Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.04.2010, 13:10:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Importanta RUGACIUNII

A fi crestin presupune sa-ti asumi un anumit mod de viata , avand constiinta ca Dumnezeu te calauzeste in toate caile vietii si ca numai in comuniune cu ceilalti putem ajunge la desavarsire. Pentru a ajunge la aceasta convingere este nevoie doar sa pasim pe acest drum : " Fa tu primul pas , si Dumnezeu va face apoi zece impreuna cu tine ! " ( Sfantul Isaac Sirul ) . Nu este suficient sa te declari crestin ORTODOX , caci identitatea de crestin nu este data numai de marturisirea credintei . Parintele Paraian Teofil ne asigura : " Cand ai credinta in Dumnezeu , Dumnezeu este pe primul plan in viata si in inima . Si apoi celelalte decurg din asta . " Rugaciunea este vorbirea ( tainica ) continua cu Dumnezeu , a relatiei noastre sincere , dezinteresate , prietenesti cu Dumnezeu . Spunea cineva pe un topic , mi se pare pe la " Generalitati ", ca de ce Dumnezeu nu vorbeste cu noi . Adica userul respectiv simtea rugaciunea ca un simplu monolog . Inclin sa-i dau dreptate , pentru ca aceasta nemultumire , ca sa-i spun astfel , apare atunci cand rugaciunea este facuta doar cu gura , din obligatie , dintr-o frica copilareasca , cand mintea se afla complet in alta parte , si nu in ultimul rand cand rugaciunea , programul de rugaciune , este facut haotic , lipsind indrumarea Duhovnicului . Rugaciunea ocazionala , facuta doar la necaz , la boala sau pentru obtinerea unor rezultate bune la examene sau mai stiu eu ce , este pierdere de timp si denota o lipsa de respect ce trebuie sa-l avem fata de Creatorul nostru , fata de Cel ce ne-a daruit Viata . Teofil Paraian , aminte intr o conferinta de a sa cam asa : "Rugaciunea este indispensabila oricarei vieti crestine . Asta ca te pune in raport direct cu insusi Dumnezeu , te poti privi ca intr-o oglinda la lumina lui Dumnezeu " . Sa vorbim cu DUMNEZEU ! Rugaciunea este un aspect extrem de vital al unei umblari sanatoase cu Dumnezeu . Daca e sa ma refer la relatia mea cu Dumnezeu , rugaciunea este elementul care imi aduce cea mai mare satisfactie si bucurie . Putem vorbi cu Dumnezeu , oricand , oriunde , in orice stare am fi , fie ca trecem prin ispita , fie ca suntem coplesiti de bucurie . Psaltmistul ne indeamna sa ne " varsam inimile " inaintea lui Dumnezeu . Sa folosim intreaga paleta de rugaciuni daruite de ORTODOXIE ( de adorare , de marturisire , de multumire , de cerere ) , dar atunci cand ne rugam sa o facem cu incredere , dragoste si ( repet ) sa o facem sub indrumarea Duhovnicului . In cele viitoare ma voi opri putin asupra acelor categori de rugaciuni enumerate ceva mai sus : de adorare , marturisire , multumire si de crerere ) . Hristos a Inviat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 06.04.2010 at 14:00:40.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.04.2010, 14:40:39
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

PS Varsanufie a zis intr-o predica ca si o simpla fapta buna e o rugaciune.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.04.2010, 15:33:22
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
A fi crestin presupune sa-ti asumi un anumit mod de viata , avand constiinta ca Dumnezeu te calauzeste in toate caile vietii si ca numai in comuniune cu ceilalti putem ajunge la desavarsire. Pentru a ajunge la aceasta convingere este nevoie doar sa pasim pe acest drum : " Fa tu primul pas , si Dumnezeu va face apoi zece impreuna cu tine ! " ( Sfantul Isaac Sirul ) . Nu este suficient sa te declari crestin ORTODOX , caci identitatea de crestin nu este data numai de marturisirea credintei . Parintele Paraian Teofil ne asigura : " Cand ai credinta in Dumnezeu , Dumnezeu este pe primul plan in viata si in inima . Si apoi celelalte decurg din asta . " Rugaciunea este vorbirea ( tainica ) continua cu Dumnezeu , a relatiei noastre sincere , dezinteresate , prietenesti cu Dumnezeu . Spunea cineva pe un topic , mi se pare pe la " Generalitati ", ca de ce Dumnezeu nu vorbeste cu noi . Adica userul respectiv simtea rugaciunea ca un simplu monolog . Inclin sa-i dau dreptate , pentru ca aceasta nemultumire , ca sa-i spun astfel , apare atunci cand rugaciunea este facuta doar cu gura , din obligatie , dintr-o frica copilareasca , cand mintea se afla complet in alta parte , si nu in ultimul rand cand rugaciunea , programul de rugaciune , este facut haotic , lipsind indrumarea Duhovnicului . Rugaciunea ocazionala , facuta doar la necaz , la boala sau pentru obtinerea unor rezultate bune la examene sau mai stiu eu ce , este pierdere de timp si denota o lipsa de respect ce trebuie sa-l avem fata de Creatorul nostru , fata de Cel ce ne-a daruit Viata . Teofil Paraian , aminte intr o conferinta de a sa cam asa : "Rugaciunea este indispensabila oricarei vieti crestine . Asta ca te pune in raport direct cu insusi Dumnezeu , te poti privi ca intr-o oglinda la lumina lui Dumnezeu " . Sa vorbim cu DUMNEZEU ! Rugaciunea este un aspect extrem de vital al unei umblari sanatoase cu Dumnezeu . Daca e sa ma refer la relatia mea cu Dumnezeu , rugaciunea este elementul care imi aduce cea mai mare satisfactie si bucurie . Putem vorbi cu Dumnezeu , oricand , oriunde , in orice stare am fi , fie ca trecem prin ispita , fie ca suntem coplesiti de bucurie . Psaltmistul ne indeamna sa ne " varsam inimile " inaintea lui Dumnezeu . Sa folosim intreaga paleta de rugaciuni daruite de ORTODOXIE ( de adorare , de marturisire , de multumire , de cerere ) , dar atunci cand ne rugam sa o facem cu incredere , dragoste si ( repet ) sa o facem sub indrumarea Duhovnicului . In cele viitoare ma voi opri putin asupra acelor categori de rugaciuni enumerate ceva mai sus : de adorare , marturisire , multumire si de crerere ) . Hristos a Inviat !
