Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.01.2013, 23:30:02
Sergiu_B
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ca unul care, traind in tara lui Ludovic cel Sfant, urmaresc de aproape aceste stiri, pot spune ca adevarul este ca:
-fiscul francez ii fixase artistului un impozit de 75 % din castiguri. Asemenea nivel de impozitare, ne mai intalnit in istorie, are in el ceva, dupa parerea mea, nedrept. Este nedrept sa pedepsesti succesul, luand unor oameni care si-au dobandit averea prin munca, peste jumatate din venituri
-nu sunt in consonanta cu aceasta ura fata de cei bogati material. "Cara-te, bogatas imputit" nu ar fi fost cuvintele lui Cristos.
-motivul pentru care mujicii din Rusia o duc prost nu este acela ca exista rusi care o duc bine. Dar, ar putea avea legatura cu coruptia. Mai general spus, polarizarea aceasta in care o mana de oameni o duce mult peste medie, in vreme ce marea majoritate o duce la limita saraciei daca nu sub ea, poate fi constatata in multe tari, nu numai in Rusia. Poate fi constatata in SUA, in Romania, etc. Peste tot, exact segmentul "middle class" este cel mai lovit si se subtiaza de la un an la altul.
-Nu-i poti ajuta pe saraci luand averea bogatilor: comunismul a incercat sa faca asta, dar a dat gres.
-ne place sau nu, Rusia chiar este, in prezent, o democratie. Faptul ca democratiile duc la puterea unor oligarhi precum Putin, Sarkozy sau Berlusconi este o cu totul alta discutie: una care are legatura cu aceea ca sistemul democratic isi arata limitele de mult teoretizate de Filosof in "Politica".
de ce le iei bogatanilor partea? suferi cumva, si tu, de prea-bine si te mustra constiinta?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.01.2013, 23:37:38
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ignatiu Vezi mesajul
Gérard Depardieu a luat intr-o scrisoare de multumire cu mare entuziasm cetatenia rusa. El ne marturiseste:"Iubesc țara dumneavoastră dumnezeiasca Rusia, oamenii ei, istoria ei, scriitorii săi" de asemenea numeste Rusia" o mare democratie".
Mi se pare un bun motiv de a interactiona cu oamenii din "marea democratie" Rusia.
Este si putin amuzant. Daca este mai fericit acolo...
Si mie mi se pare 75% mult desi la ce venit au nu raman saraci (impozitul inteleg este peste venituri de 1 mil de euro)..dar se creaza discrepante intre banii carei ramn celui care are venit de sa zicem 900 mii euro si cel care are venit de 1 mil si ceva de euro...si alte exemple si esti motivat sa nu mai produci mult pt ca si asa cei mai multi bani iti sunt luati...
Decat sa muncesti si sa opreasca statul atat de mult mai bine ai venituri pana in 1 mil euro sau emigrezi...sa platesti o multime de bani cu efort pt o cetatenie nu mai este convenabil..mi se pare ca 13% in Franta sunt straini (poate gresesc)...si globalizarea este in plina ascensiune.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.01.2013, 23:46:51
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si in Scandinavia pot ajunge taxele la 75% din venit, sau chiar de 100%. Dar cum? Progresiv.
Deci respectivul domn castiga atat de mult, incat ultima parte a sumei poate fi impozitata cu 75%, ramanandu-i si lui suficient...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.01.2013, 23:50:05
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ca si cum asta ar schimba modul de raportare al nostru, al telespectatorilor, fata de acest mare actor. Sper doar ca schimbarea asta sa nu ii afecteze prea tare cariera. Eu chiar m-as bucura daca o sa ii mearga mai bine in Rusia, il simpatizez tare pentru talentul lui cu care i-a bucurat pe atatia.
Altfel, e usor sa te dai patriot, moralist, onest si generos pe barba si pe banii altuia.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.01.2013, 23:53:46
Sergiu_B
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ca si cum asta ar schimba modul de raportare al nostru, al telespectatorilor, fata de acest mare actor. Sper doar ca schimbarea asta sa nu ii afecteze prea tare cariera. Eu chiar m-as bucura daca o sa ii mearga mai bine in Rusia, il simpatizez tare pentru talentul lui cu care i-a bucurat pe atatia.
Altfel, e usor sa te dai patriot, moralist, onest si generos pe barba si pe banii altuia.
tu n-ai pe ce sa iti consumi sperantele? ai suficiente motive in Romanica in care sa iti pui sperantele, sincer...

