Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1081  
Vechi 13.08.2012, 19:25:59
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

****************
Attached Images
File Type: jpg USA 10 204.jpg (79,9 KB, 14 views)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #1082  
Vechi 13.08.2012, 19:34:06
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Grand Canyon,2007.
Attached Images
File Type: jpg USA 10 105.jpg (46,1 KB, 15 views)
File Type: jpg USA 10 157.jpg (45,1 KB, 11 views)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 13.08.2012 at 19:41:55.
Reply With Quote
  #1083  
Vechi 13.08.2012, 22:35:02
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Maica Domnului și Iisus în zeghe de la biserica "Sf Elefterie"




Abia anul trecut, in 2007, a iesit la lumina o parte din mostenirea spirituala lasata Capitalei de parintele Arsenie. O mostenire incarcata de povesti incredibile si zguduitoare. Adevarate taine care au asteptat printre noi, in mod bizar nestiute amar de ani… Cel implicat in aceste descoperiri are 29 de ani si se numeste Alexandru-Valentin Craciun. E un tanar linistit, cultivat si foarte credincios. Si care este convins de sfintenia parintelui Arsenie, in care credea cu ardoare, desi nu l-a cunoscut si nu l-a vazut niciodata.

Pe urmele pictate lasate de parintele Arsenie prin Bucuresti, Valentin Craciun ajunge in vara anului trecut la catedrala Sfantul Elefterie Nou (de langa Opera). Exista o banuiala ca acolo pictase parintele, in 1959, fresca cea mare din absida altarului a Maicii Domnului cu Pruncul. Tot ce se stia era ca parintele lucrase la Sf. Elefterie ca pictor secund al lui Vasile Rudeanu, care a pictat altarul si o parte din peretii laterali. In rest, nimic nu era sigur. Lucrurile incep sa se precipite cand preotul Lucian Petcu descopera in biserica de la Draganescu o schita imensa, in carbune, care nu corespundea nici unei picturi facute de parinte pe peretii locasului. Era Maica Domnului cu Pruncul. Uriasa schita zacuse ani de zile, fara sa stie nimeni de ea, intr-unul din nenumaratele suluri cu schite ramase de la pictura bisericii Draganescu. Preotul Lucian Petcu a descoperit-o in ultima clipa, ca printr-o minune, salvand-o cand era gata sa fie distrusa. Se duce cu schita la Elefterie, o compara cu fresca uriasa a Maicii cu Pruncul din absida altarului si se lamureste. Desenul gasit de el era dovada imparabila ca parintele Arsenie isi avusese partea lui de pictura si la Sfantul Elefterie. Era proiectul initial cu care parintele se prezentase acolo, pentru fresca din absida altarului. Dar aventura de-abia incepe. Pentru ca parintele Arsenie adaugase picturii cateva detalii cutremuratoare, neobservate, vreme de 60 de ani…

“Cand am intrat eu la Elefterie, era slujba”, isi continua Valentin Craciun povestea. “Fresca Maicii Domnului cu Pruncul trona deasupra altarului, uriasa si impunatoare. Maica Domnului plutea maiestuoasa si suverana pe niste nori gigantici, inrositi si intunecati, ca de bombardament ori de Apocalipsa. Am privit-o si m-am cutremurat! Pe absida imensa, fresca era iluminata extraordinar. Ce m-a frapat si m-a ravasit pentru prima oara a fost Pruncul! Pruncul care priveste cu bratele deschise ca o cruce, chemand: “Veniti la Mine!”. Ca niciodata pana atunci, vesmantul Lui ma contraria in chip deosebit. Simteam ca e ceva acolo, nu intelegeam prea clar, ceva ce-mi scapa si mi se parea atipic. Oricum, multe lucruri sunt atipice in pictura parintelui Arsenie, dar acolo era ceva mai mult. Am plecat descumpanit. Voiam chiar sa abandonez, sa nu ma mai gandesc la pictura aceea, oricum, ma chinuiam destul de cateva luni sa-i dibui urmele parintelui Arsenie prin Bucuresti, devenise, pur si simplu, o obsesie pentru mine. Pe urma, intr-o noapte, s-a mai intamplat un miracol. Era foarte tarziu si eu eram intr-o stare de surescitare, dar nu ma gandeam nici la parintele Boca, nici la pictura din altar. Si atunci, brusc, am gasit intelesul: vesmantul Pruncului pictat de parintele Arsenie era o zeghe! O haina de puscarie!” Asta pictase parintele deasupra altarului. Un mesaj tulburator. Iisus era in zeghe si asteptase rabdator, sub ochii nostri orbiti ani de zile, sa il vedem. Sa ne cutremuram.
Reply With Quote
  #1084  
Vechi 13.08.2012, 22:43:24
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ovidiu, sa stii ca si catedrala Sf. Elefterie e relativ aproape de Unirii, la doua statii de metro :).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 13.08.2012 at 22:50:48.
Reply With Quote
  #1085  
Vechi 13.08.2012, 22:44:52
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Icoana Sf Cuvioase Parascheva de la biserica "Sf Antonie - Curtea Veche"


