Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 14.08.2011, 15:04:15
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
bravo , intrebari foarte tari .... felicitari
ii asteptam pe ortodocsi ŽŽ cu numele ŽŽ sa raspunda ... si imi voi spune si eu parerea apoi ....
multa iubire
.
Din pacate trebuie sa stim din capul locului la ce sa ne asteptam, nu aici este 'locul' unde vom primi raspunsuri la intrebarile pe care ni le punem.
Cel mult putem vedea ca si-au mai pus si altii inainte aceleasi intrebari sau din contra, ca unul s-a gandit la ceva si noi nu. E drept, unii au ajuns la un nivel mai ridicat de intelepciune, dar "Adevarul" nu-l vom afla pe aceasta cale...
Reply With Quote
  #162  
Vechi 14.08.2011, 15:15:45
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Din pacate trebuie sa stim din capul locului la ce sa ne asteptam, nu aici este 'locul' unde vom primi raspunsuri la intrebarile pe care ni le punem.
Cel mult putem vedea ca si-au mai pus si altii inainte aceleasi intrebari sau din contra, ca unul s-a gandit la ceva si noi nu. E drept, unii au ajuns la un nivel mai ridicat de intelepciune, dar "Adevarul" nu-l vom afla pe aceasta cale...
eu nu ma astept la nimic .... daca ortodoxia nu s-ar fi propovaduit , nimeni nu ar fi auzit de ea .... asadar discutiile sunt foarte constructive , chiar daca ŽŽ in conflict ŽŽ sau ŽŽ prea dure ŽŽ pentru unii ... CUNOASTE ADEVARUL SI ADEVARUL TE VA ELIBERA .... sau ŽŽ cere si ti se va da ŽŽ . .. bate si ti se va deschide , si mai ales este un verset in biblie care spune o chestie EXTRAORDINARA ... si anume , cere CREDE CA AI PRIMIT , si ti se va da ..... dar multi nu vad aceste CUVINTE EXTRAORDINARE .... te cutremuri numai cind te gindesti un pic la ele ....
multa iubire
Reply With Quote
  #163  
Vechi 14.08.2011, 15:49:59
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

De fapt rasfoind pe aici imi dau seama ca pot exista "cruci" adevarate si "cruci" inchipuite.
Una e cand ai o boala, sau un copil bolnav (handicapat) si alte e cand iti iei tu de capul tau "obligatii" care mai de care mai "nobile". Vezi ca si "nevoirea peste puterile tale" e o ispita de la Necuratul.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 15.08.2011, 01:35:04
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
De fapt rasfoind pe aici imi dau seama ca pot exista "cruci" adevarate si "cruci" inchipuite.
Una e cand ai o boala, sau un copil bolnav (handicapat) si alte e cand iti iei tu de capul tau "obligatii" care mai de care mai "nobile". Vezi ca si "nevoirea peste puterile tale" e o ispita de la Necuratul.
ai pus punctul pe I ... felicitari
multa iubire
Reply With Quote
  #165  
Vechi 25.01.2012, 11:55:12
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit post negru vs. post aspru vs. post "obisnuit"

Oare nu cumva, dpdv etimologic, "post" inseamna sa nu mananci nimic? Dpdv religios, stim cu totii ca inseamna mai mult de atat, deci in nici un caz nu inseamna regim vegetarian sau lacto- vegetarian. Ba mai mult, am auzit si termenul de post aspru, care nu stiu exact ce presupune, sa mananci doar o data pe zi, sau doar un singur fel de mancare, nu am inteles. In orice caz, recomandarea bisericii nu e sa te indopi cu tot ce poti manca fara carne, oua, lactate.
Deci, nu se poate spune ca oricum , ceea ce facem noi, e post partial?
Daca poate cineva sa ma lamureasca si pe mine ce inseamna post aspru si sa-mi dea si niste exemple, as fi recunoscatoare.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 25.01.2012, 12:14:51
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Daca poate cineva sa ma lamureasca si pe mine ce inseamna post aspru si sa-mi dea si niste exemple, as fi recunoscatoare.
Uite aici ai câteva lămuriri.

