Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.11.2006, 14:45:34
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mirelat draga,este strict parerea ta daca mesajele lui Luly nu ti se par interesante,dar asta nu inseamna ca pentru toti inseamna acelasi lucru,tu,oricum nici nu vrei sa le gandesti ci doar sa le improsti cu noroi,fiindca-ti place.N-ar fi rau sa inveti sa-i respecti mai mult pe cei care din aceiasi dorinta ca si a ta isi marturisesc crezamintele cum crede fiecare cu putinta.Am impresia ca daca esti "practicanta"in ale bisericii crezi ca deja l-ai apucat pe Dumnezeu de un picior......lucrurile nu stau chiar asa!
  #22  
Vechi 27.11.2006, 15:51:23
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Reiau un mesaj postat pe un topic ce a fost blocat. Nu e scris maaaare si rosuuu dar sper ca totusi o sa vedeti sa cititi. :)
Am gasit un argument la Parintele Argatu-dansul povesteste ca s-a rugat sa descopere adevarul si Dumnezeu i-a raspuns ca nu este calendarul o dogma care sa afecteze mantuirea, un motiv de neascultare, asa ca cei care s-au rupt de Biserica pe acest motiv sunt foarte gresiti. La rusi, Athos etc nu se pune problema, pt ca la ei conducerea Bisericii a ramas asa. In plus, un calugar care a fost la Ierusalim ne-a povestit ca nu l-au lasat sa slujeasca impreuna cu ei pana nu a confirmat ca e pe stil nou, nu vechi. Mandria neascultarii i-a dus pe stilisti la multe devieri si lucruri chiar eretice, din cate stiu, considera ca preotii nostri nu mai au Har, deci tainele slujite de ei nu sunt valabile, de unde ajung sa boteze a doua oara si alte grozavii.
  #23  
Vechi 27.11.2006, 17:59:07
andreea_azoitei andreea_azoitei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2006
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
mesajele tale, draga luly, sunt absolut neinteresante de fond. ai grija de tine si doamne ajuta!
ma bucur mult ca exista cineva care este dispus sa lamureasca ,si pentru cei care nu stiu prea multe,adevarul despre Biserica Pravoslavnica.Doamne ajuta! si nu uita luly cuvintele Mantuitorului "-Nu te teme turma mica,Eu voi fi cu voi"
  #24  
Vechi 27.11.2006, 21:54:45
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Mirelat draga,este strict parerea ta daca mesajele lui Luly nu ti se par interesante,dar asta nu inseamna ca pentru toti inseamna acelasi lucru,tu,oricum nici nu vrei sa le gandesti ci doar sa le improsti cu noroi,fiindca-ti place.N-ar fi rau sa inveti sa-i respecti mai mult pe cei care din aceiasi dorinta ca si a ta isi marturisesc crezamintele cum crede fiecare cu putinta.Am impresia ca daca esti "practicanta"in ale bisericii crezi ca deja l-ai apucat pe Dumnezeu de un picior......lucrurile nu stau chiar asa!
stii ceva, draga ory, nu te mai baga ca musca in lapte... raspunsul respectiv l-am dat strict lui luly, si se pare ca acesta/aceasta a inteles ce am vrut sa spun. in schimb tu te legi de viata oamenilor fara sa ai habar. stai in banca ta si vezi-ti de ale tale, OK?
  #25  
Vechi 28.11.2006, 02:26:33
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Stilistii [...] considera ca preotii nostri nu mai au Har, deci tainele slujite de ei nu sunt valabile, de unde ajung sa boteze a doua oara si alte grozavii.


pt irina77 am sa repet un nesaj...



