Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 06.05.2009, 10:49:55
Daniela-Iulia Daniela-Iulia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

nu stiu despre ce Parinte e vorba, nu stiu ce a facut si nici nu ma apuc sa-l cercetez eu,
si nu am chiar asa masura sa ma rog pentru toti, cind nici timp de a ma ruga pentru mine si a lua aminte la mine nu am
(sunt insa binecuvintati de Dumnezeu care sa se roage pentru toata lumea)

insa bine e sa ne rugam pentru cei care ne-au tulburat, care ne-au afectat, si daca ne-au gresit personal, bine e sa le cerem noi iertare si sa ne smerim lor (pentru caz general, ca cel al discutiei, bine e sa ne rugam pentru dumnealui, pentru noi, si pentru cei care s-au tulburat)

si chiar de rugaciunile personale nu au asa putere si patundere si raspuns, rugaciunea multora mult poate face,
tulburari in Biserica au fost si vor fi multe, e vorba de oameni, si nimeni nu e fara de pacat, caci de zici ca fara de pacat este cineva, atunci este minciuna,
e vorba de oameni care daca lasa doar o clipa pavaza si cercetarea de sine pot cadea simplu in ispita
dar de asta e lasata taina spovedaniei, a curatirii, de asta e lasata rugaciunea unuia pentru altul, de asta e lasata porunca de a face iubire cu aproapele (iubire intru Hristos), si a pretui legea iubirii mai mult ca legea talionului
  #42  
Vechi 06.05.2009, 10:57:07
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela-Iulia Vezi mesajul
insa bine e sa ne rugam pentru cei care ne-au tulburat, care ne-au afectat, si daca ne-au gresit personal, bine e sa le cerem noi iertare si sa ne smerim lor (pentru caz general, ca cel al discutiei, bine e sa ne rugam pentru dumnealui, pentru noi, si pentru cei care s-au tulburat)
si chiar de rugaciunile personale nu au asa putere si patundere si raspuns, rugaciunea multora mult poate face,
Subscriu din toata inima initiativa ta Daniela! Ma bucur ca mai sunt oameni ce gandesc/simt astfel. Domnul si Maica Domnului sa ii lumineze pe Ierarhii nostri sa ia decizia corecta!
  #43  
Vechi 06.05.2009, 11:00:49
caesar caesar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2008
Locație: Galati
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria_bratu Vezi mesajul
In Romania se poate cumpara orice, chiar si harul preotiei. In total, o afacere de 3.000 de euro ca sa devii preot rapid, ocolind canoanele si regulamentele Bisericii Ortodoxe Romane.

Printre cei care s-au aratat dispusi sa-l ajute pe unul dintre jurnalistii sub acoperire de la Romania Libera sa devina preot este insusi Arhiepiscopul Tomisului, Inalt Prea Sfintia Sa Teodosie.