b) Postul aspru sau uscat (Siroragia) sau ajunarea propriu-zisa, atunci cand mancam numai spre seara mancaruri uscate (paine si apa, fructe uscate, seminte etc).
Reply With Quote
  #167  
Vechi 25.01.2012, 12:58:21
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Uite aici ai câteva lămuriri.

b) Postul aspru sau uscat (Siroragia) sau ajunarea propriu-zisa, atunci cand mancam numai spre seara mancaruri uscate (paine si apa, fructe uscate, seminte etc).
Mersi.
Ce nelamurire mai am: in calendar e trecut Vinerea si Sambata Mare "post negru". Adica sunt oameni care nu mananca si nu beau nimic 2 zile consecutiv?
Si inca ceva: de Taierea Capului Sf. Ioan Botezatorul , de ex., daca e trecut "post negru", nu se imparte nimic la biserica, nu se ia anafura, nu se impartaseste nici preotul?
(Astea sunt simple curiozitati, nu intreb cu un scop anume).
Reply With Quote
  #168  
Vechi 25.01.2012, 15:44:31
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Mersi.
Ce nelamurire mai am: in calendar e trecut Vinerea si Sambata Mare "post negru". Adica sunt oameni care nu mananca si nu beau nimic 2 zile consecutiv?
Si inca ceva: de Taierea Capului Sf. Ioan Botezatorul , de ex., daca e trecut "post negru", nu se imparte nimic la biserica, nu se ia anafura, nu se impartaseste nici preotul?
(Astea sunt simple curiozitati, nu intreb cu un scop anume).
Este o carte a părintelui Ilarion Argatu despre treptele postului negru. Cred că este și un topic intitulat astfel. Acolo vei găsi multe răspunsuri.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 25.01.2012, 17:54:33
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Daca intelegem ce inseamna postirea, atunci vom tine bine postul, indiferent de micile diferente.
Postirea este lupta cu patimile trupesti si sufletesti. Prin postire dobandim libertate si ajutor in rugaciune.
Diavolul cunoaste puterea postului si de aceea il uraste, facand tot ce poate sa il denatureze.

Putem posti o zi sau doua, ori numai cateva ore.
Putem posti de un singur produs (cola, chip'uri, cartofi prajiti, ciocolata etc) sau de la mai multe.
Putem posti si de la produse ingaduite in post, atata timp cat pofta fata de ele este mai puternica decat vointa noastra.
Putem posti numai acasa ori numai cand suntem plecati de acasa.

Trebuie stiut insa ca Impartasania nu se poate primi fara post complet (minim o zi) si Spovedanie.
De asemenea, in zilele de miercuri si vineri cred ca se cade a nu face pogoraminte, decat unde nu se poate altfel.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 25.01.2012 at 17:57:54.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 25.01.2012, 23:12:50
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Mersi.
Ce nelamurire mai am: in calendar e trecut Vinerea si Sambata Mare "post negru". Adica sunt oameni care nu mananca si nu beau nimic 2 zile consecutiv?
Si inca ceva: de Taierea Capului Sf. Ioan Botezatorul , de ex., daca e trecut "post negru", nu se imparte nimic la biserica, nu se ia anafura, nu se impartaseste nici preotul?
(Astea sunt simple curiozitati, nu intreb cu un scop anume).
Nu sunt in masura sa-ti raspund. Cred ca duhovnicul tau ar fi in masura sa te lamaureasca cu postirea. Fara binecuvantarea lui si fara sfatul lui foarte usor putem cadea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 15:08:55
"Acatist pentru adormiti" - se poate? mirelat Slujba inmormantarii 14 22.03.2011 18:53:05
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
cati dintre voi imi vor tine "companie" in iad?! clujeanul33 Generalitati 21 13.02.2010 23:33:22