Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.12.2009, 00:02:39
luceafaruldincer
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Unde a stat Maica Domnului?

Cat timp Iisus a propavaduit, si a mers si locuit prin alte parti. Din ce a trait? Sau cumva a locuit tot in templu, ca si la inceput.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.04.2010, 06:55:36
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Maica Domnului a locuit in casa lui Iosif, apoi lui Ioan si a trait din lucrat camasi

Citat:
În prealabil postat de luceafaruldincer Vezi mesajul
Cat timp Iisus a propavaduit, si a mers si locuit prin alte parti. Din ce a trait? Sau cumva a locuit tot in templu, ca si la inceput.
Cred ca in casa ramasa de la Iosif, logodnicul care intre timp a raposat. Apoi, dupa Rastignirea Fiului sau, a Domnului Hristos, Maica Sfanta s-a mutat in casa apostolului Ioan, ucenicul cel iubit al Domnului Hristos. Pe cand era pe Cruce, Rastignit, Hristos a incredintzat-o pe Sfanta Sa Maica, ucenicului Ioan: 'Femeie, iata fiul tau' si: 'Iata Mama ta'.

Maica Domnului a trait din lucrul mainilor sale, adica din lucrat (si tzesut sau/si cusut) camasi etc. Fiul sau, adica Domnul Iisus Hristos, purta camasi lucrate (cu migala si deosebita indemanare, talent si rabdare) de catre chiar Preasfanta Sa Maica si pururea Fecioara Maria. Cred ca astfel de amanunte ar putea fi intalnite, specificate in biografia, Viata Maicii Domnului.


Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.04.2010, 10:40:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Cred ca in casa ramasa de la Iosif, logodnicul care intre timp a raposat.
Iosif a fost soțul Mariei. Au fost logodiți la început, dar când Isus S-a născut erau căsătoriți.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.04.2010, 12:57:26
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Iosif a fost soțul Mariei. Au fost logodiți la început, dar când Isus S-a născut erau căsătoriți.
Asa invata biserica romano catolica, ca au fost casatoriti?! Invata ca a fost fecioara pe tot parcursul vietii ei?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.04.2010, 14:36:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Asa invata biserica romano catolica, ca au fost casatoriti?! Invata ca a fost fecioara pe tot parcursul vietii ei?
Da, Sfânta Biserica Catolică proclamă, învață și definește ca pe un adevăr de credință că Iosif a fost soțul Mariei, iar Maria a fost pururea fecioară.
Acestea sunt învățături de nivel dogmatic, deci este necesară pentru mântuire adeziunea cu mintea și cu inima a tuturor credincioșilor la ele.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.04.2010, 14:46:41
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Fecioara Maria nu a mai locuit in templu. Potrivit Traditiei, avem doua locuinte ale Maicii Domnului (unde si-a petrecut ultimele zile)- una la Efes si alta la Ierusalim. Nu stiu care este cea adevarata sau daca a petrecut o vreme in cea de la Ierusalim si un alt timp in cea de la Efes.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.04.2010, 18:44:18
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Iosif a fost soțul Mariei. Au fost logodiți la început, dar când Isus S-a născut erau căsătoriți.
Cum sa fie Iosif sotul Fecioarei Maria?! Asta nu am mai pomenit! Iosif era vaduv si in varsta cand a luat spre ocrotire pe Fecioara Maria! Unde ai gasit tu scris ca erau casatoriti cand S-a nascut Hristos? Nu te supara dar imi miroase a erezie...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.04.2010, 19:42:29
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Cum sa fie Iosif sotul Fecioarei Maria?! Asta nu am mai pomenit! Iosif era vaduv si in varsta cand a luat spre ocrotire pe Fecioara Maria! Unde ai gasit tu scris ca erau casatoriti cand S-a nascut Hristos? Nu te supara dar imi miroase a erezie...
"A luat-o spre ocrotire"?
Ce forma de convietuire este aceasta, mai ales intr-o cultura care traia in LEGE?
Oare stii cine erau acele femei ocrotite?..vezi ca mai degraba la tine miroase a erezie cu usoare adieri de hula.