eu sunt cea care am zis ca de ce Dzeu nu vb cu noi si stii dc? ca 7 luni am fost in depresie si eram la un pas de moarte si nu vrei sa stii ce inseamna disperararea deci nu ma rugam ptr examene................
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.04.2010, 15:49:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
eu sunt cea care am zis ca de ce Dzeu nu vb cu noi si stii dc? ca 7 luni am fost in depresie si eram la un pas de moarte si nu vrei sa stii ce inseamna disperararea deci nu ma rugam ptr examene................
Nu cred , era vorba de un user de sex masculin , sun sigur de asa ceva , deci de se aseamana cele scrise de el e o simpla coincidenta , dar el ( userul respectiv ) se " plangea de existenta monologului in rugaciune , nesimtindu-L pe Dumnezeu alaturea . Cat priveste depresia de care vorbesti ea este insasi DEZNADEJDEA , prin care majoritatea am trecut , in clipele de boala , de mari necazuri , de pierderea unei finte dragi . Deci nu este vorba de cazul tau , ci de cel ce se simtea singur in rugaciune , care este complet altceva de cea ce spui tu , draga annajanette !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.04.2010, 15:57:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Sa cugetam numai la Dumnezeu . Sa nu ne rugam numai cu buzele , iar mintea sa fie departe de cuvintele rugaciunii . " Cum puteti pretinde lui Dumnezeu sa ia aminte la rugaciunile voastre , daca voi insiva nu luati aminte la rugaciunile voastre ? " - intreba pe drept cuvant Sfantul Ciprian al Cartaginei . Rugaciunea trebuie facuta cu evlavie , cu inima curata .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.04.2010, 16:00:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
PS Varsanufie a zis intr-o predica ca si o simpla fapta buna e o rugaciune.
Rugaciunea va fi cu siguranta mai repede ascultata si implinita cand ea , rugaciunea , este insotita de post , de milostenie si de viata fare prihana . Milostenia si postul sunt cele doua aripi ale RUGACIUNII .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.04.2010, 21:45:17
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Daca simti neputinta,si sfintii au simtit-o inaintea ta!Si s-au rugat lui Dumnezeu sa ne ajute pe noi,cei cu totul neputinciosi.Deci citeste rugaciunile compuse de ei,si iti vei regasi propria neputinta in ele .
Daca te simti strivit de pacatele tale, si sfintii s-au simtit la fel inaintea ta. Deci acelasi indemn,citeste rugaciunile de pocainta pentru pacate,si vei invata cum trebuie sa te pocaiesti .
Deci rugaciunile sunt doar un ajutor,gata scris,pentru stari ale noastre,care le-au avut si altii inainte,dar care prin transmitere prin intermediul traditiei,au avut si harul de a fixa in scris ,pentru noi,aceste rugaciuni
Iar despre rugaciunile spuse din inima fiecaruia ,cu sinceritate si recunoastere deplina a starii noastre ,acestea cred eu sunt cele mai puternice.
Pentru ambele feluri de rugaciune:citita sau compusa din inima,e nevoie de sinceritate absoluta cu tine insuti si in fata lui Dumnezeu,ca Dumnezeu sa nu vada nici un gand ascuns in tine.
