Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.08.2011, 09:01:11
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria_ioana789 Vezi mesajul
Voi ce parere aveti? Exista riscuri?
Riscuri exista si cand respiri, mai ales ca in Romania e mai important sa-ti faci cruce cand treci pe langa o biserica decat sa-ti pui mana la gura cand stranuti.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.08.2011, 09:02:16
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Nu cred ca ai2 ti-a sugerat sa intrebi pe alt forum... ci o persoana avizata (in sanatatea copiilor).
Partea serioasa a mesajului continea intr-adevar aceasta idee.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.08.2011, 09:35:31
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria_ioana789 Vezi mesajul
Oricum raspunde cine vrea, nu e obligat nimeni, dar cu siguranta cine raspunde o face in mod responsabil mai ales aici.
Responsabil? Responsabil inseamna sa fii documentat cand dai un sfat, nu sa vorbesti din proprie experienta, iar religiosii nu stau tocmai bine la capitolul documentare dar in schimb sunt extrem de saritori in a-si da cu parerea.
Normal ca exista riscuri dar riscul nu inseamna certitudine. Zborul cu avionul, ca si oricare alta activitate, implica tot felul de riscuri. Relevant este doar cat de mari sunt acele riscuri si, mai ales, daca ti le asumi.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.08.2011, 10:18:11
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nenumitul Vezi mesajul
Crezi că numai în avion e o posiblitate de transmitere a microbilor? De exemplu, ar fi mai mare riscul într-un avion decât, să zicem, într-un tren?

A, și văd că ai folosit ghilimele. De unde e citatul? Nu vreau să fiu răutăcios, chiar mă interesează.
Chiar nu vad de ce ai fi rautacios, e ceea ce am gasit pe net referitor la acest subiect...mai exact un articol dintr-o revista mondena, asta ca sa explic si ghilimelele care ti-au ridicat semne de intrebare.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.08.2011, 12:07:31
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

"religiosii nu stau tocmai bine la capitolul documentare dar in schimb sunt extrem de saritori in a-si da cu parerea"

dar doctorii, profesorii, judecatorii nu pot fi religiosi? ca multi au banul ca Dumnezeu, asta e partea a doua ... asa pot fi si oameni de rand ... si vorbesti de parca tu nu ai fi religios ... ce ai impresia ca aici pe forumul asta sunt toti incultii si toti analfabetii care habar nu au pe ce lume traiesc? si uite cateodata unu care e analfabet dar are scoala vietii poate fi mai "documentat" din experientele traite decat unu cu 10 mii de clase si diplome si doctorate in ale stiintei ... si poate fi chiar si mai uman ... cateodata poate este mai bine sa fii documentat in ale vietii decat in ale stiintei ...

eu am intrebat-o pe pediatra copiilor mei daca pot sa il duc pe baiat la mare , acum la 4 luni... si a zis da ce acolo nu sunt copii? normal ca pot sa il duc ... si ce poti poate spune cineva ca un medic nu e responsabil??? si cu alta ocazie am vb cu alta doctorita si ea mi-a zis ca nuuu, sa nu duc baiatul la mare....ei eu am decis sa il duc ... fiecare cu parerile lui ... dar dupa cum am mai zis, trebuie ferit de aglomeratie, de curent, de aer conditionat, de spatii inchise si nearesite, trebuie foarte multa grija ... trebuie avute medicamente in permanenta la indemana si nu e rau de avut intotdeauna un nr de telefon al unui pediatru bun. eu pe doctorita baiatului meu o pot suna oricand, si acasa si la clinica.

asa riscuri sunt peste tot ... exista risc sa treci si strada pe trecerea de pietoni ca vine un nebun si da peste tine si te baga in mormant ... sau sa iei vreun virus sau vreo boala de nici nu stii unde ... cand fata mea avea 8 luni, mi-a facut rubeola ... si chiar nu fusesem cu ea absolut deloc printre copii, decat in parc, unde nu era lume ... deci de unde mi-a facut rubeola ? habar nu am ... cel mai probabil de prin aer ... deci daca este sa se intample ceva se poate intampla si in oras, unde mai putin te astepti ...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.08.2011, 15:51:05
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
"religiosii nu stau tocmai bine la capitolul documentare dar in schimb sunt extrem de saritori in a-si da cu parerea"

dar doctorii, profesorii, judecatorii nu pot fi religiosi?
ba da, dar intr-o masura mai redusa adica nu asta ii caracterizeaza.
Citat:
si vorbesti de parca tu nu ai fi religios ...
Nu, nu sunt. Sau cel putin incerc sa nu fiu in sensul in care religiozitatea obtureaza realitatea. Ca mai am si eu defecte e alta discutie si nu ma face religios.
Citat:
ce ai impresia ca aici pe forumul asta sunt toti incultii si toti analfabetii care habar nu au pe ce lume traiesc?
Eu n-am zis asta. Exista un mod de gandire religios de care dai dovada din plin rastalmacindu-mi vorbele.
Citat:
si uite cateodata unu care e analfabet dar are scoala vietii poate fi mai "documentat" din experientele traite decat unu cu 10 mii de clase si diplome si doctorate in ale stiintei ... si poate fi chiar si mai uman ... cateodata poate este mai bine sa fii documentat in ale vietii decat in ale stiintei ...
Exceptiile or fi bune de minuni dar nu de argumente.
Citat:
asa riscuri sunt peste tot ... exista risc sa treci si strada pe trecerea de pietoni ca vine un nebun si da peste tine si te baga in mormant ... sau sa iei vreun virus sau vreo boala de nici nu stii unde ... cand fata mea avea 8 luni, mi-a facut rubeola ... si chiar nu fusesem cu ea absolut deloc printre copii, decat in parc, unde nu era lume ... deci de unde mi-a facut rubeola ? habar nu am ... cel mai probabil de prin aer ... deci daca este sa se intample ceva se poate intampla si in oras, unde mai putin te astepti ...
Eu cred ca a fost un semn divin rubeola aia!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.08.2011, 11:42:34
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
...
sincer, mi-e mila de tine ... cred ca ai un suflet foarte trist si gol daca nu il ai pe Dumnezeu ... cauta-L ... fie ca Domnul sa te aiba in grija ...

nu mai are rost sa continui ... eu mi-am zis parerea in legatura cu copiii, cu riscurile ...

Last edited by Mirela0110; 19.08.2011 at 11:52:11.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.08.2011, 15:51:26
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Eu stiu pe cineva care a calatorit cu avionul din Belgia in Romania cu o fetita de 3 saptamani.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.08.2011, 19:43:03
maria_ioana789 maria_ioana789 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

2 ore dureaza calatoria, si ar fi important pt noi sa ajungem cand bebe are 6-7 saptamani. Alternativa ar fi 2000 km cu masina, dar ar fi mult mai mare cheltuiala si oboseala, de asta as prefera avionul. Bebe se naste peste aproximativ 2 saptamani.
Reply With Quote
Răspunde