Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.04.2010, 20:46:16
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Copilul mic ce zice? El cum vrea? Oare nu trebuie sa avem acordul lui?..si de ce ar avea nevoie daca el este curat ca lacrima si pastrat asa de Botez pina la constienta cind incepe sa-l "i-a apa".

Subiect cit se poate de serios care trebuie adresat la urmatorul sinod ecumenic.

Eu sunt ortodox insa canoanele trebuiesc gindite si cu mintea si ratiunea nu numai cu inspiratia, intuitia, ...ce simt in stomac, pe moment...asa cum o facem noi in Est.
Nu zic ca este rau sa mergi dupa intuitie, si asa este bine, insa nu in EXCLUSIVITATE.
La capitolul asta catolicii au dreptate.
TREBUIE ASTEPTAT PINA COPILUL DEVINE CONSTIENT.

La fel si cu Botezul care TREBUIE CONFIRMAT la virsta responsabilitatii( tot asemenea catolicilor), nu fortat pe git. Priviti citi ortodocsi vedem in jurul nostru care rid de faptul ca cineva i-a botezat...ODATA!..dar pe ei nu i-a intrebat nimeni...si recunosc ca sunt ortodocsi doar cu numele. Aceste marturisiri si stari ale oamenilor nu sunt tocmai in regula si trebuiesc revizuite

Nu diferentele dogmatice sunt constituie problema noastra cu catolicii...ci cele de ordin strict cultural...acelea sunt intradevar serioase
Un ortodox cu conceptii protestante? Ce-i asta, Andrei?

Multa lume de pe forumul acesta are admiratie si simte atractie pentru BC sau BP. Dar de ce nu se duc acolo, daca le place mai mult?

Off-topic:
Mai nou s-a inventat in locul Confirmarii, "Nonfirmarea". Aceasta consta dintr-o festivitate la Primarie, cu muzica, bautura, toasturi si o cuvantare din partea primarului. Apoi urmeaza pentru fiecare nonfirmant masa cu dar, caci practic la dar s-a redus totul. Iisus este scos total din jocul lor mercantil.

De aceea zic, imi dau si eu cu parerea, cu gandul la Sfanta Traditie: un ortodox adevarat face botezul curand dupa nasterea copilului, caci cu curentele tot mai cíudate, care apar, risca "copilul" sa moara si la 100 ani nebotezat, tot asteptand sa devina constient. Fara harul primit la botez, omul se pierde in multimea pacatelor.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.04.2010, 20:56:54
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu este adevarat, aici este vorba de cu totul altceva( tu ai scos-o din context), pentru ca Hristos a chemat la el pe copilasii chiar NEbotezati ! ! !..si ne-a spus sa fim ca ei pentru a dobindi Imparatia cerurilor...asa ca nelinistea ta este nelinistea ta, nu ne-o baga noua pe git, le avem noi pe ale noastre.
scuze Andrei, nu am avut intentia sa te tulbur cu nelinistea mea. Vad ca ai multe pe cap.
(nelinistile tale = buricele lui Adam si Eva?)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.04.2010, 21:16:42
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cum se impartaseste un copil mic?

Ma refer la unul de cateva luni.
Am vazut un preot ca practic doar i-a atins buzele (limba?) cu lingurita.

Asa ar trebui?

poate ca doar i-a atins buzele cu lingurita pt ca era prea mic copilul si nu deschidea gura complet