Citeste cazul: http://www.mondonews.ro/Arhiepiscopu...+id-10295.html
Este foarte bine ca se demasca astfel de fapte.Parerea mea de rau este ca aceste intamplari lovesc puternic in imaginea ortodoxiei.Daca s-ar fi facut imediat dupa '89 o "cernere"si in cadrul B.O.R. alta ar fi fost astazi fata ortodoxiei din Romania si ma refer in special la cler.
  #44  
Vechi 06.05.2009, 11:08:22
caesar caesar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2008
Locație: Galati
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
[SIZE=4]Fratii mei, oare CAND veti INVATA sa ascundeti GRESELILE APROAPELUI??????? NU VA E TEAMA DE DUMNEZEU CA DACA VETI MURI IN CLIPA IN CARE VETI JUDECA PE APROAPELE VETI FI OSANDITI FARA MILA????[/SIZE]
[SIZE=4]Oare nu stiti ca spune Domnul Hristos ca daca vei ascunde greseala aproapelui tau si El, Hristos, va acoperi greseala Ta???[/SIZE]
[SIZE=4]De ce dar trebuie sa "INVENINATI" lumea cu RAUTATILE VOASTRE???? CE castig aveti din asta???? aratand cu degettul, veti fi aratati!!![/SIZE]
[SIZE=4]Oare nu stiti ca in ce te va afla moartea in aceea te va judeca Hristos????[/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Cum dar INDRAZNITI fara RUSINARE a publica greseala unui IERARH????[/SIZE]
[SIZE=4]In loc sa CERETI "SA NE RUGAM PT IPS.TEODOSIE" ii facem cunoscuta greseala ca sa avem subiect de discutie, de barfa, judecata, clevetire, si mai ales MANDRIE!!!![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Suntem SUB talpa IADULUI inca de acum, daca NU STIM SA IUBIM PE APROAPELE NOSTRU!!!![/SIZE]
[SIZE=4]Daca TATAL UNUIA DINTRE FRATIILE VOASTRE ar fi acum subiectul de discutie pe forum, v-ar conveni sa vedeti cum e judecat si barfit???? asa e si cu un CONDUCATOR de BISERICA!!! [/SIZE]
[SIZE=4]NU ESTE DREPTATE LA OAMENI, NUMAI LA DUMNEZEU, desi IN OKII NOSTRI VEDEM CUM GRESESTE!!!![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]FIE-VA MILA DE SUFLETELE VOASTRE!!!![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Iertati-ma, dar TINETI LA CEEA CE ESTE AL ORTODIXIEI SI AL NOSTRU!!!! [/SIZE]
[SIZE=4]VA rog sa ma iertati de Duritate!!! ASA SUNTEM: JALNICI!!!![/SIZE]
Sub falsa ta piosenie se ascunde un om fals,ignorand,orb si surd.Aceste situatii sau intamplat si inainte de '90 dar pe atunci era interzis sa spui asa ceva,tovarasii in haine preotesti au continuat "obiceiurile" si astazi cand se da in vileag lumea e consternata.Sa nu ne fie teama sa spunem adevarul!
  #45  
Vechi 06.05.2009, 11:10:54
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din punctul meu de vedere nu e vorba doar de "imagine" Cesar. Biserica nu are nevoie doar de imagine pentru a fi respectata ci si de fapte! Problema e pentru cei ce sunt la inceput de drum. Ei vor simti aceste lovituri mult mai puternic decat cei ce stiu ca Biserica inseamna Noi. Nu zidurile, nu clericii, ci NOI. Situatia grava din punctul meu de vedere este ca aceste cazuri dese si mult mediatizate loveste in crestinul incepator (si poate nu numai in el, Domnul stie..), in copii nevinovati ce privesc preotul ca pe Bunicutul. Acestora cum le explici ca "Bunicutul" este sau nu un om cazut.. asta e durerea! Biserica nu va cadea in veac! Avem marturie cuvantul Mantuitorului, dar..multi se vor pierde de ea din pricina pastorilor..
  #46  
Vechi 06.05.2009, 11:19:26
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

....Nu numai zidurile, nu numai clericii, ci Noi....
  #47  
Vechi 06.05.2009, 11:20:36
turneai turneai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2007
Mesaje: 14
Implicit corb la corb nu scoate ochii

a vazut sau auzit cineva ca in cadrul BOR a fost caterisit sau pedepsit potrivit canoanelor bisericii vreun ierarh .eu nu pana acum,va fi oare dreptate?IPS.teodosie este doar un exemplu de vindere a preotiei pe bani,dar toti sau aproape toti ierarhii fac asta,a devenit o traditie.nu doar preotia se da pe bani ci orice are nevoie un preot ,ca episcopul sa-i dea binecuvantarea trebuie sa dea atentii,adica bani,ca nu o sa duca un ghiveci cu flori.o sa vedeti ca nu se va lua nici o masura,ba va iesii nevinovat ips teodosie.
  #48  
Vechi 06.05.2009, 11:35:33
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere nu e vorba doar de "imagine" Cesar. Biserica nu are nevoie doar de imagine pentru a fi respectata ci si de fapte! Problema e pentru cei ce sunt la inceput de drum. Ei vor simti aceste lovituri mult mai puternic decat cei ce stiu ca Biserica inseamna Noi. Nu zidurile, nu clericii, ci NOI. Situatia grava din punctul meu de vedere este ca aceste cazuri dese si mult mediatizate loveste in crestinul incepator (si poate nu numai in el, Domnul stie..), in copii nevinovati ce privesc preotul ca pe Bunicutul. Acestora cum le explici ca "Bunicutul" este sau nu un om cazut.. asta e durerea! Biserica nu va cadea in veac! Avem marturie cuvantul Mantuitorului, dar..multi se vor pierde de ea din pricina pastorilor..
Multa dreptate ai.