cariera = duhul lumii, separarii, individualizarii .. in opozitie cu duhul lui dumnezeu, adica unire
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.01.2013, 00:00:49
RalucaG RalucaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 82
Implicit

Deci nu va mai fi niciun Obélix??? Nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.01.2013, 00:11:48
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dragi doamne si domnisoare,stimati domni,nu va certati si de data asta,marele actor va ramine un mare actor,la fel de bogat pe banii lui si in sistemu de impozitare cel mai favorabil,va face filme la fel de bune desi nu mi-l pot imagina momentan in rolu lu Raskolnikov sa mai asteptam putin :) In rest sa stiti ca pt noi restu functioneaza o veche regula din dresaj: pt a dresa un caine trebuie sa-i arati ceea ce vrea sa vada si intrucat ne tragem,teoretic,din daci si din romani ar trebui sa stim care este regula painii si a circului.Nu va faceti griji nu va saraci cine nu trebuie :) si prin urmare putem dormi linistiti noaptea cu gandul la jerpelitii pensionari romani,multi dintre ei intelectuali,care,neputand fugi la Budapesta,Tirana sau Sofia,se inghesuie din primele zile ale anului pt a-si plati taxele fara majorari :) Neavand prea mult de numarat paradoxal sunt saraci si corecti,saracia neavand luxul de a jongla prin paradisuri fiscale cu sume consistente desi multi dintre ei au muncit din greu si onorabil toata viata.Doar ca,vorba unui cinic,nu au fost la momentul potrivit in locul potrivit.Pt aceasta mica victorie morala ,, a la Pirus "strig
,,Cinste lor,cinste pensionarilor!" :)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.01.2013, 00:13:48
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sergiu_B Vezi mesajul
tu n-ai pe ce sa iti consumi sperantele? ai suficiente motive in Romanica in care sa iti pui sperantele, sincer...

cariera = duhul lumii, separarii, individualizarii .. in opozitie cu duhul lui dumnezeu, adica unire
Eu nu primesc niciun cent daca Depardieu plateste fiscul sau daca isi schimba cetatenia, nici saracii din Franta sau din Romania. Nu cred ca o sa fiu intrebata la judecata de felul in care si-a dus Depardieu sau altii viata, ci de pacatele mele (printre care intra si bucuria de raul altuia). In general, imi pun sperante in toti oamenii si ma intristez daca un semen de-al meu, mai ales unul care mi-a adus mie bucurie, lucrand talantul primit de la Dumnezeu, sufera si ma bucur cand unuia ii merge bine. Altfel, nu stiu ce fel de om e Depardieu in afara scenei si nici nu ma intereseaza, nu l-am ajutat cu nimic sa progreseze spiritual, ca sa am cine stie ce sperante duhovnicesti de la el, dar toti oamenii, romani sau francezi, au sansa lor la mantuire.
Arata-mi in Romanica unul ca G. Depardieu!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.01.2013, 00:16:30
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
desi nu mi-l pot imagina momentan in rolu lu Raskolnikov
Nu, Raskolnikov nu. La varsta lui, prea ar fi rol de compozitie. Dar ce calugar Rasputin ar face ! Sau ce Piotr cel Mare intr-o superproductie sustinuta cu firimiturile de la masa pravoslavnicului Kremlin !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.01.2013, 00:34:12
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu, Raskolnikov nu. La varsta lui, prea ar fi rol de compozitie. Dar ce calugar Rasputin ar face ! Sau ce Piotr cel Mare intr-o superproductie sustinuta cu firimiturile de la masa pravoslavnicului Kremlin !
Cu un machiaj corespunzator ar putea incerca sa-l joace pe Tolstoi la finalul vietii dar nu cred ca se risca :) Numai bine,bon chance :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tanar, supliciat pentru ca a renuntat la religia musulmana , si a devenit crestin nothing1000 Stiri, actualitati, anunturi 164 26.06.2012 07:51:02
cum si de ce au devenit... victortiti89 Calugarul 5 31.05.2011 23:02:32
Parintele Themi, ateul devenit preot misionar in Africa dianagroza Preotia (Hirotonia) 12 11.03.2011 19:17:41
Cum a devenit Iisus un Hristos ionela7 Vrajitoria 19 21.09.2010 14:08:18