Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.03.2009, 00:07:52
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit Părintele Justin Pârvu se adresează senatorilor!


[color=navy]
Domnilor Senatori,


Cu multă părere de rău pentru că din pricina neputințelor trupești nu mă găsesc în mijlocul onoratului Senat al României, îmi exprim de aici, din chilia mea din Mănăstirea Petru Vodă, către domniile voastre frământările și controversele care preocupă societatea noastră creștin-ortodoxă și la care am contribuit în mare parte.


Domnilor senatori,

Rugându-vă să mă iertați, găsesc de cuviință să vă adresez sentimentele mele de ortodox român și mărturisitor: ne găsim în fața unor stări de lucruri cu totul neobișnuite. Nu e vorba de o problemă financiară, economică sau teritorială, ci este vorba despre ducerea unei națiuni spre pierzanie, este vorba despre un act care are urmări asupra copiilor și nepoților noștri. Poporul nostru a fost un popor cinstit, care nu a vătămat și nici nu a atacat alt popor în istorie. Noi, și eu personal, nu suntem împotriva cipurilor și a sistemelor biometrice - să facă cine ce crede în țara lui. Însă pentru noi, pe lîngă Constituția oficială, avem o Constituție care se bazează pe conștiința Ortodoxiei, o Constituție mai presus de om.

Noi nu avem nevoie de sisteme de control - de acte de identitate electronice, de cărți de identitate, de carnete de conducere electronice, ș.a.m.d. Controlul nostru este Adevărul și Dreptatea cu care ne-am născut din liberul arbitru cu care ne-a creat bunul Dumnezeu. Cine vrea poate să-și construiască viața cum dorește: să-și pună fluturi în vârful nasului, bicicletă la ureche sau să strige pe străzile Bucureștiului: “Vrem incest! Vrem uciderea pruncilor! Vrem homosexualitate! Vrem să avem cipuri!”. Noi credem că fiecare poate să-și păstreze conștiința fără să atace caracterul neamului românesc.

Domnilor senatori,

Dumneavostră reprezentați țara și neamul - trecutul, prezentul și viitorul. Domniile voastre trebuie să vă orientați spre cei care au stat înainte pe locurile pe care stați acum: spre Ștefan cel Mare și Sfânt, spre Matei Basarab, spre Vasile Lupu, spre Mihai Viteazul, spre Vlad Țepeș.

Domnilor senatori,

Dacă nu se ia o hotărâre conform vederilor și aspirațiilor noastre românești și ortodoxe, vom avea de suferit nu numai aici și acum, ci și dincolo în veșnicie. Domniile voastre reprezentați Ortodoxia și neamul nostru; ca urmare, știm că nu vă este ușor a delibera propuneri și decizii care să vatăme viitorul copiilor noștri.

Noi ne rugăm cu toții în mănăstiri pentru sănătatea, liniștea și bunăstarea familiilor dumneavoastră. Ne rugăm ca Dumnezeu să vă lumineze inimile și mințile în acest moment crucial. Ne rugăm ca tot darul desăvîrșit, de Sus, să fie de le Părintele Luminii.

Dumnezeu să vă binecuvânteze și să vă lumineze în Hristos Domnul nostru.

Amin!Arhimandrit Iustin Pârvu,

starețul Mănăstirii Petru Vodă

15 martie 2009
[/color]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.03.2009, 21:32:50
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am primit un mesaj de la un grup de creștini care fac apel la credincioșii care îl cunosc și care i-au călcat pragul chiliei părintelui Iustin Pârvu să se roage pentru dânsul deoarece începând de ieri starea sănătății sale lasă mult de dorit.Mesajul poartă semnătura lui Danion.
Nu am redat întocmai conținutul mesajului am scris doar un rezumat al acestuia.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.03.2009, 22:01:35
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, sa ne rugam pentru Pr. Iustin Parvu.

O, prealuminate nor, Maica lui Dumnezeu, pe cel ce se lupta cu noi, surpa-l, cu dreapta ta cea stapanitoare si atotputernica, si celor ce sunt in scarbe le ajuta, pe cei asupriti ii mantuieste si dezleaga de pacate pe cei ce se roaga tie, ca toate le poti cate le voiesti.

Da, Doamne sanatate, Parintelui nostru Iustin Parvu!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.03.2009, 22:47:37
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Multa sanatate!

Am primit si eu un mesaj prin care am aflat ca parintele Iustin Parvu se simte rau. Ma rog bunului Dumnezeu sa-l aiba in paza Sa, sa-l ocroteasca si sa-l apere de tot ce-i rau pe lumea asta. Sa-l mai tina printre noi, ca mult bine ne-au adus rugaciunile Sfintiei Sale!

" Adevarat Preabunule Iisuse, ne rugam Tie, daruieste iertare pacatelor noastre, buna asezare mintii, sanatate trupului, pace in zilele noastre, aerului buna liniste, pamantului buna rodire, credinta celei dreptmaritoare crestere, unire si pace Sfintelor Tale Biserici, surpare eresurilor, stricare sfaturilor celor necurate si toate lucrurile cele de folos ni le daruieste dupa neschimbatele Tale indurari. ! "
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.04.2009, 17:06:48
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

un ultim apel din partea parintelui Iustin Parvu, pentru organizarea unui referendum

http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...a-lui-hristos/

poate din graba am citit prea repede si n-am inteles : s-au votat si buletinele cu cip?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.04.2009, 19:38:54
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
un ultim apel din partea parintelui Iustin Parvu, pentru organizarea unui referendum

http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...a-lui-hristos/

poate din graba am citit prea repede si n-am inteles : s-au votat si buletinele cu cip?
Pai eu din cate stiu sunt programate sa intre in productie de la 1 ianuarie 2011
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.04.2009, 00:53:56
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pr. Arsenie Papacioc

“Am spus Părintelui Justin că a dat bătălia prea devreme, dar eu nu am fost împotriva lui. Părintele Justin a tras un clopot și s-au trezit toți adormiții neamului. Bine a făcut! Dar cei de aici m-au dat la radio de la Dobrogea în tot felul cum le-a convenit lor, așa încât eu să par că aș fi împotriva Părintelui Justin. Dar i-am amenințat și eu și le-am zis că eu nu țin de Constanța, țin de București…” “Încă nu e lepădarea cea desăvârșită. Dar este începutul primejdios al acelei lepădări, din care nu vei mai putea ieși mai târziu. Deocamdată s-a arătat numai un 6, dacă înțelegeți, și mai urmează încă doi“.
http://www.razbointrucuvant.ro/

Deci, poate fi si mai rau...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.04.2009, 01:46:34
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le mai lasati-ne cu aiurelile.
Parintele Arsenie Papacioc si parintele Adrian Fageteanu au zis sa nu le luam nu au zis sa facem mitinguri.

Eu sunt foarte multumit ca s-a intamplat asa ca nici nu vroiam sa imi iau permis de conducere acum am si un motiv foarte intemeiat.
Masina oricum nu se mai foloseste mult ca acusi - Doamne ajuta sa fie asta mai repede - se termina petrolul.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.04.2009, 09:00:47
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ca sa fie eficienta, batalia trebuia inceputa mai devreme. Nu este nicidecum prea devreme. E chiar foarte tarziu. Planul masonic se pune in aplicare, iar crestinilor nu le ramane decat sa cada in ghearele lui antihrist ori sa marturiseasca particular si izolat pe Hristos, alegand calea muceniciei. Asa cum spunea un marturisitor contemporan tacerea preotilor si a crestinilor in vreme de prigoana a Bisericii tot ateism se cheama.

Iertare, parinte Arsenie Papacioc! Daca populatia ar fi fost informata, nu cred ca se ajungea la legiferarea unor aberatii ca acestea.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.04.2009, 09:30:39
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

par filoteu , a zis ca mitingurile sunt o solutie pentru mireni , nu pentru calugari ... deci se pot face mitinguri , no problem ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Justin Parvu ne indeamna sa nu iesim in strada !!! tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 01.02.2012 21:33:30
Comunicat al Parintelui Justin Parvu cu privire la discutiile despre cip colaps Generalitati 46 14.07.2010 16:53:28
Puratatorul de cuvant al Patriarhiei il acuza pe Parintele Justin de habotnicie! tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 131 26.01.2009 10:37:47
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 04:57:26
Porunca testamentara a parintelui Justin Parvu razvan_m Biserica Ortodoxa Romana 1 16.11.2008 21:30:35