nu inteleg de ce sunt atatea pareri ca trebuie asteptat pana ce copilul mai creste,pana la urma nici cand a fost botezat nu a fost intrebat copilul, iar chiar Iisus a zis sa se duca copii la El,El nu le-a impus nicio limita de varsta....eu una cred ca este foarte bine sa se impartaseasca un copil inca de la o varsta cat mai mica pt ca el este curat sufleteste si este bine sa fie invatat lucrurile crestinesti,el nu are cum sa ia o decizie in viitor daca nu este invatat ce este bine sa decida
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.04.2010, 22:10:25
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
... caci cu curentele care apar, risca "copilul" sa moara si la 100 ani nebotezat, tot asteptand sa devina constient. .
Anca, , o foarte inteleapta parte din raspuns care cuprinde esenta psihologiei!. WOW, Efectiv m-ai lasat masca de cit de bine ai nimerit-o in privinta constientei.
Ti-au revenit creditele in ochii mei!..ca in jocurile video :))
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.04.2010, 22:23:51
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
scuze Andrei, nu am avut intentia sa te tulbur cu nelinistea mea. Vad ca ai multe pe cap.
(nelinistile tale = buricele lui Adam si Eva?)
Poate ca am multe, insa ceva imi spune ca tu ai mai multe ca mine, si crede-ma ca intuitia profesionala acumulata de foarte multi ani RAR ma inseala!
Se poate vedea dupa repeziciunea cu care alergi la psalmii care-ti stirnesc( eronat) agresivitatea si violenta din tine alunecind pe panta incercarii de a-ti "rezolva" problemele cu care te confrunti in casa

"6. Dumnezeu va zdrobi dinții lor în gura lor; măselele leilor le-a sfărâmat Domnul.
7. De nimic se vor face, ca apa care trece; întinde-va arcul Său până ce vor slăbi.
8. Ca ceara ce se topește vor fi nimiciți; a căzut foc peste ei și n-au văzut soarele.
9. Înainte ca spinii voștri să se aprindă, ca pe niște vii întru mânie îi va înghiți pe ei."

Draga Irina, in cel mai rau caz "zdrobitul dintilor" trebuie sa-l faci acasa nu in vecini, intelegi? faptul ca tabari pe altii cu o virulenta iesita din comun nu iti va aduce pacea in casa, sa stii! Neputinta de a te razbuna si atacind incontinuu pe altii si dind mai tot timpul cu bita-n balta in timp ce in casa esti o "gospodina" care pozeaza in mironosita, crede-ma ca nu-ti va alunga tristetea si singuratatea.

Uite-te doar un pic sa vezi ce psalmi te atrag si incearca sa tragi o concluzie!

..si BTW, ..acesti psalmi nu au absolut deloc un mesaj de razbunare si incurajare la comiterea de acte violente ci la pace si blindete...insa trebuie sa mai CRESTEM ca sa le putem intelege astfel.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.04.2010, 22:29:41
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
1 Un ortodox cu conceptii protestante? Ce-i asta, Andrei?


2. Mai nou s-a inventat in locul Confirmarii, "Nonfirmarea".
.
1. Nu ma dezamagi Anca, acum orice crestin ortodox care incearca sa gindeasca este imediat "arestat" si catalogat. Ce-i cu tine, ca doar esti o femeie educata!

Biblia, Psalmii sunt rezultatul unor procese de gindire supreme ale umanitatii. Multe au fost omise sau lasate aparent in coada de peste deoarece acei oameni duhovniceste evoluati stiau ca urmasii lor vor avansa in gindire se vor TREZI si vor completa ei cele nespuse.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.04.2010, 22:31:10
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Cred ca am mai scris undeva, dar eu personal si sincer nu imi amintesc sa ma fi impartasit vreodata inainte de cand m-am impartasit la 7 ani, cand a avut loc si o mica spovedanie. De atunci de abia am devenit cat de cat constienta de ceea ce se intampla, sau ca oricum se intampla ceva foarte important de vreme ce preotul de ia la intrebari inainte (si atat de important ca nu ai voie sa scuipi o zi si nici sa-i dai pup lui mami , ceea ce noi, si eu si mama, uitam mai tot timpul). Desi mama spune ca da, m-a dus la impartasit, nu in fiecare saptamana sigur, biserica era departe, doi copii mici...Si mai spune ca nu eram atat de fericita precum copilasul Annei, eu ii cam enervam cu tipatul pe calugarii de la manastirea unde mergea mama. :D