Cu privire la Sf. Taina a Botezului:
Botezul se oficiaza prin cufundare, adica prin bagarea pruncului in apa complet (sa nu-i ramana vre-o parte a corpului afara). [color=red]Toate botezurile ce se oficiaza prin stropire sau prin turnare nu sunt valide. [/color]
Noi nu botezam a doua oara, ci botezam o singura data. Ceea ce numeste BOR "botezul a doua oara", nu este altceva decat oficierea botezului corect, valid, deoarece prima oficiere nu a fost valida(a fost realizata prin stropire sau turnare).
  #26  
Vechi 28.11.2006, 02:35:13
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
Reiau un mesaj postat pe un topic ce a fost blocat. Nu e scris maaaare si rosuuu dar sper ca totusi o sa vedeti sa cititi. :)
Am gasit un argument la Parintele Argatu-dansul povesteste ca s-a rugat sa descopere adevarul si Dumnezeu i-a raspuns ca nu este calendarul o dogma care sa afecteze mantuirea, un motiv de neascultare, asa ca cei care s-au rupt de Biserica pe acest motiv sunt foarte gresiti. La rusi, Athos etc nu se pune problema, pt ca la ei conducerea Bisericii a ramas asa. In plus, un calugar care a fost la Ierusalim ne-a povestit ca nu l-au lasat sa slujeasca impreuna cu ei pana nu a confirmat ca e pe stil nou, nu vechi. Mandria neascultarii i-a dus pe stilisti la multe devieri si lucruri chiar eretice, din cate stiu, considera ca preotii nostri nu mai au Har, deci tainele slujite de ei nu sunt valabile, de unde ajung sa boteze a doua oara si alte grozavii.
Daca te bazezi doar pe spusele unui preot care a avut nustiu ce vedenie in a gasi calea cea buna inseamna ca esti usor de convins,vedenii de genul acesta au si crestinii de rand,care mai de care pro si contra a ceea ce este considerat adevarat sau nu,exemplul pe care l-ai dat nu cred ca trebuie sa constituie un temei pentru calea adevarata pentru care sufletul tau tanjeste.Ca sa aduci asemenea critici unei biserici trebuie macar sa te documentezi mai mult,sa fii sigura ca merita defaimarea ta ca sa nu-ti fie tie spre cadere si inselare.Pacat ca aruncati cu pietre intr-o biserica pe care nu o cunoasteti,nici nu stiti cat de mult a pastrat ea randuiala neintinata de modernismul si ignoranta nefasta care a acaparat in timp BOR.La aceasta biserica n-o sa vedeti niciodata atatea dezlegari inutile si-atata nepasare cu care sunt tratati crestinii pe nou,dpdv canonic,n-o sa vedeti posturi uitate si impartasiri la tot pasul,fara sa se tina cont de adevarata randuiala bisericeasca si adevarata indatorire crestineasca,aceasta biserica isi tine cu-adevarat crestinii la piept ca sa nu-si uite datoria de crestini.Nu ai sa vezi vreodata preot pe stil vechi care sa perceapa,ori chiar sa impuna taxa pentru serviciile duhovnicesti prestate,pentru ca "darul i-a fost daruit,si-n dar al vor da".Ii admir pentru ca sunt o familie unita si au pastrat credinta nestirbita de la sfintii parinti,si canoanele nepatate cu cerneala schimbarilor sociale,moderne si indiferente.Si asa cum ai spuneam lui Mirelat,intrati intr-o biserica pe stil vechi si o sa vedeti ca aproape toate femeile au capul acoperit,iar daca o sa vedeti intr-un post o coada la sfanta impartasanie,apoi sa stiti ca absolut toti oamenii aceia(si copii)au tinut postul asa cum se cuvine,in intregime si cu infranarea adevarata,cu o spovedanie mai mult decat detaliata si corecta.Nu va spune nimeni sa va convertiti lor,dar va rog sa-i respectati,sa le respectati osteneala,care sunt convinsa ca nu le este in zadar,fiindca credeti-ma,nici pe jumatate nu vad la crestinii pe nou,in jurul carora traiesc.
  #27  
Vechi 28.11.2006, 03:27:40
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

ca nu este calendarul o dogma care sa afecteze mantuirea




Da, ai dreptate. Calendarul nu este o dogma, dar schimbarea calendarului incalca anumite dogme privitoare la serbarea Sf Pasti.

In 1864, guvernul a adresat comisiei intrebarea: daca este calendarul o chestiune dogmatica sau o chestiune pur stiintifica astronomica? Raspunsul a fost concret: „am vazut ca diferenta ce exista intre calendarele Iulian si Gregorian, desi in sine este o chestiune de sciinta astronomica, dar stransa legatura pusa de Sinodul intaiu de la Niceea intre calendarul Iulian si Biserica, este stabilirea sarbatorilor, si mai cu deosebire a sarbatoarei Pascelor si cele ce tin de dansele, carea in Biserica Ortodoxa a devenit ca o dogma, dupa cuprinderea canonului I al Sinodului de la Antiohia, unde cele hotarate in acel sinod pentru serbarea Pascelor se numesc bine dogmatisite”(Pr Ioan Vicovan "Istoria Bisericii Ortodoxe Romane",Vol II, Iasi 2002, pp 170)



un motiv de neascultare, asa ca cei care s-au rupt de Biserica pe acest motiv sunt foarte gresiti


Noi, Biserica Ortodoxa de Stil Vechi, nu ne-am rupt de Biserica. Noi am pastrat Biserica cu toate randuielile si dogmele ei, de aceea noi suntem ca trunchiul unui copac. Din trunchi, mai apoi, s-au detasat mai multe ramurele, acestea fiind sectele si religiile din ziua de azi. Prima ramurea care a "rasarit" a fost Biserica Catolica, la anul 1054. Din acel moment a inceput sa se formeze un "coronament" din ce in ce mai bogat care este in continua crestere.



Vreau sa mai mentionez un lucru: calendarul asa-zis "indreptat" a fost introdus pentru prima data de catre Papa Grigorie al XIII-lea la anul 1582 in Biserica Catolica. De mentionat e faptul ca cel care a introdus calendarul gregorian in BOR avea studiile facute la Facultatea de Teologie Romano-Catolica. Cei prezenti la congresul din 1923 aveau studiile facute in strainatate la facultati catolice sau impartaseau ideologii din bisericile protestante si neoprotestante. Biserica Catolica a ajuns sa aiba adepti din randul conducerii Bisericii Ortodoxe, ceea ce explica multe.
  #28  
Vechi 28.11.2006, 11:40:04
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Cei care boteaza a doua oara sunt eretici si hulesc Duhul Lui Dumnezeu.
  #29  
Vechi 28.11.2006, 21:36:08
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

De unde stiu ca e o Biserica de stil vechi ,cum imi dau seama , sau cum arata sau srie pe usa ?
  #30  
Vechi 28.11.2006, 23:57:31
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Maria,biserica lacas de inchinare e la fel,membrii bisericii pe stil vechi sunt altfel.Ei zic ca la noi botezurile se fac prin turnare sau prin stropire.NU-i adevarat.Insusi cuvantul a boteza inseamna a cufunda si ortodocsii pe stil nou stiu acest lucru.I-as intreba si eu ceva pe ei:Ce fac in cazurile exceptionale cand copilul e pe moarte si nu ai destula apa ca sa-l cufunzi in intregime?Sau copilul este la incubator neavand voie sa-l scoti? Sau copilul e pe moarte si te afli intr-un loc unde nu este apa? Doamne ajuta!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 15:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 15:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 11:37:07