Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 10.08.2011, 15:09:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria_ioana789 Vezi mesajul
Mi-ar placea numele eliza, dar nu stiu daca e un nume de Sfant, adica Elisabeta/ Elizabeta ar fi un nume de Sf. in biserica ortodoxa?
De ce nu direct Elisabeta?
Reply With Quote
  #82  
Vechi 10.08.2011, 15:58:08
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De ce nu direct Elisabeta?
Asta ma gandeam si eu acum..:-)
Pe mine numele Eliza ma duce cu gandul la povestea Lebedele a lui Andersen, nicidecum la Elisabeta => mama sf Ioan Botezatorul..

Dar asta nu inseamna ca trebuie sa se ia dupa mine..:-))
Reply With Quote
  #83  
Vechi 10.08.2011, 16:01:23
Natalia's Avatar
Natalia Natalia is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.04.2010
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Natalia Send a message via Skype™ to Natalia
Implicit

Preferatele mele :Veronica(cel mai mult),Daria si Ilaria,Larisa,Sofia,Varvara(sau Barbara),Ioana,Marta,Maria,Ludmila,Nadejda Vera si Liubovi,Olga(rusesti) si Domnica si Gabriela foarte tare.si inca Suzana si Vasilisa si Elena
de baieti:Ilie,Petru,Gheorghe,Nicolae,Ioan,Andrei,Dam ian,Cosmin,Victor,Mihail...........si Filip.
toate numele de sfinti sunt frumoase si mereu deosebite. si inca imi place numele meu,un mare multumesc parintilor ca mi l-au pus:)
__________________
Fa-ti timp s-astepti din urma cind mergi cu slabanogi.
Fa-ti timppe-un munte,seara,stind singur sa te rogi.
Fa-ti timp sda stai cu mama si tatal tau batrini.
Fa-ti timp de-o vorba buna si-o coaja pentru ciini.
...
Fa-ti timp si-aduna zilnic din toate cite-un pic,
Fa-ti timp,caci viata trece,chiar cind nu faci nimic.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 10.08.2011, 16:04:49
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu ma gandeam in ultimul timp la Varvara :-) oare s-ar supara fetita daca ar primi acest nume?
Reply With Quote
  #85  
Vechi 10.08.2011, 16:20:18
Natalia's Avatar
Natalia Natalia is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.04.2010
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Natalia Send a message via Skype™ to Natalia
Smile

Numele Varvara e foarte frumos...am aflat despre el doua ierni in urma,cind odata m-am dus la Catedrala dupa ore si cind vin sa ma-nchin icoanei sf Varvara ce sa vad>? o lacrima...si chiar curgea. lacrima a ramas pina-n ziua de azi si icoana au acoperit-o cu o sticla protectoare. dupa aceia am citit viata sf Varvara in toate detaliilie si m-a uimit in mod deosebit. e un nume mimunat!
__________________
Fa-ti timp s-astepti din urma cind mergi cu slabanogi.
Fa-ti timppe-un munte,seara,stind singur sa te rogi.
Fa-ti timp sda stai cu mama si tatal tau batrini.
Fa-ti timp de-o vorba buna si-o coaja pentru ciini.
...
Fa-ti timp si-aduna zilnic din toate cite-un pic,
Fa-ti timp,caci viata trece,chiar cind nu faci nimic.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 10.08.2011, 18:31:06
maria_ioana789 maria_ioana789 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Asta ma gandeam si eu acum..:-)
Pe mine numele Eliza ma duce cu gandul la povestea Lebedele a lui Andersen, nicidecum la Elisabeta => mama sf Ioan Botezatorul..

Dar asta nu inseamna ca trebuie sa se ia dupa mine..:-))

Deci, are cineva idee daca in calendarul ortodox exista Sf Elisabeta si cand se sarbatoreste? Cred ca imi place mai mult cum suna Eliza si oricum Elisabeta e prea lung si tot prescurtat am striga-o pe fetita.. asa ca ii pun direct numele Eliza ca sa nu patesc ca si alte colege :Ionela si toti ii zic Oana, etc..
Reply With Quote
  #87  
Vechi 10.08.2011, 19:35:42
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de maria_ioana789 Vezi mesajul
Deci, are cineva idee daca in calendarul ortodox exista Sf Elisabeta si cand se sarbatoreste? Cred ca imi place mai mult cum suna Eliza si oricum Elisabeta e prea lung si tot prescurtat am striga-o pe fetita.. asa ca ii pun direct numele Eliza ca sa nu patesc ca si alte colege :Ionela si toti ii zic Oana, etc..
Da. Exista Sfanta Elisabeta. Pe 24 Aprilie. Sfanta Eliza nu. Eu stiu ca nu trebuie sa schimbi numele Sfintilor, ci sa-l lasi asa. Si sa nu pui derivate de la nume.