In concluzie, nu cred ca nu este benefica impartasania copilului mic, dar nici cat de benefica nu imi pot da seama cat este. Spune undeva Sf Ap Pavel ca inainte de a manca din Paine si a bea din Pahar, cel care se impartaseste trebuie sa discearna si sa se socoteasca pe sine insusi, si numai apoi, daca se considera vrednic, sa ia. Copilasul, nu e vorba ca nu e vrdernic, dar de discernut nu poate sa discearna mult. In fine cred ca sunt avantaje si dezavataje in ambele teorii. Pe de o parte prima sfanta impartasanie la catolici este o ocazie foarte buna de catehizare si initiere, vad aici ca ei chiar fac ore suplimentare pentru prima impartasanie si spovedanie, ceea ce nu e rau deloc, pot sa spun. Nu ca orele astea ar fi neaparat foarte eficiente daca in familie acasa credinta nu se practica, dar tot e bine decat deloc ca la noi.

Apoi mai este un lucru care ma deranjeaza la noi la ortodocsi. S-a impamantenit obiceiul de a impartasi copiii in fiecare duminica (imi spune mama ca acum 20 de ani nu se intampla asa ceva). Ceea ce inseamna ca pe la 11:30 pe la sfarsitul Sf Liturghii incep sa apara parinti cu copii in brate, care mai degraba par ca au iesit un pic la plimbare, si daca biserica tot era in drum, ce ar fi sa se opreasca si pe acolo. Ceea ce inseamna foiala, galagie, si oricum se creeaza impresia ca e bine, si nu numai ca e bine, dar e obligatoriu, sa vii "la impartasit", si nu la Sf Liturghie. Si de aici tipete, galagie, tot felul de scene, tot felul de bunici, tatici, mamici, doamne binevoitoare incercand sa faca pe copilasul de 4-5 anisori sa faca "gurita mare" si sa spuna aaa (de parca asta e ideea!, te impartasesti ca aaa) si toata treaba poate dura si 20 de minute si mai mult. Parintele de la biserica la care merg eu in RO a luat hotararea, fiindca sunt atat de multi copii, fiindca parintii vin tarziu oricum si oricum is tineri, fiindca sunt in biserica oameni bolnavi, batrani, care au diabet si trebuie sa ajunga acasa in timp util sa manance, si ei si vin de multe ori de la 8 dimineata, fiindca e cald in biserica, sa impartaseasca, in afara posturilor cand se impartasesc cu toata lumea, copiii dupa ce miruieste pe toata lumea.

Foarte des auzi ceva de genul:"Cum, nu duci copilul la impartasit, ce ti-e in cap, e tare bine", dar niciodata nu auzi "Cum, nu mergi duminica la Sf Liturghie, ce ti-e in cap?" Parerea mea este ca mai curand are datoria, chiar obligatia, parintele adult sa fie in biserica la Sf Liturghie de la inceput pana la sfarist in fiecare duminica, pe cat posibil, decat sa se impartaseasca odrasla in fiecare duminica, care de fapt nu e nici un fel de obligatie, ci un lucru bun si pios pe care un parinte poate sa il faca pentru copil.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).

Last edited by Noesisaa; 14.04.2010 at 22:41:35.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.04.2010, 22:52:24
eudany01's Avatar
eudany01 eudany01 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.04.2007
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 41
Implicit

