastra iubire.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.04.2010, 23:07:55
CRIS2010
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Adevarat a Inviat!

Nu doar de preoti tine venirea tinerilor la Biserica, ci si de noi. Pacat ca omul care merge la biserica nu mai vede in ea decat preotul. Sigur, este foarte importanta prezenta sa in comunitate, dar e importanta si prezenta noastra acolo. Cel care vine pentru prima oara trebuie sa vada in jur oameni plini de viata, bucurosi, veseli. Tanarul venit aici trebuie sa vada in multi oricand o mama, un tata, un frate, nu straini. Dar de, noi de multe ori nu vedem in cei nou veniti decat niste straini, si asta pentru putina noastra iubire.
E buna autocritica , dar poate mult mai de folos e sa ne spui ce ai intreprins tu personal pentru a indrepta lucrurile ! Nu ?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.04.2010, 23:58:21
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca tu crezi ca va fi de folos, voi marturisi cateva lucruri. Am cerut binecuvantarea preotului ca unul din cei nou veniti sa intre si in sfantul altar, i-am cerut celui nou venit sa-mi spuna numele celor dragi si am facut un pomelnic, am dat din darurile binecuvantate cel mai bun dar celui nou venit, am cumparat o icoana din biserica si am daruit-o noului venit, i-am facut cunostinta si cu alte persoane din Biserica... Se pot face mult mai multe lucruri decat cele facute de mine.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.04.2010, 00:36:27
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de CRIS2010 Vezi mesajul
E buna autocritica , dar poate mult mai de folos e sa ne spui ce ai intreprins tu personal pentru a indrepta lucrurile ! Nu ?
"Sa nu stie stanga ce face dreapta."

Fiecare stie ce face si nu e dator sa dea socoteala nimanui, nici sa ceara.

Dar uite, cine nu-si accepta limitele face pe interesantul si-i ataca pe cei smeriti obligandu-i sa-si spuna tainele. Pietre de poticnire, capcane in mana necuratului...

Doamne, ai mila!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.04.2010, 00:41:19
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Adevarat a Inviat !

Primul Paste in afara tarii, printr-o minune a Bunului Dumnezeu am fost la biserica din Offenbach, a fost minunat, foarte multa lume, o biserica mica dar foarte primitoare.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.04.2010, 18:31:09
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Am fost la Manastiri. Abia m-am intors si ... Ce frumos era acolo, in calm, pace, liniste si rugaciune!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.04.2010, 15:55:11
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ca sa inteleg..

In prima etapa a cam murit.

Dar mai apoi a facut reset si a inviat.

Ma bucur.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos a inviat! Neagu Andrei Sfintele Pasti - Invierea Domnului 66 25.05.2023 16:05:04
Hristos a inviat! florin7 Intrebari utilizatori 12 02.05.2012 11:44:58
Hristos a inviat! bmd Biserici Protestante 8 28.05.2009 16:22:39
Hristos a Inviat! amatyyy Generalitati 2 10.05.2009 21:20:53
Hristos a inviat! princess Calugarul 0 29.05.2008 22:18:35