Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.02.2010, 01:39:41
bodo1222's Avatar
bodo1222 bodo1222 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2010
Locație: Husi
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Deasemenea si eu cred ca sunt foarte periculoase visele,vedeniile...etc..
Eu unul mi-e frica sa cred sau sa interpretez in vreun fel asa ceva..
Am visat de 3 ori(exact) sfarsitul lumii cu judecata de apoi..cum cobora Hristos pe nori..cu ingerii...am simtit o frica nespusa...ma gandeam doar la cei dragii la familie...toata lumea fugea in toate partile si tipa...si cand a dat sa vorbeasca Isus parca a tunat...atunci de frica m-am asezat in genunchi si am inceput sa ma rog(in vis)..
Nu va puteti imagina cum m-am trezit la cateva minute de la vis..eram ud de frica...aproape plangeam...Semn nu cred sa fi fost ca nu sunt eu vrednic nici de macar asa ceva..dar m-am speriat rau de fiecare data....si stiu perfect ca de 2 ori visul a fost identic 100%...a 3-a oara a fost un pic diferit...parca vedeam deasupra orasului meu o cruce imensa,alba pe cer(exact cum scrie in Biblie)...
Se trage si de la faptul ca am citit Apocalipsa dupa Ioan cat n-am citit din restul Bibliei(adica nu sunt vreun invatat in Scripturi)...dar mi-a placut si am citit-o de multe ori(Apocalipsa)..poate si asta o fi vreun motiv..
Ideea este ca atunci cand imi amintesc de ele si ma gandesc ca asa va fi in Ziua Judecatii mi se ridica parul pe mn de frica...imaginati-va la sunetul trambitei ca vezi pe cer o cruce alba mare si pe Isus pe nori..si ca ...gata cu lumea...
Sper sa nu prind ziua aceea in viata aceasta si nadajduiesc sa nu fiu in alta parte decat langa Dumnezeu,caci mare este mila Sa...Doamne ajuta!!!
__________________
Aceasta este porunca Mea: sa va iubiti unul pe altul, precum v-am iubit Eu.
Mai mare dragoste decat aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui sa si-l puna pentru prietenii sai. (Ioan 15:12-13)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.02.2010, 08:03:19
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ofurnica Vezi mesajul
Eram in casa, una a fost la 2 noaptea, eram treaz si a doua, in cursul unei seri la 2 ani distanta
Mai multe nu-ti pot spune, ca imi fac pacat Sunt taine de la Dumnezeu ,care vorbeste cu fiecare in parte asa cum doreste El si nu e bine sa-ti dezvalui conversatiile, daca pot sa le zic asa... Asta este tot. Doamne ajuta !
Bun,dar daca tu stii ce sunt aceste aparitii,care nu contest ca pot exista,atunci ce doresti sa afli de la noi,mai exact?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.02.2010, 08:13:08
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ofurnica Vezi mesajul
Le-am zis la preot si m-a luat de nebun Nu mi-a zis-o in fata dar am o facultate de psihologie , totusi. Iar despre aparitii ...Maica Domnului mi-a aparut in niste poze,la asta am vrut sa ma refer dar pozele nu le arat la nimeni ca este pacat Doar eu ma mai uit pe ele din cand in cand
E dimineata si eu sunt pe fuga.
Aparitiile si vedeniile de orice fel trebuie spovedite la preot si pe urma incerci sa ti le scoti din cap tocmai pentru ca nu stii de unde sunt: pot fi de la vrajmas. Aproape sigur sunt de la vrajmas.
Dupa cum vad, a trecut ceva timp de atunci, pe tine inca te obsedeaza, vorbesti de aparitii in poze si mai nu stiu ce. Repet, spovedeste unui duhovnic atat vedeniile, cat si reactiile tale de dupa. Dupa care termina cu subiectul asta :) Mie problema nu mi se pare atat faptul ca ai avut vedenii, Dumnezeu stie ca toti ne mai tulburam din cand in cand si ni se nazare una alta, lucru care nu e NEAPARAT patologic (dpdv al psihiatriei seculare sau duhovniceste), ci faptul ca PERSISTI in starea asta de fascinatie, faci topice pe forum, chestii.
Pai daca era de la Dumnezeu, nu te-ai fi comportat asa.
In concluzie: treci peste. Si daca vezi ca nu poti, si lucrul asta continua sa te bantuie, poate nu ar trebui sa excluzi necesitatea unui consult medical, pe langa cel duhovnicesc. Nu inseamna ca esti "nebun" (uite un cuvant pe care nu-l suport).
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 26.02.2010 at 08:18:04.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.02.2010, 09:58:39
ofurnica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, asa o sa fac .Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.02.2010, 10:04:33
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Smile

Citat:
În prealabil postat de ofurnica Vezi mesajul
nu vreau sa-mi fac pacate marturisind ceva ce poate mi-a fost dat numai mie sa vad, dar tot ce port sa spun este ca aceste aparitii m-au ajutat sa scap de la moarte fizica si trupeasca
Buna ,
am o nedumerire uite mi-e nu mi-a spus nimeni daca am voie sa zic sau nu ...dar eu am fost salvata ca si tine poate si am simtit prezente in jurul meu ...de vazut am vazut o data inainte de a merge intr-un pelerinaj in Grecia pe Iisus Hristos intr-o alta persoana ,in aceeasi zi si mama mea a vazut-o pe mama ei care murise de cativa ani intr-o alta persoana ,ea se uita cu blandete la ea ,iar referitor la mine simteam cum ma cerceta si doar se uita la mine...
De cand sunt mica am simtit ca sunt protejata ,de multe ori am scapat din accidente ,cea mai grea cumpana a fost intoarcerea mea din Germania de unde am venit mai mult moarta decat vie si ceea ce am vazut si auzit atunci nu am sa uit niciodata ,multumesc lui Dumnezeu ca am fost ajutata...prin ai sai Sfinti Ingeri.


ps : DAR sceptica sunt si eu ,crede-ma....citind mai mult in ultimii ani realizez ca multe pot fi de la vrajmas ,ca suntem ispititi pe masura ce si viata noastra este in continuua schimbare si mai ales interioara pentru ca asta vede Dumnezeu ,vede in inima noastra ,mai ales dorindu-ne intoarcerea la Biserica.

