Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.04.2013, 16:08:24
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=3JAxue7aoCY
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.04.2013, 16:27:09
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
"În SUA, doi romano-catolici, un bărbat și o femeie, au trecut la Ortodoxie. După practica locului, cei doi au fost întrebați cum vor sa fie primiți în Biserica cea adevărată: prin săvârșirea Botezului sau doar prin citirea exorcismelor și Mirungere? Femeia a ales Botezul canonic, prin trei afundări, iar bărbatul a ales Mirungerea.
În timpul slujbei cineva a făcut câteva fotografii, iar la developare chipul bărbatului (în dreapta) a ieșit firesc, în timp ce chipul femeii (în stânga bărbatului) este învăluit în lumină. Bineînțeles, nu este vorba de vreun trucaj în photoshop, ci de o minune care trebuie să ne dea de gândit… "

http://www.teologie.net/2013/04/02/c...ie-rebotezati/
cum adică "au fost întrebați"?
se face botez fără botez?!
aia e poza nephotoshopata?
să fim realiști. până și cei ce nu au crezut în pixelul albastru, își pot da seama că este un fals grosolan.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.04.2013, 13:41:31
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
"În SUA, doi romano-catolici, un bărbat și o femeie, au trecut la Ortodoxie. După practica locului, cei doi au fost întrebați cum vor sa fie primiți în Biserica cea adevărată: prin săvârșirea Botezului sau doar prin citirea exorcismelor și Mirungere? Femeia a ales Botezul canonic, prin trei afundări, iar bărbatul a ales Mirungerea.
În timpul slujbei cineva a făcut câteva fotografii, iar la developare chipul bărbatului (în dreapta) a ieșit firesc, în timp ce chipul femeii (în stânga bărbatului) este învăluit în lumină. Bineînțeles, nu este vorba de vreun trucaj în photoshop, ci de o minune care trebuie să ne dea de gândit… "

http://www.teologie.net/2013/04/02/c...ie-rebotezati/
Este un trucaj ordinar. Asta se vede si din faptul ca in acele fotografii, nimeni nu se uita in directia femeii. Femeia nici nu e bagata in seama.
Am intrebat si un prieten foarte priceput in arta fotografica. E foarte usor de facut asa ceva cu un calculator.
E o farsa si o minciuna care pe mine unul ma dezgusta.
Si asta arata de ce sunt unii in stare numai ca sa arunce cu pietre in altii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.03.2015, 23:19:33
robertpaul robertpaul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2015
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Send a message via Skype™ to robertpaul
Implicit Botezul se săvârșește prin afundare de 3 ori

Am observat lucrul acesta și anume că foarte mulți copii sunt „botezați” prin stropire. Vă pot spune, sincer, dupa cercetări serioase că aici și-a băgat diavolul coada grav. Este absolut GREȘIT lucrul acesta !!! Acele persoane trebuie botezate cum trebuie. Dacă intâmplator v-ați botezat copiii așa sau ați descoperit o fotografie de la botezul dumneavoastra prin care este demonstrat ca botezul nu s-a realizat prin scufundare MERGETI la o manastire si cercetați despre asta.
Puteți considera cum dorți mesajul meu dar.. sa vă gândiți bine.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.03.2015, 09:40:41
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca exagerati. Acum, doar nu o sa spunem ca toti botezati prin stropire au o mantuire chestionabila. Eu am fost botezat prin tripla afundare, si cunosc si oameni de care stiu ca au fost stropiti. Si nu stiu daca nu cumva ei vor merge Sus, iar eu Jos.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.06.2015, 00:36:51
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Majoritatea preotilor din Ardeal fac botezul prin stropire. Doar zicea Pr Boca ortodoxia se va altera din Ardeal. Eu nu sint deacord cu botezul prin stropire zica parintii ce vor. Oare preotii cum invata la scoala despre botez?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.05.2013, 18:34:33
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Am observat ca din ce in ce mai multi preoti renunta sa mai afunde copilul in cristelnita. Nu spun ca botezul care nu s-a savarsit prin afundare nu este valid, dar nu aceasta este practica Bisericii Ortodoxe.
Multi parinti au aceasta doleanta, sa nu fie afundat copilul in cristelnita. Intamplator am vazut mai multe asa zis "vedete" care isi botezau copiii si care spuneau ca au mari emotii pentru momentul in care copilul va fi bagat in apa, dar au vorbit deja cu preotul sa nu-l bage de tot, adica sa nu il afunde ci doar sa-i toarne apa. Dupa acestea se pot lua si alti oameni care nu inteleg ce reprezinta Taina Botezului si de ce copilul trebuie afundat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.11.2013, 12:26:06
Dharma Dharma is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.11.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 33
Implicit .

Din punct de vedere medical e contraindicat sa afunzi copilul in apa, indiferet de cate ori si ce termperatura are. Copilul nu isi poate controla respiratia deci inevitabil o aspire apa cand e scufundat. Daca apa e rece poate sa faca un soc hipotermic - spre deosebire de adult, sugarul are o capacitate de termoreglare mai scazuta.

E un ritual, chiar trebuie sa il urmam mot-a-mot, ca altfel Dumnezeu nu il baga in seama?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.11.2013, 12:57:15
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Grecii din America au cristelnita la curent si asa apa e putin calduta, in felul asta botezul se face prin scufundare fara nici o problema.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.11.2013, 21:29:06
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dharma Vezi mesajul
Din punct de vedere medical e contraindicat sa afunzi copilul in apa, indiferet de cate ori si ce termperatura are. Copilul nu isi poate controla respiratia deci inevitabil o aspire apa cand e scufundat. Daca apa e rece poate sa faca un soc hipotermic - spre deosebire de adult, sugarul are o capacitate de termoreglare mai scazuta.

E un ritual, chiar trebuie sa il urmam mot-a-mot, ca altfel Dumnezeu nu il baga in seama?
E o Sfanta Taina, nu un ritual oarecare si nu cred ca va lasa Dumnezeu sa moara pe cel sau cea care se increstineaza. Botezul se face prin intreita afundare, are o adanca semnificatie si nu este nu "moft" al lui Dumnezeu! Dureaza cateva secunde si intre afundari copilul respira. Nu inteleg de ce astazi exista tot felul de temeri fara sens cand de fapt in mainile lui Dumnezeu sta viata noastra.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
botezul prin afundare



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prin fire si prin har anonim30 Dogmatica 174 26.01.2012 14:29:37
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 13:09:26
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
De ce se face botezul prin afundare in apa?O incercare de argumentare biologica mihailt Generalitati 2 02.07.2010 12:24:21
botezul dulcineea Mirungerea(Ungerea cu Mir) 70 09.09.2008 10:17:27