Hristos a Inviat. imi dau si eu cu parerea. la topicul asta cred ca cel mai bine ar fi sa raspunda parintii care au copilasi. eu una am 2 copilasi de 2,9 ani respectiv 9 luni si eu merg cu ei sa ii impartasesc mereu. s-au obisnuit sa stea la slujba si nu fac galagie. la Biserica nu mergem numai duminica ci si in alte zile cand se fac acatiste, sfinte masluri etc. am auzit multi preoti care spuneau ca e foarte bine ca un parinte sa isi duca de mic copilul la Biserica, sa nu il lipseasca de ea. la fel cum ii hranim trupul cu mancare si il imbracam cu haine, asa trebuie sa ii hranim si sufletul. am vazut diferenta intre copiii care sunt dusi la Biserica si impartasiti si cei care nu. Nu numai trupul e important dar si sufletul. un parinte zicea ca viata duhovniceasca a unui copil incepe din pantecele mamei. mama sa mearga la Biserica cand e insarcinata,sa se spovedeasca si sa se impartaseasca, iar copilul primeste prima lui impartasanie in burtica mammei lui. datoria unui parinte e sa isi creasca crestineste copilul. cum spune Sf. Ioan Gura de Aur sa crestem atleti pentru Dumnezeu. sincer in ziua de azi copiii nu prea mai au rusine si respect fata de cei din jur. educatia ar trebui inceputa cu viitorii parinti ca ei sa isi educe crestineste copii. in concluzie impartasirea copiilor duminica si la alte sarbatori e benefica copilului. daca nu se impartaseste nimeni la Sfanta Liturghie atunci ce rost mai are slujba?
__________________
Doamne Ajuta!

Last edited by eudany01; 14.04.2010 at 22:55:11.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.04.2010, 23:02:11
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Am un baietel de aproape 3 anisori si ptr ca e un pic mai nazdravan parintele mi-a dat voie sa-l impartasesc dimineata inainte de Sf Liturghie si nu mai devreme de 40 de zile ....
cel mai bine cred ca trebuie intrebat preotul, totul trebuie facut cu binecuvantarea dumnealui......

Last edited by Samy02; 14.04.2010 at 23:07:19.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.04.2010, 23:08:27
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Poate ca am multe, insa ceva imi spune ca tu ai mai multe ca mine, si crede-ma ca intuitia profesionala acumulata de foarte multi ani RAR ma inseala!
Se poate vedea dupa repeziciunea cu care alergi la psalmii care-ti stirnesc( eronat) agresivitatea si violenta din tine alunecind pe panta incercarii de a-ti "rezolva" problemele cu care te confrunti in casa

Draga Irina, in cel mai rau caz "zdrobitul dintilor" trebuie sa-l faci acasa nu in vecini, intelegi? faptul ca tabari pe altii cu o virulenta iesita din comun nu iti va aduce pacea in casa, sa stii! Neputinta de a te razbuna si atacind incontinuu pe altii si dind mai tot timpul cu bita-n balta in timp ce in casa esti o "gospodina" care pozeaza in mironosita, crede-ma ca nu-ti va alunga tristetea si singuratatea.

.
Nu ai obosit cu atacul la persoana?
Sincer, nu te-ai plictisit sa tot afirmi despre mine: ca sunt singura si trista, ca ma uit pe geamul bucatariei (bucataria mea e "americana"= parte din dining room, nu are geam propriu pe care sa ma uit.. nici macar asta nu ai numerit-o), ca am viata trista si plina de frustrari, ca sotul meu nu are acea profesie, ca suntem imigranti ilegali, ca stam sub pod, ca traiesc in NY (?!), ca sunt patroana de butic.. etc. etc. etc....
poate-ti fac maine o surpriza pe profilul meu ca sa vezi ca nu traiesc sub pod (ca aici de "grija" altuia se moare).. dar mi-e ca faci atac de cord de ciuda.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor liclic27 Preotul 94 26.12.2017 21:05:13
Numele copilului casiana Botezul 184 23.11.2013 02:04:06
Impartasirea sugarilor nadina Intrebari utilizatori 23 06.12.2012 21:38:36
Impartasirea Preotului un.simplu.gand Preotul 3 06.09.2010 19:06:57
1 Iunie - Ziua copilului costel Generalitati 10 03.06.2008 23:04:02