HAR si PACE in acest Post !
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.02.2010, 11:38:16
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ofurnica Vezi mesajul
Eram in casa, una a fost la 2 noaptea, eram treaz si a doua, in cursul unei seri la 2 ani distanta
Mai multe nu-ti pot spune, ca imi fac pacat Sunt taine de la Dumnezeu ,care vorbeste cu fiecare in parte asa cum doreste El si nu e bine sa-ti dezvalui conversatiile, daca pot sa le zic asa... Asta este tot. Doamne ajuta !
Orele de aur pentru aparitii.Ai grija cu aparitiile astea care se invart in jurul orei trei noaptea.Ai vazut filmuletele cu aparitiile "Fecioarei" de la Medjugorje sau de la Zeitun ? Sa inteleg ca e pacat sa ne spui orice despre aparitiile astea(ale tale), chiar si sa ne arati poze, dar e bine ca sa te lauzi cu ele?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.02.2010, 11:46:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ofurnica Vezi mesajul
Le-am zis la preot si m-a luat de nebun Nu mi-a zis-o in fata dar am o facultate de psihologie , totusi. Iar despre aparitii ...Maica Domnului mi-a aparut in niste poze,la asta am vrut sa ma refer dar pozele nu le arat la nimeni ca este pacat Doar eu ma mai uit pe ele din cand in cand
E greu de inteles..de ce pacat? Cine a pus restrictia asta?

Cine a zis ca ar fi pacat sa povesti ceea ce s-a intamplat si altora?

Cu duhovnicul, ce putem spune?
Nu avem de unde sa stim ce i-ai povestit si mai ales CUM i-ai povestit.

Daca ceea ce s-a intamplat era de un ridicol evident sau ceva evident neortodox si tu i-ai povestit ca si cand ai fi convins ca a fost o revelatie dumnezeiasca, nu e de mirare ca a reactionat asa..
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.02.2010, 15:45:22
Ponticvs Ponticvs is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Tulcea,RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Haideti sa va povestesc ceva.
Sunt o persoana destul de sceptica, nu am avut revelatii si nu am auzit voci.
Craiova, 1990, parcul din centru, orele 18:00, vara.
Stateam pe treptele unei biserici vechi, cu cel mai bun prieten si savuram cate o tigara.Discutam rahaturi si ne pierdeam timpul cum este si normal cand esti in armata.
A aparut brusc in fata noastra un individ in jur de 50 de ani, tuns foarte scurt si cu barba grizonata destul de lunga.Era imbracat cu un pullover impletit foarte gros, pantaloni de postav si cizme negre.Ne-a spus: Mai baieti, nu este bine sa fumati pe treptele bisericii!
Ne-am uitat mirati unul la altul si cand am intors privirile...disparuse.Am alergat amandoi in directii diferite pentru a-l revedea si...pauza...disparuse pur si simplu.

Mentionez ca nu trageam joint-uri si in concluzie nu eram high.Fumam tigari normale.
In afara faptului ca omu' ne-a zis o chestie de bin simt si anume sa nu fumam pe treptele unei biserici(chiar daca era inchisa) ce altceva trebuie sa inteleg din asta?
__________________
Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. ( Albert Einstein )
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.02.2010, 17:59:39
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ponticvs Vezi mesajul
Haideti sa va povestesc ceva.
Sunt o persoana destul de sceptica, nu am avut revelatii si nu am auzit voci.
Craiova, 1990, parcul din centru, orele 18:00, vara.
Stateam pe treptele unei biserici vechi, cu cel mai bun prieten si savuram cate o tigara.Discutam rahaturi si ne pierdeam timpul cum este si normal cand esti in armata.
A aparut brusc in fata noastra un individ in jur de 50 de ani, tuns foarte scurt si cu barba grizonata destul de lunga.Era imbracat cu un pullover impletit foarte gros, pantaloni de postav si cizme negre.Ne-a spus: Mai baieti, nu este bine sa fumati pe treptele bisericii!
Ne-am uitat mirati unul la altul si cand am intors privirile...disparuse.Am alergat amandoi in directii diferite pentru a-l revedea si...pauza...disparuse pur si simplu.

Mentionez ca nu trageam joint-uri si in concluzie nu eram high.Fumam tigari normale.
In afara faptului ca omu' ne-a zis o chestie de bin simt si anume sa nu fumam pe treptele unei biserici(chiar daca era inchisa) ce altceva trebuie sa inteleg din asta?
Interesanta povestea.Cand am auzit la inceput de fumatul pe treptele Bisericii ma pregateam "sa-ti dau o replica" .Mai stii poate o fi fost vreun sfant.Ce hram avea Biserica?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.02.2010, 20:30:51
Ponticvs Ponticvs is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Tulcea,RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Nu mai tin minte.Cine cunoste Craiova poate stie.Sunt 2 biserici in centru, una noua si una veche cea in cauza.Oricum la vremea aia eram atat de ignorant incat chiar nu ma interesa
__________________
Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. ( Albert Einstein )
Reply With Quote
Răspunde