Dar parintele Arsenie a lasat mult mai mult la biserica Elefterie decat o marturisire de credinta si curaj. S-a petrecut acolo ceva care se intampla, de altfel, in aproape toata pictura lui. Explicatia – profunda si tulburatoare – a dat-o odata chiar parintele Arsenie, atunci cand a fost intrebat de mitropolitul actual al Ardealului, Laurentiu Streza, de ce picteaza astfel, surprinzator si depasind canoanele. “Mie asa mi s-a aratat Maica Domnului, asa l-am vazut pe Mantuitorul si eu ii pictez asa cum i-am vazut eu”, a raspuns parintele. La fel spunea parintele si despre sfinti: ca ii picteaza cum i-a vazut aievea.
Reply With Quote
  #1086  
Vechi 14.08.2012, 08:25:14
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ovidiu, sa stii ca si catedrala Sf. Elefterie e relativ aproape de Unirii, la doua statii de metro :).
Mulțumesc de informații. În data de 23.09 cu ajutorul lui Dumnezeu și a Maicii Domnului sperăm să ajungem în București. Sunt deja 3 puncte unde îmi doresc să ajung pe lângă Mănăstirea Mihai Vodă. Am rugămintea dacă poți să afli programul la aceste biserici plus la cele 2 pe care le-am discutat deja. Ar mai fi și biserica Sf Antonie, unde se află icoana Sf Parascheva pictată de părintele, dar nu cred că mai reușim să ajungem și aici. Sau cine știe?
Reply With Quote
  #1087  
Vechi 14.08.2012, 09:32:19
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Izvorul Tămăduirii în viziunea Părintelui Arsenie Boca


Icoana de la Biserica Sfânta Treime pare să transpună „povestea” într-un cadru autohton. Singurul motiv preluat ca atare din tradiție e profilul Maicii Domnului cu Pruncul, deasupra izvorului tămăduitor. În rest, personajele și decorul sunt mai degrabă atipice: fântâna devine un potir euharistic, iar slujba de sfințire a apei (element inedit) este oficiată de un ierarh, un preot și un diacon, toți având aureole de sfinți. Jur-împrejur, popor mult (preoți și credincioși), îmbrăcați după cuviință. În spate, se disting Munții Făgărașului („Fereastra Mare”), iar întreaga scenă e străjuită de o biserică maramureșeană (la stânga) și de o biserică de zid (la dreapta). Chipul Maicii Domnului cu Pruncul poate fi regăsit întocmai pe catapetesmele de la Prislop și Drăgănescu…
Reply With Quote
  #1088  
Vechi 14.08.2012, 12:11:45
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Smile o mica rupere de ritm

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
O icoana cu adevarat S U P E R B A !!

Unde le gasesti, Cristi ? :)
Reply With Quote
  #1089  
Vechi 14.08.2012, 12:30:38
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului de la manastirea Hadambu

Reply With Quote
  #1090  
Vechi 14.08.2012, 23:57:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Parang.....................
Attached Images
File Type: jpg 617005_292705534170414_1590661088_o.jpg (69,4 KB, 8 views)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
carti minunate pentru copii, cu reducere 20% briliant16 Stiri, actualitati, anunturi 3 25.08.2018 09:03:44
lucruri minunate in...videoclipuri maria-15 Generalitati 87 16.11.2015 11:47:16
Caut locuri minunate! Adriana-Simona Generalitati 22 14.03.2011 16:53:12
A venit gerul peste Romania.Lucruri bune sunt?dar lucruri rele? tigerAvalo9 Generalitati 15 06.01.2011 10:45:18
Predici minunate ... mihai anton Rugaciuni 0 17.04.2010 22:21:46