Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.03.2024, 18:41:00
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 340
Implicit „Suveranism” ANTIROMÂNESC de AUR! ȘOȘOACĂ (SOS) & LUPU (GpR II ?) contra SIMION/AUR??

Am mai scos în evidență și am și demonstrat că Georgică Simion, și odată cu el și AURul lui, este un fals naționalist și suveranist, este un șarlatan politic de cea mai joasă speță, ba chiar este un adevărat antisuveranist, un extremist antiromân, împotriva suveranității naționale a românilor, este el însuși ca personaj un „deep fake”, mai totul în cazul lui fiind bazat pe minciună, „parazitism” și șarlatanie politică. (Am scos și voi mai scoate aceste lucruri în evidență, atât cât voi putea și va fi nevoie.)

În mod normal, la ceea ce a făcut Simion, și fapte care „AURiferii inocenți” devin tot mai complici pe zi ce trece, și nu doar ei, lumea s-ar fi așteptat în primul rînd ca Simion să zboare pentru totdeauna de pe scena politică din România, dar oricum să existe reacții adecvate, și de la cine s-ar fi așteptat astfel de reacții dacă nu de la persoane sau structuri care se pretind a fi competitori reali pentru binomul de șarlatanie politică Simion-AUR. Și mă refer aici în special la Diana Iovanovici Șoșoacă și SOS ROM, dar și la noul „Grup pentru România” (a mai fost unul acum câțiva ani, de-aia l-am numit în titlu GpR II), în spatele căruia am identificat, având în vedere ideile vehiculate în comunicatele acestuia publicate în revista și pe saitul „Certitudinea”, pe istoricul și profesorul Corvin Lupu. (Nu mă apuc acum să fac această demonstrație (mă refer la GpR-Corvin), pentru că eu am audiat poate zeci de emisiuni în care Corvin Lupu a vorbit, plus că am mai și citit niște texte de-ale lui, așa încât mie lucrurile mi se par destul de clare, iar o astfel de demonstrație ar fi un alt subiect; în plus, se știe despre colaborarea dintre Corvin Lupu și directorul editorial al revistei „Certitudinea”, Miron Manega).

În ceea ce o privește pe Diana Iovanovici Șoșoacă, în urma unui așa-zis miting împotriva extremismului organizat la Suceava, dar vizând în special AURul lui Simion, senatoarea a emis o declarație politică în 6 februarie 2024 în care încă din titlul declarației a precizat că „naționalismul nu este extremism”, făcînd apel la un eveniment în care a fost implicat un membru al partidului condus de ea, deși mitingul era în special împotriva AURului lui Georgică „Che Gargara” Simion. Din nefericire, așa cum am mai demonstrat „naționalismul” lui Simion este un fals total, chiar dacă în AUR sînt și oameni de valoare, dar fără suficientă demnitate, la fel ca și „suveranismul” său koșer, care este de fapt un „subtil” EXTREMISM ANTIROMÂNESC.

textul declarației
https://senat.ro/PDFIntrebari/2348%2...85806-0001.pdf
audio-video
https://www.youtube.com/watch?v=fy5cQMYjU6s

În ceea ce privește noul „Grup pentru România”, care nu și-a dezvăluit vreo componență, vreun statut etc., dar în spatele căruia potrivit ideilor emise cu mare probabilitate am identificat pe istoricul Corvin Lupu, am în vedere în special comunicatele nr. 3 și 5, care au fost publicate pe saitul revistei „Certitudinea”, pe care le voi analiza în altă postare, și care conțin idei de tip politic dintre care una este asemănătoare cu cea menționată mai sus a Dianei Iovanovici Șoșoacă.

https://www.certitudinea.com/pentru-...unicatul-nr-3/
https://www.certitudinea.com/pentru-...r-din-romania/

Iar printre întrebările care ar fi de avut în vedere în această dezbatere ar fi, de exemplu, cum se explică astfel de contradicții, cum se explică atitudinile pretinșilor competitori de pe „aceeași bandă” ai binomului sinistru, antiromânesc Simion-AUR. Dar se pot adresa și alte întrebări în marja ideatică, tematică a acestei dezbateri.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.03.2024, 20:48:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.502
Implicit

N-ai demonstrat nimic altceva decât că ești un postac disperat PNL-PSD 90% minciuni și aberații.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.07.2024, 16:27:04
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 340
Implicit

Intelectualul naționalist IOAN ROȘCA somează public inclusiv pe cei menționați de mine aici să îl dea jos pe nemernicul de G. SIMION, și în plus o somează pe ,,Doamna DIANA" cu privire la necesitatea ieșirii din actualul eșec prin care trece SOS ROM, așa-zisul partid al ei, făcând de-a lungul emisiunii respective o analiză și evaluare obiective și corecte privitoare la realitatea eșecului de până acum al acestui pretins partid (naționalist), eșec (poate programat?) la contribuția căruia DIANA ȘOȘOACĂ are probabil cea mai mare parte, nota mea, ,,autodetonarile" unor raporturi socio-politice de către ,,Doamna DIANA" fiind mai mult decât grăitoare, ceea ce evident că pune fundamental problema intențiilor reale care au stat sau stau în spatele SOS ROM.