Am trait intre evrei si i-am descusut o gramada.
SUB NICI O FORMA o femeie nu ar fi stat nemaritata in casa unui barbat strain.
Inca ceva:
Sub nici o forma, un profet nu ar fi fost ascultat( de nimeni) daca era necasatorit si CU COPII!(mai ales)

Revenind la subiect, In Turcia exista casuta Maicii Domnului, unde oamenii de TOATE religiile vin si depun flori si biletele cu rugaciuni pentru diverse probleme.
Acolo, in Turcia se pare ca a trecut la Domnul!...si nu prea mi-e clar de ce a parasit Iudeea pentru a se duce in Turcia?..oare de saracie, asa cum si noi am dat iama la turci dupa 89?

Dar totul este evident trunchiat din motive de eliminare a relatarilor "apocrife" si ce avem este o varza aprobata de sinoade, care si ele sunt bune, dar am fi vrut cu totii detalii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.04.2010, 20:04:50
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
"A luat-o spre ocrotire"?
Ce forma de convietuire este aceasta, mai ales intr-o cultura care traia in LEGE?
Oare stii cine erau acele femei ocrotite?..vezi ca mai degraba la tine miroase a erezie cu usoare adieri de hula.

Am trait intre evrei si i-am descusut o gramada.
SUB NICI O FORMA o femeie nu ar fi stat nemaritata in casa unui barbat strain.
Inca ceva:
Sub nici o forma, un profet nu ar fi fost ascultat( de nimeni) daca era necasatorit si CU COPII!(mai ales)

Revenind la subiect, In Turcia exista casuta Maicii Domnului, unde oamenii de TOATE religiile vin si depun flori si biletele cu rugaciuni pentru diverse probleme.
Acolo, in Turcia se pare ca a trecut la Domnul!...si nu prea mi-e clar de ce a parasit Iudeea pentru a se duce in Turcia?..oare de saracie, asa cum si noi am dat iama la turci dupa 89?

Dar totul este evident trunchiat din motive de eliminare a relatarilor "apocrife" si ce avem este o varza aprobata de sinoade, care si ele sunt bune, dar am fi vrut cu totii detalii.
Eu nu cred ca am hulit. Aceasta luare in grija a Maicii Domnului de catre Iosif s-a facut tocmai pentru a nu fi criticata de popor.
" Caci Iosif era numai cu parerea barbat Mariei, iar de fapt era pazitor al fecioriei ei, cele sfintite de Dumnezeu(...)Caci asa a vrut Dumnezeu ca sa tainuiasca inaintea diavolului taina Intruparii Sale din Preacurata Fecioara, acoperind prin logodire fecioria Preasfintei Maicii Sale, ca sa nu cunoasca vrajmasul ca aceasta este fecioara aceia despre care a zis Isaia mai inainte: Iata Fecioara va lua in pantece. De acest lucru marturiseste si Sf. Atanasie arhiepiscopul Alexandriei si Sf. Vasile cel Mare. (...) Apoi ca Iosif sa fie martor adevarat al curatiei, si ca Maria sa nu fie sub defaimare, ca una ce si-ar fi intinat fecioria, pentru ca avea chiar pe logodnic martor al vietii sale si pazitor. De trebuinta era Iosif spre slujirea tainei, pentru ca sa se socoteasca Fecioara ca si cum ar avea barbat..." Vietile sfintilor pe luna decembrie ziua 25.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.04.2010, 20:11:47
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Din moment ce Iosif a fost pazitorul fecioriei Maicii Domnului nu mi se pare corect sa il numim sot. Prin sot se intelege cu totul altceva de aceia prefer termenul logodnic chiar daca ingerul ii spune lui Iosif sa nu se teama a lua pe Maria femeia ta aceasta semnifica doar limpezirea gandurilor lui Iosif si incredintarea lui ca Fecioara Maria nu era asa cum poate el isi imaginase neexplicandu-si sarcina...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maica Domnului steliana-steli Generalitati 23 03.07.2014 18:59:57
Maica domnului patricia2006 Rugaciuni 7 29.09.2012 10:44:47
Maica domnului cristina13 Mari Duhovnici si predicile lor 6 06.06.2010 02:20:01
Maica Domnului elenavioletacocos Generalitati 148 30.10.2009 12:47:56
Maica Domnului catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 1 03.08.2009 13:11:05