Doar asa,prin rugaciune,prin vorbirea fata catre fata cu Dumnezeu (spiritual vorbind), putem sa miscam corabia intepenita de pacate,de tristete si de deznadejde a sufletului nostru,si rugaciunea este vantul care o face sa mearga inainte.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.04.2010, 21:13:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Paul Evdokimov ( 1901-1970 ) spunea intr o carte de a sa ca icoana cea mai raspandita in catacombe este cea a unei femei rugandu-se . Ea reprezinta adevarata atitudine de rugaciune a sufletului omenesc . nu este de ajuns sa posedam arta rugaciunii , trebuie sa devenim rugaciune , rugaciune intrupata . Nu este de ajuns consacrarea unui timp pentru rugaciune , caci fiecare act , fiecare gest , chiar si un suras , trebuie sa devina un imn de adorare , o ofranda , o rugaciune . Trebuie sa oferim nu ceea ce avem , ci ceea ce suntem . Lumea are cea mai mare nevoie nu de oameni care spun rugaciuni cu o mai multa sau mai putina regularitate , ci de oameni ce sunt ei insusi " rugaciune " . In Biserica ORTODOXA , ca si in alte traditii crestine se poate vorbi in general de trei categorii ce trebuie considerate nu atat ca etape succesive , ci ca moduri de rugaciune intrebuintate in diferite circumstante : rugaciunea buzelor ( orala ) , rugaciunea mintii ( mintala ) si rugaciunea inimii ( rugaciunea mintii coborate in inima ) , despre care am mai avut ocazia de a discuta aici pe forum cu ceva timp in urma . Invocarea numelui lui Iisus incepe , ca de altfel orice rugaciune , prin rostirea orala a cuvintelor , printr un efort deliberat al vointei . In acelasi timp , si tot ca un efort de vointa , mintea se concentreaza asupra sensului cuvintelor rostite . Cu timpul si cu ajutorul lui Dumnezeu , rugaciunea devine din ce in ce mai launtrica . Un sfant parinte , bine remarca ca un om nu este definit numai prin mintea sa . In afara creerului si a capacitatii de ratiune , omul este caracterizat si prin emotiile si afectiunile sale , prin sensibilitatea sa estetica , precum si prin latura instinctiva a personalitatii sale . Toate acestea au importanta lor in rugaciune , caci omul este chemat sa participe in toata fiinta sa la actul adorarii lui Dumnezeu . << Ca o picatura de cerneala cazuta pe o hartie permeabila , actul rugaciunii trebuie sa se raspandeasca din centrul constiintei si al ratiunii in fiecare parte a fiintei , impregnand-o cu puterea sa >>( Paul Evdokimov )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.04.2010, 22:45:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

In ispite , sufletul omului este slab si neputincios fara arma de pret care este rugaciunea . Rugaciunea da sufletului ajutorul ceresc , dupa cum graia si David : " Voi chema pe Domnul meu in ajutor si voi fi mantuit de toti vrajmasii mei " ( Ps. 17 , 4 ) . Sfantul Ioan Gura de Aur ne spune si el ca : " Rugaciunea e o arma gata sa invinga orice asalt al duhurilor rele ; este fortareata care rezista la orice primejdie ; e portul care ne scapa de furtuna ; este comoara care ne procura toate bunatatile " . Multi oameni nu indraznesc sa se mai apropie de Dumnezeu din pricina pacatelor , crezand ca nu au dreptul sa mai ceara ceva de la Milostivul , uitand ceea ce Insusi ne spune prin Isaia proorocul : " O , oameni , veniti la Mine si cu toate ca sufletele voastre sunt patate , indrazniti . Eu le voi face sa albeasca intocmai ca zapada " ( Is. 1 , 18 ) . Ca sa vedem cat de importanta este rugaciunea , trebuie doar sa ascultam glasul Scripturii . Iata cateva dintre multele indemnuri la rugaciune : " Indata ce am deschis gura la rugaciune , am primit ajutor de la Dumnezeu " ( Ps. 118 . 131 ) . " Striga-Ma si iti voi raspunde " ( Ier. 33, 3 ) . " Cheama-Ma si Eu te voi scapa "( Ps. 49 , 15 ) . " Cereti si vi se va da voua ; cautati si veti gasi ; bateti si vi se vadeschide " ( Mt. 7 , 7 ) . " Caci tot cel ce cere , capata , si cel ce cauta , gaseste " ( Lc. 11 , 10 ) . " Toate cate le veti cere prin rugaciune , sa credeti ca le veti primi , si vi se vor intampla voua " ( Mc. 11 , 24 ) . " Adevar , adevar zic voua : De veti cere ceva de la Tatal in numele Meu , va va da voua " ( Ioan 16 , 23 ) . " Sa nu va impovarati cu nici o grija ,ci in toate lucrurile , cererile voastre sa fie aratate lui Dumnezeu prin rugaciune si inchinaciuni unite cu multumiri " . ( Filip. 4 , 6 )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.04.2010, 00:44:04
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Folositoare cuvinte cristi,multumim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare Importanta ggmarius Generalitati 5 19.07.2011 11:26:09
puterea rugaciunii mihaisepo Rugaciuni 5 24.02.2011 16:11:06
Puterea rugaciunii Rodica50 Generalitati 20 02.02.2011 12:19:37
o nelamurire importanta padrevicentiu Generalitati 5 12.09.2007 11:07:11