Emisiunea a avut loc în urmă cu câteva zile, aspectul prim sesizat de mine putând fi urmărit de la 2 ore, 49 minute, 40 sec., ceea ce e spre sfârșitul emisiunii în care s-a discutat despre problemele naționalismului românesc

https://youtube.com/watch?v=UUFq8E7sdso

Last edited by David_1859; 30.07.2024 at 07:19:21.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.07.2024, 19:06:20
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Intelectualul naționalist IOAN ROȘCA somează public inclusiv pe cei menționați de mine aici să îl dea jos nemernicul de G. SIMION, și în plus o somează pe ,,Doamna DIANA" cu privire la necesitatea ieșirii din actualul eșec numit SOS ROM, așa-zisul partid al ei, făcând de-a lungul emisiunii respective o analiză și evaluare obiective și corecte privitoare la realitatea eșecului de până acum al acestui pretins partid (naționalist), eșec (poate programat?) la contribuția căruia DIANA ȘOȘOACĂ are probabil cea mai mare parte, nota mea, ,,autodetonarile" unor raporturi socio-politice de către ,,Doamna DIANA" fiind mai mult decât grăitoare, ceea ce evident că pune fundamental problema intențiilor reale care au stat sau stau în spatele SOS ROM.

Emisiunea a avut loc în urmă cu câteva zile, aspectul prim sesizat de mine putând fi urmărit de la 2 ore, 49 minute, 40 sec., ceea ce e spre sfârșitul emisiunii în care s-a discutat despre problemele naționalismului românesc

https://youtube.com/watch?v=UUFq8E7sdso
Intelectualul tău naționalist e deschis anti-ortodox. Zici că e celălalt prieten al tău, Hartmann, doar că din cealaltă tabără.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 29.07.2024 at 19:10:44.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.07.2024, 07:12:59
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 340
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Intelectualul tău naționalist e deschis anti-ortodox.
Poate dai și niște referințe, n-am urmărit tot ceea ce spune.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Zici că e celălalt prieten al tău, Hartmann, doar că din cealaltă tabără.
Cela este ,,prieten" eventual al tău, am văzut că te-ai sesizat odată după ce i-am ,,fixat" niște idei pe care le vehiculează într-un mod inacceptabil, cine știe, poate visezi cândva să îți aprobe întemeierea unei ,,frății de cruce" undeva în vreo ,,peșteră" prin ,,creierii" munților (dar cu acces nelimitat la internet), că si-asa am văzut că Georgică CHE GARGARA da raportul în public în fața ,,dumnealui", și bănuiesc că îl dă și altfel decât public, oricum da foarte rău pentru CHE GARGARA să fi luat poziții de drepți în fața unui personaj care face paradă de participări la operațiuni secrete, la organizări zise ezoterice, oculte, și așa mai departe și care tot așa a ținut să facă paradă în direct la TV cu ceva vreme în urmă de participarea ,,dumnealui" la ceea ce constituise până la vremea respectivă cea mai înverșunata și mai rapidă operațiune desfășurată în public de ,,linșaj mediatic" a unui potențial lider naționalist român, fiind vorba despre MARIAN MUNTEANU, a cărui imagine o parazita CHE GARGARA pe la începuturile așa-zisei lui ,,activități civice", că el din ăsta a trăit toată viața, din ,,parazitarea" plină de impostură, de nimicnicie a altora. Dar nu mai surprinde nimic la CHE GARGARA, știm că singurul său criteriu ,,valoric" este înlesnirea parvenitismului său pestilențial.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.07.2024, 08:49:30
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.502
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Intelectualul naționalist IOAN ROȘCA somează public
A făcut sau nu parte din SOS, sau le-a făcut campanie, acum toți vorbesc de naționalism, unde erau când nu mai existau partide pe eșicherul acesta politic
Apar acum ca ciupercile după ploaie tot felul de naționaliști care știu ei rețeta succesului dar n-au creat niciun partid politic care să aibă măcar 10%, sau măcar 5%.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.07.2024, 11:43:14
MineaPeter MineaPeter is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.11.2017
Locație: Pitesti, RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

