Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.07.2009, 00:28:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Pai da, dar problema se pare ca este in traditii prost intelese -- ei cred ca asa este din batrani ca daca faci dragoste nu mai ai voie sa aprinzi candela, etc.
Extremele si rigiditatea asta dusa spre ridicol , mai mult rau face decat bine. Ne mai miram de ce indeprtam pe multi tineri dec biserica , in loc sa ne facem intelesi si sa-i aducem langa noi.Suntem stupizi in multe privinte > . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.07.2009, 00:50:39
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Pai da, dar problema se pare ca este in traditii prost intelese -- ei cred ca asa este din batrani ca daca faci dragoste nu mai ai voie sa aprinzi candela, etc.
Da, asa ma gandeam si eu.

Inca ceva: si atunci cand facem un pacat putem si trebuie sa aprindem candela si sa ne rugam. Atunci chiar mai degraba decat cand nu pacatuim.
Regulile astea mi se par cam paganesti, sa fii 'curat' la rugaciune. Daca am astepta pana am fi curati, nu ne-am mai ruga niciodata.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce trebuie sa iertam Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 63 23.07.2012 19:09:06
Cum procedam in caz in care clericii cad in erezie? Lucian008 Despre Biserica Ortodoxa in general 44 29.03.2012 00:43:49
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Imi trebuie o lamurire luminitam Generalitati 10 14.07.2009 21:42:06