Oricum, poti lua un calendar ortodox si te poti uita la numele Sfintelor. Dar daca ti-ai ales Elisabeta, e un nume foarte frumos. Adica daca te-ai decis ca viitorul tau copil sa poarte numele Sfintei Elisabeta, e foarte bine. Nu e nevoie sa-l schimbi. (Scuza-mi prostia: Eu am un nume ales ales pentru un copil de mult si mi-ar fi jena fata de Sfanta sa-l schimb. Probabil asta e o exagerare, gen om habotnic, care vede doar intr-o directie. :)Dar nu inseamna ca nu se poate schimba.)


"N-am auzit de cand sunt de “ sfanta Tincuta “ sau Catrina sau Catinca. Sfanta Ecaterina, marea mucenita, fiica de imparat. I-am vazut sfintele moaste la Muntele Sinai in sicriu de aur. Asa, cand veniti cu pomelnic, sa nu puneti nume de acestea, sa va bateti joc de sfintii lui Dumnezeu. Cum sa scriu eu asa, ca trebuie sa scot particele? Particica n-o pot scoate decat pentru un nume ortodox. " Parintele Cleopa

http://www.sarbatori-crestine.ro/vie...ni-24-aprilie/

http://www.sfaturiortodoxe.ro/sinaxar.htm


http://ro.orthodoxwiki.org/Elisabeta

http://www.calendar-ortodox.ro/luna/iunie/iunie24.htm

Felicitari pentru bebe !!!

Last edited by Azzuurra; 10.08.2011 at 19:48:17.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 11.08.2011, 00:35:01
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
Da. Exista Sfanta Elisabeta. Pe 24 Aprilie. Sfanta Eliza nu. Eu stiu ca nu trebuie sa schimbi numele Sfintilor, ci sa-l lasi asa. Si sa nu pui derivate de la nume.

Oricum, poti lua un calendar ortodox si te poti uita la numele Sfintelor. Dar daca ti-ai ales Elisabeta, e un nume foarte frumos. Adica daca te-ai decis ca viitorul tau copil sa poarte numele Sfintei Elisabeta, e foarte bine. Nu e nevoie sa-l schimbi. (Scuza-mi prostia: Eu am un nume ales ales pentru un copil de mult si mi-ar fi jena fata de Sfanta sa-l schimb. Probabil asta e o exagerare, gen om habotnic, care vede doar intr-o directie. :)Dar nu inseamna ca nu se poate schimba.)


"N-am auzit de cand sunt de “ sfanta Tincuta “ sau Catrina sau Catinca. Sfanta Ecaterina, marea mucenita, fiica de imparat. I-am vazut sfintele moaste la Muntele Sinai in sicriu de aur. Asa, cand veniti cu pomelnic, sa nu puneti nume de acestea, sa va bateti joc de sfintii lui Dumnezeu. Cum sa scriu eu asa, ca trebuie sa scot particele? Particica n-o pot scoate decat pentru un nume ortodox. " Parintele Cleopa

http://www.sarbatori-crestine.ro/vie...ni-24-aprilie/

http://www.sfaturiortodoxe.ro/sinaxar.htm


http://ro.orthodoxwiki.org/Elisabeta

http://www.calendar-ortodox.ro/luna/iunie/iunie24.htm

Felicitari pentru bebe !!!
si totusi si numele meu, Catalina, vine de la Sfanta Ecaterina, asa mi-a spus parintele duhovnic.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #89  
Vechi 12.08.2011, 16:14:36
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
si totusi si numele meu, Catalina, vine de la Sfanta Ecaterina, asa mi-a spus parintele duhovnic.

Adevarat. Dar tu nu te poti duce acum sa-i spui Duhovnicului sa-ti schimbe numele in Ecaterina. Si in acelasi timp esti bucuroasa ca o ai ca ocrotitoare pe Sfanta Ecaterina.

Eu stiu ca e bine sa folosesti numele Sfantului si nu derivate de la el. Ma refer, la viitorii copii.

Fiecare sa-si intrebe Duhovnicul.

Oricum, decat nume "smecher", mai bine un derivat de la un nume Sfant. Numai ca stiam ca idealul este sa ai numele exact.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 11.10.2011, 20:20:38
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

imi place tare mult numele de Teodosia:daruind(dand) lui Dumnezeu.E inversul numelului Teodora(darul lui Dumnezeu). Daca primul inseamna darul pe care tu il faci Domnului, al doilea inseamna darul pe care ti-l face Dumnezeu.
E asa usor cand primesti un dar, dar cand trebuie sa il faci tu e mai greu...Implica o jerfa mai mare.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
credeti ca e ok sa faci camera copilului in bucatarie? fallen Generalitati 51 22.10.2011 13:08:44
Cand trebuie sa punem numele copilului? Elllma Intrebari utilizatori 8 07.11.2010 18:21:24
Impartasirea copilului mic DariaFlor Generalitati 95 08.09.2010 20:12:34
Educatia copilului-replici incuietoare clementia Generalitati 46 13.11.2009 14:19:15
1 Iunie - Ziua copilului costel Generalitati 10 03.06.2008 23:04:02