Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.09.2009, 01:31:33
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne ajuta!

Ma iertati, am aranjat strofele pe pagina, dar nu stiu ce am facut ca nu mi s-au salvat. E putin greu de urmarit strofele, dar sper ca cei carora le place melodia, si le vor transcrie in ordinea fireasca. Nu pot dormi, pe la 6 dimineata plec cu corul nostru de la biserica in pelerianj de o zi pe la cinci manastiri din judetul Timis si Arad. La manastirea GAI, probabil vom da raspunsurile la Sfanta Liturghie. Am sa pomenesc tot Forumul nostru crestinortodox si am s-o rog pe Maica Sfanta sa ne pazeasca de rele si sa ne acopere cu Sfantul Ei Acoperamant. LA MULTI ANI dragi prieteni!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.09.2009, 03:08:03
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb La multi ani de onomastica!

Pe langa frumoasa urare facuta de doamna Ica nu se mai poate adauga nimic!

La multi ani cu bucurii, sanatate si har de la Domnul celor ce poarta frumosul nume al Cinstitei Sfinte Fecioare!

Maica Domnului sa va ocroteasca Marii, Marine, Marini, Mariane !!!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.09.2009, 07:02:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Să fi binecuvântată ! +

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Ma iertati, am aranjat strofele pe pagina, dar nu stiu ce am facut ca nu mi s-au salvat. E putin greu de urmarit strofele, dar sper ca cei carora le place melodia, si le vor transcrie in ordinea fireasca. Nu pot dormi, pe la 6 dimineata plec cu corul nostru de la biserica in pelerianj de o zi pe la cinci manastiri din judetul Timis si Arad. La manastirea GAI, probabil vom da raspunsurile la Sfanta Liturghie. Am sa pomenesc tot Forumul nostru crestinortodox si am s-o rog pe Maica Sfanta sa ne pazeasca de rele si sa ne acopere cu Sfantul Ei Acoperamant. LA MULTI ANI dragi prieteni!
Dragă Ica ești ca un titirez, neobosită , plină de energie , plină de credință și ești un adevărat exemplu de urmat. Ți-am văzut minunatul tău albvm din pelerinaje și am rămas profund impresionat . Sunt sigur că vei adăuga ceva și din acest pelerinaj . Dumnezeu să te binecuvânteze și Prea Sfânta Fecioară Maria , să te apere de tot răul !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.09.2009, 07:12:11
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Ma alatur si eu mesajului frumos, deosebit de frumos, care spune tot ce se poate spune, pentru urarea de bine tuturor celor care poarta numele Maria!
Multumesc Ica draga, efortul tau e ca intotdeauna, foarte folositor!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.09.2009, 10:51:37
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Multe impliniri si bucurii Mariilor si Marianelor si Marinei !
La multi ani !
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.09.2009, 12:28:21
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nasterea Maicii Domnului, dar mai ales Parintii Ioachim si Ana, nu trebuie trecuti cu vederea, mai ales de catre cei ce isi doresc prunci, aproape cu orice pret. Oare au disperat aceia, oare ar fi apelat la toate nenorocirile genetice existente astazi, oare ar fi distrus taina intimitatii lor, cu zeci de medici? Nu, nu ar fi facut aceasta, asa cum nici astazi nu toti fac aceasta.

Cunosc un parinte a carui sotie a nascut abia pe la 42 de ani. Un copilas sanatos si istet, bucuros si plin de viata.
Mangaierea si darul lui Dumnezeu, care este copilasul, vine daca si atunci cand trebuie.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.09.2009, 13:41:50
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
"INSA NASTEREA MARIEI / CU INTREGUL EI MISTER / N-AU VAZUT-O-N TOATA SLAVA / DECAT INGERII DIN CER; / PENTRU LUMEA TRECATOARE / A RAMAS UN FAPT DIVERS / FARA NOIMA SI CULOARE PE PAMANT SI-N UNIVERS / DOAR FEMEI DIN NAZARETUL GALILEII SI DIN CANA / PE LA PORTI SPUNEAU MIRATE: A NASCUT SI STEARPA ANA! / SI DEPARTE STAND DE VEGHE NISTE MAGI, PRIN CEATA DEASA / VAD LUCIND PE CER O RAZA, CE RAMANE NE-NTELEASA. / POATE NICI BATRANUL TATA IOACHIM SI NICI FEMEIA / NU SI-AU DAT SEAMA DE TAINA PETRECUTA-N VREMEA-ACEEA, / DOAR SMERITELE LOR INIMI AU SIMTIT CA BUCURIA / A INTRAT LA EI IN CASA SI I-AU ZIS DE-ATUNCI M A R I A ! " +
FOARTE frumos! Dumnezeu si Maica Domnului sa ne binecuvanteze pe toti si mai ales pe tine cristi ca ai postat aceasta atat de frumoasa poezie pe care n-am mai auzit-o!
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.09.2009, 14:02:47
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Multe impliniri si bucurii Mariilor si Marianelor si Marinei !
La multi ani !
Asemenea si voua, tuturor
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.09.2009, 14:53:46
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Troparul Nașterii Maici Domnului

"Nașterea ta de Dumnezeu Născătoare Fecioară,bucurie a vestit la toată lumea că din tine a răsărit soarele dreptății,Hristos Dumnezeul nostru și dezlegând blestemul a dat binecuvântare și stricând moartea ne-a dăruit nouă viață veșnică"

"Nașterea ta preacurată,Maica Soarelui
Veselește lumea toată,Maica Soarelui.
Soarele Iisus Hristos,
Fiul tău cel preafrumos
Coborât să dea viață
Pentru păcătoși.
Tu ești raza dimineții,Maica Soarelui
Și nădejdea vieții,Maica Soarelui.
Tu luceafărul din zori
Cel de-a pururi fără nori
Scara toată-i așternută
Cu frumoase flori.
Tu ești scara cea de flori,Maica Soarelui
Cu un capăt peste nori,Maica Soarelui."
.................................................. .....
( fragment din cântec popular închinat Maicii Domnului)

Flori din grădina mea pentru Marii și Mărioare...
Attached Images
File Type: jpg DSCF2654.jpg (95,6 KB, 12 views)
File Type: jpg DSCF2655.jpg (98,7 KB, 13 views)
File Type: jpg DSCF2656.jpg (94,6 KB, 15 views)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.09.2009, 15:25:23
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Cu adevarat ca acolo unde voieste Dumnezeu se biruieste randuiala firii. Ce frumos se spune in Condacul sarbatorii de astazi :"Ioachim si Ana din defaimarea nenasterii de fii, si Adam si Eva din stricaciunea mosrtii s-au izbavit, Preacurata, prin sfanta nasterea ta...."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum sarbatorim Nasterea Domnului? N.Priceputu Craciunul - Nasterea Domnului 98 14.12.2016 16:28:51
Nasterea Maicii Domnului in iconografie glykys Pictura si Sculptura Bisericeasca 12 26.12.2013 00:11:35
Nasterea Domnului elenavioletacocos Secte si culte 17 14.12.2009 18:45:51
Pastorala de Nasterea Domnului a IPS Irineu mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 3 29.12.2008 04:25:29
Nasterea Domnului georgeval Generalitati 1 23.12.2007 23:57:41