Problema e simpla si incepatorii trebuie sa o inteleaga bine de la inceput: Hristos ne-a invatat sa uram pacatul dar sa il iubim pe pacatos. Nu pentru ca e pacatos, ci pentru ca e om, ca nimeni nu e fara de pacat, chiar daca ar trai numai o zi, cum zice Sfanta Scriptura.

Asa ca ma adresez si eu incepatorilor: nu va tulburati. Biserica este in voi, caci in voi este Hristos. Vor veni vremuri mai grele decat acestea, dar daca va smintiti, veti pierde totul, chiar daca pedeapsa mai mare are cel ce sminteste.

Zicea undeva Sfantul Siluan Athonitul ca nu avem pastori buni pentru ca nu suntem noi ucenici buni. Daca noi ne-am ruga cu toata taria si dragostea, daca i-am iubi pe toti ca pe noi insine, daca noi ne-am sfinti si am da pilda de sfintenie celor din jur si pastorii nostri ar fi mai tari si poate mai credinciosi.

Celor care mai sus ziceau ca a nu osandi pe pacatos inseamna ascunderea gunoiului sub pres ii raspund prin cuvintele Mantuitorului: "Nu judeca ca sa nu fii judecat". Greu este cuvantul asta, dar daca l-am tine cu sfintenie, nimic nu ne-ar desparti de dragostea lui Hristos. Asa, pentru ca ne caznim sa ne indreptam din faptele noastre, care sunt nimic si mai rau, le comparam cu necuratelile altora (acolo unde sunt), suntem buni de aruncat in foc ca pleava.

Hristos a Inviat!
  #49  
Vechi 06.05.2009, 11:41:17
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Problema e simpla si incepatorii trebuie sa o inteleaga bine de la inceput: Hristos ne-a invatat sa uram pacatul dar sa il iubim pe pacatos. Nu pentru ca e pacatos, ci pentru ca e om, ca nimeni nu e fara de pacat, chiar daca ar trai numai o zi, cum zice Sfanta Scriptura.
Hristos a Inviat!
Greu lucru este de inteles/respectat acest cuvant Lurentiu. Chiar si pentru cei mai inaintati in credinta, darmite pt. un novice. Insa ceea ce as dori eu sa intelegem este ca:
Indiferent cat ne-am jigni/contrazice unii pe altii aici sau in afara forumului, indiferent cate "dreptate" ar avea unul sau celalat daca nu punem genunchiul [COLOR=Red]impreuna[/COLOR] la rugaciune nu vom fi decat niste crestini cu acte. Atat!
  #50  
Vechi 06.05.2009, 12:03:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Greu lucru este de inteles/respectat acest cuvant Lurentiu. Chiar si pentru cei mai inaintati in credinta, darmite pt. un novice. Insa ceea ce as dori eu sa intelegem este ca:
Indiferent cat ne-am jigni/contrazice unii pe altii aici sau in afara forumului, indiferent cate "dreptate" ar avea unul sau celalat daca nu punem genunchiul [COLOR=Red]impreuna[/COLOR] la rugaciune nu vom fi decat niste crestini cu acte. Atat!
Vezi, uite ăsta e marele tău "defect" : pui mereu punctul pe "I" !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A plecat la Dumnezeu Arhiepiscopul Buzaului si Vrancei maria-15 Generalitati 7 09.01.2013 14:38:47
Cum isi vinde cineva sufletul diavolului? elom Generalitati 40 18.07.2012 13:10:38
Daca vinde cineva unele carti sunsray Stiri, actualitati, anunturi 4 20.03.2012 22:34:34
IPS Teodosie padrevicentiu Generalitati 1 12.09.2009 21:08:35