Domnule David al lu' Unirea a lu' Cuza, ceea ce faceți dumneavoastră aici pe forum este bullying politic. Nici măcar bullying religios.
Vă rog să ne lăsați în pace. Toată această ură obsesivă și repetitivă fixată pe George Simion, cu porecla fixistă de "Che Gargara", consumă spațiu aici și strică aspectul forumului, mai ales pentru străinii care ar citi și astfel s-ar sminti, iar dacă ura aceasta vă vine din suflet, întâi vă face dumneavoastră însuvă rău. Și atunci, mergeți și la duhovnic și la psiholog, ca să vă gestionați ura față de oameni.
I-ați lăsat în pace pe Părinții Necula și Streza și apoi l-ați luat în tărbacă pe George Simion. Ce este de câștigat din asta? Chiar dacă oamenii criticați chiar ar greși, cât este de bun trolling-ul pe care îl tot faceți să agitați spiritele? Ați avut o pauză după 9 iunie, s-ar fi zis că v-ați potolit.
Încă o dată, opriți-vă, mai ales acum când se apropie cincisprezece zile de Post sfânt! Și dacă tot vine Adormirea Maicii Domnului, rugați-O pe Doamna noastră să vă îmblânzească inima și cugetul. Asta pe lângă ce vă poate spune doctorul despre gestiunea furiei.
__________________
La sfârșitul lumii, toți vom învia!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.07.2024, 16:10:05
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
cine știe, poate visezi cândva să îți aprobe întemeierea unei ,,frății de cruce" undeva în vreo ,,peșteră" prin ,,creierii" munților (dar cu acces nelimitat la internet).
Mai știi?

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Poate dai și niște referințe, n-am urmărit tot ceea ce spune.
Te descurci tu și singur că ești băiat mare.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.07.2024, 19:56:06
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 340
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
I-ați lăsat în pace pe Părinții Necula și Streza (...)
Nu știu despre care ,,Părinți" vorbești, nu le recunosc un astfel de statut celor doi caterisibili, și asta pentru că eu, spre deosebire de mata și de alți idolatri ai ierarhiei indiferent de condiții, țin seama în aprecierile pe care le fac și de fapte ale personajelor respective, or conform faptelor apreciate, despre care am și scris pe forum, cele două personaje se încadrează la ,,SAMSARI" / ,,GEAMBASI" DE FIINȚE UMANE, de copii și nu numai (și pentru că aceia nu rămân mereu copii), și ,,MUTILATORI" SOCIETALI, niște personaje sinistre, dincolo de imaginea pe care vor să o inculce diplomatic, pe care nu le interesează decât de ele, de câțiva acoliți de-ai lor, și evident de ,,a da din copite" pe scenele bisericești, de parcă Biserica lui HRISTOS ar fi proprietatea lor, dar și de a se băga peste Hristos, peste lucrările DUHULUI SFINT că ,,știu ei mai bine" cum se administrează viața Bisericii, și se vede chiar și numai din câteva spețe analizate ce dezastre au reușit aceste personaje să lase în urmă.

De altfel, tot așa ca o meditație asupra socialului, nici nu mă miră faptul că traficul de persoane este la asemenea cote în România, dacă noi, românii, suntem conduși bisericește, printre alții, de personaje sinistre pentru care presupușii lor ,,fii" sunt văzuți ca ,,subiecți tranzactionabili", fiind ei înșiși niște ,,SAMSARI" DE FIINȚE UMANE, prin urmare nu au cum să se erijeze în fața cuiva ca modele, și fiind oricând criticabili și contestabili, în concluzie fiind lipsiți de autoritate morală pentru a ,,face ei morală" politicienilor, conducătorilor de instituții, inclusiv din domeniile implicate în lupta împotriva traficarii de ființe umane.

(Vezi că ai uitat din listă pe ex-INFRACTORUL Joanta Sorin, apropo că veni vorba de antiortodoxie, ce ar fi ,,antiortodox" pentru un așa-zis chiriarh decât să nu retragă din anumite funcții un personaj care acum vreo 9 ani a fost condamnat definitiv la închisoare (cu suspendare) pentru infracțiuni de corupție, iar ÎPS STREZA l-a păstrat în aceleași funcții, deci a lăsat ,,lupul paznic la oi, la miei" (probabil pentru faptul că el însuși este tot un fel de ,,lup paznic la oi"), ca și cum nu s-ar fi întâmplat nimic?)

(Dar nici nu mă miră că aveți tupeul să ,,scoateți capul" și să deschideți ,,pliscurile"...)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.07.2024, 22:47:59
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.502
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
(Dar nici nu mă miră că aveți tupeul să ,,scoateți capul" și să deschideți ,,pliscurile"...)
Nu văd ce rezolvi cu aceste dezvăluiri despre clerici pe un forum ortodox citit mai mult de laici, mulți din diaspora Europeană sau de peste ocean + oameni care nu sunt membri BOR.

Am înțeles că la început te-ai descărcat de niște meciuri pe care le-ai avut personal cu cei doi, dar acum deja repetând devine obsesie, noi nu avem putere de decizie, dar numai ne umpi cu informație care nu ne ajută la mântuire.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde